ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2023
ÎNSCRIS: 23.09.20
JUN-2023
Prieteni

O întreagă lume în 4000 mp - Muzeul Retro din Varna

Memoria umană este un proces psihic foarte complex pe care oamenii de știință îl cercetează în continuare, întrucât nu s-a găsit niciun algoritm bine definit sau cunoscut care face ca memoria să fie diferită de la o persoană la alta. Cert este că sunt mai mulți factori care o influențează precum vârsta, nivelul de odihnă sau stilul de viață și că există anumiți stimuli (vizuali, olfactivi, auditivi etc.) care ne deschid sertărașele alea în care depozităm noi amintirile, uneori readucând în prezent experiențele memorate, chiar fără să ne fi gândit la ele în mod curent sau să știm că existau acolo – în memorie. V-am dat gata, cu introducerea asta, așa-i!? :D Dar trebuie să recunoașteți că este adevărat! Cel mai recent mi s-a întâmplat asta, adică să mi se deschidă sertărașele memoriei învechite (și sigur vi s-a întâmplat și vouă!), când am citit articolele scrise de @AZE și @Michi. Nu mi-am propus să înșir aici amintirile proprii care mi-au revenit mie în minte citind vorbele lor, ci vreau doar să completez asta cu niște imagini care se potrivesc în context. Am salvat aceste imagini recent (comparativ cu perioada la care se făcea referire în articole), în vacanța de Rusalii de anul acesta, petrecută în Bulgaria, dar sunt menite” să trimită în trecut” pe oricine le privește și a trăit măcar o parte a acelor vremuri. Ca să n-o mai lungesc, vă spun că este vorba de exponatele găsite în Muzeul Retro din Varna, Bulgaria. Cum am ajuns acolo? Destul de simplu, pentru că muzeul este situat în Grand Mall din Varna la etajul 1, adică prin centrul orașului. Dar vă descurcă GPS-ul dacă îi dați adresa: ul. Akademik Andrei Saharov nr. 2,9009 Varna. Dacă sunteți cazați în oraș și vreți să mergeți cu mijloace de transport în comun, în apropiere sunt stațiile de autobuze № 18,18A, 22,41,148,409.” Amenda” de intrare a fost 15 leva de persoană (reducerile erau la 10 leva și gratuit pentru copiii sub 6 ani). Biletul include vizitarea celor două secțiuni ale muzeului – prima în care se găsesc obiecte și colecții de artefacte din perioada 1944-1989; ce-a de-a doua secțiune include figurile de ceară ale unor personalități politice dar și ale unor vedete din lumea sportivă sau artistică, inclusiv din România. Muzeul Retro a fost inaugurat de Ziua Internațională a Muncii – 1 mai 2015, pentru a marca semnificația unei zile care în țările comuniste fusese transformată într-o sărbătoare de stat însoțită de defilări propagandistice. Desigur, după 1989 Ziua Muncii sau Denyat na truda (pe bulgară) a devenit în Bulgaria ca și în România, o sărbătoare publică în care oamenii sărbătoresc prin evenimente festive, concerte în aer liber și genul de evenimente care seamănă mai degrabă cu târgurile decât cu paradele din trecut și de asemenea, este zi liberă și sărbătoare legală. Este destul de dificil de explicat ce a însemnat comunismul, unor generații care nu concep viața fără internet și pentru care telefonul mobil a devenit o prelungire a corpului lor. Pentru aceste generații poveștile despre înainte era mai bine sau înainte era mai rău sună probabil interesant, palpitant sau dimpotrivă, incredibil ori greu de crezut, dar cu certitudine sunt doar niște povești auzite de la păriți și bunici, niște fapte îndepărtate, la care ei nu au fost protagoniști și ca atare, nu au cum să-și reprezinte nici întâmplările, nici atmosfera de teroare creată – prin orice mijloace - pentru a menține controlul asupra oamenilor. Posibil ca prin aducerea mereu în atenție a acestor lucruri să devenim plictisitori și enervanți, o generație depășită care nu mai este la modă sau trăiește înțepenită în trecut. Desigur, timpurile s-au schimbat, nu trebuie să ne schimbăm și noi dar pentru a putea continua trebuie mereu să ne adaptăm, să ținem pasul cu tehnologia, să facem programări online, să comandăm de pe site-uri, să renunțăm la cash… și câte și mai câte… lumea se mișcă! DAR, nu înseamnă că trebuie să uităm sau să ignorăm istoria și trecutul. Iar pentru asta trebuie să păstrăm mereu dovezi ale trecutului astfel încât generațiile care urmează să înțeleagă cum au trăit înaintașii sau cât a progresat națiunea, pentru că cei care nu-și află rădăcinile își pierd identitatea. În ceea ce privește Muzeul Retro din Varna, acesta este unic în Bulgaria și a fost realizat din inițiativa omului de afaceri Tsvetan Atanasov, care și-a transformat pasiunea pentru restaurarea mașinilor din epoca sovietică într-un spectacol pentru turiști. Pe o suprafață de 4000 de metri pătrați, Muzeul Retro adună o colecție uluitoare de semne și indicatoare stradale, bancnote, rechizite școlare, mașini de scris, televizoare, camere foto, radiouri și magnetofoane, aspiratoare rusești, obiecte de uz casnic din Germania de Est, țigări, produse cosmetic poloneze, jucării, biciclete și alte suveniruri din perioada comunistă. Multe dintre exponate sunt donații ale oamenilor din întreaga țară care au trimis medalii, insigne și chiar - cutii de pește nedeschise… doar vă amintiți sloganul” Nicio masă fără pește! ” – se vede treaba că acesta era la modă și în Bulgaria! În expoziție strălucește la propriu o colecție de peste 50 de mașini restaurate, fabricate între anii 1943 și 1989. Varietatea de mărci este uimitoare și toate arată ca scoase din cutie, iar sub ele sunt plasate oglinzi pentru a oferi vizitatorilor o vedere asupra mecanicii. Am admirat mai multe modele de Volga, Moskvich, Skoda sau Trabant. Dar vedeta showroom-ului retro din muzeu este Chaika GAZ-13 (în traducere Pescăruș) – celebră pentru că era o limuzină disponibilă numai guvernului sovietic și nu putea fi achiziționată de cetățenii obișnuiți, motiv pentru care fusese poreclită Kremlin Chaika. În cea de-a doua secțiune există în jur de 30 de figuri de ceară ale mai multor personalități: ideologi, revoluționari, artiști și sportivi din perioade diferite, figuri de notorietate în Bulgaria sau în lume. Culoarea roșie - a comunismului - este prezentă peste tot în cele două secțiuni ale muzeului. Timp de aproximativ o oră și jumătate am petrecut în cele două secțiuni ale muzeului trecând printre șirurile de mașini, admirând sutele și miile de obiecte expuse, încercând să identificăm care dintre mărcile de produse au trecut și prin țara noastră, recunoscând mai ales mărcile de băuturi și țigări :D. Unele exponate ne-au trezit amintiri, altele erau doar niște obiecte care au aparținut altei lumi. Dacă aveți ocazia, mergeți la Muzeul Retro din Varna! Până atunci, vă las în compania pozelor.

Trimis de k-lator in 20.12.23 22:14:12
Validat / Publicat: 21.12.23 07:19:39
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Anglia, Austria, Franța, Germania, Elveția, Spania, Portugalia Norvegia, Suedia, Croația, Munte Negru, Slovenia, Cehia, Ungaria, Bulgaria, Grecia Estonia, Rusia, Ukraina Republica Dominicană

VIZUALIZĂRI: 444 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (k-lator); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Muzeul Retro - exponate

webmasterPHONE
[21.12.23 08:00:46]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[21.12.23 09:48:15]

@webmaster: Multumesc foarte mult!

⭐ValentinB_88⭐
[21.12.23 10:22:19]

Foarte fain muzeul. Îl am pe lista cu obiective de vizitat dar am tot amânat din cauza locației. Drumul de peste 4 ore (cu tot cu vama) doar dus nu este foarte comod pentru o zi ca să te și întorci. Probabil merge combinat cu o cazare sau... și mai bine pentru cei care vizitează vara litoralul bulgăresc și sunt cazați la una din stațiunile aflate în proximitatea acestui mall, care pot da o fugă și vizita acest muzeu unic.

Foarte frumoasă introducerea dar și explicațiile de mai departe, referitoare la perioada comunistă. Eu nu aveam nici 2 ani la revoluție dar am urmărit mai multe materiale, documentare, mi-au mai povestit și bunicii sau părinții și mi-am putut crea o mică imagine de ansamblu asupra acelei perioade.

Într-adevăr tehnologia deși are și părțile ei bune, vine la pachet cu o dependență greu de controlat.

Mulțumim pentru recenzie. Votat cu drag.

[21.12.23 10:59:12]

@⭐ValentinB_88⭐: Păi da, n-are rost să faci atâta drum numai pentru muzeul ăsta, doar dacă ești un împătimit al mașinilor de colecție... Poți să vezi acolo o gamă foarte largă, iar mașinile arată impecabil, că-ți vine să te urci la volan să pleci cu ele.

Sigur, celelalte obiecte care se găseau în epoca comunistă sunt destul de asemănătoare cu cele pe care le găseam și înRomânia, dar din ce în ce mai puțin în ultima decadă - când s-a strâns cureaua...

Pe atunci nu locuiam în București, dar aveam rude la care veneam în vizită. Îmi amintesc cum am trecut odată prin fața unei alimentare (care era la intersecția dintre actualul bld. Regina Elisabeta cu Calea Victorie, vis-a-vis de Cercul Militar) și în spațiul ei imens, nu existau decât niște conserve de pește și cutii cu cipsuri de creveti din Vietnam (care se expandau când îi prăjeai în ulei). În vitrină, nu știu cum le-a venit ideea, conservele erau aranjate în formă de corabie, ca un Lego... cu mâncare!... vizionari, nu?!

În fine... și ziceam că nu înșir amintiri...

Mulțumesc pentru ecou și vorbe. Să ai Sărbători frumoase!

doinafil
[21.12.23 16:29:55]

Este adevărat ce spui, dar eu cred că nu numai pentru ei telefonul mobil a devenit indispensabil, ci și pentru voi, generațiile mai „coapte” ! Chiar și pentru mine, care sunt mai „veche” este utilă aceasă mică minune, e-adevărat că nu în aceeași măsură ca celor tineri, care nu mai concep să trăiască fără telefon.

Legat de articolul tău, am să scriu acum ceva care - poate - o să-i mire pe cei mai mulți dintre colegi, ceva care este de-a dreptul de-a „râsu'-plânsu'” : noi, cei care am simțit din plin perioada comunistă, care eram tineri sau maturi până-n '89, suntem mai bogați decât tinerii de azi tocmai prin ce-am trăit atunci, știm ce înseamnă teroarea (mai ales cea a anilor '80), avem - dacă pot să spun așa - mai multe informații! Nouă ni s-au servit „pe tavă” toate acele frici de-a nu contesta nimic din ce ni se întâmpla și de-a înghiți propaganda proslăvirii celor doi! Tinerii de azi trebuie să piardă ceva timp să se informeze corect despre ce am pătimit noi, cei care nu aveam „relații” ca să obținem câte ceva de-ale gurii fără să stăm la cozi! Nu mai vorbesc de frigul din case și de întreruperea curentului!

Recunosc că eu am fost lașă, ca marea majoritate a oamenilor, de-aceea am tot respectul pentru toți cei care - cu bună credință - au avut curajul contestării regimului, care s-au revoltat prin tot felul de acțiuni care au culminat cu revolta populară!

Felicitări pentru articol și poze!

[21.12.23 17:03:24]

@doinafil: Aaaa, sigur, telefonul a devenit atât de necesar că este de neconceput să nu mai posezi așa ceva! Când am fost ultima dată la bancă pentru niște treburi de cont bancar, după ce domnișoara a lucrat preț de câteva minute ceva prin aplicațiile ei, pe acolo, mi-a cerut să-i dau codul transmis prin sms pe telefonul meu, că altfel nu poate să-mi dea acces la nu știu ce serviciu. Deci, dacă n-aș fi avut telefonul la mine se cheamă că degeaba eram fizic la bancă... nu mi se rezolva problema.

Când am zis” telefonul mobil a devenit o prelungire a corpului lor!” era o figură de stil și făceam referire la generațiile care sunt din ce în ce mai departe (prin ceea ce trăiesc) de perioada anterioară 1989. O perioadă de-a dreptul tragică pentru unele familii...

Mulțumesc pentru ecou și apreciere. Gânduri bune și Crăciun fericit!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[22.12.23 01:18:39]

@k-lator:

Felicitări pentru ideea de a vizita acest muzeu şi pentru prezentarea acestuia!

Am fost de foarte multe ori prin Varna, mai des înainte de 2015, dar şi după, inclusiv anul acesta în august, însă la acest muzeu nu am ajuns. Ştiam de apariţia lui, văzusem şi câteva fotografii, dar am avut unele reţineri în a-l vizita.

Eram studentă la momentul 1989, perfect conştientă de vremurile pe care le trăiam/trăisem, dar amintirile mele sunt amestecate. Nu am nostalgii şi nici nu simt nevoia să-mi amintesc lucruri neplăcute şi poate şi acesta a fost motivul pentru care nu m-a atras ideea vizitării acestui muzeu retro.

Privind fotografiile postate, recunosc că sunt uimită de colecţia impresionantă de maşini fabricate înainte de 1989, dar mai ales de starea şi aspectul impecabil al acestora. O parte din aceste maşini eu le-am prins în circulaţie în Bucureşti, dar într-o stare mult diferită, reparate atât de frecvent de către proprietari, că aceştia ajunseseră, de nevoie, specialişti în motoare şi nu numai, mi le amintesc şi pe cele abandonate prin parcările blocurilor, cu roţile dezumflate şi afundate în asfalt, până au fost date la fier vechi, pentru că nu exista programul "Rabla" la vremea respectivă.

În primele vacanţe petrecute la bulgari, îmi amintesc că şi pe străzile lor circulau maşini vechi şi foarte vechi, cumva asemănătoare celor din muzeu, însă treptat şi-au înnoit şi ei parcul auto.

=

Nu ştiu câţi dintre cei născuţi după 1990 ştiu sau ar fi interesaţi să afle cum au trăit părinţii şi bunicii lor, toate acele amintiri deseori dureroase pentru cei mai în vârstă, oricum greu de conceput de către cei născuţi în libertate.

[22.12.23 17:57:42]

@nicole33: Da, după cum spuneam, am recomandat Muzeul Retro celor care ajung în zonă și sunt împătimiți ai mașinilor de colecție (chiar au ce vedea) sau curioși să vadă colecții impresionante de obiecte ale regimului comunist. Altfel, consider că nu este un must.

Ooo, sigur, am văzut o grămadă pe stradă pe vremea când am început să mergem la bulgari. Și ne miram cum de mai au curajul să iasă cu ele pe stradă... păreau că se dezmembrează văzând cu ochii. De asemenea, ne amuza faptul că cimitirele de mașini ale bulgarilor se numesc avtomorga (Автоморга).

Timpurile s-au schimbat foarte mult, iar în ultima decadă parcă totul a luat o viteză amețitoare - tehnologia avansează uimitor. Sigur că cei mai tineri înțeleg din ce în ce mai puțin din trecutul trăit de generațiile părinților și bunicilor. Dar repet, ca individ trebuie să-ți cunoști istoria și rădăcinile pentru că asta înseamnă să te identifici cu grupul care are aceeași limbă, etnie și religie cu tine, elemente de bază, pe care să le respecți. Sentimentul de apartenență este cel care ne dă încredere și ne ajută să creștem ca oameni.

Mulțumesc pentru apreciere. Crăciun fericit și sărbători frumoase împreună cu cei dragi!

doinafil, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeele Varnei: