ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2010
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

ARTICOL ARHIVAT

Zona superba, concediu OK

Trebuie sa recunosc ca am avut destule emotii pana sa ajung la acest complex, deoarece nu am putut sa-mi dau seama ce este acolo datorita comentariilor contradictorii pe care le-am citit. Acum, la o saptamana dupa ce am ajuns acasa, incerc sa analizez totul la rece si sa fiu cat pot de obiectiv.

Complexul este asezat superb cu trecere de la munte la mare si foarte multa verdeata. Plusurile sunt plaja, aqua-park-ul, asezarea si verdeata.

Camerele sunt in regula, curatenia este in limita normalitatii si daca lasai pe televizor de 2 ori la cateva zile cate 5 leva schimbau lenjeria la maxim 3 zile iar prosoapele zilnic. Au doua posturi TV romanesti (ceea ce a fost o premiera pentru Bulgaria pentru mine) si este mare lucru sa poti asculta stirile in direct in fiecare dimineata si seara.

Serviciile nu sunt de calitate dar nici cele mai proaste pe care le-am intalnit. Personalul nu era foarte calificat si nici foarte amabil dar te descurcai cu ei (pe carcotasi i-as intreba daca ar face macar o zi ce fac ei zi de zi pe tot parcursul verii ar putea zimbi sau ar putea fi amabili pe tot parcursul zilei? ).

Mancarea este buna, nu este foarte variata, este cam aceeasi in fiecare zi dar nu ramai nemancat. Daca esti gurmand nu iti recomand aceasta locatie. Minusuri mari la fructe si coada de la gratare.

Ce m-a socat pe mine este faptul ca toate erau organizate in asa fel incat sa se consume cat mai putin. In receptie nu exista televizor pentru ca se presupune ca daca te uiti la tv in acest timp consumi. La masa pe gratare se putea pune de doua ori mai multa carne, dar in cazul acesta se termina cu coada si se consuma mult mai mult. La barul de la receptie (unde era program pana la 24 nu pana la 22 cum a scris altcineva) lipseau in permanenta paharele de unica folosinta si cu celelalte era mai greu sa te duci in alta parte. Bauturile erau de proasta calitate dar se incadrau in media celor servite pe litoralul bulgaresc (am mai fost in Nessebar la Sol Mare si la Tsarevo). Destul de putine puncte de unde puteai sa-ti procuri mancare si bautura daca erai pe plaja.

Aqua-parkul superb dar preturile la sezlonguri, umbrele si produsele de la bar sunt cam piperate.

Restaurantele a la carte sunt in regula (la cel italian nu am fost dar am auzit ca nu este de recomandat).

Barul cu plata de pe plaja este frumos, bine aprovizionat si bineinteles singurul cu tv.

Exista si o discoteca dar nu am frecventat-o. Posibilitatile de distractie sunt limitate dar este normal avand in vedere ca este este un complex pentru familii cu copii.

Asigurarile medicale functioneaza doar in sensul ca trebuie sa achiti pentru orice problema in jur de 100 euro, ei iti emit o factura urmand ca atunci cand ajungi in tara sa te descurci tu cu firma de asigurari.

In consecinta depinde pentru ce te duci intr-un concediu. Din punctul meu de vedere a fost un concediu placut pentru am fost intr-un grup mai mare si ne simtim bine impreuna indiferent unde mergem, nu punem pret mare pe mancare si servicii dar punem pret pe calitatea plajei, pe locatie, pe verdeata si pe calitatea camerelor si a curateniei. Aqua-parkul, unul din factorii determinanti nu ne-a dezamagit (se inchide la ora 18. 30).

Nu il recomand carcotasilor dar il recomand oricarei familii cu pretentii normale si ce este cel mai important cand platesti pentru 9 nopti in plin sezon 800 euro pentru toata familia nu poti sa ai pretentiile unei locatii de 5 stele din Turcia unde dai pentru sapte nopti 2000 euro. Ar trebui ca, multi dintre noi, inainte sa ne apucam sa scriem, sa luam in considerare toate aspectele.

Trimis de razvanb in 21.07.10 17:25:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar - Sol Mare, Tsarevo -South-Beach

VIZUALIZĂRI: 3561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (razvanb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.08.10 12:02:30]

Buna! Din multitudinea de postari citite la acest hotel, mi se pare ca ai descris obiectiv situatia. Urmeaza sa mergem si noi la acest hotel la inceputul lunii septembrie si urmaresc cu interes parerile celor care au fost deja. Constat ca sunt destul de multi nemultumiti, asa ca imi cam fac griji. Noi nu suntem "fitosi" dar ne deranjeaza sa nu primim serviciile ce ne-au fost promise la cumpararea biletelor. Vazand ca ai descris obiectiv situatia, am hotarat sa te intreb pe tine cateva lucruri: referitor la parcare, cum e de fapt, ca nu am reusit sa ma lamuresc? Iar in ceea ce priveste cozile de la baruri, daca umbli cu pahare de unica folosinta dupa tine, poti beneficia de un suc, o bere...fara probleme? Nu stiu, mi-a venit ideea asta... o fi buna, n-o fi? Ca nu mi se pare ok sa-ti petreci concediul stand la coada la bauturi... e clar ca fiind vara si cald trebuie sa ne hidratam corespunzator.

Multumesc anticipat, Simona

[03.08.10 16:40:34]

Buna Simona,

Parcarea este de 2 tipuri: cu plata sau fara plata.Cea cu plata este ok si costa 8 leva pe 24 h, cea fara plata este un teren viran cu cativa pomi unde fiecare parcheaza cum il taie capul si in functie de ce locuri gaseste fara a bloca alta masina.Eu am parcat pentru o zi la cea cu plata si dupa aceea am gasit loc in cealalta.

Problema cu paharele de unica folosinta este numai la barul de la receptie, dar daca, consumi acolo sau pe terasa receptiei folosesti pahare normale si nu este nici o problema.

La barul de la piscina nu sunt astfel de probleme, dar este (depinde cum ai noroc) in cea mai mare parte a timpului coada (max 5 min).La celalalt bar unde se servesc si asa-zisii hamburger nu iti recomand sa stai.

Conditii bune ai la barul cu plata dar.....

La barul de la aqua-park este scump dar poti sta la bar fara sa inchiriezi sezlonguri si daca te duci numai pentru aqua-park gasesti modalitati sa nu te coste mult.

Sunt destule motive pentru care poti sa te enervezi, dar calitatea concediului si felul cum va simtiti depinde numai si numai de voi.

Concediu placut,

Razvanb

[04.08.10 08:57:06]

Multumesc mult pt lamuriri. Spunea cineva tot aici pe forum ca la aqua park poti sa folosesti sezlongurile dupa-amiaza fara sa platesti. Stii ceva legat de acest aspect? Si am uitat sa te mai intreb despre distractia de seara- sunt spectacole, ceva? Copilul nostru are aproape 11 ani, deci minidiscoteca nu-l mai intereseaza deja.... Ma intereseaza tot ce este cuprins in all inclusive, in principiu nu am vrea sa cheltuim extra f mult.

Cu speranta ca nu am fost prea pisaloaga, iti multumesc din nou!

Simona

[15.08.10 08:04:49]

Buna,

Scuza-ma dar o perioada am fost plecat.

Sezlongurile de la aqua-park in general se platesc.Am avut si noi o data noroc sa nu vina fata sa ne ia banii, dar nu te baza prea mult pe noroc.Poti insa sa iti iei unul singur intr-o zona in care sunt libere si altele invecinate, o perioada il folositi cu randul pe acela dupa care incepeti sa-l folositi si pe celalalt.Cea care incaseaza nu-si mai aduce aminte cate ai platit si te lasa in pace.

Conceptul A.I. include mancare si bautura de-a lor pana la 12 noaptea (unde este deschis pana la acea ora) in tot complexul mai putin barul de plaja si cel de la aqua-park.

Spectacolele de la amfiteatru sunt in general contra cost, iar la discoteca pentru adulti nu prea da voie copiilor.Eu am o fata de 11 ani si nu prea ne lasa cu ea.Alte posibilitati de distractie nu prea sunt.

[17.08.10 12:16:38]

Multumesc pt raspunsuri. Sunt surprinsa (neplacut) de faptul ca spectacolele de seara din amfiteatru sunt contra cost. In nici un alt hotel cu AI pe unde am mai fost (Bulgaria, Turcia) nu am mai intalnit asa ceva. Bine ca mi-ai spus ca sa nu mai ia acolo pe nepregatite :-( Poti sa-mi spui si un pret pt intrarea la spectacol? Mersi

[17.08.10 13:46:56]

Spectacolul la care am vrut sa mergem noi era 20 leva, dar n-am mai ajuns. E posibil sa fie si spectacole gratuite.

mishu tomis*
[22.08.10 10:49:36]

salutare, sunt nou pe aici si intamplator am vazut ca ai fost la tsarevo south beach... am bilete cu familia in septembrie... all inclusive cu apartament... imi poti spune cate ceva de drum, de cazare, masa etc... multumesc... mishu din constanta...

mishu tomis*, razvanb, Simo72
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]:

• pagină generată în 0.038918972015381 sec