ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2023
AUG-2021
Familie

încărcat de pe telefon!

Vacanța la mare: 2 Mai bine NU dar merge o dată

Să vă povestesc despre drumul până la mare, cu popasurile de rigoare, și în sfârșit șederea de la Casa Ciobi din 2 Mai.

Găsirăm noi de cuviință să NU alegem o stațiune super "consacrată"/de duzină, ci una mai puțin aglomerată, mai puțin scumpă și mai... eu știu, "aerisită" să zic... Speranțe...

Am ales cazarea aceasta din considerente de preț pentru condițiile oferite și, sigur, mai ales speram noi să nu se înghesuie prea mulți turiști tot la aceeași pensiune ca noi și deodată cu noi, dar... nu prea a ținut "figura". De ce? Dl Ciobi, de altfel nu e vreun ardelean/maghiar "rătăcit" sau "măritat" prin 2 Mai jud CT, ci e de loc din Vaslui... foarte funny că pe mine m-a "păcălit" cumva》chiar credeam că este ardelean sau chiar maghiar. Revin: pensiunea o ține curată, "disciplinată", nu e gălăgie mare, e destul de cunoscut printre turiștii care frecventează zona, deci este căutat; apoi are de toate: terasă, grătar, aragaz, veselă, umbră, răcoare, soare, locuri de șezut prin curte, iarbă, flori, o vorbă bună, un sfat, o recomandare, o glumă, o poveste, o amintire...

Camerele le ține curate, nu am simțit vreun miros ciudat, nu este un sentiment de neglijență sau nebăgare în seamă dacă ai vreo problemă pe la pensiune. Nu e prea aproape de plajă dar nici la o veșnicie de mers. În stațiune oferta magazinelor, restaurantelor, barurilor de plajă este relativ restrânsă, dar găsești ce ai putea avea nevoie. Dacă e, Mangalia este aproape așa că...

Buuun. Pe plajă destul de aglomerat. Chiar foarte și mai tot timpul, iar prețurile tot așa ca peste tot prin sudul litoralului... deci nici o "afacere" că am ales ceva stațiune mai retrasă, chipurile>de unde... plaja din 2 Mai este despre nimic, poate ceva nervi poți "prinde", poate ceva regrete.

Am fost o zi și în Tuzla la plajă, tot îmi doream să ajung de multă vreme și am crezut că nu mai ajung... e de mers pe jos de la parcarea din tufișuri/stuf... dar merită, chiar este altceva. Albastrul acela, valurile perfecte, briza superbă dar nu "obraznică", semi-sălbăticia, nu e aglomerat, găsești să bei o bere, ceva, un sandwich, etc... e surprinzător de plăcut la Tuzla. O altă zi la plaja dintre Saturn și Venus, ne place acolo chiar mult, cumva este "plaja standard corectă" pentru litoralul românesc, moderată și centrată la fix din orice pdv.

Am mâncat de vreo două ori seara la restaurantul "La plită": au gustări/apetisers destul de bune, și peștele/fructele de mare chiar au fost gustoase și gătite corect, servirea bună. Am considerat că este destul de scump totuși inclusiv la băuturi (o cină bună complet de pe la 230 lei), așa că am mai fost pe la terasele mai puțin pretențioase unde de exemplu o cină per familie, cu băuturi și desert, ne ducea pe la 120-140 lei atunci; am plătit puțin mai mult dacă am cerut specialități de pește sau miel, vită.

Dar, până să ajungem noi la 2 Mai, să nu vă spun ce cazare am prins la Câmpulung Muscel, Hotel Ciobănașu... Am luat un apartament la parter lângă recepție. Imens. Hectare de încăperi plus balcoane interioare cât o garsonieră în Londra. Eu vreu să cred că patul matrimonial (în poze) avea 3 metri lățime! Lăsați-mă să cred!

Am luat cina, eram destul de obosiți după peste 500 km de (mai ales) drumuri județene, o ratare la Mănăstirea Curtea de Argeș (închiseseră la 17.00 deja) și inclusiv un Transfăgărășan foarte aglomerat cu Cetatea Poienari peste care am "sărit" că eram deja sătui de drum, numai 1500 de trepte dus+1500 întors ne mai lipseau ????...

Mâncarea foarte bună, porții mari, plus bonus o ceașcă de țuică bătrână, din butoi, de la ospătar... bravo! Nu că nu aveam eu pălincă de Satu Mare la mine (????????) dar am zis că merge și de prin zonă ceva... Mic dejun superb, bogat, inclus în prețul cazării.

Revin la Transfăgărășan: singura mulțumire au fost peisajele, lacul Bâlea, și faptul că am prins relativ vreme bună, și fiică-mea a reușit să se dea pe tiroliană. Apoi să știți că este ca o piață din Asia, cocoțată pe un vârf de munte, acolo la zona "fierbinte" din vârf... lângă lacul Bâlea. Exact acel sentiment amestecat când vezi pături, macate și batice, brânză cu kitch-uri/chinezării, amestecate cu miere, fructe de pădure și haine "tradiționale" sau nu, printre ulcele de duzină și kurtoș-kolacs cu porumb fiert, în miros de mici. De toate, neamuleee! Frumos!

Dar până la Transfăgărășan am avut noi parte și de alte minunate "trăznăi" în plimbările de prin țărișoara noastră, până să ajungem la mare în acel an, dintre care vă mai spun aici una: Castelul Zânelor din Porumbacu de Sus, SB; din punctul meu de vedere este un efort disproporționat să ajungi acolo (de cele mai multe ori de departe fiind față de obiectivul turistic respectiv) și să găsești căsuțele închise în plin sezon turistic, cu vânzători ambulanți având prețuri la produse exagerat de mari (ex: un magnet de frigider de la 15 lei, o ciorbă la 20,30 lei), cu parcare auto absolut subdimensionată și în mare parte neamenajată, și pe deasupra să ceară taxă intrare la vizitatori! Am plecat după 10 minute de "belit" ochii la... nimic, și fără să facem măcar o poză; nota 4!

Bravo! dar nu mai facem, oricum a fost un sezon plin, deloc plictisitor, oricum interesant și... de povestit, neaparat!

Trimis de gojavaler in 28.11.23 22:32:01
Validat / Publicat: 29.11.23 07:03:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRIN şi PENTRU ROMÂNIA. A mai fost în/la: Litoral Sud, Transfăgărășan, Transilvania

VIZUALIZĂRI: 141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gojavaler); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Transfăgărășan, vedere. Cabana Capra în vale

[29.11.23 07:02:48]

Ai abordat atâtea subiecte, atât de diverse, încât singura rubrică potrivită este „Diverse” ...

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă România, PRIN şi PENTRU ROMÂNIA - #DESCOPERĂ ROMÂNIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Marea - intre rasarit si apus!]

[29.11.23 07:04:20]

@gojavaler, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[29.11.23 07:21:00]

șederea de la Casa Ciobi din 2 Mai

să nu vă spun ce cazare am prins la Câmpulung Muscel, Hotel Ciobănașu

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la aceste cazări scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor unități de cazare.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului - „SCRIE REVIEW”

gojavaler
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă România: