ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2023
Prieteni

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Opera din Taormina

Printre activitatile “altfel” pe care ni le-am propus in mini-sejurul nostru sicilian, am experimentat si o seara de opera????

Opera din Taormina nu este ceva foarte fastuos, asa cum probabil sunteti obisnuiti, . Este doar o sala eleganta, unde, de luni pana vineri se sustin spectacole de opera. Biletele pot fi luate atat de pe site-ul Operei, cat si de pe platforma getyourguide.com. PRetul este acelasi la ambii furnizori, adica 30 euro/persoana, pret unic pentru adult sau copil. Mai exista o categorie VIP, de aprox 50 euro, dar nu ne-am simtit atat de importanti????

Pretul de 30 de euro/persoana include spectacolul propriu-zis, care are doua acte, fiecare de cate jumatate de ora. In pauza, ai parte si de o mica tratatie, constand in apa, prosecco si ceva crantanele. Intregul eveniment dureaza o ora si jumatate

Asociatia culturala care organizeaza aceste concerte s-a infiintat in anul 2014, avand la baza dorinta si pasiunea de a pastra mostenirea culturala si de a perpetua traditia muzicii italiene de opera. Artistii sunt italieni, dar uneori mai au si artisti invitati din alte tari

Spectacolele incep in fiecare seara, de luni pana vineri, la ora 21.15, in perioada aprilie-octombrie (aici, de consultat programul, in lunile de primavara cred ca totusi nu sunt spectacole zilnice).

Cladirea cu sala este situata in centrul Taorminei, aproape de arterele pietonale cu magazine si de teatrul antic

Organizatorii recomanda sa fii acolo cam cu 15 min inainte de inceperea spectacolului, ceea ce am si facut. Cumpararea biletului nu presupune si rezervarea locului, acesta se ocupa in ordinea sosirii. Cei cu biletele VIP au rezervate primele randuri. Sala nu este foarte mare, are doar parter, vizibilitatea si acustica sunt ok de oriunde ai sta

Am fost intampinati de niste fete tinere si dragute, imbracate frumos spre elegant, am primit programul si am fost condusi in curtea/terasa care precede sala. Era amenajata foarte placut, cu ghirlande de beculete, cateva mese cu scaune, niste banci cu masute, cu lumanari pe toate masutele si cu un pick-up vechi din care se auzeau arii de opera. Si un portocal prin de fructe :)

Sala a fost complet ocupata, in special de turisti

Artistii au fost o soprana, un tenor si un pianist, toti italieni. Programul a fost compus din arii celebre, au cantat separat sau impreuna; unele partituri le-a sustinut doar pianistul, care ne-a placut foarte mult. Tineri si frumosi, talentati, au presarat cantarile cu mici momente haioase, au fost interactivi cu publicul, au fost foarte placuti si au transmis multa emotie. Au avut momente in care s-au plimbat prin sala, cantand si interactionand cu publicul sau un moment gen parodie cu muzica din filmului “Nasul”

Am presupuns ca filmatul era interzis, am facut doar cateva poze

Recomand cu drag, oricui isi doreste o altfel de experienta in Taormina! :)

Aici site-ul oficial: https://www.italianoperataormina.com/

Trimis de Chloe in 20.11.23 14:08:16
    Validat / Publicat: 20.11.23 14:39:43

VIZUALIZĂRI: 1026 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 in strada, la intrarea in teatru
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

alinafulg
    [20.11.23 16:26:11]

Am fost in Taormina anul acesta la începutul lunii septembrie. Cele mai importante concerte au loc în teatrul antic din Taormina. Cand eram noi acolo concerta Andrea Bocelli însă biletele erau epuizate deja cu circa trei luni înainte de eveniment.

Teatrul antic are vederi impresionante la mare, am văzut chiar cum se făceau repetitiile și am rămas cu părerea de rău că nu am fost inspirată și nu am cumpărat online biletele pentru spectacol.

Vacanțe frumoase!

CATAAS
    [21.11.23 09:20:38]

Nu am mai citit pe acest site impresii de la opera! Interesant!

alinafulg, CATAAS
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Taormina: