ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2023
SEP-2023
Familie
BUN

Hotel Andon Angelov

Cum distanta intre Nea Vrasna (vezi impresii) si Sandanski era mica, avand si destul timp la dispozitie, am hotarat sa trecem si prin Seres ca sa vedem macar centrul sau. De aici am ajuns lejer pana spre vama Kulata unde am stat mai bine de o ora la coada. Coada incepea cu mult inainte de ultimul punct de taxare de pe autostrada (cel de langa vama). Am mai facut o scurta oprire la duty free-ul din vama, iar de aici cam in 20 de minute eram deja in parcarea hotelului Andon Angelov.

Acest hotel de trei stele avea parcarea plina de masini, cand am ajuns noi. Cineva de la hotel observand masina cu numere de RO, a iesit din hotel si ne-a indrumat spre un loc liber si apoi ne-a dat o carte de vizita a hotelului sa o punem in parbriz. Am luat strictul de bagaje de care aveam nevoie si am intrat la receptie.

Camerele fusesera achitate cu cateva zile inainte de sosirea noastra, asa ca acum am dat doar buletinele si am primit cardurile de intrare in camere. Aveam rezervate la ei doua camere cu balcon, vedere la rau si cu mic dejun.

Cum micul dejun se servea dimineata incepand cu ora 08.30, am intrebat la receptie daca pot sa ne pregateasca ceva la pachet, deoarece dorim sa plecam spre casa mai devreme. Ne-au raspuns ca nu e nici un fel de problema si ca dimineata vom gasi pungile cu mancare la receptie. Le-am multumit si am luat-o pe scari spre etajul intai unde primisem cele doua camere. Acestea au fost pozitionate una langa cealalta. Atentie, hotelul nu are lift desi are 3 etaje.

Primul lucru pe care l-am remarcat atunci cand am intrat in camera, a fost ca in loc de un singur pat dublu, mai aveam si un pat de o persoana. Camera a fost mare si curata. Tot hotelul era de fapt curat si bine intretinut. Nu am inteles de ce pe holuri lipseau bucati, in forma de patrat, din mocheta. Camera era dotata cu strictul necesar. Un dulap de haine, un birou, un minifrigider si TV. Pentru a porni televizorul a trebuit sa cerem telecomanda de la receptie. Baia a avut cabina de dus si apa calda non stop. Paturile au avut lenjeria curata si au fost mari.

Singurul mare neajuns pentru mine a fost ca atunci cand stateam intins pe pat ma scufundam in el. La fel era si perna.

Prosoapele au fost curate, iar ca produse de toaleta am primit trei sapunele si trei pliculete cu sampon. Am avut la dispozitie si un uscator de par. Din camera se putea iesi afara pe un balcon micut dar mobilat cu o masuta si doua scaune. Aerul conditionat venea prin tubulatura atat in camere cat si pe holuri. Puteai sa-ti setezi singur, din camera, temperatura dorita.

In dreptul nostru, la parter, functiona restaurantul cu terasa al hotelului. De la receptie ni s-a spus ca beneficiem de zece la suta reducere la restaurant deoarece stam la ei in hotel. Noi am luat insa masa in oras.

Pana in centru, la strada pietonala, nu faceai nici trei minute de mers pe jos. Ne-am plimbat agale prin oras si am facut si cateva cumparaturi de la magazinele din zona. Seara ne-am intors la camere. Am incercat sa dormim cu usa de la balcon deschisa, insa se auzeau destul de tare clientii care stateau de vorba pe terasa restaurantului. Am adormit destul de greu datorita saltelei si a pernei in care pur si simplu ma scufundam.

Dimineata am coborat cu bagajele la receptie sa predam cardurile de la camere precum si telecomenzile de la televizoare. Aici insa, receptia era goala. Din restaurant a iesit insa un domn mai in varsta care ne-a spus sa-i predam lui camerele. Tot dansul ne-a oferit cele trei pungute cu mancare si ne-a invitat sa intram in restaurant ca sa ne facem si cate o cafea de la aparat. Cafeaua a fost buna. Am baut-o la una din masutele din fata hotelului. In fiecare pachet am avut cate: doua sandwich-uri, un ou fiert, o bucata de castravete si o sticla de apa plata.

La 07.20 eram deja urcati in masina. Drumul a fost destul de aglomerat. Aglomeratie mare a fost si in vama la Giurgiu, insa bine ca afara temperaturile nu au fost asa de ridicate ca in vara. A fost frumoasa excursia noastra, insa a fost destul de scurta.

Vacante placute, va doresc tuturor.

Trimis de cristimicle in 13.09.23 15:52:58
Validat / Publicat: 13.09.23 16:25:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 525 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristimicle); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.09.23 16:09:12]

Mutat în rubrica "Andon Angelov Hotel, SANDANSKI" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

cristimicleAUTOR REVIEW
[13.09.23 16:44:35]

@webmasterX: Coordonate corecte.

[13.09.23 23:13:06]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

cristimicle