ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2023
Cuplu
EXCELENT

Vila Vulturul si lacurile sarate din Sovata

Cum am ales locatia?

Ca de obicei (ca si anul trecut), anul acesta am dat in iunie o fuga pana la Sovata si am batut vreo 5-6 pensiuni si vile si am ales-o pe cea care mi-a suras cel mai mult. E bine de stiut ca strada centrala (Trandafirilor) are multe spatii de cazare, de toate felurile dar sunt mai scumpe si uneori e galagie. Pe strazile paralele, Vulturilor si Bradului, spatiile de cazare sunt mai "linistite" si mai ieftine. Cele mai mici preturi le gasiti "la cetatean", in orasul Sovata sau pe serpentina ce urca in statiune (120 lei/camera dubla).

Strada mea preferata e strada Vulturului unde exista liniste si preturi moderate (180-200 lei/camera dubla). Si multe vile, pensiuni si hoteluri. Pe strada Vulturilor, anul acesta am avut de ales intre pensiunea Contesa, Klasissa, Bica, Balint, Teodora si vila Vulturului. Am ales-o pe cea din urma. De ce? Pentru ca patroana, Katy, s-a dovedit a fi foarte simpatica si amabila, a venit cu mine si mi-a prezentat pe-ndelete toata oferta vilei: camerele, bucatariile, piscina, locurile de joaca. Katy locuieste intr-o casuta mai mica langa vila Vulturlui, deci mai mereu o gasesti acasa.

Structura vilei

Vila nu are multe camere, 8 sau 9, repartizate la parter si la etajul II. Etajul I este destinat salii de mese si unei bucatarii unde poti sa-ti gatesti ce vrei si unui hol de unde pornesc niste scari ce urca in marea gradina a vilei, unde se afla 2 piscine (una pentru copii) cu apa dulce, cu sezlonguri si umbrelute, locuri de joaca pentru copii (leagane, masa de ping-pong) si cateva pavilioane de lemn unde poti servi masa in aer liber. In aceeasi vila erau si doua familii simpatice din Republica Moldova, cu care am intrat in vorba. I-am intrebat in ce lacuri sarate se balacesc. "Nuuu... noi nu mergem la lacuri, copiilor le place mult aici la piscina din curte. Aici au de toate si apa si locuri de joaca si-n plus, avem si bucatarie. Inca n-am intalnit o vila care sa aiba atatea lucruri de oferit la pretul asta mic. La noi in tara, nu exista asa ceva".

Unde ne-am cazat noi?

La etajul II, aici erau camere duble la 200 lei, cu un pat matrimonial si unul simplu. Camerele doar cu pat matrimonial, erau mai ietine (180 lei). Am intrebat-o pe Katy daca preturile variaza in functie de sezon sau extrasezon. A zis ca nu, preturile sunt aceleasi, mereu. In fata vilei era un spatiu generos de parcare, calculat dupa numarul camerelor. La parter, mai exista inca o bucatarioara in plus.

Super!

Am ramas tare incantat de vila si de anexele sale, nicaieri n-am mai intalnit atatea oferte la un pret atat de mic. Masa de dimineata si seara o serveam la vila, iar cea de pranz, in statiune, in special la restaurantul Kali (mancare buna si ieftina), sau la restaurantul lacului Negru sau Ursu, unde ne-am balacit cel mai mult. (Lacul Negru era cel mai aproape de vila Vulturul si are, pa langa lac si un bazin cu apa sarata si incalzita). Ne-am balacit in toate cel 4 lacuri sarate: Negru, Ursu, Alunis si Mierlei. In zilele mai inorate, ne-am dus in excursii optionale: la salina Praid, la Castelul Rhedey din Sangeorgiu de Padure, la Muzeul Palariilor de paie din Criseni sau la Parcul Mini-Transilvania din Odorhei

Omul sfinteste locul

Acuma, sa stiti ca la Vila Vulturul, am ajuns mai la urma dupa ce am parcurs si celelalte pensiuni si vile amintite de pe strada Vulturilor, stand de vorba cu proprietarii lor. M-a cucerit insa patroana vilei Vulturul... Felul ei de-a fi. Intr-o zi s-a stricat apa la baie. Am chemat-o pe Katy. "Eu nu intru fara Dumneavoastra". Am intrat cu totii si in cateva minute a reusit s-o repare. Intr-alta zi, ne-a intrabat, un pic jenata, daca nu ne-a deranjat fumul de tigara al vecinilor nostri, care erau mari fumatori. In orice caz, daca si anul viitor, in luna august am de gand sa fac un concediu la Sovata, pentru cazare, voi incepe tot cu Vila lui Katy!

Si cand ma gandesc bine, nici nu mai e mult pana la vara, nu mai sunt decat 10 luni pana in luna august a anului viitor!

Va trimit si cateva imagini cu cele 4 lacuri in care ne-am balacit si inamolit.

Trimis de dorgo in 30.09.23 10:39:25
Validat / Publicat: 30.09.23 11:27:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS]. A mai fost în/la: Hotel Alunis, Hotel Relax, Vila Muntenia, Pensiunea Abby

VIZUALIZĂRI: 917 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Lacul Mierlei

dorgoAUTOR REVIEW
[30.09.23 11:09:27]

@Web, merge orice videoclip cu Sovata... https://www.youtube.com/watch?v=qoGOkIm8wmo

[30.09.23 11:27:30]

[30.09.23 14:26:23]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

dorgoAUTOR REVIEW
[30.09.23 14:27:05]

@webmasterX: Mersi @WebX!

doinafil
[02.10.23 17:17:54]

Foarte bună cazare! Arată bine de tot, atât camera cât și ce este în jurul vilei!

Felicitări pentru alegere!

doinafil, dorgo