ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2010
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 19.07.10
MAY-2008

La munte in Bulgaria

De 1 Mai in 2008 am vrut sa mergem in Bulgaria dar la munte. Avusesem o experienta extrem de placuta de revelion 2007-2008 la Obzor, hotel Miramar si am cautat un loc la munte... asa, pentru diversificare.

Hotelul nu este in circiutul agentiilor din Romania. Noi l-am gasit pe internet si am rugat agentia noastra de suflet (nu pot sa-i dau numele decat pe privat) sa ne faca rezervarea direct.

Pamporovo este o statiune de munte in sudul Bulgariei, aproape de granita (fara vama) cu Grecia, la o altitudine de peste 1600m, destul de izolata, neaflata pe drumurile pe care romanii le-ar putea starbate cand merg spre Grecia, statiune care in 2008 era in plina constructie. Probabil ca acum sunt gata mult mai multe hoteluri. Este o copie a litoralului bulgaresc. Aceleasi constructii megalomanice, cu investitii colosale dar cu mai putine turnulete si dantele de ciment asa cum am vazut in zona Varna -Burgas.

Drumul de la Constanta la Pamporovo a fost destul de greu, la un moment dat ne-am si ratacit desi am avut GPS, unele drumuri fiind inchise (in zona de munte)

Regiunea este mai putin dezvoltata fata de zona litoralului, cu multa padure virgina (nu defrisata ca la noi), cu casute mici si rare, cu cursuri de rau neamenajate, cu localitati uitate de lume care amintesc foarte bine de vremurile comuniste.

Cand am ajuns in fata hotelului (pe 30 aprilie) parcarea era pustie. Am fost putin socati. Ne asteptam sa fie macar 10-15 masini. La receptie am aflat ca am ajuns noi prea devreme. Asa a fost. Bulgarii (mai ales din Sofia) au venit seara cand practic s-au umplut toate parcarile.

Ne-au condus in apartament si ne-au dat toate informatiile necesare din primul moment. Nu ne spargem in figuri, am luat apartament pentru ca diferenta fata de camera dubla nu era foarte mare si am vrut sa vedem cum este la apartament

Vreau sa va spun ca am avut o mare surpriza. Apartamentul a fost superb. Avea chiar tot ce-ti doresti. Desi era un hotel de 4 stele nu ne-a lipsit nimic. Deci: TV, frigider, telefon, internet, halate si papuci de baie, tot ce trebuie in baie, pana si ata, ace, betisoare igienice, ... tot, tot, tot. Personalul foarte amabil. Cand treceai pe hol, isi intrerupeau activitatea, se lipeau cu spatele de perete, te salutau respectuoas si abia dupa ce te indepartai isi reluau activitatea.

Masa a fost tip demipensiune, foarte diversificata si mai ales foarte buna. O singura problema s-a produs in prima seara cand au venit foarte multi turisti dintr-o data si nu s-au asteptat. Bietii ospatari alergau sa-si rupa picioarele!! . Chiar daca aveai farfuria plina veneau si te intrebau daca nu cumva mai vrei ceva. Problema a fost berea (de fapt tot ce inseamna bauturi alcoolice si nealcoolice), care nu era inclusa in meniu si care era extrem de scumpa pentru Bulgaria (3euro). Ulterior am vazut ca asta era pretul in statiune.

Divertismentul la hotel nu a fost organizat (nici nu a fost promis). Exista piscina interioara, functionala, dar nu am folosit-o.

Am fost singurii romani din hotel. Erau numai bulgari, dar ne-am simtit foarte bine si tot personalul cu care am avut contact s-a purtat civilizat, incercand sa ne salute pe limba noastra si mai ales sa ne spuna, , multumesc" (cuvant mai greu care nu prea le iesea).

Concluzia: cazarea si masa au fost excelente, recomand acest hotel pentru o vacanta la munte daca doriti liniste, confort, o masa buna si un personal serviabil.

O sa revin cu informatii despre ce se poate vizita in zona daca voi fi soliciatata

Trimis de luminitab in 22.07.10 06:42:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Constantin si Elena, Obzor, Sunny beach, Dyuni,

VIZUALIZĂRI: 5036 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luminitab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul

mariana
[22.07.10 07:23:48]

Ai ce face in zona sau strict hotelul si atat, ceva de vizitat, sau nu ati avut timp?

Cat a costat acest sejur?

luminitabAUTOR REVIEW
[22.07.10 09:35:33]

Mariana, acum nu-mi mai aduc bine aminte cat a costat sejurul (eu n-am grija aceasta - sotul meu se ocupa) dar maine iti voi da raspunsul. Locul este asa cum am mai spus destul de virgin, tocmai bun pentru plimbari. Am vazut in jurul hotelului, chiar aproape de parcari, caprioare care nu aveau nicio teama de oameni (bine ca n-am vazut ursul!!!). Era un loc bun de plimbare pentru ca erau brazi, aerul era foarte curat. In statiune nu prea aveai ce sa faci. Doar sa mergi la terase sa stai la o bere, la o cafea sau pentru masa de pranz. Preturile erau mari, raportat la nivelul preturilor din Bulgaria, dar asemanatoare cu cele din Poiana Brasov sau de pe litoraul nostru (adica... marisoare! ).

Acolo chiar nu se poate sa mergi fara masina, daca vrei sa mai vezi cate ceva.

De exemplu: Intr-o zi am fost in orasul Smolyan. (voi pune si poze). Este un orasel mic, cu case asemanatoare celor din Grecia (este foarte aproape de Grecia), cu blocuri gen URSS cu ceva zona industriala dezafectata (ca peste tot in tarile foste...).

Ce mi-a placut in mod deosebit- curatenia din oras. Oamenii erau gospodari, aveau grija de orasul lor. Erau multe parcuri, centrul comercial cu multe magazine si preturi foarte, foarte mici, mult argint si aur la pret bun, piete cu de toate, dar scumpe ca in orice oras de munte. Am mancat foarte bine in oras, destul de scump dar servire ireprosabila. Cand am ajuns acasa am citit despre acest oras si am aflat ca in proportie de 30% este cumparat de englezi, ei locuind chiar acolo. Am vizitat o biserica superba in centrul orasului (am sa pun poze si am sa descriu cu mai multe amanunte daca te intereseaza).

Se mai pot vizita manastirile din zona care sunt destul de multe. Cea mai mare este Sf. Pantelimon (am sa pun poze si am sa descriu cu mai multe amanunte daca te intereseaza).

Desigur ca iarna ai ce sa faci pentru ca statiunea are partie de schi si toate conditiile pentru sporturi de iarna. Noi, la 1 Mai ce puteam face acolo decat sa ne plimbam. Oricum, pentru noi, care veneam de la altitudine 0 (nivelul Marii Negre), somnul si odihna au fost de baza. Sincer nici nu -mi doream prea multa agitatie. Daca as fi vrut aglomeratie mergeam la un gratar in Romanica noastra pitoreasca... ca asa face tot romanul de 1 Mai.

Revin daca doresti alte informatii

Dragoș_MD
[22.07.10 10:24:12]

Poate ar fi bine sa scrii un articol nou, cu impresiile din excursiile facute prin zona. cu siguranta va fi citit cu interes de catre mai multi "curiosi".

Succes!

luminitab, mariana