ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2023
SEP-2023
Cuplu
EXCELENT

Roberto, Pensiune în Ciunget unde merită să te cazezi

Prima cazare pe care am avut-o în plimbarea noastră prin țară despre care am povestit în vezi impresii a fost la Pensiunea Roberto din Ciunget, sat situat pe Valea Lotrului în comuna Mălaia.

A fost surpriza copiilor noștri cu ocazia unei duble sărbători din august aleasă de fata noastră care știa că ne plac drumețiile, că ne place muntele, că ne place să urcăm și să vedem, cum îi place și ei, fusese în zonă.

Valea Lotrului este o vale superbă plină de baraje, cascade și lacuri străjuite de munți, are două staţiuni montane şi un modern domeniu schiabil, se întinde pe o lungime de peste 75 de kilometri de la Brezoi, în apropierea căruia se varsă în Olt, până dincolo de Obârșia Lotrului, în Munții Parâng, și este, poate, cel mai pitoresc drum turistic din judeţul Vâlcea.

Se numește așa pentru că valea, unul dintre străvechile drumuri de transhumanţă ce legau Munții Parâng şi Făgăraş, a fost un culoar prin care era ocolită vama de la Turnu Roşu dintre Ţara Românească şi Ardeal.

Mălaia și Ciunget, împreună cu satul Săliștea formează Comuna Mălaia de care locuitorii sunt foarte mândri și o consideră un adevărat tărâm de basm, fiind una dintre cele mai mari și mai frumoase comune din județul Vâlcea.

Pensiunea Roberto

Roberto, pensiunea ce se află în Satul Ciunget pe Str. Principală este amenajată în două clădiri dintr-o mare curte-grădină. Este departe de șoseaua nu prea circulată, fiind multă liniște și aer curat.

În împrejurimi sunt câteva obiective ce merită văzute: la circa 8 kilometri se află „Cascada Scorușu” , „Peștera Laptelui” la 8,5 kilometri, „Barajul și Lacul Petrimanu” la 21 kilometri și pe drumul spre el „Cheile Latoriței” la 10 kilometri și, la 20 kilometri, „Cascada Apa Spânzurată” . Spre Brezoi se află „Mănăstirea Mălaia” la 2,5 kilometri și „Crucea Brătienilor” la 10 kilometri. Le-am văzut pe toate.

Pe pe FB se găsesc email-ul și numărul de telefon, alte detalii despre pensiune. Este afiliat la booking din 2016 unde este notat cu 9.5 din 84 de evaluari cele mai apreciate fiind așezarea și personalul, tot pe acolo le apreciez și eu.

Facilitățile oferite

Pensiunea are 8 Camere duble, câte patru la fiecare etaj al „Clădirii Principale” , care pot primi câte 2 adulți și un copil, iar în cea de-a „Doua Clădire” un Apartament pentru 4 adulți și 2 copii, nu sunt disponibile pătuțuri pentru copii dar, contra cost, se asigură paturi suplimentare. Contra cost și la solicitare se asigură servicii de călcătorie și spălătorie.

Check-in se face între orele 14 și 17, se solicită anunțarea orei de sosire, dar musafirii sunt primiți și mai devreme dacă sunt pregătite camerele, dacă nu sunt libere se păstrează bagajele. Check-out se face între orele 10 și 12. Noi am ajuns puțin după ora 11 și am plecat pe la 9 și jumătate.

Între orele 22 și 8 trebuie păstrată liniștea, nu sunt permise petrecerile sau sărbătorirea evenimentelor, nici fumatul și nici animalele de companie, probabil din cauza menajeriei, curtea pensiunii, unde se plimbă 2 cățeluși, Liza și Toto, de fapt sunt câini maturi dar mici și jucăuși ca doi căței, un câine mare Ursu, numele spune tot, care a mers cu noi la plimbare prin sat, un pisoi, Viorel ce se dorea alintat, și o văcuță care nu venea prin curte….

Anularea sau plata în avans depind de tipul cazării și se discută la efectuarea rezervării, are Wi-Fi bun ce nu se achită suplimentar.

Gazdele, în frunte cu Domnul Gelu administratorul pensiunii, sunt amabile, prietenoase, ne-au oferit toate informațiile solicitate.

În Curtea pensiunii prin care alergau cei doi cățeluși, mare, cu iarbă și alei betonate, este amenajată Parcarea pentru autoturismele musafirilor, se află o Terasă cu Grătar și cărbunii necesari unde erau garate și bicicletele de închiriat și o Terasă cu Masă de tenis și cele necesare jocului.

Este amenajat un Loc de joacă pentru copii cu Tobogane, Platformă de sărituri, Leagăne, copiii singuri sau împreună cu părinții se pot bălăci în Piscina în aer liber, sta la Plajă pe Șezlonguri cu sau fără umbrele sau pe Terenul de sport pot juca Tenis, Baschet la un coș, Minifotbal. Se pot odihni în Leagăne cu protecție pentru soare sau ploaie și se pot plimba cu Bicicletele închiriate de la pensiune.

Camera

Am avut rezervată pentru 2 nopți Camera 7 de la etajul mansardat cu un pat dublu, confortabil, bun pentru odihna de care aveam nevoie după plimbările făcute. Are circa 18 metri pătrați și a costat 585 lei incluzând și micul dejun, rezervare nerambursabilă.

Camera a fost foarte curată, am avut noptiere cu veioze, o masă blat și două taburete, șifonier cu două uși, cu umerașe și rafturi și televizor cu mai multe canale.

Culorile folosite, nuanțe de maroniu armonizau și făceau camera plăcută, deconectantă, tavanul placat cu lemn și podeaua în nuanțe mai deschise măreau și luminau camera iluminată prin fereastra mare cu perdele, draperii și plasă contra insectelor.

Frigiderul și televizorul și-au îndeplinit bine misiunea, iar caloriferele, unul în cameră, unul în baie, au dat căldură suficientă, cum ne spusese domnul Gelu la urcarea în cameră. Nu am avut aer condiționat, nu știu dacă în sezonul estival este necesar.

Baia are cele de trebuință, cabină cu duș, uscător de păr, prosoape și articole de igienă personală. Totul era curat, bine întreținut.

Micul dejun ne-a fost servit la masă, la ora stabilită de noi și a constat în Omletă cu brânză, șuncă, cașcaval, Brânză, Ouă ochiuri, Cașcaval, Salam, Șuncă și Cafea sau la alegere Ceai. A fost gustos și suficient, nu numai pentru mine.

Restaurantul este amenajat la parter și cuprinde Bucătăria cu dotarea necesară, Barul aprovizionat cu produsele specifice mai puțin Bere la draft, o Sală și o Terasă. Restaurantul deservește și alți clienți, nu numai musafirii.

În cele două seri în care am mâncat la Roberto am acceptat recomandările domnului Gelu fără să studiem Meniul care este destul de variat, nici măcar nu l-am pozat. În prima seară am avut Tochitură oltenească cu mămăliguță, în cea de-a doua Ceafă și Cotlet la grătar cu Cartofi la cuptor și, în fiecare seară, Bere Ciuc. Nu știu cât a costat fiecare, am achitat la sfârșitul sejurului 150 de lei. A fost bine că am putut servi masa acolo, ar fi fost dificil să mergem să căutăm un restaurant în zonă, eram obosiți după plimbări și confortul contează. Chiar dacă preparatele nu au fost deosebite, în acest context de izolare a meritat.

Concluzii

A fost o cazare cu un raport preț calitate bun, liniștită, cu multe posibilități de deconectare, pentru a vedea obiectivele din zonă este recomandat să se meargă cu autoturismul și doar finalul drumului mers pe jos, distanțele parcurse fiind mari nu justifică mersul pe jos. M-am simțit bine acolo și o recomand cititorilor care vor să se plimbe pe munte și să se ohihnească.

Trimis de mprofeanu in 17.10.23 19:48:39
Validat / Publicat: 17.10.23 22:19:24

VIZUALIZĂRI: 494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Pensiunea Roberto din Ciungetu, Vâlcea, Piscina și Plaja văzute din Curte

[17.10.23 22:13:12]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Pensiunea Roberto [Ciunget, VL], VOINEASA / VALEA LOTRULUI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Carmen IonPHONE
[17.10.23 22:54:59]

@mprofeanu: O alegere bună. Mi-au plăcut curtea și piscina și am apreciat dotările camerei. Înțeleg că și mesele au fost gustoase, așa că totul a fost în regulă.

[17.10.23 23:08:05]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[18.10.23 07:31:07]

@Carmen Ion: Este o cazare pe care o recomand pentru cei ce vor să viziteze această zonă. Piscina nu era mare dar se putea face o baie, cadrul natural este deosebit, înconjurat de dealuri din toate părțile.

Mulțumesc frumos pentru ecou și vizită!

[18.10.23 07:32:20]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

AZE
[19.10.23 21:03:34]

Mulțumim pentru descrierea pensiunii. Înțeleg că a fost o experiență faină iar condițiile bune.

Ultima oară în zonă am fost în septembrie 2020 anul covidului. A fost o perioadă tristă pentru noi turiștii nu puteam călători în afară dar în țară se putea fără probleme. Astfel am explorat toată zona toată valea Lotrului urcând până la drumul din nori Transalpina.

[19.10.23 21:25:45]

@AZE: Așa este, a fost o cazare bună. Ne-am simțit bine mai ales eu care eram în convalescență după un TEP, noroc că a fost cu risc scăzut și inima ușor, ușor s-a recuperat. Am început iar să urc pe cărări de munte...

Te-am citit și știu că ai fost în zonă, ai fost cu băiatul tău la Cascada Scoruș, pe cheile Latoriței și în alte locuri.

Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou!

AZE, Carmen Ion, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Roberto [Ciunget, VL]: