ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2023
SEP-2023
Familie
BUN

De vis!

Vacanta de anul asta a fost compusă din doua părți: 3 nopți in Fethiye și 4 nopți in Gocek, transport cu mașina (exact in aceasta ordine, adică ce i mai bun la final, ca așa e cel mai bine)

Rixos Gocek a fost ales după multe “documentari” , cu inima strânsă înainte de plecare când am aflat ca plaja era localizata in alta parte fata de hotel. Știam ca la Rixos n ai cum sa dai greș, dar orice e posibil, mai ales ca n aveam impresii de la turiști romani sau n am găsit eu.

Hotelul e chiar la șoseaua principala, cu intrare directa (adică l am zărit cand eram in drum spre primul hotel și m a dezamăgit puțin) Bineînțeles ca ce era mai bun nu era la vedere!

Cred ca e singurul hotel de acest fel din Gocek, restul sunt micuțe și nu de tipul celor din Antalya, aici fiind un port de iahturi de lux, din ce am observat.

Este un hotel adults only (+16) și asta ne a încântat pe noi, aici fiind un hotel pt relaxare.

Cazare. Resortul are o suprafața maricica, compus din vile cu un singur etaj, împrăștiate la o distanță potrivită unele fata de altele, cu multă verdeata, plante exotice, gazon, alei frumoase, dar și cu vedere la munte, o priveliște superba care ți dădea un sentiment de bine, de relaxare și liniște. Unele erau mai departe, altele mai aproape de punctele de interes: restaurantul principal, cele a la carte (care erau cu plata, cu excepția unuia), barurile si locul unde se țineau diverse spectacolele si bineînțeles locul de plecare spre plaja. (nu era mult de mers dacă aveai vila mai departe).

Camerele erau mari, frumoase, împărțite cumva sa ți dea impresia ca e dormitor si living, baia mare cu dus, dotata cu de toate, frigiderul umplut zilnic cu tot ce vrei (ciocolata, sucuri, bere, de calitate), totul foarte confortabil.

La restaurantul din resort se servea doar micul dejun și cina, iar prânzul era a la carte la restaurantul “People” (parca așa se numea). Mâncarea era ca n orice resort de 5 * (de top), fără reproș. Aveau și un Starbucks care se deschidea la ora 9 (bucuria fetei mele), gratis, cu tot ce găsiți intr o astfel de cafenea din lume. Barurile aveau fel de fel de băuturi, cocktailuri și snacksuri (din ce mi au spus copiii și soțul, eu neconsumând alcool) Și la capitolul asta, Rixos este top!

Si acum, cireasa de pe tort este plaja, din cauza căreia am avut ceva emoții. Cum treci de restaurante și baruri ajungi chiar in port, adică resortul are ieșire la mare, dar fără plaja.

Pe mal sunt numai yahturi și un ponton micuț cu fotolii și măsuțe unde aștepți sa te ducă barca la plaja hotelului. Prima barca pornește la 8:30 și vine din 10 in 10 minute (au 2 bărci foarte drăguțe, confortabile, cu scaune din piele și rapide) Plaja se numește Secret Beach și e la o distanță de 5 min cu barca, un drum superb, făcut in fiecare zi, dus întors, o adevarata placere (nu ma așteptam), admirând yahturile parcate prin zona.

Plaja e SUPERBA, cu tot ce ai nevoie, micuța, cu restaurant cu tot felul de bunătăți, vitrine frigorifice cu toate băuturile îmbuteliate, cu porumb fiert, fructe, gozleme, ayran și multe altele (nici nu mi mai amintesc). Toalete curățate impecabil, dușuri, bar, șezlonguri disponibile toată ziua (poate și pt ca cele 2 piscine din resort erau superbe, cu șezlonguri confortabile), mai veneau și artiști locali și cântau acolo cu chitara și alte instrumente sau cu vocea, nederanjant, foarte plăcut, chiar te relaxai. Apa avea o culoare superba, era limpede, iar nisipul era alb (probabil adus)

Puteai servi prânzul la restaurantul a la carte” Turqoise” , langa plaja, daca nu te saturai din ce aveau ei la cel de pe plaja, (acesta era lângă resortul exclusivist Rixos Prive, probabil unde puteau servi și ei aici daca voiau-n am întrebat), fără rezervare.

Cam atât am avut sa va spun despre acest resort superb, cred ca e singurul unde m as întoarce și a doua oara (noi alegem mereu altele din dorința de a vedea mereu altele noi), poate din cauza ca am stat doar 4 nopți.

Pt aceste 4 nopți am plătit 1900 € pt 2 persoane (noi am fost 4, cu copiii de 18 și 23 ani) deci 3800€ in total, dar va garantez ca merita fiecare bănuț. E un resort pt relaxare, pt oameni care vin sa se simtă bine, pt liniște, sa și încarce bateriile.

Cat de curând o sa scriu impresii și pt celălalt hotel, unul mai ieftin, dar bun și el. (Club Letoonia Fethiye)

O sa încerc sa adaug și poze, dar consider ca nu reflecta Frumusețea și realitatea resortului așa cum am văzut o noi. ☺️

Trimis de alexmara in 21.10.23 15:55:33
Validat / Publicat: 21.10.23 16:26:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara, Belek, Kemer, Alanya

VIZUALIZĂRI: 1075 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexmara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.10.23 15:59:21]

Bun revenit pe site, cu impresii — & bun review!

Personal - aștept, nerăbdător, și pozele

[21.10.23 17:13:45]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

alexmaraAUTOR REVIEW
[21.10.23 21:04:08]

@webmasterX: Bine v am regăsit și mulțumesc!

E foarte bine pozitionarea! ☺️

M'LiviuPHONE
[22.10.23 21:56:14]

Da un adevărat resort luxos!!!

alexmara, M'Liviu