ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2023
NOV-2023
Cuplu
EXCELENT

Modern, central și ieftin

Citatul zilei: „Să călătorești înseamnă să descoperi că toți se înșeală când este vorba despre alte țări" – Aldous Huxley

Pentru sejurul de doar două nopți petrecut în capitala Albaniei, Tirana, am ales un hotel de trei stele modern ultracentral, situat la doar 600 de metri de piața centrală a orașului și anume Piața Skanderbeg

Am ajuns în jurul orei 14.00 la hotel. Recepționerele erau foarte amabile și formalitătile de check-in au decurs ultra rapid și în doar cinci minute eram deja în camera noastră.

Hotelul Europa, că despre el este vorba, este un hotel nou inaugurat în anul 2021. Toate elementele de decorațiuni și tot mobilierul sunt noi sunt de calitate și cu mult bun gust. Un minus ar fi lipsa mochetei de pe holurile comune și de pe scări. Acest lucru facilita cam multă gălăgie, când apărea câte un oaspete al hotelului. Am fost cazați la etajul unu, chiar lângă scară, iar dimineața pe la ora 5,30 se auzeau deja fetele de la bucătărie, care preparau micul dejun.

Ușa de la cameră și ea în nota hotelului foarte modernă, dar și gălăgioasă la închidere. Camera era de dimensiuni medii. Pe jos tot parchet, iar la geamuri perdele și draperii de bună calitate.

De altfel toate prin cameră erau de bună calitate, patul, salteaua, mobilierul pentru haine, aerul condiționat ori televizorul. Bonus aveam și seif, dar nu a fost cazul să-l folosim!

O altă mică problemă era vederea de la fereastră, care dădea direct într-un bloc în constructie. Nu știu dacă erau 2 metri distanță între cele două clădiri! Simțeai că te apasă ceva!

Evident că aveam și un mini frigider, cu un mini bar. Cola, bere, apă minerală sau apă plată toate la un euro plus un energizant la doi euro.

Un mare plus al camerei era sistemul de iluminat, care era foarte intuitiv și foarte discret. Aveai atâta lumină cât îți doreai, nici mai mult, nici mai puțin.

Baia era mare și era dotată cu duș, toaletă și bideu. Obiectele de ceramică erau de foarte bună calitate. Chiuveta era de tablă mai rar întâlnit la un asemenea hotel. Apă rece și apă caldă la discreție, prosoape curate și noi plus săpun lichid.

Curățenie, pat confortabil ne-am simțit foarte bine în această cameră de hotel. Doar un picuț cam gălăgios în anumite momente ale zilei.

În pretul camerei aveam inclus și micul dejun. Acesta era servit la parter într-o mică sală de mese de lângă recepție. Nu erau foarte multe camere am numărat eu cam șase pe nivel și clădirea avea doar patru etaje. Micul dejun se servea dimineața de la ora 7,30 la ora 10.00. Aveam de ales între brânză, cașcaval, șuncă, legume, fructe, gem, unt și mai multe tipuri de preparat al ouălor la alegere, repectiv oua fiete, ouă ochiuri, omletă simplă sau omletă cu legume și brânză și suncă! Nu era foarte variat, dar era suficient și gustos. Deasemenea aveam suc natural la cutie. Doar cafeaua simplă era gratis, capuccino pe care l-am luat eu era contra cost 1,5 euro!!!

În fața hotelului era o parcare de biciclete, dar și una mică de autoturisme. Wi fi exista și mergea foarte bine.

Ce m-a dat pe mine cel mai tare pe spate la acest hotel modern, situat ultracentral într-o capitală europeană, era prețul. Pentru două nopți două persoane, cazare plus mic dejun, am achitat doar 87,5 euro cu taxa de oraș inclusă!

La final am mai avut parte de un alt lucru pozitiv, când am aflat că checkout-ul se face la ora 12.00, o oră decentă, dar atât de rar întâlnită în zilele noastre pe la alte hoteluri.

Cam asta a fost experiența noastră la acest hotel din Tirana, hotel pe care vi-l recomand cu drag!

Trimis de robert in 14.11.23 14:04:33
Validat / Publicat: 14.11.23 14:44:14

VIZUALIZĂRI: 6246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 hotelul Europa
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

[14.11.23 14:42:47]

Interesantă recomandare

Mutat în rubrica "Europa Hotel, TIRANA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

robertPHONEAUTOR REVIEW
    [14.11.23 14:54:59]

@webmasterX: da e ok!

AZEPHONE
    [14.11.23 15:24:18]

Ziua buna!

Din tot articolul tau, citit cu interes si vizualizat pozele cu atentie, pretul este ceea ce m-a incantat si pe mine. Tu cred ca stii cel mai bine si eu am observat de ceva vreme ca sint locuri bune si cu preturi decente in afara tarii noastre. Calatorii faine in continuare

robertAUTOR REVIEW
    [14.11.23 16:20:32]

@AZE: salutare! Dada, de la o vreme caut mai bine zis vânez oferte ieftine, la avioane ori cazări! Faci economie și așa vezi mai mult! Cam asta este regula, după care mă ghidez în ziua de azi! Mulțumesc frumos pentru vizită și pentru comentariu! Vacanțe faine să ai!!!

[14.11.23 19:01:45]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

robertAUTOR REVIEW
    [15.11.23 08:43:50]