ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2023
AUG-2023
Familie
BUN

Amelia Earhart a aterizat si in Albena

Dupa mini - sejurul extrem de reusit cu ocazia Pastelui, am decis sa ma intorc, de aceasta data cu parintii mei, in vacanta de Sf. Maria.

In jurul orei 14,30 am "aterizat" si noi, mai tarziu decat fusese programat din cauza statului la vama si a opririlor mai lungi decat ca de obicei ale autocarului.

Ne-au intampinat aceeasi receptioneri tineri dar de aceasta data, fetele mi s-au parut mai stinghere si parca nu prea stiau ce si cum sa faca...

Atat holul receptiei cat si lifturile dar si restaurantul erau pline de amintiri despre Amelia Earhart... peste tot erau tablouri cu ea si evenimentele mai importante din viata ei

Hotelul avea camere cu vedere la mare, cu vedere la gradina si o a treia categorie cu vedere la parc care spuneau ei ca erau mai putin spatioase si nerenovate.

despre SERVICII

Tot personalul era zambitor, politicos dar totusi retinuti... unii dintre ei nu cred ca stiau vreo limba straina iar cameristele nici atat...

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera (318) a fost asemanatoare cu cea in care am fost cazata de Paste, cu vedere la gradina si se zarea putin si marea

Era spatioasa, foarte curata, frumos mobilata si, lucru esential pentru 3 adulti in special, 2 toalete.

Una avea doar chiuveta si wc iar cealalta si cu cabina de dus si evident, mult mai mare.

Consumabilele erau din gama Fragonard si aveau un miros usor amarui, de ambra, portocala, nu-mi dadeam seama prea bine... stiu doar ca-mi placeau foarte mult

Paturile erau twin dar apropiate si o canapea extensibila care fusese pregatita pentru a treia persoana

Lenjeria de pat era foarte curata dar cea de pe canapea mi s-a parut cam uzata, curata dar uzata

In partea dreapta cum intrai erau lipite de perete, dulapuri pentru haine iar in mijlocul lor un spatiu unde se aflau o sticla mare cu apa, un aparat de cafea si capsulele de rigoare, pliculetele de ceai si zahar

Pe unul din peretii de langa pat era si o mica oglinda in forma de hublou.

In minibar se aflau o doza de bere, o doza de Pepsi si o cutie de suc pentru copii (adica pentru mine, ha)

De Paste, am spus ca suntem 2 persoane adulte si ne puneau in fiecare zi (3 zile) cate 2 beri si 2 cutii de Pepsi dar acum nu m-am mai preocupat

Balconul era destul de mare cu 2 scaune, o masa si un fel de fotoliu cu un taburet in fata pe care puteai sa stai dimineata sa simti briza marii si sa asculti "linistea" din jurul hotelului.

Pe holul de la etajul nostru, 3, era un dozator cu apa rece si calda, la etajul 2 era un aparat cu gheata si cred ca tot asa...

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Restaurantul hotelului era usor de gasit la etajul 2 si de fiecare data (dimineata, pranz, seara) era o sticla de sampanie din care te puteai servi iar in vreo 3 seri am fost intampinati cu "aperitive"gen ouzo, etc.

Mancarea nu m-a dezamagit nici de data aceasta chiar daca era in plin sezon estival.

Dimineata erau tot felul de branzeturi, salam, carnaciori, oua ochiuri si omleta, clatite, boluri cu alune, migdale, seminte de tot soiul, diverse fructe, suc natural de mere, sucuri la dozator dar fara gustul acela artificial din plic

La pranz si seara gaseai ciorbe, supe crema de diverse feluri, peste, gratar, mici, paste, etc... si din nou boluri cu cu alune, migdale...

Prajiturile erau cateva reusite si chiar gustoase iar dimineata puneau si borcanase cu miere naturala alaturi de un fagure apetisant

Vinul (alb, roze, rosu) si berea le puteai cere la bar sau erai servit la masa, daca doreai.

Erau si 2 aparate pentru cafea de unde te puteai autoservi

Nu stiu ce alte bauturi alcoolice erau incluse in sistemul „UAI” al hotelului dar nu cred ca prea multe si prea bune

Eu am baut doar Aperol spritz dar de cele mai multe ori era doar „spritz” insa ceea ce mi-a placut era ca te intrebau daca sa puna gheata si daca da, cate cuburi...

Restaurantul era relativ incapator, avea si cate o mica terasa intr-o parte si alta. in schimb peste tot era aer conditionat puternic si cu greu gaseam cate o masa in interior care sa fie mai putin expusa

Mesele erau debarasate repede si curatate dar pe canapele si scaune mai gaseai cateodata si mici resturi si firimituri. avand in vedere ca erau si copii mai mici, mai mari si nabadaiosi, era chiar de inteles... plus adultii mai... "neglijenti"

Gustarile dintre mese se puteau servi intr-o sala din apropierea hotelului pe care am descoperit-o in dupa-amiaza sosirii la hotel in imediata vecinatate a lui dar nu in aceeasi cladire

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Spre plaja se iesea pe usa din spate, treceai pe langa piscina comuna cu Hotel Maritim Paradise Blue si apoi ajungeai la superba plaja a Albenei care, mie personal mi se pare cea mai frumoasa din Bulgaria sau una dintre cele mai frumoase avand in vedere ca nu am vazut intreg litoralul bulgaresc

Sezlonguri erau destul de multe dar bineinteles, cele din randurile 1 si 2 se plateau. oricum aproape in toate zilele in care am fost la plaja a fost steagul rosu arborat iar cateodata valurile ajungeau pana aproape de randul 2. Fiecare camera a hotelului dubla sau tripla avea dreptul la 2 sezlonguri si o umbrela

Bar pe plaja nu exista, in schimb era un asa-zis bar mic la piscina de unde „caram” cafeaua, berea, inghetata, etc

Marea era placuta ca si temperatura dar cu valuri destul de mari cand batea vantul si salvamarii abia daca te lasau sa intri. in zilele bune, intrarea in mare era lina, trebuia sa mergi putin pana incepea sa se adanceasca.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Seara erau mici specatacole, in special pentru copii dar nu am participat decat intr-o seara la o discoteca cu spuma si cu muzica de dans foarte buna pentru dezmorteala.

Nu cred totusi ca pretul reflecta realitatea in totalitate avand in vedere ca hotelul are cele 2 piscine (interioara si exterioara) la comun cu fratele lui – Maritim Blue, cea interioara se afla chiar in Maritim Blue Paradise

La barul de la piscina, bauturile ti le serveau in pahare de plastic chiar daca spuneai si te vedeau ca stai acolo la masa spre deosebire de barul Maritim Blue care servea bauturile in pahare de sticla.

Nu stiu nici daca este normal (intr-un sistem UAI) ca in minibar-ul din camera sa fie numai o doza de bere si una de Pepsi de doar 330 ml

Hotelul mi-a placut destul de mult insa si de aceea am ales sa merg si a doua oara.

Este un hotel care emana eleganta Ameliei, frumusetea ei si cutezanta (prima femeie - pilot care a strabatut Atlanticul dar in cele din urma a fost invinsa de Oceanul Pacific) si care ar fi pacat sa nu fie demn de numele ei

In Statiunea Albena nu prea am avut ce face dar pentru plaja, relaxare si aerul curat... 6 zile au fost binevenite.

P. S. voi atasa si poze dupa ce le combin... mini-sejurul de Paste cu cel de Sf. Maria

Trimis de artemisa24 in 08.09.23 20:43:48
Validat / Publicat: 09.09.23 07:02:13

VIZUALIZĂRI: 840 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 Maritim Amelia si Maritim Paradise Blue
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20800 PMA (din 16 voturi)

[09.09.23 07:01:08]

Bun revenit pe site, cu impresii

webmasterPHONE
[09.09.23 08:29:15]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[09.09.23 18:11:27]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii & video.

[09.09.23 18:38:28]

@webmasterX:

Rog a se pune acest videoclip la inceputul review-ului... in seara de Paste a fost o hora pe aceasta melodie pe care nu am filmat-o pentru ca... am participat si eu????

(706) Byala roza - YouTube

[09.09.23 18:53:15]

@artemisa24: sunt multe variante cu ' ' Byala roza - YouTube' ' , iar acel 706 nu stiu ce reprezinta.

Te rog sa dai copy/paste la link catre video (dorit) .

[09.09.23 18:58:07]

@webmaster26:

www.youtube.com/watch?v=4-9H9DTj_R0

[09.09.23 19:00:52]

@artemisa24: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

[09.09.23 19:04:39]

@webmasterX: ???? multumesc