ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2023
SEP-2022
Cuplu
EXCELENT

Unde am mâncat în Zamość

După ce ne-am cazat în Zamość la Apartamenty Łozówka, vezi impresii, am plecat pe jos în oraș pentru puțină mișcare și ceva mâncare dar după trei, patru minute de mers, eram în “buricul târgului” , ne-am oprit în Ulica Stanisława Staszica 29, în Piața Mare.

Restauracja Bohema

Era primul restaurant pe lista mea pentru Zamość. Pe site-ul propriu, bohemazamosc.pl, pe Tripadvisor și pe FB se găsesc numărul de telefon, +4884 627 1443, e-mailul, klubbohema@gmail.com și recenzii bune, pe Tripadvisor ocupă locul 2 din 49 de restaurante prezentate.

Este apreciat și pentru Casa Bystrzycki, casă istorică ridicată în a doua jumătate a secolului 16 lângă Rynek Wielki (Piața Mare) , renovată de curând în a cărei Pivniță sunt în mai multe Săli 52 de locuri, iar pe Terasa cu umbrele din Piață mai sunt cam 90 de locuri. Despre ce s-a dorit o spune numele restaurantului care și reușește să creeze o atmosferă boemă, liberă, deconectantă. Poziția lui este foarte bună. De pe terasă se poate admiră Primăria cu turnul și palatul ei dar și frumoasele case cu arcade reprezentând singurul exemplu de complex de acest fel existent în Polonia, sunt 55 și toate bine conservate.

Deschis zilnic între orele 11:30 și 23, prepară mâncăruri poloneze, europene, în special italiene, ce pot fi și vegetariene sau fără gluten pe care le servește la prânz, cină sau gustări și le livrează la pachet sau la adresa indicată.

Ajunși la restaurant am trecut prin terasa destul de plină pentru ora 18 la polonezi și pentru o zi de toamnă și am mers în fosta pivniță a Casa Bystrzycki.

O tânără din personalul restaurantului, amabilă, vorbitoare de engleză ne-a condus la o masă și ne-a adus Meniuri printate în engleză și poloneză, cu detalii dar fără poze, poze văzusem pe telefon, apoi ne-a lăsat să le studiem.

Oferta începe cu Mâncăruri regionale, pierogi, zurek, păstrăv în specific Roztocze, continuă cu Gustări calde sau reci și Supe, cu borș acru, de pui, de dovleac. Boema pregătește Feluri principale cu carne de porc sau vită, pui sau rață, Pierogi, Paste sau Salate cu pui, cu mozzarella, parmezan, cu diferite legume. De băut sunt oferite Băuturi alcoolice, bere, vin, tării, Băuturi răcoritoare, apă, gama Coca, limonade sau Băuturi calde, ceai, cafea și ciocolată, iar ca Desert, înghețată, tiramisu, diferite torturi. Un capitol deosebit este Roztocze Sălbatic, cu carne de căprioară, mistreț sau alte sălbăticiuni, vânate de pe Dealurile și Parcul Național Rostocze din sud-estul Poloniei.

Am optat, ca de obicei, pentru o supă și o bere, supa a fost Rosół tradycyjny (Supă tradițională de pui) , berea Piwo Żywiec iar ca feluri principale Polędwiczki wieprzowe (Cotlet de porc) și Stek z polędwicy wołowej (Friptură din mușchi de vită) .

Am mers prin restaurant pentru câteva poze, soțul a dat comanda, am revenit la masă, a venit și supa, „Berea” , rece și bună, n-o spun eu, venise înainte. „Supă tradițională de pui” cu carne de rață și tăiței, presărată cu verdeață a fost fierbinte și bună, am mai spus, îmi place ca supele și ciorbele să fie cât mai “naționaliste” și le mănânc cu plăcere.

„Cotletul de porc” , bucăți de cotlet în pudră de ciuperci învelite în bacon, fragede și gustoase, însoțite de legume, triunghiuri de cartofi gratinați și sos de muștar, a fost plăcut gustului, dar „Friptura de vită” mediu pregătită se topea în gură și făcea o combinație savuroasă cu sosul de ardei verde, cu dovleceii și ardeii copți pe grătar.

Am primit Nota de plată, 147 zloți pe care i-am achitat cu cardul Revolut, serviciile nefiind incluse le-am achitat cash și, după vreo 11 ore de umblat, plecam spre cazarea noastră.

Boema este un local ultracentral, cu mâncare gustoasă, în cantități și prețuri bune, servirea este rapidă și personalul profesionist.

A doua zi pe la 3 și jumătate după amiaza eram prin Rynek Wielki (Piața Mare) , pe la 200 de metri de apartamentul în care eram cazați, mai aveam de văzut prin oraș, dar m-am hotărât să facem o pauză mai mare apoi să ne continuam plimbarea.

Restauracja Muzealna Ormiańskie Piwnice (Restaurantul Muzeului Pivnițelor Armenești)

Pauza am făcut-o la acest restaurant, este în dreapta Primăriei tot în Piața Mare, citisem despre el mai multe recenzii bune. Se află în prima casă din cele cinci Case armenești, cele mai frumoase și mai bine conservate case de locuit ale orășenilor din Zamość. Se află în Ulica Ormiańska (Armenească) 30, are telefon, +48 84 638 7300, email info@muzealna.com. pl care se găsesc pe FB și pe propriul site ormianskiepiwnice.pl. Pe Tripadvisor este pe locul 4 din 49 de restaurante apreciate, după Bohema care este pe locul 2.

Funcționează cu 60 de locuri în mai multe Săli din Pivnița unei case de locuințe armenești de lângă Piața Mare, construită în secolul 17 și pe Terasă cu umbrele din fața ei. Deschis zilnic la ora 11 se închide de luni până joi la ora 22, în celelalte zile la 23 servind mâncăruri poloneze, europene, în special armenești, la solicitare și vegetariene, la prânz, cină sau gustări, pe care le livrează și la pachet.

Am trecut prin terasa plină, era o zi de toamnă însorită, și am mers în Pivnițele armenești unde o tânără din personalul restaurantului, amabilă, vorbitoare de engleză, am înțeles că personalul vorbește și alte limbi, ne-a condus la o masă și ne-a adus Meniuri printate în engleză, germană și poloneză, cu detalii și ceva poze.

Oferta variată este structurată în trei mari capitole Mâncăruri armeneștie unde deosebită este Patiserie armenescă, Mâncăruri regionale și Mâncăruri poloneze toate având Aperitive, Supe și Feluri principale. Un capitol util este cel Pentru copii, restul sunt cele uzuale Salate Pizza și Deserturi. De băut sunt oferite Băuturi armenești și alte Băuturi, calde sau reci, alcoolice sau non alcoolice.

Fiind foarte bogată nu am prezentat toată oferta, vedeți mai mult în pozele postate, pe site-ul restaurantului sau făcându-i o vizită.

Am optat, pentru un aperitiv Słonina w pieprzu (Slănină în piper) , și ca de obicei, pentru o supă, Zupa pokrzywowa (Supă de urzici) , și o bere Piwo (Bere) Zwierzyniec Pils și ca feluri principale Piróg Biłgorajski (Plăcintă Biłgoraj) și Tradycyjny schabowy (Cotlet de porc tradițional) .

Soțul a rămas să dea comanda, eu am mai pozat prin sala bogat împodobită cu carpete și covoare, cu perne decorative și fețe de masă cu motive populare, foarte asemănătoare cu cele românești, apoi am revenit la masă. A sosit platoul cu „Slănină în piper zgronțuros” însoțit de ceapă, castraveți murați și roșii, asezonată cu verdeață și separat un bol cu muștar. „Berea” a fost draft și rece iar „Supa de urzici” , cu tăiței în specific local și ea cu verdeață. Bucătăria poloneză folosește mult verdeața, îmi place și mie și o folosesc la gătit. „Plăcintă Biłgoraj” , plăcintă tradițională din regiunea Biłgoraj cu hrișcă, brânză de vaci și cartofi, însoțită de sos de ciuperci de pădure a fost bună și gustoasă, eu nu mă omor după ciuperci, mi-a plăcut „Cotletul de porc” prăjit în mod tradițional cu pesmet și ou însoțit de piure de cartofi, salată de morcovi, de varză și de țelină

Am achitat cu cardul Revolut Nota de plată, 118 zloți, serviciile nefiind incluse le-am achitat cash și, ne-am continuat plimbarea, o altă poveste.

Muzeului Pivnițelor Armenești este un restaurant ultracentral, cu mâncare gustoasă, cu prețuri bune, servire promptă și de bună calitate.

Ambele restaurante sunt deosebite, crează o atmosferă plăcută, tihnită și servesc o mâncare bună, cu un raport calitate preț excelent! Mergeți acolo și nu veți regreta!

Trimis de mprofeanu in 03.12.23 12:27:34
Validat / Publicat: 03.12.23 15:33:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLONIA.

VIZUALIZĂRI: 283 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Zamość, Primăria, Turnul ei, Piața Mare și în dreapta Casele Armenești, la prima casă, cea verde am mâncat a doua oară...

[03.12.23 15:31:34]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona Zamosc?, ZAMOSC" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER UndeMâncăm]

[03.12.23 15:49:46]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[03.12.23 17:16:53]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

monaca
[05.12.23 12:50:43]

Am revenit anul acesta in Polonia, dupa o pauza de 8 ani, ne-am intors toti 3 cu cateva kg in plus, ne-a placut tot ce am mancat!

Bucataria poloneza, desi diferita de cea romaneasca, este pe gustul nostru si bine ca mi-am facut pofta toamna asta, altfel cred ca articolul dvs ma imbolnavea!

Va felicita inca o data pentru vacante si pentru ca ne impartasiti cu atatea detalii experientele dvs.

[05.12.23 17:29:47]

@monaca: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[05.12.23 19:05:27]

@monaca: Așa este, se mănâncă tare bine în Polonia! Au un borș nemaipomenit, diferit de ce avem noi, gătesc tare bine rața și gâsca și toate celelalte. Mâncare gustoasă, porții mari, preț foarte bun pentru ceea ce oferă! Au localuri frumoase, în clădiri istorice, multe amenajate în pivnițe...

Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou!

monaca, mprofeanu

• pagină generată în 0.051901817321777 sec