ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2023
SEP-2023
Cuplu
EXCELENT

Cabana Matei Mircea - Gârdea Seacă

A doua cazare a fost într-o zonă tare dragă nouă, și pe bună dreptate. Frumusețea Apusenilor, peisajele, obiectivele turistice din zonă recomandă o luuuuungă perioadă de recreere aici.

Am găsit cazare nu în Gârda, cum ne-am dorit și unde am mai stat - și bine s-a nimerit! Ne-am cazat sus, spre munte, la aer curat și liniște, în Gârdea Seacă. Coordonatele sunt: 46.4816/ 22.7965.

Este o cazare într-o gospodărie a unui muntean, în felul acesta am beneficiat și de produse mai curate ca oriunde.

Parcarea. Am parcat în generoasa curte a gospodăriei, loc de mașini fiind suficiente.

Trebuie să menționez curtea largă, cu un foișor care era ca o bucătărie de vară, dotată și cu grătar, aragaz, frigider. Erau și niște șezlonguri, unde puteai să faci plajă, și un balansoar din lemn. Lângă casă, un alt loc de servit masa în aer liber.

Camera. O cameră la etaj - ca dealtfel toate camerele - o cameră cu două paturi mari, de două persoane. Din nou aceeași observație, o cameră cam mică pentru patru persoane/trolere, chiar dacă ar fi vorba de o familie cu copii.

Ce ne-a surprins a fost lipsa televizorului! Multe promisiuni din partea autorităților și a firmei de cablu, omul și-a cumpărat și vreo 4-5 televizoare … care au rămas în ambalaj, pentru că firma a considerat nerentabil să tragă fir și altele până aici! Există totuși un televizor prin satelit în sala de mese. Tot din acest motiv wi fi-ul nu există! Și ce bine a fost!

Ce ne-a mirat a fost lipsa unui dulap pentru haine!! Micile noptiere nu acopereau necesarul nici pentru două persoane. Dar ne-am descurcat!

Baia. Încăpătoare, chiar și cabina de duș a fost suficient de mare. Dar nu am găsit acea policioară de la chiuvetă, pentru a pune cele necesare! Iar în cabina de duș lipsea un suport pentru a pune cele necesare pentru îmbăiat.

Bucătăria … pe care, nu știu de ce, pur și simplu am uitat să o fotografiez, era încăpătoare, cu o masă mare și foarte bine dotată cu tot ce ar fi necesar pentru a pregăti mâncare. Aici ne-am pregătit, la aragazul cu butelie, masa, cu produse din gospodăria gazdei: ouă, brânză de vacă, sunculiță și, desigur, palincă! Bine, pe aia nu a mai trebuit să o pregătim, era deja pregătită la 52 de grade. Tărie, nu Celsius! ☺️????

Am uitat să vă spun că seara chiar aveai nevoie de ceva căldură, asigurată din plin de către gazde. Suntem totuși în septembrie, în Apuseni!

Obiectivele turistice din zonă... timp să ai! Peșteri vreo trei, cascade vreo trei, Poiana Călineasa, zonă foarte plăcută, unde am revenit pentru a 4-a oară.

Vă recomand cu căldură atât cazarea cât și întreaga zonă.

Trimis de puiutea in 17.09.23 12:25:32
Validat / Publicat: 17.09.23 13:18:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GÂRDA DE SUS [AB].

VIZUALIZĂRI: 475 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Un oaspete la cină ...

[17.09.23 13:06:48]

Mutat în rubrica "Cabana Matei Mircea [Gârda Seacă], GÂRDA DE SUS [AB]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

liviu49
[17.09.23 13:40:46]

De regula nu citesc articole despre cazari si mancatorii.

Dar pentru ca la sfarsitul luii iunie 2023 am fost o saptamana in Apuseni si am avut cazare la Cabana Inima Muntilor, in Gardea Seaca am fost curios si am citit, dar si votat. Noi am fost cazati la doi pasi de aceasta cabana, unde am venit de cateva ori pentru lapte si branza proaspete.

Zona este fabuloasa, peisajul parca din povestile bunicilor nostri, de aer ce sa mai vorbim. Faptul ca nu am avut decat un televizor in sufragerie (arestat de sotie sa-si vada serialele sale) pentru ceilalti a fost un avantaj ca dupa masa de seara ne-am plimbat prin imprejurimi in voie.

Abia astept sa citesc articolele din drumetiile din zona, pentru ca asa cum te stiu te cam ard talpile daca stai in cabana.

Numai bine si calatorii placute!

[17.09.23 14:26:32]

@webmasterX: Mulțumesc, poziția este corectă.

[17.09.23 14:35:53]

@liviu49: Am văzut pensiunea dvs. dar nu avea ce doream noi. Da, zona e fabuloasă, în anii trecuți am stat jos, în Gârda, dar acum... am avut baftă că nu am găsit în altă parte! Aici e de vis, anul viitor cred că vom sta vreo 7-10 zile, cumpărând produse de la ei. Ne spuneau că a avut turist care a stat o lună la ei!

Mulțumesc pentru cuvintele frumoase și pentru vot!

liviu49
[17.09.23 15:47:17]

@puiutea: Pensiunea unde am locuit noi apartine unei rude a proprietarului pensiunii unde ati locuit. Cand am ales cazarea am urmarit sa aiba loc de joaca pentru nepoata si bucatarie utilata complet si, daca se poate sa fie izolata si sa fim singurii locatari. Cum toate conditiile au fost indeplinite am ales Inima Muntilor.

Izolarea, care duce si la o liniste confortabila, este un mare avantaj evitand zgomotul si praful. De aici se pot face drumetii pe jos sau cu masina in cele mai frumoase locuri din Apuseni, iar cei care doresc pot face si plaja, sau lenevi pur si simplu.

Numai bine si calatorii placute!

[17.09.23 16:34:26]

@liviu49: Știu, e chiar băiatul proprietarului nostru! Locurile sunt minunate, să tot stai acolo. Sejururi multe și frumoase!

webmasterPHONE
[17.09.23 21:16:15]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[18.09.23 07:39:27]

@webmaster: Mulțumesc frumos!