ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2023
ÎNSCRIS: 24.03.21
SEP-2023
Cuplu
EXCELENT

Paradis in Golden Sands ????

Ne-am hotarat sa mergem in vacanta, in luna septembrie, datorita temperaturilor ridicate inregistrate in lunile iulie si august. Ne doream o vacanta pentru odihna, relaxare, cu un raport calitate pret bun, intr-o locatie unde sa ne odihnim si sa putem face si plaja sau sa stam pe nisip, la mare. Am vazut o oferta buna la o agentie de turism, la un pret corect, in suma de 517 eur platit pentru doua persoane, astfel incat nu prea am stat prea mult pe gânduri și am și achizitionat-o. Pachetul a inclus cazare pentru 5 nopti cu vedere la piscina, transport dus-intors cu autocarul si all inclusive.

Probabil ca ati ghicit ca am decis sa mergem in Bulgaria, la Nisipurile de Aur. Vazusem hotelul in urma cu 3 ani cand am fost la nisipuri in pandemie si mi s-a parut spectaculos, cu o arhitectura deosebita, iesita din comun.

Intr-adevar hotelul ma duce cu gandul la constructiile din Egypt, la coloanele cu baseroliefuri din Egypt. Inainte de a plati avansul am efectuat un research pe youtube, pe booking si aici, pe am fost acolo, astfel incat sa iau cea mai buna decizie si sa fie o decizie asumata. Am platit avansul de 30% si inainte cu 30 de zile am platit diferenta de pret.

Hotelul se afla in statiunea Golden Sands recunoscuta pentru plaja cu nisip fin avand o plaja intinsa pe o distanta de 4 km. Plaja nu este foarte lata, insa mie imi place ca este aproape de mare, de promenada si aproape de hoteluri. Statiunea se afla aproape de o padure si imi place ca este o statiune cu verdeata si multi copaci astfel incat aerul este respirabil si nu simti poluarea specifica marilor orase.

Ne-am deplasat cu autocarul conform programului astfel incat am plecat din Bucureti la ora 6 AM si am ajuns la hotel la ora 12 AM fara probleme. Stațiunea Golden Sands se afla la 17 km de Varna, lângă parcul național Varna, pe malul Marii Negre.

Hotelul se afla în linia secundara de hoteluri, chiar în spatele hotelului Grifid. De la hotel se ajunge rapid la plaja, magazine, restaurante fără sa coborâți scări sau drumuri anevoioase.

despre SERVICII

Cum am ajuns la hotel, am si primit camera la etajul 5 cu vedere la piscina. Ni s-a solicitat la check in plata unui depozit de 20 eur sau 100 ron de camera care a fost returnat la sfarsitul sejurului. Camerele se preiau deobicei la ora 15, insa noi am primit-o mai devreme. Check oul se face la ora 12 AM.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera primita a fost dotata cu o bucatarie complet utilata cu frigider, cuptor cu microunde, plita electrica, pat dublu foarte confortabil, dulap, comoda, LCD, pantofar, oglinda, noptiera, fier de calcat, masina de spalat, masa cu doua scaune in balcon, un cuier, aer conditionat, masa de calcat si doua comode. Mi-a placut ca mobilierul din camera deoarece era nou si nu era uzat.

In camera s-a efectuat curatenie zilnic si in general, in tot hotelul era o curatenie pastrata si intretinuta periodic. Ne-am petrecut mult timp in balcon cand stateam in camera. deoarece view ul catre piscina si gradina interioara era foarte frumos si placut. Balconul a fost spatios insa, camera pe care am primit-o mi s-a parut cam mica pentru o camera cu bucatarie.

Personal, as fi preferat o camera fara bucatarie si cu mai mult spatiu, insa am platit pentru un studio. Ar fi trebuit sa merg la receptie si sa solicit schimbarea camerei, insa m-am gandit ca nu o vor schimba sau ne vor oferi o camera cu vedere la park si nu la pool, asa ca am renuntat sa schimbam camera din comoditate. Camera nu cred ca avea mai mult de 20 mp insa pe brosura de la agentie scria ca camera ar fi trebuit sa aiba minim 35 mp.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Am optat pentru un pachet all inclusive deoarece, am preferat sa evitam costuri aditionale si am dorit un pachet low cost de la inceput. Mancarea a fost diversificata insa, nu am consumat chiar din toate alimentele. Ca si alimente aveai mai multe optiuni inclusiv gratar. Pachetul all inclusive includea si o selectie de bauturi alco0lice si nonalco0lice, astfel incat, atunci cand petreceam timp la piscina puteam servi o cafea tip ness sau un cocktail la piscina. Pachetul all inclusive este modest si nu se compara cu cel din Turcia insa, este net superior fata de ce se ofera in Romania la preturi mai mari.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Marea se afla la 250 m de hotel si se ajungea pe jos in 5 min. Hotelul nu detine o plaja privata insa sunt portiuni de plaja free zone unde poti sta fara sa platesti sau poti rezerva sezlonguri si umbreluta. Noi am preferat zona "free zone" fara umbrele pentru ca nu stateam mai mult de doua ore la plaja dimineata si doua ore dupa masa. Nisipul fiind fin nu te deranja ca stateai pe prosop, chiar mi s-a parut romantic si natural. Umbrelutele erau scumpe pe plaja cam 12 leva, iar sezlongul tot 12 leva/bucata, asa ca am renuntat la umbrelute, deoarece nu am vrut sa cheltuim suplimentar.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Hotelul detine 4 piscine mari si mai multe zone de relaxare unde puteai sa stai, sa te odihnesti sau sa te relaxezi. Muzica nu era foarte tare astfel incat nu deranja pe nimeni. Am vazut si foarte multe familii cu copii avand in vedere conditiile oferite de hotel optime pentru familii cu copii. Sunt cateva reguli clare in hotel astfel: nu se fumeaza langa piscina decat in zonele speciale, se mentine linistea in hotel, parties nu sunt acceptate si nici muzica tare dupa ora 23, nu se accepta tinuta de plaja la restaurant unde se servea masa.

Overall ne-am simtit bine si cu siguranta vom mai reveni si cu alta ocazie. Recomand acest hotel celor care doresc lux si opulenta la un pret bun la un hotel cu o arhitectura deosebita.

Trimis de Mirinda in 18.09.23 23:20:02
Validat / Publicat: 19.09.23 07:14:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Golden Sands

VIZUALIZĂRI: 948 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirinda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Pool view

Yoda
[19.09.23 13:34:54]

@Mirinda: Parcarea aia din poza 13 este a hotelului?

[19.09.23 13:54:32]

@Yoda: daa aparține de hotel parcarea.

Yoda
[19.09.23 14:27:21]

@Mirinda: Ok, multumesc. Pare un hotel foarte ok, parcarea e mare, preturile rezonabile, note mari. Bine de tinut minte.

[19.09.23 14:44:15]

@Yoda: Multumesc mult pentru impresii. Și mie îmi place hotelul și nici nu zici ca ești în Bulgaria. A luat premiul în 2017 pentru hotelul cu cea mai frumoasa arhitectura. Mi se pare peste Grifid ca și arhitectura și zona de relaxare.

webmasterPHONE
[19.09.23 22:17:40]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

nicole33PHONE CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[19.09.23 22:26:20]

@Yoda:

Parcarea aia din poza 13 este a hotelului?

Parcarea este a hotelului Argisht, dar nu este folosită exclusiv de turiștii proprii. Acum doi ani cei de la Vistamar direcționau acolo mașinile care nu încăpeau in parcarea minuscula de la Grifid. Evident după ce plăteau la Recepție taxa de parcare

Mie nu mi-a plăcut pentru ca este in linia a doua

[21.09.23 08:42:54]

@nicole33: Buna Nicole. Și eu prefer hotelurile în linia întâi, insa de data aceasta am preferat mai mult confortul și raportul calitate pret. Hotelul este foarte aproape de plaja de altfel, în comparație cu alte hoteluri. Am stat în urma cu 3 ani la Luna care are 4 stele insa, Argisht este cu mult peste Luna iar ca preț era o diferență de 100 eur dacă as fi ales hotelul Luna, care este în prima linia, insa trebuie sa urci niște scări în fiecare zi și pachetul continea doar demipensiune. Hotelurile Grifid multe la număr au o arhitectura clasica și se afla în linia întâi, insa discutam de cu totul alt preț.

Am fost în vacanta și cu socrii care au primit apartament și au fost foarte încântați și vor sa revină la același hotel. Ei au avut camera cu vedere la park și a costat 481 eur pentru doua persoane, adică mai puțin decât am plătit eu.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[01.10.23 21:35:51]

@Mirinda:

În legătură cu raportul calitate preţ nu pot să te contrazic, chiar dacă preţurile tuturor hotelurilor scad sensibil pe la jumătatea lunii septembrie. Ai plătit puţin, mai ales că ai avut şi transportul inclus.

Confortul despre care aminteşti eu nu l-am prea văzut. De asemenea, nici "Paradisul" numit Argisht

Sinceră să fiu, pe mine arhitectura mă interesează mult prea puţin, cât timp nu vorbim de vreo hidoşenie de hotel.

Comparaţia cu hotelurile Grifid nu se susţine. Vorbim de hoteluri din categorii diferite, chiar dacă au tot patru stele. Altă clasă, dar şi cu totul alt preţ.

În plin sezon hotelurile Grifid sunt exagerat de scumpe. În alte perioade însă serviciile excelente, ultra all inclusive-ul remarcabil pentru Bulgaria şi condiţiile de cazare peste medie merită fiecare bănuţ.

Eu nu aş da vreodată vederea superbă frontală la mare de care am beneficiat din propriul balansoar de la etajul 6 de la Vistamar pe nicio arhitectură sumeriană sau piscină.

Nu am înţeles de ce ai ales acel studio cu bucătăria aia deprimantă în locul unei camere duble normale, care cred că era şi mai ieftină. Şi nici de ce nu ai încercat să-l schimbi. Măcar vedeai cu ochii tăi diferenţa.

[01.10.23 21:54:52]

@nicole33: Multumesc pentru impresii. Din comoditate nu am schimbat camera și i am simțit rigizi, nu am vrut sa ma enervez în concediu. Adițional mi a fost teama sa nu mi ofere o camera cu vedere la parc, ceea ce nu doream de altfel.

Mirinda, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂArgisht Partez Hotel: