ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2023
SEP-2023
Prieteni
BUN

Grand Platon hotel 4*

Dupa cum v-am spus in articolul precedent (vezi impresii) am ajuns la acest hotel din întâmplare, sejurul nostru trebuia sa fie la hotel Zefiros în Pelion dar poate va fi sa fie data viitoare dupa ce grecii vor înlatura distrugerile ciclonului Daniel din aceasta zona.

Am stat aici 4 nopti. Hotelul se afla într-un loc situat între Paralia Katerini la 1,5 km distanta si Olympic Beach cam 2 km distanta, apreciere proprie dupa picioarele mele obosite. Din strada principala se intra pe un drum asfaltat dar plin de balti, se merge cam 300 de m pâna la hotel, e o parcare destul de mare si apoi se intra pe domeniul hotelului.

Prin zona trece si autobuzul, pleaca din Paralia, are statie si in dreptul hotelului în strada principala, statie la Olympic Beach apoi o coteste spre orasul Katerini. Cand voiam sa vizitez Katerini luam autobuzul, biletul se plateste la sofer 2 euro, sau pe jos pe faleza, stânga spre Paralia, dreapta spre Olympic.

In jurul hotelului e teren viran plin de buruieni si iarba necosita, complexul hotelier este totusi protejat de un gard împotriva intrusilor de tot felul. Pe partea dreapta a drumului spre hotel sunt niste vile, unele îngrijite, altele cu buruienile crescute pana la ferestre si chiar una acoperita de buruieni semn ca nu s-a mai trecut pe acolo cam de multisor.

Hotelul are o cladire principala unde este receptia si restaurantul, si 4 cladiri cu câte 2 etaje fiecare, cu camere de locuit cu balcoane cu vedere spre parc sau piscina iar intrarea în camere se face din spatele cladirilor, viceversa ar fi urât sa privesti un camp plin de buruieni…

În centrul acestui complex se afla o frumoasa gradina, bine întretinuta, piscina si un poolbar. Hotelul are si plaja proprie la Marea Egee cu umbrelute si sezlonguri vis a vis de statia de autobuz si o taverna ce deserveste clientii de la plaja. Se poate beneficia de sezlonguri gratuit trebuia doar sa consumam ceva de la taverna, o data la 3 ore. Rezonabil, toti voiau o bere, un cocktail, suc etc, personalul tânar si simpatic se misca rapid. Halbele de bere aveau pereti dubli umpluti cu apa, se tineau la congelator astfel ca berea nu se încalzea asa repede pe plaja.

Camera primita este mare, un pat dublu si inca doua paturi de o persoana plasate în colturi diferite. Podeaua este acoperita cu gresie, un minifrigider cam obosit, o comoda cu 3 sertare, 2 noptiere, veioze, un dulap cu 3 usi, un TV mic- mic cocotat sus, fara ochelari de vedere nu ai sansa sa vezi ceva.

Baia: dotare standard, 2 flacoane mici cu gel de dus si 2 sapunele. Prosoapele se schimbau zilnic desi nu ceream asta, a doua zi inca 2 sapunele si atât, gunoiul ridicat zilnic. Pe site se spune ca lenjeria se schimba de 2 ori pe saptamâna, nu am apucat sa vad asta.

Balconul cu vedere spre parc are 4 scaune metalice si o masuta rotunda, aici ne beam cafeaua de dimineata, cafea cumparata de la poolbar cu aproape 4 euro bucata!! deoarece cafeaua la micul dejun era de tip ness si nu ne placea prea mult.

Micul dejun: bogat, variat, bun, fructe, prajituri, proteine vegetale si animale, lactate.

Cine voia putea lua cina si se putea plati la receptie în timp util.

Personal atent, totul era pregatit la timp dimineata la micul dejun, adunau rapid farfuriile golite de pe mese, pe mese tacâmurile erau deja puse.

Parcul interior bine îngrijit, alei pavate, flori, copacei, o magnolie ce face flori mari avea acum un fel de fruct necomestibil bineînteles, arbusti spiralati, se vede ochiul unui designer peisagist. Apa din piscina era rece si nu imbia pe nimeni…

Timp liber: marti si miercuri vreme închisa, marea agitata, nu era timp de plaja. Unii colegi au încercat o excursie optionala cu o agentie locala, s-au trezit de la ora 4 dimineata, au mers pe jos pâna în Paralia de unde pleca autocarul, au mers cam jumatate de drum pâna la obiectiv si au fost opriti de politie. Motivul: drumurile erau inundate si distruse, agentia trebuia sa stie acest lucru dar a preferat sa ia banii de la turisti… au promis ca returneaza banii dar nu stiu daca colegii au primit suma integrala.

Personal am preferat sa merg in orasul Katerini, in alta zi în Paralia Katerini, într-o dupa amiaza la Olympic Beach, masa de prânz si cina la tavernele locale. Plaja si baie am facut în urmatoarele 3 zile când soarele stralucea pe cer si marea era albastra si cuminte. Duminica ne-am mutat cu cazarea în hotelul Central din Paralia, conform cu programul initial.

Mi-a placut sejurul la acest hotel elegant si cu o nota în plus datorita parcului frumos. Totusi camerele sunt cam sobre si urâtele, ar fi un câstig daca s-ar da în plus o tusa de eleganta.

Trimis de Yolanda in 25.10.23 21:02:26
Validat / Publicat: 25.10.23 21:38:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 593 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 in sfârsit SOARE !!

[25.10.23 21:36:55]

Foarte bun, complet review

YolandaAUTOR REVIEW
    [25.10.23 22:05:28]

@webmasterX: da, coordonatele sunt OK.

Multumesc.

[25.10.23 23:29:24]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

YolandaAUTOR REVIEW
    [26.10.23 08:02:11]

@webmaster: ce surpriza frumoasa pentru mine. Multumesc.

Yolanda
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Platon Hotel: