ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.10.2023
SEP-2023
Familie
BUN

Sissy's Suites San Antonio Beach - un loc unde voi mai reveni

In luna august am fost, pentru prima dată, in Thassos. Am ocolit mult această insulă, mi se părea mult prea popularizată și vizitată, parcă toată lumea iși petreca vacanța acolo. Cred că nu aș fi mers nici in acest an, dar, nu a mai fost după dorința noastră, ci după cea a mezinului, care s-a decis să renunțe la burlăcie fix pe insula Thassos. Și, cum nu putea să lipsească soacra mare de la nuntă, in luna august am debarcat pe insula Thassos.

Despre insulă a curs multă cerneală pe acest site, voi scrie și eu câte ceva intr-un review ceva mai târziu. Acum voi povesti despre una dintre cazările avute in Thassos, pentru că nu am stat intr-un singur loc, ca să nu ne plictisim.

Voi incepe cu ultima cazare, locul unde ne-a plăcut cel mai mult dar am stat cel mai puțin.

Rezervarea am făcut-o chiar in timp ce eram pe insulă, schimbându-ne planurile de a sta două zile undeva, pe lângă Kavala.

Ultimele zile am vrut să le petrecem pe plajă, să stăm fără să facem nimic altceva decât plajă și baie in apa mării. Voiam să fie și un mic cadou pentru tinerii căsătoriți, care erau in primele zile mai liniștitite după nuntă, când prietenii și rudele plecaseră și, in sfârșit, erau aproape singuri. Nu aveam ce să le facem, veniseră cu noi cu mașina și se intorceau tot cu noi, așa că, vrând nevrând, eram și noi prin preajmă.

După ce am văzut nordul, vestul insulei și ceva din partea estică, ne-am decis să petrecem ultimele zile in Potos, in sudul Thassos-ului, reușind astfel să vedem o bună parte din insulă.

In prima zi a vacanței noastre in Thassos, am fost invitați la aniversarea cumnatului meu, la un restaurant aflat pe plaja San Antonio din Potos. Mi-a plăcut cum arăta plaja, lată, cu nisip fin și orientată spre apus, așa că m-am gândit că ar fi ideal să găsim o cazare pe undeva, prin apropiere.

Căutând pe booking.com, am găsit un apartament situat chiar pe plaja San Antonio. Nu am stat prea mult pe gânduri și am rezervat două nopți, un apartament cu două camere, la Sissy's Suites San Antonio Beach. Plata am efectuat-o in momentul rezervării.

La scurt timp după efectuarea rezervării, am primit pe whatsapp mesaj de la proprietar, cu mulțumiri pentru alegerea făcută, date despre locație și cum să ajungem acolo.

Noi cam știam cum să ajungem, dar mesajul a fost primit cu plăcere.

La data la care urma să ajungem in Potos, am mai primit un mesaj referitor la ora sosirii noastre acolo. Deși am fi vrut să ajungem mult mai devreme, câteva probleme organizatorice ne-au făcut să ajungem abia pe la ora 16.00.

Sissy's Suites se află in Potos, chiar pe plaja San Antonio. Practic, doar o mică faleză desparte proprietatea de plajă.

La sosire am fost intâmpinați de Sissy, proprietara apartamentelor, o doamnă foarte drăguță și plină de energie, care locuia pe insulă din mai până la inceputul lui octombrie, restul anului petrecându-l cu familia la domiciliul din Salonic.

Sissy's Suites are o grădină mare cu măslini și, pe lateral, locuri de parcare. Apartamentele sunt situate intr-o clădire lungă, cu un etaj. Toate au intrare direct de pe terasa lungă, cu vedere la mare. Fiecare apartament are o parte de terasă, separată prin paravane, cu o masă și un uscător.

Apartamentul nostru avea două camere și o chicinetă. Prima cameră, cea de la intrare, avea un pat matrimonial, două noptiere de o parte și cealaltă a patului, un televizor, un dulap pentru incălțăminte, aparat de are condiționat.

Cel de al doilea dormitor avea tot un pat matrimonial, un televizor dar și un dulap mare pentru haine. Lenjeria albă, foarte curată.

La acest apartament era o singură baie, de fapt, minusul acestei locații, mai ales când sunt mai multe persoane.

Baia nu foarte mare, era dotată cu o cabină de duș, vas de toaletă și lavoar. Pe lavoar și la duș era câte un un dozator cu săpun lichid.

Pe fiecare pat am găsit prosoape mari și mici, albe, foarte curate.

Chicineta era dotată cu o plită electrică cu două ochiuri, fierbător, filtru de cafea, frigider, veselă. Totul era foarte curat. Noi am folosit mica bucătărie doar pentru pregătirea micului dejun.

A doua zi, deși nu ne așteptam și poate, chiar nu ar fi fost necesar, au fost schimbate prosoapele și a fost făcută curățenie in apartament.

Aveam o terasă unde am servit micul dejun iar seara am băut un pahar de vin. Singura problemă erau țânțarii, care ne atacau și erau mulți. De fapt, un minus al acestei cazări a fost lipsa unei plase de țânțari la ușă. La geamuri era, dar la ușă nu, motiv pentru care nu am putut să las noaptea ușa deschisă, să aud marea.

Sissy's Suites are o grădină foarte mare, cu măslini, multă verdeață, și un grătar care poate fi folosit de turiști. Erau și două dușuri pentru inlăturarea nisipului de pe picioare.

Dar, cea mai frumoasă parte a acestei cazări, era plaja. Practic, in vreo trei minute erai pe nisip, și in vreo cinci in apa mării. Sissy's Suites dispune de zece umbrele cu câte două șezlonguri, așezate chiar la malul mării, distribuite gratuit turiștilor cazați acolo.

Plaja este cu nisip fin, intrarea in apă este lină. Este orientată spre vest, astfel că poți să stai până târziu pe plajă și să admiri apusul.

In ultima zi, pentru că nu ne grăbeam, am mai făcut o baie rapidă, prea era frumos și plaja aproape.

Lăngă Sissy's Suites sunt două restaurante, ambele cu mâncare foarte bună. Pentru cină este nevoie de rezervare, fiind foarte aglomerate și căutate.

Se poate merge și in Potos, cu mașina sau chiar pe jos, unde sunt câteva market-uri și mai multe taverne. De altfel, Sissy ne-a trimis pe whatsapp, recomandări privind restaurantele și locuri pe care le puteam vizita in imprejurimi.

Din păcate, noi am stat prea puțin și nu am putut să verificăm toate recomandările făcute.

Inainte de plecare Sissy a venit și ne-a mulțumit că am ales proprietatea ei și ne-a făcut cadou o cutie cu miere. Am apreciat gestul.

Recomand Sissy's Suites San Antonio Beach, mai ales pentru un cuplu sau pentru persoanele cu copii.

Dacă vom mai merge in Thassos, cu siguranță vom reveni la Sissy's Suites San Antonio Beach

Trimis de Mika in 22.10.23 13:57:16
Validat / Publicat: 22.10.23 14:22:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 847 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Apus de soare pe plaja San Antonio

[22.10.23 14:20:38]

Mutat în rubrica "Apartamente regim hotelier, POTOS" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[22.10.23 15:31:30]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

doinafil
[23.10.23 13:40:22]

@Mika: În primul rând CASĂ DE PIATRĂ MEZINULUI!

În al doilea, felicitări ție pentru articol și pentru poze! . N-am fost în Thassos - până acum - și nu știu dacă vom ajunge! Ca și ție, mi se pare că este mult prea aglomerată de turiști, atât români cât și străini.

Dacă, totuși, vom merge în Thassos, nu știu dacă vom alege hotelul „Sissy” , chiar dacă arată bine! Mi se pare mult prea scump! Dacă pentru un apartament ați plătit 170,5 euro/noapte, prețul pentru o cameră „standard” ar fi, în mod sigur, ceva mai mic, dar nu cu mult - presupun!

MikaAUTOR REVIEW
[23.10.23 13:45:03]

@doinafil: Mulțumesc pentru felicitări! Locaâia nu are camere standard ci doar apartamente. Dacă imparți pe numărul de camere nu este mai mult decât o cameră la hotel. Dacă luam două camere la un hotel s-ar putea să ne fi costat mai mult. Oricum, nu am vrut să fie pe plajă și pe această plajă, care nu era prea aglomerată. Chiar nu prea m-am uitat la preț, eram bucuroasă că suntem impreună cu copiii acolo.

doinafil, Mika