ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2023
NOV-2023
Cuplu
REZONABIL

OKish pentru două/trei nopți

Abia revenit din Timișoara, și făcând rezervarea telefonic, lucru ce nu-mi permite un review pe booking (folosit destul de des), am zis că aici e OK.

Am ajuns la Timișoara pentru expoziția Brâncuși organizată acolo (recomand, mai este deschisă până în Ianuarie).

Am căutat cazări online desigur, chiar cerut sfatul unor amici, finalmente am decis acest Ice Spa Hotel, pentru opțiunea de SPA desigur, plus patru stele, și prețul rezonabil, 400 lei/noapte cu acces la SPA și mic dejun incluse.

Din start vă spun că hotelul este destul de aproape de aeroportul Traian Vuia, niciun taximterist nu a vrut să ne ia de la aeroport, am apelat la Uber, cursa a costat cam 12 lei.

Hotelul este de mărime medie, camera dublă aleasă de noi este foarte spațioasă, la recepție ni s-a cerut plata integrală, am refuzat căci aveam de schimbat lire în lei, explicând că vom plăti mai târziu, în astea trei zile cât aveam de stat acolo.

De la hotel spre oraș un Bolt/Uber ajunge cam 20/25 de lei, taxi nu am mai folosit.

Un alt anunț, cel puțin suspect pentru un hotel de oraș (am mai găsit astfel de anunțuri în hoteluri de pe litoral), că nu am avea voie deloc cu mâncare sau băutură din afara hotelului în camera noastră.

Neavând habar ce greutate legală poartă, dacă, astfel de anunțuri, doar nu eram nebun să arunc sticla de Laphroig luată din dutyfreeul londonez.

Patul din cameră mare, king, salteaua excelentă, am dormit 9 ore nonstop după călătoria matinală.

Zona de SPAeste destul de mare, foarte bine echipată, cu o saună finlandeză mare, sopațioasă, cameră cu aburi, o salină și un bazin semiolimpic de înot.

Plus un jacuzzi măricel chiar.

Ce nu a mai fost OK, faptul că oaspeții hotelului ne amestecam desigur cu cei care veneau acolo din afara hotelului, pentru relaxare, zis.

Iar deranjul nu era desigur în numărul mare, știam asta când am luat camera, ci în comportamentul unora.

Eticheta folosirii saunei cere un minim de respect pentru ceilalți aflați deja înăuntrul zonei călduroase, ori, în cele câteva ocazii, invariabil apărea vreun nene care știa el mai bine ce și cum, arunca cu esență de mentă (cred_ peste cărbunii încinși de ne dădeau lacrimile celor aflați deja acolo, iar comentariile gen

” să se încălzească doamnele” , cel puțin porcoase.

Dar heyho, am și scris pe FB despre grația timișorencelor întâlnite pe stradă prin târg versus mitocăneala bărbaților (nu toți).

Punctul culminant al aceste mici escapade nu avea să fie pentru noi doar expo Brâncuși ci mai degrabă întâlnirea cu un vechi prieten, timișorean, care ne-a dus pentru o zi la aquaparcul recent deschis Amazonia Parc.

Au hotel și acolo dar când am încercat să iau camere nu mai aveau pentru toate cele 3 nopți dorite de către noi.

Acel parc merită o postare separată, spun aici doar că recomand și că e peste multe altele de prin Europa chiar.

Revenind la hotelul nostru, personalul de la bar/restaurant ultraamabil, tot ce ceream ni se trecea instant pe cameră, cu un mare minus celor de dimineață de la micul dejun.

Micul dejun bun, nu foarte pretențios dar sățios să spunem, se servește între 7-11.

Noi am ajuns în prima zi pe la 09 :45, și nu mai aveau ouă fierte (pasiunea soției) sau cremvuști fierți (a mea).

Dar dacă astea-s doar mici neajunsuri, atitudinea aproape ostilă a unui nene care debarasa mesele acolo, nici măcar în uniformă, ne-a lăsat un gust tare amar.

Înțeleg că e lipsă mare de personal prin țară, salarii mici, lumea nu se bagă, dar o atitudine mai jovială, mai ales la micul dejun tati, ar trebui să fie obligatorie.

SPA ul e deschis până la orele 22 ni s-a spus la recepție la cazare, celor din afara hotelului li se închide accesul la 21.

Buuun, am așteptat” să se golească” , la nouă eram prezenți în halatele de baie să ne mai bucurăm de o saună ceva.

Cu noi a mai apărut un alt oaspete al hotelului, având aceeași informație.

Acolo, ușile deschise peste tot și un cetățean nepalez curăța de zor peste tot, a râs la noi, ne-a spus că e închis.

Irelevant să ne certăm cu el, ne-am dus sus la recepție, ăla că nu, e doar până la 21 pentru toată lumea.

Finalmente, confruntat de către moldoveanca din dotare, și-a cerut scuze și a dat-o că

” ce să fac eu acum?” .

Plecare noastră era Luni dimineață foarte devreme, rețineți că încă nu plătisem (ca mai toți alții probabil știu că plata se poate face la checkout), așa că nu am fost neapărat surprinși când, la micul dejun Duminică, am fost interpelați că să faceți vă rugăm plata azi, că e final de săptămână, se închid registrele, nush ce.

Buuun, sar io imediat, cum să nu, merg la recepție, stați că nu merge POSul reveniți.

Cam asta fu aventura, am cerut mic dejun dimineață la patru în format snack/măr/apă, nu s-a materializat, mai mult, la recepție nu era nimeni.

Taxiul comandat cu o seară înainte ne aștepta la scara hotelului, am plecat.

Dacă ați ajuns până aici veți fi știut că un drum costa cam 15 lei.

Hai, fiind ore mici, dublu e OK.

Parcând în fața aeroportului și privind spre un ceas inexistent sau invizibil pentru mine, taximetrista senină ne-a spus

56 de lei vă rog, și nu am rest de la 100.

Trimis de icata24 in 13.11.23 18:25:46
Validat / Publicat: 13.11.23 19:01:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TIMIȘOARA.

VIZUALIZĂRI: 278 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (icata24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 o mică reamintire
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.46 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂIce Spa Resort Hotel (ex Do Still) :

• pagină generată în 0.043207168579102 sec