ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2023
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 14 si 11
BUN

Hotel Nufărul Băile Felix

Week-end prelungit la Băile Felix – minunat! Mie-mi place aici. Am hotărât pentru anul ăsta să stăm la hotel Nufărul, poate pentru că m-am ambiționat anul trecut, atunci am încercat prin luna mai să găsesc o cameră în septembrie și n-am reușit, era full. De data asta a mers, am rezervat (fără avans) și la data stabilită ne-am prezentat, având în noi un mare chef de odihnă.

Deși e cam în afara sezonului, aici în stațiune se pare că lucrurile merg altcumva, părea să fie plin de oameni peste tot, nici vorbă de aerul de adio vară pe care îl ai de exemplu la mare în aceeași perioadă. Și asta deși aici, la Felix e mult mai scump decât la mare sau în alte părți celebre. Ce să zic, bravo lor. Stațiunea e deja modificată, anul trecut am prins lucrările în plin șantier, acum pot spune că arată foarte bine, lucru făcut cu cap. Buuun.

Hotelul Nufarul e construit de când lumea dar renovat și îngrijit de (cred eu) aceeași firmă care are mai toata stațiunea în proprietate. Am plătit 2400 de lei pentru 3 nopți, nu-s bani puțini. E drept că suntem doi adulți plus doi copii și a fost nevoie de pat suplimentar în cameră și că am avut demipensiune. Am mai avut acces la bazinul hotelului, share-uit cu cel al hotelului Termal. Și am mai avut acces gratuit la ștrandul termal Apollo (de la recepția hotelului am primit vouchere). Ștrand frumos, mai ales că unul din bazine era umplut cu apă termală-termală, așa cum îmi place mie, din aia caldă de tot. Cea de la Termal-Nufarul era din cea în care sa poți sta liniștit o zi întreagă însă cum afară era destul de frig, eu am simțit nevoia câtorva grade în plus. Unde mai pui că la Apollo am avut parte și de un program de tumbe și giumbușlucuri (glumesc desigur) întreținut de o trupă de animatori de Zumba.

După ce am ajuns și ne-am cazat și am plătit am trecut la treburi serioase: cina! Începe de la 18 și ține până la 21, este de tip bufet și sunt destule și din toate, e imposibil ca inclusiv cel mai mofturos să nu găsească ceva bun de mâncare. Bere la draft (ți-o dozai singur în pahar) și vin erau la liber, pentru chestii mai dure (ca în bancul ăla: Ce-ți pun de băut, apă? Nu, ceva mai tare! Ce, gheață?) trebuia să apelezi la barul restaurantului, contra cost. Și aici, mâncarea nu ți-o pui tu singur în farfurie cum e de regulă la un bufet ci spui ce-ți trebuie unor doamne și ele se ocupă. Sunt curios cât va mai putea dura această risipă de personal.

În Germania am fost recent la un hotel cu zero personal, eu cred că aceasta e direcția în care se va merge, vrem sau nu vrem. La fel și la micul dejun, bucate multe și bune. Cum n-au fost locuri în restaurant, am prins o oră de vârf, am ieșit pe terasă și bine am făcut, am stat în tihnă și liniște și am savurat aerul curat și parfumat de fumul de dohan.

Camera nu e foarte mare, asta n-au avut cum s-o modifice la renovare iar pe vremea comuniștilor nu s-au gândit că nu merită să se zgârcească la câțiva metri pătrați în plus. Încălzirea mergea, de fapt nu mergea, duduia, era cam guralivă, n-am reușit s-o opresc nicicum. Dimineața pe lumină am mai făcut cercetări și am descoperit un căpăcel pe corpul de încălzit și sub căpăcel erau butoanele de control. Buun, am mai învățat ceva.

După micul dejun am pornit către bazinele Termal-Nufarul, ai ceva de mers, e de parcurs un labirint de coridoare și scări, trebuie să ai grijă să nu-ți prinzi urechile. Este un bazin mic, acoperit, dar la acesta ai acces doar după ora 12 când se termină sesiunile de tratament. Mai sunt vreo două bazine exterioare destul de aglomerate. Sunt și bulbuci însă cred că trebuie să te înscrii pe listă, la ghișeu, cu dosar cu șină ca să prinzi loc ????. Peste tot curat. În afară de problema cu temperatura apei, în rest totul brici. Șezlonguri suficiente, umbră destulă deși… cam frig fiind căutam mai degrabă soarele. Dar vara mă gândesc că e binevenită. Este și un bar cu tot soiul de băuturi și snacksuri, o bere era la 11 lei.

Revenind la cameră, am avut și un minibar cu bere și sticksuri, n-am notat prețurile. Izolarea fonică destul de bună, hotelul era full însă nu s-a auzit nimic din alte camere, nici măcar un sforăit sănătos.

Ce mi-ar fi plăcut: să fie ceva halate și papucei la dispoziție. Peria de la wc de asemenea mi s-a părut nițel cam obosită. Am avut însă uscător de păr la dispoziție plus săpunuri și șampoane. Câștigătoare însă de data asta au fost balconul si pădurea. Hotelul e peste drum de pădure, am prins balcon cu vedere spre aceasta și am petrecut câteva ore faine pe balcon, cu o carte într-o mână și cu o bere în cealaltă.

În concluzie – am plătit bani frumoși, nu pot spune însă ca nu s-a meritat, ne-am simțit bine, am reîncărcat relativ ușor bateriile. Cred ca e un preț corect totuși, altfel nu era plin ochi cu turiști, cam peste tot.

Trimis de Trank in 31.08.23 14:20:07
Validat / Publicat: 31.08.23 15:25:35

VIZUALIZĂRI: 561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Privelistea de pe balcon - padurea e peste drum
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 41.00 EUR pe cameră

[31.08.23 19:57:54]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂNufărul Hotel [Băile Felix]:

• pagină generată în 0.052056074142456 sec