ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2010
DIN:
ÎNSCRIS: 26.02.10
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 6 ani

O pensiune perfecta in devenire

Am fost in luna iunie la aceasta pensiune in urma unui concurs castigat pe acest site. Inainte de a scrie, am vizionat cateva comentarii ale celor care au fost si nu pot sa inteleg cum multi dintre ei au oferit 100% satisfactie. Chiar nu exista nici un lucru cat de mic sa nu fie ok, nu zis deranjant, dar ca se putea mai bine. Sa inteleg ca totul este ca in paradis si nu mai trebuie absolut nimic schimbat. Sa fie oare din pricina punctelor pe care le vor primi si a concursurilor pe care spera sa le castige si a unui nou sejur moca? Saracul Louis Defunes in "Piciorus sau aripioara" cat incerca el sa desconspire impostorii.

Acum sa va spun parerea mea, eu fiind un om destul de direct de critic dar si obiectiv, si sper ca ceea ce voi scrie sa nu fie luat in nume de rau, sa fie privit ca ceva constructiv nu distructiv.

In primul rand statiunea cu bune si rele, dar care nu afecteaza imaginea cazarii. Drumul destul de lung si foarte frumos dar si ciudat pe transalpina cand aveai senzatia ca esti in nori sau in roller coaster de nu vedeai capatul soselei. Statiunea cred ca are 3-4 km desfasurata de-a lungul soselei, zona de santier in care se construiesc vile dar si drumuri si multe vile inchise. Problema mea a fost ca nu am avut unde sa ma plimb, ori in padure cu copiii, dar imi era frica dupa povestile cu ursii flamanzi sau pe sosea, pana oboseai. Ne-am dus sa ne plimbam si pentru ca aveam nevoie de ceva de la magazin (ceva ce nu se gasea la vila, nu alimentar), am mers catre magazin, care cred ca era la cca 2 km de vila, drum pe sosea, printre masini si ceata deasa care s-a lasat pe noi de nu se mai vedeau nici vilele de pe marginea drumului, ceata care apoi s-a trasformat in ploaie. Despre ospitalitatea oamenilor din zona tot "respectul": ne intorceam 2 femei cu 2 copii pe sosea si turna cu galeata pe noi, unul din copii in carut dar nici o masina nu a oprit sa ne lase si pe noi mai la vale, catre vila.

Vremea, racoroasa ca de munte. Desi am intrebat cam cate grade sunt si cum o vremea, cu o zi inainte sa ajungem, nu ni s-a spus si din pacate am avut prea putine lucruri groase si nici o umbrela, pentru ca din pacate tot sejurul a plouat, cca 2-3 ploi pe zi. Dar nu-i nimic, asta tine ne norocul fiecaruia.

Cazarea: ne-am cazat cand am venit fara probleme la camera 5, etaj 1. Am facut cunostinta cu proprietarii care urmau sa plece in concediu, si cam asta a fost.

Incep cu ceea ce are nevoie de imbunatatiri sau nu au fost ok pentru mine.

Balustrada de la terasa care este din lemn si are niste romburi, niste spatii prin care copilul meu de 1, 2 ani era sa cada. Noi am fost sa admiram privelistea, ne-am intors in camera si cand m-am uitat dupa baietel, acesta era jumătate iesit prin balustrada. Ma gandesc ca ar fi trebuit sa se gandeasca patronii la cest lucru tinand cont ca si ei au un bebe. Bine ca nu s-a intamplat nimic. Sincer balustrada de la terasa cat si cel din laterala sunt frumoase dar eu as fi dorit un pic de intimitate fata de vecini. Lispa mobilierului de pe terasa despre care s-a mai scris este adevarata. Am dorit sa stau la aer cu fetita si sa coloram, dar nu ai pe ce sa pui o carte sau caiet, in camera am tras o noptiera langa masa si i-am facut un scaun astfel. Proprietarii au pus un sezlong, interesanta ideea dar numai unul poate sa stea si celalat/ celalati din camera stau in picioare si se uita, parca tot mai buna ar fi varianta cu 2 scaune din rachita sau lemn si o banca. Apropo de sezlong, nu stiu cine l-a montat dar eu am cazut cu el, asa ca nu l-am mai folosit nimeni de frica sa nu cada, bine ca nu a cazut un copil. A venit cineva de la pensiune, a incercat sa-l repare dar seara a fost furtuna si a cazut singur. O alta problema a fost la baie pentru ca erau momente cand apa efectiv nu curgea, nici rece, nici calda. Din fericire nu dura mult, dar cand ai nevoie ti se pare o vesnicie.

Lucruri pozitive sau ok in ceea ce priveste camera. Aceasta era mare dar mi se pare normal la 4 stele cat se zice ca are pensiunea, baie este ok, mobilier cu gust, nu stiu cum s-a montat oglinda deasupra robinetului de apa din baie ca aceasta nu se deschide la maxim , cabina de dus buna, s-a defectat o usa dar acel domn a rezolvat problema, caloriferul prosop, numarul de prosoape, ni s-au adus in plus. Camera este mare cu gust, are 1 fotoliu o masa, 2 noptiere, TV LCD si terasa mare, dar care nu o puteai folosi pentru ca nu aveai pe ce sta. Apropo de faptul ca nu se fumeaza in camera, pe mine nu m-a deranjat pentru ca m-am lasat, insa am avut niste vecini care fumau pe terasa, langa noi si nu puteai tine usa deschisa ca intra totul in camera.

Un lucru foarte bun este ca seara se furniza caldura, pentru ca era rece si in baie a fost ideal un calorifer caldut chiar fierbinte, pentru a usca cat mai repede prosoapele folosite.

Mancarea Sincer, dupa cate am citit ma asteptam la mult mai bine. Doamna Ani o persoana amabila dar se putea mai bine la mancare. Jumatate din mancare a fost rece sau cel mult calduta, o data chiar am rugat-o sa reincalzeasca pulpa cu orez. Apoi m-am resemnat dar nu pot sa inteleg de ce nici macar din ciorba nu ieseau aburi. Am gustat papanasi, cotlet impletit, clatite, cartofii cu usturoi, crochete de pui, mamaliguta cu branza si smantana, prajitura cu branza care pot spune ca au fost bune. As fi dorit o alta ciorba, de exemplu am mancat ciorba de fasole dar fara pic de afumatura si daca cei care mai erau in vila comandau ceva, atunci mancai ce vroiau ei. Portiile erau foarte mari, te saturai si in plus pentru copii ne aducea ciorba in acelasi pret si ne-a facut si mamaliguta cu branza si smantana. Alt punct pozitiv este faptul ca ne oferea o carafa de sirop la masa. Un lucru foarte bun este separarea salii in fumatori si nefumatori dar parca. Din pacate dura mult si pana se debarasa o masa in conditiile in care erau ocupate 3 camere. Dansa era singura si era mai greu apoi a mai fost adusa o persoana dar lucrurile se miscau destul de greoi, aici fac referire si la faptul ca in 6 zile ni s-a luat doar de 2 ori gunoiul, o data l-am dus noi, in conditiile in care era super plin cu pampersi. Ma intreb cum reusesc cand este vila plina?

Terasele erau in constructii. Am inteles ca se va construi un loc de joaca penru copii, care ar fi ideal pentru cei cu copii. Ar fi trebuit aruncate toate jucariile de la intrarea in vila pentru ca sunt sparte, pe jumatate (lopatica, galetusa, etc. ) si sincer mai mult strica spectul vilei.

Cel mai bun lucru din punctul meu de vedere este sala de fitness cu masa de pinpong. In conditiile in care a plouat foarte mult aceasta sala a fost binevenita.

Per total a fost un sejur placut si sper sa mai ajungem in zona. Aceste randuri le-am scris in special pentru proprietari, care sunt foarte atenti la toate comentariile de pe site cu privire la vila lor si care sunt de laudat pentru ce au realizat si ceea ce urmeaza sa realizeze si sper ca ceea ce vor citi ii va ajuta in desavarsirea serviciilor de turism pe care le ofera.

Trimis de amalyca in 20.07.10 21:45:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂNCA.

VIZUALIZĂRI: 3017 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalyca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 micul dejun

[20.07.10 22:27:48]

doar un lucru sunt curios și te rog sa ma îndatorezi cu un răspuns: ai scris pe foaia de hârtie cu "sugestii și sesizări", la plecare, toate cele ce nu au fost pe măsura așteptărilor, ca aici?

[20.07.10 22:39:31]

Da, dar nu am lasat-o. Asa daca cineva are o nelamurire sunt datoare sa-i explic. Vad ca esti interesat de comentariile mele. Cand am fost eu, proprietarii nu erau. Asa ca am considerat ca este fairplay sa existe un dialog daca se poate. Asa ca daca au ceva sa ma intrebe nu-i nici o problema.

divio*
    [20.07.10 23:36:46]

@amalyca:

Faci parte din randul "fericitilor" care au castigat/ales drept premiu un sejur cu cazare gratuita la pensiunea "Valea Mariei" ( nu am beneficiat inca de el, astept sa treaca vara.

As dori sa-ti adresez unele intrebari, intrucat am vazut ca ai unele dubii legate de subiectivitatea celor care au scris deja ecouri despre aceasta pensiune si au punctat cu 100% satisfactie, ceea ce nu e si cazul tau (desi iarasi apare ceva ciudat, ai punctat 100% distractie si relaxare, care nu prea bate cu continutul review-ului).

Sa revenim:

-de ce-i consideri impostori sau de ce-i asimilezi cu impostorii pe cei care (din punctul lor de vedere) chiar nu au avut nimic de reprosat acestei destinatii? Nu cumva esti si tu parte din aceasta categorie, daca (involuntar) ai cazut prada "patimii" acestui concurs si ai postat review-uri care sa-ti aduca punctele necesare castigarii unui premiu moca, cum chiar tu te exprimai?

- nu prea am inteles faza cu "ori"-ul, ai pierdut ceva pe traseu, pot sa aduc iar in discutie distractia si relaxarea punctata cu 100%...

- probabil ca faci stricta referire la ceilalti oameni din zona, intrucat, tot dupa spusele tale, proprietarii au lipsit de acasa exact in perioada cat ai fost cazata.

Am o alta nedumerire, fiindca nu am fost acolo si nu cunosc exact amplasarea vilei fata de magazinul alimentar si nici alte detalii care sa ma faca sa inteleg: daca in drumul vostru spre vila erau multe altele pe ambele laturi, crezi ca vreunul dintre conducatorii auto avea de unde sa stie ca voi sunteti cazate la 1-2 km distanta si nu la vreo vila la doar 10 metri pe stanga sau dreapta?

: dar parca, ce? iar ai pierdut firul, nu ai dus ideea pana la capat si nu e clar la ce anume te refereai, daca e de bine sau de rau.

Despre care "dansa" e vorba in propozitie, ca tot nu e clar, despre doamna Ani, care e pe post de "buna la toate'' sau despre o alta camerista?

Intrebare finala: ai fi dispusa sa postezi mai multe review-uri (o copiezi pe georgiana, ca sa-i faci in ciuda scrii si tu mai multe review-uri despre Ranca-cel putin in celalalt depsre statiune nu ai scris mai mult de 10 randuri, probabil ca nu ai ce, ramane sa ma conving si eu cand voi merge acolo) in cursul acestei saptamani, pentru a acumula suficiente P. M. A. tocmai pentru a merge moca (sunt vorbele tale) in alta statiune, alta decat Ranca?

Succes, iar pentru a nu fi unul dintre impostori, iti ofer 400 pma, pentru a te ajuta in lungul si greul drum spre obtinerea unui sejur moca

[21.07.10 00:21:40]

"a crede orbeste ca ai dreptate inseamna ca ignori ca poti sa nu ai" spunea un intelep, iar daca n-a spus-o nimeni (vz. google)... o spun eu acum... sa ramana.

Este evident ca reviewul a fost scris sub impulsul unor sentimente acumulate in interior, insa pe care prefer sa nu le precizez, dar care cu greu omul si le poate controla (acest control depinzand de 3 mari factori: gena, educatia (autoeducatia), cultura) si care s-au dezvoltat in timp in cazul amalyca, in urma studierii minutioase a altor impresii descrise de alti membrii aici;

sunt destul de obosit in seara asta, pentru ca eu am muncit toata ziua si in plus imi doresc din tot sufletul sa ajung la pensiune in weekend sa ma odihnesc; atunci va voi lamuri punct cu punct problemele, adevarat "nu zis deranjante" pentru cel care a fost acolo, dar poate suficient de derajante si sperioase pentru altii care ar mai vrea sa vina, probleme pe care le-a intalnit "amalyca" la pensiune, iar daca timpul imi va permite, poate voi face o prospectie in problema generala adesea intalnita la unii turisti cu viziunea, perceptia si pretentiile la inaltime... adica la cota 1600, asemenatoare cu "amalyca";

ma intreb daca pensiunea era construita pe Aconcagua sau McKinley, se dorea de asemenea perfectiunea? ! poate perfectiunea consta in curajul de a costrui si functiona acolo;

pana atunci as vrea sa sti un lucru important:

jucariile acelea din fata pensiunii sunt ale copiilor mei si au fost stricate cea mai mare parte din ele de copii turistilor nesupraveghati; cu toate astea, copilasii mei le-au iubit mai departe asa stricate cum erau, pentru ca copiii adesea se leaga foarte mult de anumite jucarii (fenomen ultracunoscut doar de parintii care au copii, sau timp pentru copii...) si chiar daca sufera odata cand li-se strica jucaria, sufera si mai mult daca acea jucarie dispare definitiv din viata lor;

sunt multe lucruri care "nu strica aspectul", adica frumoase, dar reci si lucruri uzate care inseamna mult pentru sine;

Pana revin, va doresc sa va fie sanatos mititelul si sa aveti grija de el sa nu-l slabiti deloc din ochi, mai ales la varsta asta;

In Grecia si Turcia cand am fost la hoteluri de 5 stele, am vazut balustrazi de 60 cm la inaltime si cu scaunele pe langa ele; initial; m-am speriat, dar mi-am dat seama ca e inutil; doar un copil de 2 ani nu se slabeste deloc din ochi sau din mana;

Daniel35, membru si el cu vechime, prezent in acel concediu cu mine, va poate confirma!

asa-i Daniele? !

o sa va lamuresc si in leg cu faptul ca airchairul (hamacul) este calculat pentru greutati de maxim 80-90 kg; pentru copii sa nu va fie teama, ca ei nu sar niciodata peste suta de kg...

o mare problema a omenirii si ignorata la maxim de majoritatea desi o cunosc, este faptul ca mancarea nedietetica "gadila" cel mai mult limba: grasimi, saruri, acizi grasi saturati si nesaturati, E-uri s. a. m. d.

DA! nu ne laudam cu cea mai gustoasa mancare, dar sigur ne laudam cu una dintre cele mai dietetice bucatarii din zona, daca nu din tara; cel mai bun barometru este stomacul meu, pentru ca si eu consuma acolo; cei care au apreciat gustul mancarii, majoritatea au realizat ca acel gust a fost dobandit in varianta eco-dietetica;

revin cu alte amanunte, dupa ce ma documentez in weekend la pensiune in legatura cu acel sejur.

[21.07.10 00:24:07]

@amalyca

Asa ca am considerat ca este fairplay sa existe un dialog daca se poate

fairplay (joc cinstit) ar fi fost sa respecti regulile acelui joc. e caramida de baza a insasi conceptului de FP!!! iar tu exact asta NU ai facut! ai scris, dar nu ai dat foaia... daca maine (Doamne feri!) se inchide acest sait, de unde mai afla patronul pensiunii despre deficientele semnalate de tine (dintre care pe aceea cu balustrada care nu e "children safe" o gasesc extrem de importanta) ? ! ? de asta te intrebasem. si iti multumesc pentru ca mi-ai raspuns.

edit: ooops! tocmai a aflat!

[21.07.10 03:53:33]

am analizat mai cu atentie review-ul matale!

e clar! in afara de faza cu cosul de gunoi (care este singurul lucru ce consider ca trebuie verificat ce s-a intamplat) n-am ce analizez in weekend cand ajung sus, pentru ca le iau pe rand:

1. nu ma deranjeaza criticile:

au fost critici venite din partea mai multor turisti si membrii AFA, critici realmente obiective, bine intentionate, oferite direct la sursa, deci facute intr-un mod care chiar ajuta si nu dauneaza sau sperie, cu talent si tact; (vz Dragos, dar si altii)

de altfel eu chiar mi-le doresc a le afla si respectivii chiar asta au apreciat si au punctat; de fapt au comparat cu ceea ce au vazut si in alte parti si au punctat chestiunile de fond si nu cele de forma... (ca s-a stricat usa la cabina de dus, dar ca a venit cineva si a reparat-o)

pai intereseaza pe cineva ca se strica o usa, un ventilator, un dozator sau chiar un bec, sau ca mai scapa cate ceva personalului din greseala sau oboseala, dar ca pana la urma toate astea odata anuntate se rezolva... ? !

2. "Sa inteleg ca totul este ca in paradis si nu mai trebuie absolut nimic schimbat. Sa fie oare din pricina punctelor pe care le vor primi si a concursurilor pe care spera sa le castige si a unui nou sejur moca?"

amalyca, de ce te miri atat? hai sa nu ne ascundem dupa deget! daca erau tarifele la cazare si masa cum sunt la alte pensiuni de rangul acesteia, nu mai dadeai pe aici, ca dupa cum am vazut pe unde ai fost si singura recunosti (click aici) ai vanat numai ieftinela ca moca probabil n-ai gasit... ! si te apuci sa arunci aici cu noroi in colegii tai intr-un mod rusinos;

3. hai sa-ti arat eu la fel de direct un exemplu de "obiectivitate" la matale!

fuserati in Grecia de Paste, va cerura aia bani in plus pt instalatie de clima, ca sa aveti caldura in camera, adica confortul minim obligatoriu, vi se lovi fetita de mobilierul lor, strambarati din nas ca merserati pe gresie nu pe mocheta ca aici... , apoi incerca grecul sa va faca la pachet... si pana la urma le dadusi punctaj maxim click aici

rusiniiiica! rusiniiiicaaaaa!

4. "Sincer balustrada de la terasa cat si cel din laterala sunt frumoase dar eu as fi dorit un pic de intimitate fata de vecini."

in conditiile in care 90% din romanii care prospera si apoi isi construiesc o casa, primul lucru cu care incep este sa isi traga repede un zid de 3m de inalt de boltari in timp ce in alte tari exista gard viu, nu ma mira observatia!

aceasta combinatie de terasa si balustrazi o veti gasi si in alte unitati din tari cu traditie veche in turism, ramane doar sa ajungeti acolo si sa observati;

la capitolul balcon si dotare mai sunt unele observati pe care le pot lamuri lejer, dar nu le consider importante pentru a pierde timpul cu ele acum;

5. ma opresc la ceva mai important:

"... si daca cei care mai erau in vila comandau ceva, atunci mancai ce vroiau ei."

zilnic se fixa un meniu al zilei, care tot din atentie pentru turist se stabilea in functie de preferintele majoritatii; nu era obligatoriu si impus tuturora!

ceilalti puteau si ei comanda altceva din meniu "a la carte" si li-i se pregatea; e adevarat ca daca cineva nu opta pentru meniul zilei ajugea probabil sa plateasca in loc de 50 lei/zi poate 55 sau 60 lei/zi/pers;

pai pentru atata diferenta matale te necajesti, mai amalyca si le prezinti la oameni realitatea deformat, cum ca trebuie sa mananci tot ce doresc ceilalti ca la cantina? !!!

rusiniiicaaa!

gata! e ora 4! acum ma duc la culcare ca maine, adica azi, am o groaza de treburi, printre care si d-ale pensiunii si vin alti turisti care trebuia sa nu simta eforturile din culise si sa se bucure mai departe de servicii pe care unele le intalnesc greu prin alte colturi ale tarii sau deloc...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][3 voturi]
    Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
    [21.07.10 12:08:24]

@amalica,

Un copil de varsta celui care scrii tu de ''1, 2 ani'' nu se lasa nici un minut nesupravegheat nicaieri. Cu atat mai putin la inaltime, intr-un balcon, indiferent cum ar fi el construit! Tu spuneai ca ''te-ai uitat dupa copil'', dar nu-mi voi pierde eu timpul sa-ti dau tie lectii de cresterea copiilor.

Tu doreai sa vina @valeamariei sa-ti faca geamantanul, in care sa-ti si puna si umbrela, ca tu nu aveai idee ca la munte e posibil sa si ploua??? Dumnezeule, cat de diferiti putem fi!

Cand am plecat eu la Ranca, cu premiul de pe AFA, scria ca suntem obligati sa valoficam premiile pana la 1 mai.

Deci, nu mi-a fost tot una sa plec pe zapada si ger, dar nu am comentat. Cum de ai plecat tu in iunie, as vrea sa stiu/? Sunt convinsa ca din bunatatea fara margini, patronii ti-au facut O MARE EXCEPTIE, permitandu-ti tie sa mergi in iunie. Si tie pentru asta ti-a fost greu atunci sa arunci pampersii la containerul din spate? /???

Bunul simt te-a indemnat ca ar fi mai bine sa scrii de ei aici pe site, sa fie mai ''parfumat'' review-ul tau, nu-i asa? Daca ai fi rugat personalul sa-ti ia gunoiul, in cazul in care ar fi omis, crezi ca te-ar fi refuzat? Si cum crezi tu cu mintea ta ca s-ar putea rezolva problema vecinilor din balcon, care fumau pe terasa si tie iti intra fumul in casa? Fumau 24 din 24? De nu putei inchide usa putin??

Cred ca tu si daca ajungi in paradis tot o sa comentezi ca acolo nu-i atat de verde precum iti imaginai tu. Si asta, doar ca sustii ca premiul e ''moca''!

Da, asa l-ai castigat tu, deoarece reviews-urile tale nu sunt cu adevarat muncite, sunt doar fitze! Mai ales cel din urma, de 7-8 randuri.

[21.07.10 12:16:53]

Sincer nu stiu la ce sa raspund mai intai, asa ca incerc sa o iau in ordine

pentru divio

in legatura cu punctele, eu sincer am postat ceea ce am observat eu, daca chiar vroiam sa fie fara dureri de cap spuneam ca totul este mirific si punctam 100%. Am punctat pensiunea pozitiv deoarece chiar merita sa mergi acolo insa sunt cateva lucruri care pot fi imbunatatite si nu inteleg de ce toti sunt jigniti cand se face cate o remarca, credeam sa scopul acestui site este de a povesti fiecare cum i s-a parut acolo. Asa cum oamenii sunt diferiti si parerile sunt diferite.

Chestiunea cu ori era: ori in padure, ori pe sosea. Totusi am pus 100% datorita faptului ca desi a plouat am reusit sa nu ne plictisim datorita salii de fitness si a mesei de ping-pong lucru care tine de cei de la pensiune.

Chestiunea de pe sosea cu ploia am facut referire strict la cei din zona, nu are nici o legatura cu pensiunea. Asta tine de bun simt sa opresti si sa intrebi un om daca are nevoie de ajutor. Chiar vorbeam la pensiune, cu o familie din Tulcea care au fost la viziteze zona si a spus ca au luat cu masina un cioban, o maicuta, ca aveau mult de mers pana-n oras si asa e omeneste. Specifir iar, nimeni nu stia unde stam dar daca, tu treci pe sosea si torna cu galeata si vezi pe cineva cu copii mici pe drum, nu-i intrebi daca poti sa-i ajuti?

Dansa care era singura, dansa nu "matele" cum mi se adreseaza mie proprietarul, era Dna Ani care era si bucatar si ospatar.

Dac mai ai alte nelamuriri scrie-mi. Sejur placut, cu soare si sper ca toata lumea sa inteleaga ca eu am votat exact ce a tinut de pensiune in speranta ca ceea ce am scris ii va ajuta pe ce vor citi. Totul ce tine de pensiune, de magazin, etc. nu a influentat nici pozitiv nici negativ votul meu.

[21.07.10 12:50:53]

@amalyca, tu recitesti ceea ce scrii? Din cate imi dau seama, nu; dar ar fi bine sa o faci, pentru ca rezulta fraze fara niciun inteles, oricat s-ar chinui cineva sa inlocuiasca/adauge litere, diacritice, silabe sau cuvinte in unele fraze...

@georgiana, ca membru cu vechime al comunitatii, nu ma asteptam sa ai o asemenea reactie, sincer. chiar daca ceea ce/cum spune un utilizator nu iti este pe plac, inceraca sa nu il/o mai ataci. Limiteaza-te te rog la subiectul discutiei (pensiunea V. M.), lasand la o parte persoanele care o descriu aici, oricat de subiective ar fi ele. Este unicul avertisment.

Multumesc,

[21.07.10 13:12:27]

pentru Valea Mariei

Eu am incercat sa va ajut punctandu-va cateva aspecte. Sunt foarte multe lucruri pozitive, si cred ca se vede si din punctele acordate. Nu inteleg de ce trebuie sa vorbit in citate cand putem sa vorbim cu propriile cuvinte. Sub ce impulsuri a fost scris acest articol daca v-a oferit 94% per ansamblu? Chiar nu intelegeti ca nu poti evolua numai din elodii? Lipsa de 6% este chiar atat de grava? Chiar toti trebuie sa noteze cu 100%? Eu as fi intrigata daca chiar nimeni nu ar fi avut nimic de comentat, apoi m-am duce pe reviewuri si as vedea ca majoritatea au ajuns in urma unui concurs la dvs (nu matale). Cu jucariile a fost o sugestie, dar daca copii dvs sufera atat de tare dupa jucariile de la nisip, decideti dvs. cum este mai bine. Chestiunea cu balustradele si scaunele din Turcia nu are nici o legatura cu balconul. Eu am facut o sugestie pentru dvs si pentru turistii cu copii mici dar daca si asta e luata in nume de rau, mai bine nu mentionam. Nu poti sa ti un copil tot timpul de mana si este normal ca atat camera cat si balconul sa fie un loc sigur pentru un bebe.

N-am spus ca mancarea n-a fost gustioasa, nu rastalmaciti vorbele mele, am spus doar ca era calduta chiar rece si sincer o ciorba rece sau o mancare rece isi pierde din farmec.

Vad ca desi erati obosit ati citi reviewuri mele. Am dat punctaj maxim pentru Grecia, pentru ca orice problema s-a rezolvat imediat. Am cazut si la Bulgari pe treptele piscinei si la dvs cu airchair dar nu v-am punctat negativ pentru acest lucru, asta s-a intampla spre ghinionul nostru.

In legatura cu pctul 5, (sa nu ajungem sa avem si subpuncte...)

Din pacate lucrurile stau altfel. Am vorbit cu Dna Ani pentru pranz si mi-a spus ca cealalta familie doreste ceva de post si ca o sa prepare ciorba de fasole. Am intrebat daca mai este si altceva si a zis ciorba de pui care ramasese de ieri. Am ales ciorba de pui deoarece cea de fasole era de post (desi se putea schimba foarte usor in "de dulce"; sper sa se inteleaga la cele 8 clase ale mele...) si nu puteam sa le dau copiilor ciorba de fasole asa ca doua zile am mancat ciorba de pui, deci nu este vorba de nici un pret, din pacate as fi vrut sa degust si alte delicatese, alte tipuri de ciorba.

Eu am incercat sa prezint cateva lucruri care pot fi imbunatatite, daca nu se poate acest lucru si consiterati ca articolul si punctajul acordat va fac de rusine il rog pe domnul webmaster sa stearga ceea ce am scris. Iar in legatura cu gena..., aici apare diferenta dintre cei care scriu.

petrus95
    [21.07.10 13:15:17]

vazand discutiile, inclusiv de la acest subiect, cred ca acest sistem de punctare si de premieri ne-a departat putin de la rostul site-ului. nu ma refer in mod obligatoriu la ce scrie in acest rewiev si am vazut unele rewiev-uri care nu au nici o valoare de genul:

"Un sejur de 3 zile 2 nopţi chiar de Valentine's Day a meritat să merg acolo! Pârtia Kalinderu e la 10 minute distanţă. Mai ales că fusese un premiu câştigat online!"

pentru mine asta e scris exclusiv pentru puncte fara prea mare valoare informativa. am umblat in foarte multe locuri descrise deja pe acest site si as putea urca mult in top daca as avea timp sa scriu la nesfarsit despre ele (poate chiar as castiga o excursie moca) dar chiar daca am simtit ca trebuie adaugat ceva la cele scrise deja am facut-o printr-un ecou. asa ca inainte de a scrie un rewiev caut sa vad daca nu a fost deschis deja acest subiect, in definitiv nu cred ca parerea mea are chiar asa mare importanta pentru cel care citeste (gusturile nu se discuta) cat are importanta informatiile cuprinse, de genul: cum ajung acolo, cat costa, sau ce pot vedea sau face acolo.

sper ca nu am suparat cu parerea mea. daca am facut-o sau considerati ca nu e locul potrivit puteti sa o stergeti dar eu asa simt si spun ca ar trebui reconsiderat putin sistemul de punctaj sau premiile acordate sa fie simbolice pentru a pastra dezinteresata comunitatea noastra de impatimiti ai turismului. salutare tuturor

[21.07.10 13:26:10]

pentru georgiana

Desi din punctul meu de vedere nu merita nici o atentie, ma simt datoare, din cauza celor 8 clase, sa incerc sa-i raspund, si asta pentru ultima oara. Geamantalul nu vroiam sa mi-l faca, dar le-am scris pe mail si mi-au respuns, nu cred ca era greu sa treaca o temprratura, daca stiau. Eu am cautat pe mai multe siteuri pana am gasit o valoare dar informatiile de la vila aveau o mai mare acuratete.

In ceea ce priveste copii te rog sa nu mai sai sfaturi, fa-i crestei si apoi sa te simti atotstiutoare.

Chestiune cu iunie reprezinta "pile la patroni" . Deci bunul simt, pentru ca a fost premi, te-a facut sa te simti obligata sa parfumeti comentariul tau? Draga mea eu am coloana vertebrala si imi place sa cred ca unora le vor prinde bine comentariile mele.

As vrea sa ma dezvrac de caracter dar nu pot nici macar cand citesc randurile tale "cu mintea ta"... Cu mintea mea greoaie am rugat-o pe fata care facea curat sa i-a gunoiul. Deoarece am ajuns sa mai fac inca o punga langa gunoi, dar poate stii cum este cand ai bebe mic cu pampersi, dupa cateva ore l-am dus eu. Deci daca nu stii faptele nu te dirija in avocat.

Daca 94% este atat de tragic, vai de obiectivitatea noastra, a celor care scriem pe acest site, sau a celor care vor mai scrie, deoarece este foarte greu sa prezinti niste fapte sa vorbesti civilizat si sa primesti numai jigniri.

[21.07.10 13:42:41]

pentru webmaster

Imi pare rau, dar, deja, acest lucru (raspunsul la comentarii) imi ocupa prea mult timp, credeam ca fiecare este liber sa prezinte ceea ce a simtit si sa comenteze, asupra acelor aspecte, dar, sa nu ne jignim.

Am gresit fraza era "dar parca era o conditie"

"Dar parca ora o conditie a legii, daca nu este un lucru foarte bun, separarea celor doua zone.

Sincer nu stiu cum sa inserez textul sub o anumita portiune de text, deh cele 8 clase.

Stiti ca e o vorba (cred ma m-am molipsit de la patronul de la pensiunea Valea Mariei) "cine e fara de pacat, sa arunce primul cu piatra", si dvs i-ati scris georgianei "inceraca" in loc de incearca.

Nu am atat de mult timp liber la dispozitie pentru a intra si a comenta pentru puncte. Am scris numai despre locurile foarte importante pe unde am fost. Imi pare rau daca exprimarea mea este atat de greoaie, poate de aceea, nu sunt bine inteleasa. Dar daca scriu asa de alambicat de ce sta lumea sa citeasca???

Fara nici un fel de resentimente, multumesc siteului pentru premiul acordat si chiar merita sa mergi la Ranca.

Siteul, chiar este unul ajutator, deoarece, in urma studierii comentariilor, am ales sa plec la Bulgari, Nisipurile de Aur, la hotel Slavey, unde eu am fost foarte multumita dar altii au fost foarte suparati, dar cu tot ca au avut comentarii foarte negative, tot nu i-am jignit, cred ca tine de bunul simt. Fiecare cu parerea lui. Important este ca noi sa scriem si fiacare sa culeaga informatiile de care are nevoie.

[21.07.10 13:48:30]

pentru petrus95

Aleluia ! in sfarsit cineva care sesizeaza aceleasi aspecte ca si mine. Multe comentariile sunt efectiv pentru puncte, cel mai bine ar fi ca nu existe niciun sistem de punctare si niciun premiu si atunci ai vedea intradevar cine este obiectiv si cine nu.

[21.07.10 13:51:14]

@amalyca avertismentul cu privire la atacul la persoana este valabil si in cazul tau, sa stii, chiar daca ai fost atacata, asta nu iti da dreptul sa raspunzi cu aceeasi moneda!

(Daca totusi nu te poti abtine, exista intotdeauna mesajele private)!

Multumesc,

[21.07.10 13:52:22]

Cu ce am atacat eu? Tot eu?

[21.07.10 14:16:27]

pana sa ajung eu deseara sau maine la Ranca, am dat telefon de dimineata sa vad ce s-a intamplat, pentru ca nu mai aveam rabdare:

haideti sa va spun eu dragi cititori cum este cu aceasta amalyca

Alina, care a sosit la pensiune Luni (a doua zi dupa venirea lor) mi-a explicat intr-un mod foarte convingator (credeti-ma ca stapanesc destul de bine bazele psihologiei) ca a schimbat in fiecare zi cosurile, cu exceptia ultimei zile cand le-a intrebat pe doamne si au zis ca nu-i nevoie ca oricum seara vor pleca.

iata ceea ce nu a spus amalyca aici:

riscul ca aceste cosuri sa se umple la loc era insa foarte mare in cazul d-lor ("matale" este incadrat tot in categoria pronumelor personale de politete dupa cum se invata in clasa a 5-a la gramatica) pentru ca ele tot timpul se umpleau cu ambalajele de la mancarea cumparata de cele doua doamne de la singurul magazin din statiune care este exclusiv cu produse alimentare si la care dumealor faceau naveta;

cum sa citeasca amalyca pe forumuri cum se merge echipat la Ranca, cand dansa nu a citit sitetul pensiuni deloc, unde sunt trecute niste rugaminti la sectiunea "Tarife si conditii"?

ceea ce mi s-a parut rusinos si penibil era faptul sa coborati la restaurant si la pranz sa comandati un singur fel de mancare din care sa se serveasca una dintre cele doua doamne si cei doi copilasi iar seara tot un fel de mancare din care sa se serveasca cealalta doamna si cei doi copilasi;

pai in situatia asta, normal ca tanti Ani, o femeie cu un suflet si un bun simt rar intalnit, oferea cate o ciorbita in plus si chiar cate-o portioara de fel doi pentri cei mici gratis, sa aibe si ei parte de ceva cald nu racituri pline de Euri care culmea si alea sunt destul de scumpe in varful muntelui; dar pe alea le cumperi, doar pentru ca provin de la magazin nu de la restaurant... fara sa mai analizezi alte detalii;

le mai oferea la copilasi si cateo ciocolata snacks ce o avea pe inventarul ei si de care nu ne-ar fi spus daca nu aparea discutia asta; adica o suporta din buzunarul, asa de dragi ii sunt copiii... altora!

amalyca, afirmi ca d-na Ani era si ospatar si bucatar si ca mancarea a fost o data calaie;

asa o fi fost! Alina a lipsit intr-o zi;

pai normal ca le mai dau si lor liber; vrei sa-i tin pe toti: bucatar, ospatar, ajutor de bucatar, camerista si fochist si instalator pentru trei camere care la una dintre ele ocupantii se calicesc in asa hal incat consuma mai nimic la restaurant;

amalyca, te-ai intrebat vreodata din costul acela de 50 lei pe zi in care primesti mancare din belsug, nu din zgarcenie si sanatoasa, cat costa materia prima si cat sunt costuri cu personalul;

la trei camere ocupate, nu ca nu am profit, dar continui sa vin cu bani de acasa mereu sa subventionez o industrie in care majoritatea turistilor vor doar perfectiune, intr-o tara in care personalul de valoare a plecat peste hotare si cel ramas trebuie sa-l platesti bine! pai cu ce?

doamna, eu cand am proiectat pensiunea m-a intrebat proiectantul:

- vrei sa faci o cabana doar cu camere de cazare si in 5 nivele iti ies vreo 20 camere si sa oferi doar cazare cum sunt o groaza prin Ranca? de la 20 de camere incasezi doar cazarea si nu ai batai mari de cap; iti trebuie o camerista si un fochist.

la care eu am zis:

- Vreau o pensiune cu multa curte in jur, cu atractii, cu restaurant, bucatarie si depozite alimentare suficiente conform normelor UE, indiferent de spatiul construibil necesar, pt ca eu ma adresez familiilor care vin cu copii sa se distreze, precum si ei sa se simta bine, sa fie serviti, femeile lor sa nu stea in concediu sa gateasca si sa spele vase, sa se poata vedea din restaurant in bucatarie prin usile batante sa se vada cum se gateste, sa am parcare mare sa nu-si lase masina pe nu stiu unde, sa aibe terase mari acoperite.

- pai si cum, se dubleaza aprope costurile fata de alta unitate tot de 10 camere care ofera doar cazare?

- lasa domnule arhitect, ca romanul de calitate apreciaza si plateste, ca nu merge toata ziua in concediu!

ideea cu oferta de pe AFA a fost sa ofer cazare gratis in extrasezon:

1. siteul castiga fidelizarea membrilor activi motivadu-i sa activeze cat mai intens

2. turistul castigator are posibilitatea sa evadeze din praful orasului si sa se relaxeze intr-o pensiune cu specific agroturistic cu mancare eco-sanatoasa;

3. pensiunea nu castiga profit, dar mai sustine o parte din cheltuieli cu personalul cu diferenta de cost din consumatia de la restaurant, dupa ce se da jos costul materiei prime;

pai daca as avea numai clienti ca d-ta amalyca, mai bine las fetele mele sa-si faca treburile acasa si inchid unitatea in timpul saptamanii in extrasezon si stau linistit si functionez doar in weekenduri si in sezon de concedii si sarbatori;

noroc totusi, ca majoritatea celor care au trecut pe acolo au inteles toate astea si au simtit ca se incearca in timp altceva si din ce in ce mai bun;

doamna amalyca, sa nu crezi ca sub perdeaua punctajului poti sa spui nu doar lucruri neadevarate dar si neverosimile;

daca citest ultimul ecoul al d-tale imi dau seama ca aveti o problema de perceptie a esentialului;

e o mare diferenta intre a manca o litera in viteza si a scrie fraze fara sens neverificate ulterior; iar contradictia cu moderatorul tradeaza o problema de fond in modul de analiza si perceptie a fenomenului in general la d-ta;

ia sa-mi spui d-ta mie in cate localuri din tara asta se respecta legea fumatului? pt d-ta tot ce-i bine e normal si obligatoriu, tot ce nu-i perfect este sugestie numai buna de speriat lumea si turisti noi care doresc sa mai ajunga pe acolo...

multumesc pentru sugestii si retine un lucru: nimic pe lumea asta nu este gratis sau... moca, totul costa... !

divio*
    [21.07.10 14:21:26]

@amalyca:

Aleluia! in sfarsit cineva care sesizeaza aceleasi aspecte ca si mine. Multe comentariile sunt efectiv pentru puncte, cel mai bine ar fi ca nu existe niciun sistem de punctare si niciun premiu si atunci ai vedea intradevar cine este obiectiv si cine nu.

Ideea e ca, daca nu ar fi existat acest sistem de punctare, multi nu ar fi vazut cateva dintre frumusetile patriei, ca mai apoi sa aiba ce scrie

De asemenea, probabil ca nici aceste discutii-ce par a fi interminabile- nu-si aveau locul si rostul.

Din punctul meu de vedere, am inteles ce te-a nemultumit (e vorba de mai multe la un loc), dar a existat si partea de satisfactie, care a compensat toate celelalte minusuri.

Am vazut ca saptamana 13 (ca de altfel si locul 13 ocupat atunci) ti-au purtat noroc, avand posibilitatea alegerii unui premiu care sa-ti poata oferi posibilitatea unei mini-vacante cu cheltuieli reduse.

E foarte posibil ca si aceasta saptamana (cu numarul 29) sa-ti ofere sansa de a castiga unul dintre premiile ce se vor acorda (chiar daca lista nu este inca afisata, nu e timpul trecut), asta in conditiile in care nu vei renunta la cele deja acumulate (cu efort si cu discutii ulterioare, dar meritate.

Au spus-o multi in review-urile lor: daca pleci de acasa cu ideea de a gasi nod in papura la fiecare lucru care nu este (sau ti se pare ca nu este) conform cu propriile cerinte, risti ca vacanta sa se duca pe apa Sambetei.

Asa ca, "lupta" in continuare pentru obtinerea unui loc fruntas in topul saptamanal, ca peste ceva vreme sa avem posibilitatea sa citim (si sa comentam, ca e democratie, nu-i asa? alte review-uri marca amalyca.

[21.07.10 14:45:55]

@divio

Multumesc pentru vorbe. Nu am plecat sa caut nod in papura si sincer cred ca 94% satisfactie este destul. Re pet ca zona este linistita cu aer curat pe care nu-l simti in Bucuresti si cu cerul mai aprope si steleel mai sclipitoare (ca sa facem si un pic de proza). Vila este ok, au spatiu liber langa vila ceea ce este important, ca nu este vila langa vila. Camerele sunt mari, totul este mobilat cu bun gust inclusiv restaurantul. Eu am punctat niste lucruri care mi-ar fi placut mie in plus. De ce nimeni nu spune nimic si despre lucrurile pe care le-am laudat, si nu pot sa inteleg de ce ma jignesc?

Suntem departe, departe de democratie!

Frumos ar fi, sa mai merg inca o data la Valea Mariei!

[21.07.10 14:48:09]

Adevarul ca si eu ma intrebam cam ce ar putea fi in cosul de gunoi, daca este interzis consumul in camera a alimentelor si a bauturilor alcoolice!

La noi nu erau decat cateva scame! Si niste etichete de la niste obiecte de imbracaminte!

@valeamariei,

Ma bucur ca ai facut lumina, sa nu creada lumea ca eu sunt o impostoare, cum a lasat ieri @amalica impresia, dupa ecourile ce mi le-a trimis mie, la review-ul despre Restaurantul Valea Mariei!

Eu, sincer, in locul tau, as renunta la a mai oferi astfel de premii care iti produc amaraciune, in loc de putina bucurie.

Acum mi-am amintit un mare proberb romanesc, care incepe asa: ''Facerea de bine-i... ''

Continuati voi, ca eu m-am lamurit!

[21.07.10 14:56:32]

@amalyca, nu nu suntem departe; dimpotriva: exact asta inseamna democratia. pluralitate de opinii, lupta de idei. cu conditia sa "nu ne calcam pe coada" unii pe altii.

@V.M. > vorbeam mai acu vreun an si ceva cu o cunostinta care era "Alina" la un hotel din apropierea Parisului. locatie retrasa, servicii de top... personal pe masura. mi-a placut un singur lucru: regula lor de aur, deontologica: nimic despre clientii nostri (nici nume, nici intamplari) nu iese dintre peretii acestei 'case'. imi pare rau sa constat ca in cazul de aici, nu se respecta aceasta "regula" de aur a hotelierilor...

si cred ca stii f. bine ca iti inteleg frustrarea. dar din punctul meu de vedere, asta nu justifica dezvaluiri "senzationale" pe un sait public. puteai puncta toate nemultumirile de mai sus fara a devoala aspectele acelea. parerea mea...

@georgiana > si la mine in cos ai fi gasit ambalaje, desi consumam si de la restaurant. si nu doar meniul zilei. si cand amfostacolo prima data, am fost pe banii mei, nu pe un premiu! si culmea! erau mai mari ca acum tarifele la cazare! insa un copil mai are nevoie si de ceva "rontaiele" intre mese, mai beam cate un suc, ma rog... se aduna! nu gradul si viteza de umplere si nici continutul cosului de gunoi arata intotdeauna tipul de turist...

[21.07.10 15:14:24]

@dragos

Referitor la democratie, eu am spus ca suntem departe, in sensul ca cineva care are alta parere fata de altii (a se vedea ca nu sunt singura care a punctat niste lucruri si a fost apotrofata de proprietar) este injurat este facut mai prost ca unul de 8 clase, zgarcit...

Aici cine nu pune 100% e pus la zid.

[21.07.10 15:14:53]

@dragos,

Da, ai dreptate, noi am fost fara copii!

Dar la celalalt ecou, de mai sus cu Parisul nu iti pot da dreptate, decat pana la un numit punct! Pentru ca un francez nu cred ca atunci cand e invitat sa fie musafir undeva, cand se intoarce acasa, nu ia in deradere amabilitatea cuiva care ti-a deschis o usa, numai noi romanii procedam asa!

Cand cineva ne intinde o mana, noi facem "ceva" pe ea! Ne pierdem simtul recunostintei sau poate nici nu ne nastem cu el!

[21.07.10 15:22:53]

@georgi (deja suntem off, dar...) despre francezi eu oricum am o parere execrabila mai ales de cand au "descoperit" le salut roumain. dar pentru modul acela de a "pune capacul" am totusi ceva respect. pana la urma, dreptul la intimitate mi se pare ca e si in constitutie. sau ma insel?!

@amalyca (am vazut pe urma ca ai scris si tu ceva) nu e frumos sa pui in gura mea sau a colegilor cuvinte pe care nu le-am/au folosit. (ma abtin chiar sa-l si citez!) doar pentru faptul ca ti s-a atras atentia ca nu revezi/corectezi ceea ce scrii nu inseamna ca ai fi lipsita de educatie. sa nu exageram, totusi!

[21.07.10 15:26:27]

@dragos,

Da, sunt de acord ca trebuie protejata intimitatea clientului, dar... aici e o chestie asemanatoare cu aceea cand tu ma lovesti - si eu iti intorc si celalalt obraz! Deci... din Biblie!

[21.07.10 16:00:55]

Stimate domn, imi pare rau de ceea ce citesc. Va sfatuiesc sa mai vorbiti cu angajatele dvs. Stiti e o vorba, "cand pisica nu-i acasa joaca soarecii pe masa". Cosul nu este mare ca dimensiuni si socotiti si dvs ca 5 pampersi plus hartia igienica folosita a 3 oameni, hartie pe care din bun simt nu o aruncam in veceu ci in cos, umplau acest cos. Daca am ajuns sa socotim si ce aveam in cos... Cu mana pe inima va spun ca intradevar nu s-a golit decat de 2 ori cosul, intradevar in ultima zi i-am spus ca nu are rost deoarece plecam si face curatenie la sfarsit. Daca tot vorbim de curatenie sa vorbim si de scaunul de bebelus de la restaurant, care era plin de mancare uscata, de farfuriile ciobite, de faptul ca am stat la masa, ni s-a adus mancarea, dar masa nu fusese debarasata si 3 muste faceau pluta in carafa, muste pe care le-a vazut si Alina, sa va trimit poza cu mamaliga si serveel folosit aruncat pe trepte la intrare si care statea bine merci, faptul ca cei de langa noi plecasera de 2 zile dar nimeni nu a golit scrumiera de pe balconul lor si cum batea vantul mirosea si mai plutea scrumul. In pare rau ca s-a ajuns la asa ceva, multe din lucruri, le-am tinut pentru mine, dar nu se mai poate sa fiu in continuu jignita cand eu vorbesc civilizat. Apa care lipsea, se vede si in poza cu robinetul deschis, toboganul spart din fata pensiunii... praful de pe mesele de ping pong si de la geamuri, lucruri care in maxim 2 ore/zi se puteau rezolva daca era vointa.

Daca nu puteti sa suportati adevarul, puneti camere web. Vad ca de mancarea rece nu ziceti nimic. Nu inteleg daca Alina era plecata trebuia sa fie mancarea rece, nu mai erau gaze?

A, sa va spun cu a fost cu ciocolatile. In meniul de prinz este inclusa ciorba, felul doi, si desertul. Am dorit la desert clatite dar ni s-a spus ca nu au oua, si se incercam mai pe seara. Nu va este rusine sa spuneti ca am mancat din salariul Dnei Ani cand aceasta le-a oferit ciocolatile copiilor iar eu am intrebat cat trebuie sa-i platesc si dansa a zis nimic? Cand a uitat sa treaca o cafea la plata eu i-am adus aminte! Chiar atat de jos va injositi?

In legatura cu ambalajele pe care le-at gasit, spuneti-mi, va rog din suflet, despre ce este vorba. Cand mancam portiile acelea mari la restaurant cum credeti as mai fi putut manca ceva? Cine a ajuns la acel magazin, poate sa confirme ca nu poti lua mancare de acolo si nici nu se discuta sa le dai copiilor, carnati afumati, pulpe crude...sau cine stie ce credeti. De acasa am avut apa plata (dat s-a terminat) si niste grisine pentru copii, pentru ca mai au probleme cu stomacul. Daca va intereseaza, am fost pentru apa plata si ou kinder si un sapun.

Ar fi bine sa luati legatura si cu cei care au fost in acelasi timp cu noi si sa vedeti cum s-au simtit.

Sincer va credeam vai demn, dar m-ati dezamagit profund. Vazusem eu cum ati desfiint-o pe cea care a zis ca nu a curs apa si a ramas cu samponul in cap, dar nu voiam sa cred ca puteti sa coborati stacheta atat de jos, va faceti rau numai dvs. Eu sunt una, cine stie, poate culta poate inculta dar dvs. v-ati pus singur calificativul.

Faptul ca nu aveti profit din cazare, nu si din mancare, nu justifica ceea ce i-ati spus si dnei (cred) coralia_popa ca trebuie sa tinem cont e faptul ca nu am platit nimic, asa ca primesti cat platesti. Nu ar fi trebuit sa oferiti aceste premii daca ganditi in acest fel. Pe cand ati zis decat sa stau cu vila goala mai bine ofer gratis cazare si mai scot din mancare si astfel ii fac si publicitate. Sa stiti ca cei care ofera cadouri de acest tip, au cunostinte de marketing turistic, si comenteaza pe siteuri ca "sa fi multumit de ce ai primit, in conditiile in care nu ai platit nimic". Nu asa se face o campanie de promovare. La scoala aia a mea de sub 8 clase profesorul universitar imi spunea ca 10 este pentru profesor si 9 pentru asistent, asa ca eu consider ca am fost foarte ingaduitoare. Deasemenea imi spunea ca de la clientii nemultumiti afli lucruri interesante.

Imi are rau ca s-a ajuns la ceasata situatie, adica eu sa scriu si dvs sa jigniti, dar asta este. Asa va aratati adevarat fata, nu atunci cand sunt clientii langa dvs. Asa vezi valoarea unui om! Eu am incercat sa fie nu fiu critica dar nu mi-ati dat de ales.

[21.07.10 16:09:02]

... dar nu mi-ati dat de ales.

ba tocmai, ca ti s-a dat! dar ai refuzat din start si ai preferat sa muti totul in public, cu toate riscurile asociate...

daca nu crezi, reia te rog sirul acestor ecouri, incepand cu prima intrebare pe care ti-am pus-o, chiar imediat dupa ce ai scris aceste impresii.

[21.07.10 16:17:37]

Pentru Valea Mariei

Imi cer scuze ca mai uit cate ceva, este greu la cat fabulati, dar vroiam sa va spun ca am sub 80 kg, asa ca tot nu inteleg de ce a cazut airchairul. Si daca tot v-ati uitat pe unde am fost de ce ati ales sa faceti comparatia cu Grecia si nu cu Poiana Brasov, Hotelul Alpin de 4 stele ca si dvs sau va comparati cu ce este de 3 stele (cazarea in Grecia) ? Este vreun motiv? Am ami fot si prin alte locuri, am scris si pe tripadviser, varianta internationala a acestui site, dar nimeni, absolut nimeni nu s-a jignit. Asta denota gradul de cultura si reactie la adevar, gradul de "open mind".

Sper, sincer, sa incheiem, pentru ca s-a scris foarte mult pe acesta tema, incat si-a pierdut farmecul. Timpul petrecut cu familia este mai important (vreau sa cred ca si pentru dvs este valabil acest lucru) decat sa dezbatem lucruri care nu-si au rostul deoarece e foarte greu de ajuns la un consens cand nu mai exista acel grad de civilizatie, necesar intr-o discutie.

Va doresc cat mai multi clienti, afacere prospera, familie sanatoasa si sa invatati ceva din cele scise.

[21.07.10 16:27:04]

evident! pe tripadvisor NU se pot purta discutii intre utilizatori... scrii ce ai de scris si gata! peste o zi, doua, trei apare, dupa ce este atent verificat de moderatorii de acolo.

Saitul nostru este altfel, nu o varianta a aceluia.

[21.07.10 16:39:14]

Scuze de greseala. Am vrut sa spun "nimeni nu m-a jignit". Pe tripadvisor nu se comenteaza, si poate e mai bine, dar iti poate trimite mesaj cine doreste sa se informeze in plus.

[21.07.10 16:51:01]

Eu chiar nu pot sa inteleg de ce la cele doua review-uri care au "mormait" (desi cel de fata are 94% satisfactie!!!) putin despre Valea Mariei a iesit iuresul asta. Fiecare om are dreptul la o opinie. Si nu vad de ce trebuie sa conteze faptul ca este premiu (moca) sau nu. Inclin sa cred ca Valea Mariei a ales de buna voie si nesilita de nimeni acest mod de promovare. Serviciile trebuie sa fie aceleasi.

Cat priveste ecoul lui Dragos de mai sus, e un mare adevar acolo. Extrem de urat sa dai din casa si sa spui lucruri in mod public despre un client indiferent ce a facut acolo. Daca mananca din afara si acest lucru este interzis.. e luat frumos de manuta si trimis acasa. Sincer sunt extrem de dezamagit de acest lucru, e o pensiune unde si eu am un premiu, ma gandeam sa ajung.. dar poate cine stie ce se mai afla despre mine ulterior. Urat... foarte urat.

[21.07.10 17:11:31]

Sincer si cu mana pe inima va spun ca nu am avut mancare de acasa, deoarece vazusem afisul si nu sunt nesimtita sa nu tin cont de ceea ce doresc proprietarii si ma simteam obligata daca cazarea a fost gratuita macar pe mancare sa dau bani. Alt aspect este ca voiam sa degust bunatatile dnei Ani, bunatati indelung laudate de ceilalti. Repet, cine a fost acolo, stie cat de mari sunt portiile si iti este imposibil sa mai manaci ceva in plus. Pesemne trebuia sa cheltui mai multi bani, poate asa toata lumea era incantata.

[21.07.10 19:58:08]

amalyca, din start sub perdeaua punctajului evident nesincronizat cu descrierea ai facut afirmatii injuste, majoritatea prin analiza logica a lor evidentiind clar ca nu sunt adevarate, deci asta pana sa ajungem la cuvantul angajatelor mele contra cuvantului d-tale;

1. modul de exprimare din continutul revieuwlui

2. stiulul agresiv de a ataca pe un postator al unui revieuw mai vechi adica pe georgiana, inainte sa ia cineva atitudine la majoritatea neadevarurilor care le-ai scris aici (adica inainte sa inceapa scandalul)

3. nu ai adus la cunostinta nimanui in perioada sejurului (la telefonul pensiunii avea cine raspunde tot din conducere), nici scris si nici macar cu personalul, care orice rugaminte ati fi avut-o ar fi rezolvat-o; scapari mai sunt (apropo de scrumiera vecinului), dar d-ta erai acolo sa vanezi greseli de fapt; servetelul de pe scara poate l-o fi aruncat cineva "civilizat" cu cateva minute inainte sa treci d-ta pe acolo, dar nu iei in calcul asta!

eu nu vreau sa ma pierd in nimicuri; pentru mine este clar: toate cele 3 puncte de mai sus coroborate, denota evident ca acest revieuw al tau nu are scop de informare a altor turisti si nici sugestiv pentru conducere; deci nu concorda cu scopul pt care a fost creat AFA;

sunt destule revieuri din urma punctate cu note intre 90% si 100% dar prin ceea ce au spus oamenii acolo, nici macar nu am intervenit pe acele impresii; nu punctajul ma deranjeaza in cazul tau! chiar nu intelegi?

nu cred ca am facut dezvaluiri despre intimitate; am expus si punctul meu de vedere, ceea ce e normal intr-o democratie; faptul ca alte siteuri de impresii pomenite aici nu dau dreptul la replica, nu mi se pare corect; pot fi chiar date in judecata pt interzicerea acestui drept al celui criticat;

nu stau sa iau punct cu punct ce spui amalyca aici; te pierzi in nimicuri si scapi esentialul; lumea l-a inteles

eu nu tratez diferit turistii cazati cu premiu si cei cu banii; din contra cei veniti de pe site poate se bucura adesea de mai multa atentie din partea personalului, tocmai pt ca fetele stiu ca ei scriu si apoi pot fi luate la intrebari; din punctul meu de vedere tratamentul trebuie sa fie egal, dar la ele teama exista, asa ca subconstientul lucreaza altfel, adica in avantajul premiantului AFA!

dar in cazul dvs am fost nevoit sa iau atitudine deoarece nu ati procedat corect;

am expus problemele financiare, nu ca sa intelegeti ca regret oferta si contractul cu AFA (el va continua) sau ca sa fac pe castigatori sa se simta nu stiu cum, ci am justificat motivatia care m-a determinat s-o fac si care trebuie a fi respectata; mi se pare un lucru grav sa ajungi sa fi scos afara cum zice molco, dar credeti-ma ca sunt situatii cu turisti (nemembrii AFA) care chiar asa merita; m-am obisnuit pentru ca gradina Domnului e mare, dar ca un membru AFA sa se comporte asa nu mi s-a mai intamplat;

amalyca, afirmi ca era erau foarte mari portiile puse pe masa! ideea asta am venit cu ea din SUA, dar americanul nu s-a intalnit niciodata cu situatia ca la el in local sa intre 2-3 persoane si sa comande o singura portie si sa manace totii din ea... mancarea aceea este multa pentru a se satura clientul ca de aceea a venit si pentru a face cinste localului, nu sa ne gandim cum sa jmecherim!

vreti sa spuneti ca nu faceati asa? spuneti, ati comandat portii care asa cum spuineti erau imense si ati mancat cate doua sau trei persoane din ea? DA sau NU? ! ce mai tura-bura? !

si-mi spui mie ca sa-mi fie rusine... !

pai micimanelile astea, ca sa nu le zic altfel, ma determina sa deranjez pe unuii membrii ca Dragos, a carei parere o impartasesc, dar pana la un punct ca sunt si eu om! pai cate intimtati nu au fost aici si care chiar m-au deranjat si nu le-am spus nimanui!

dar in momentul cand vad ca scopul tau este altul decat de a-ti expune comentariile obiective, atunci iau atitudine si incerc sa opresc reaua intentie si sabotajul, ca asta faci;

vezi cum reactioneaza cei care nu au ajuns aici? ! uite mai sus la ecoul lui molko... !

te vaieti ca sare lumea la gatul tau pe motiv ca "ce domne, n-am voie sa-mi expun niste impresii"; daca ai fi facut-o corect cum au facut-o si altii si nu a reactionat nimeni, tot nimeni nu ar fi reactionat nici acum;

ziceti ca "era mamaliguta pe scara"; de cate ori m-am rugat de turisti sa nu mai dea mancare la caini;

ziceti ca "era toboganul rupt"; pai copii needucati cu varste peste 10 ani s-au dat pe el si s-a rupt; ce sa fac acum?

ziceti ca "v-am jignit"; nu cunoasteti semnificatia cuvantului; eu imi cantaresc bine cuvintele; aratai-mi unde v-am jignit; dvs ma jigniti pe mine cand imi ziceti sa-mi fie rusine, adica sunt nerusinat, ca ma injosesc prin ceea ce va explic argumentant totul, s. am. d.

deci cine pe cine jigneste? !

din ecourile cu coralia popa nu ati inteles nimic; eu nu condamn oamenii ca au platit putin (ca atat li s-a cerut) si ca dansii primesc putin la randul lor in mod intentionat, ci am dorit sa scot in evidenta faptul ca nu poti la costurile de pe site sa atingi perfectiunea, ca nu iti permiti si atunci pretul compenseaza, pt ca in vremurile astea majoritatea turistilor prefera sa alega o pensiune cu mici probleme rezolvabile imediat contra unui cost redus si astfel sa se simta de 100%;

nu am combatut ce au spus ei, ci am rugat sa treaca si pretul sejurului pe revieuw ca sa stie lumea, pt ca una este sa platesti 60-80 euro pe noapte si sa mai ai inconveniente si alta sa platesti sub 20 de euro, din diferenta acoperind riscul cu usurinta...

apa in munte se mai opreste ca sunt lucrari din cand in cand la retea, dar asa cum ati constatat vine imediat, tocmai pentru ca omul meu comuta pe hidroforul de rezerva pe care m-am gospodarit sa-l am; uitati ca va aflati la cota 1600, ca nu sunt gaze; ca apa calda se mai termina si trebuie incalzita iar; altii la cota asta au decat dimineata si seara; la mine dureaza 1/2H maxim sa se incalzeasca iar

toti stim ca munte este capricios! munte iti da dar iti si ia...

sa citesca ceilalti membrii tot revieul de la capat si apoi ecou cu ecou si stabiliti dvs, va rog, cine a fost carcotas si cine a gresit sau jignit; pana la urma o parere este obiectiva nu cand ti-o califici tu singur cum faci d-ta la inceputul de revieuw, ci este aceea care se apropie de cea a majoritatii.

[21.07.10 20:11:21]

Totusi....n-am inteles din ce cauza s-a rupt hamacul din prima zi?

[21.07.10 20:29:05]

eu nu inteleg? Care e problema daca mananca doua persoane din aceeasi portie? E interzis?

[21.07.10 20:29:29]

@georgiana

asta poate chiar ar insemna sa intru in intimitatea persoanelor si nu este moral s-o fac; oricum amalyca se scuza intr-un ecou mai sus, desi n-o acuza nimeni tocmai de aceea nu intru in contradictie cu d-ei pe tema asta;

pentru mine este un subiect inchis "de ce a cazut hamacul" desi era montat de ceva timp si au mai trecut si altii pe acolo; cert este faptul ca hamacele le adusesem de curand si le-am prins cu un conexpand de tavan; e o problema simpla: pun 3 conexpanduri de 12 si s-a terminat si cu problema asta;

bine ca am unde sa pun si ce sa pun... !

[21.07.10 20:58:29]

@molco

mda! cititi va rog cu atentie ecourile mele si apoi da-ti-va singur raspunsul daca este interzis sau nu sa manance 2 adulti si doi copii dintr-o portie cand obtii un sejur gratis! iar daca nu este interzis... , stabiliti tot dvs cum este... ? s-ar putea sa fie de... !

pana sa va dati dvs raspunsul, va dau eu altul: pe voucher scrie ca nu se asigura gratuitate la mese; am considerat ca nu este politicos sa scriem altceva in plus... si consideram in continuare.

[21.07.10 21:11:43]

bun,

Va rog sa-mi vorbiti totusi la persoana a 2-a singular..

Dar,

atunci inseamna ca daca e gratuitate la cazare suntem obligati sa luam cate o portie de mancare de caciula de 3 ori pe zi. Adica.. in cazul in care eu vreau sa mananc in alta parte.. in alt restaurant (nici nu stiu .. mai exista altul?) nu am voie? De fapt si de drept eu nu am o problema, doar doresc sa va atrag atentia ca sunt mici inadvertente.. fata de ceea ce scrie in premiu. Poate fi problema dv sau poate fi a lui Cornel care nu a comunicat cum trebuie continutul premiului..cum a fost si cea cu perioada sejurului.. eu stiam ca este septembrie (asa scria) si de fapt este dupa 15 septembrie.. sincer daca stiam poate nu mai luam premiul... ?

Oricum discutia nu isi are sensul, eu doar am senzatia ca puneti mult prea mult suflet in aceasta afacere si ca va irita extrem de tare cand cineva pleaca nemultumit de acolo. Unele din probleme userului in cauza sunt reale, altele poate exagerate, stilul ei de a comunica nu este foarte definit, dar unele din probleme exista. Din diverse motive... cred ca este de ajuns sa expuneti motivele, daca este cazul, fara sa se ajunga la discutii interminabile despre cine jigneste si cine nu. Sincer.. nu cred si nu vad motivele pt care cineva ar dori sa denigreze pensiunea dv asa... for fun. Si de fapt.. nici nu cred ca a facut-o cineva.

Spor la treaba si seara buna.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
    Valentina69
    [21.07.10 21:52:25]

Adelin(Valea Mariei) ai perfecta dreptate nu ai fost deloc carcotas, acum am citit si eu tot ce s-a scris aici si mi s-a ridicat parul de toate cele scrise. Si eu am fost acolo si am fost multumita 100% chiar am simtit ca am fost rasfatati de fam.Maria si de tanti Ani. Cred ca problemele tale Amalyca puteau fi simplu rezolvate semnaland patronilor lucrurile ce v-au deranjat.

Amalyca acum sincer iti spun am citit foarte greu tot ce ai scris tu, nu se intelege mai nimic, exact ce a scris si webmaster nu recitesti deloc ceea ce scrii. Eu personal scriu un review in word dupa care il copiez si ii dau paste aici, asa am timp sa-l verific si sa-l scriu frumos si estetic cat decat sa se inteleaga ceva.

ascent
    [21.07.10 22:08:17]

@webmaster - aproape toata ziua s-au tot scris ecouri la acest review. Parerea mea este ca ar trebui sa inceteze toate aceste discutii. Nu vreau sa iau apararea nimanui.

Totusi pentru @valeamariei - v-ati luat o mare raspundere, lucrati in turism, sunt niste conditii care trebuie respectate. Chiar daca unele pareri nu va sunt favorabile, "clientul nostru, stapanul nostru" ar trebui sa va fie permanent in atentie. Cred sincer ca daca ati fi spus "da, aveti dreptate, se va rezolva" era mai bine si pentru dv. si pentru cei care va citeau opinia. Asa, "dand din casa", consider ca ati gresit pentru ca unii au tras alte concluzii.

[21.07.10 22:51:09]

@molko

OK! hai sa vorbim la per'tu; astfel pregatim terenul pt cand vom fi fata-n fata, daca nu te-a speriat cumva amalyca

din interventiile facute consider ca esti un partener de dialog poate mai incomod perceptibil la prima vedere, mie mi-se par provocatoare si competitive discutiile in contradictoriu cu tine... desigur in sens constructiv;

sa trecem la chestiune cum zice R. Turcescu

ma opresc la prima parte a ecoului; majoritatea care au fost la pensiune si au stat un sejur intreg au consumat in alte parti, fie datorita faptului ca mai plecau prin preajma; or mai fi fost si care au consumat prin alte parti tot in Ranca, nu am zis nimic! gasesti undeva ceva pe tema asta... ? N-ai cum, ca n-a fost!

mi-ar fi rusine! deja ar fi clar ca problema e la mine!

mi-e nu mi-e frica de concurenta, cel putin din Ranca! au fost "-n" situatii cu turistii care au venit de la alte pensiuni sa consume la noi; daca l-a tentat pe vreunul cazat la noi sa incerce si in alta parte tot in Ranca, am pierdut o masa, dar apoi ne-am bucurat tare mult cand acea persoana ne-a folosit deja ca pe un etalon si a revenit; am inteles ca trebuia sa existe elementul comparativ, ca sa existe si cel etalon

nu lupta cu concurenta ma sperie, ci cu mentalitatea multor romani care adesea vin cu mancarea in traista; nu aleg vile sau cabane cu conditii inferioare si la acelasi pret aproape, care ofera doar cazare, ci vin la noi unde este cazarea relativ ieftina si confortabila:

bai, am pus-o la astia! dimineata mic dejun bufet cu 10 lei decat; il mancam dimineata mai tarziu! bagam ca lumea la ghiozdan si mai bagam din traista cate ceva spre seara; tragem un leganat in hamac, mai cascam gura pe telescop, mai tragem cu o plaleta in minge, se mai dau ai mici pe tobogane, ca toate-s gratis (de parca le-a picat din cer D-zeu aici pe toate) si am pus-o de-un sejur la munte parfum... !

poate de aceea am si rabufnit acum, desi amalyca nu a fost un caz deranjant fata de altii; pe ea am incercat s-o ajut sa vada lucrurile mai sanatos, iar daca se limita la a puncta esentialul in serviciile turistice, cum au facut-o altii, trecea neobservata;

atentie, dansa nu m-a atacat pe mine direct initial, ci intr-un mod jignitor pe toti ceilati membrii care au postat pana acum, aruncand cu noroi in ei foarte urat (vz revieul) ; asta n-am mai suportat, si asa s-a ajuns aici.

in legatura cu regulile stabilete cu Cornel, fiind la inceput, am zis sa incercam sa lasam o portita pentru unele situatii exceptionale, sa poata veni o parte din castigatori si in alta perioada; tocmai de aceea am mai facut si fac exceptii cum a fost si cazul amalycai si pe care nu l-am reprosat in niciun ecou (luna Iunie iesind clar din discutie), desi Georgiana l-a evidentiat intreband intr-un ecou, nedumerita.

cat despre partea a doua te asigur eu ca daca nu exista membrii care sa denigreze "for fun", poate o fac "for vote" sau "for cool" sau "for notoriety" sau "for anything we do not think... "

in legatura cu partea sentimentala, asa este! ai totala dreptate, pun foarte mult suflet si cand stiu cat de mult ma si framant! pai atunci cum sa nu ma stresez cand citesc asa ceva? ! nu cand vad ca pleaca clienti nemultumiti cum este amalyca, pt ca sunt convins ca a plecat super multumita... i-a mers din plin pe toate planurile... sejur ca aici mai rar daca tinem cont de toate

insa daca tot e vorba de fun, hai sa inchei totusi cu fun;

o sa adaptez in cazul meu o cugetare: "stiu ca nu sunt de 10, dar cand ma uit in jur prind curaj... de fapt uneori ma speri! "

[21.07.10 23:02:55]

@ascent

"am dat din casa"?! Da?!

dupa parerea dumitale ar trebui doar sa primesc in casa... si in "stomac"... si in "freza", si peste "fata", si peste "obraz";

pentru ce, pentru ca lucrez in turism?! toti lucram undeva! asta nu inseamna ca trebuie sa trecem indiferenti si sa ignoram chestiuni care ne influenteaza intr-un fel sau altul!

concluziile le trage fiecare dupa capacitatea de analiza si perceptie, dupa experinta, dupa ce au construit pana acum, dupa scola vitetii fiecaruia, . s. a. m. d.

multumsc pentru impresie!

citeste si d-ta mai atent reviewul si constata felul in care acesta doamna sub impulsul unei revolte interioare, din start arunca cu noroi in toti cei care au scris pana acum, jignindu-i!

[21.07.10 23:04:51]

Şi cum astăzi cred că s-a reuşit să se spună totul pe acest subiect, declar pe această cale discuţia închisă.

Pentru motive întemeiate, există un link pentru contact.

Mulţumesc tuturor participanţior, dar mai ales celor ce NU au luat parte...

ciocani elena*
    [21.07.10 23:05:32]

Eu am fost la Valea Mariei, si am fost foarte multumita, tanti Ani e o dulceata, ne-a rasfatat zilnic, familia Maria la fel niste oameni minunati. Asa ca daca castigati premii, fratilor, mergeti si va convingeti singuri!

[21.07.10 23:38:00]

NOTA WM6: rândurile care urmează mi-au fost transmise prin mesaj privat. Având în vedere că autoarea scria la acest ecou în momentul când am închis thread-ul, deşi personal nu subscriu la părerea sa, mi se pare corect să i se acorde dreptul la replică:

Stimate domn cred ca am si eu un drept la replica... Am scris in word, pentru a fi cat mai coerenta si cand sa introduc respunsul iata ca nu mai cauta.

Va trimit ceea ce am scris, va rog sa aveti rabdarea sa cititi pana la sfarsit. Depinde de dvs ce atitudine adoptati. Imi cer scuze pentru inconveniente.

@Valea Mariei

Singura persoana care ti-a luat apararea a fost @georgiana, asa ca nu mai inflori lucrurile. Daca tot eu am un stil agresiv, cand am tot vorbit cu apelative de dvs/dna si iar dumneata cu matale si atat tu cat si @georgiana, ma faceti inculta si zgarcita, sa hotarasca cei care citesc, cine a fost agresiv.

Este jenant ca un patron de pensiune (cabana) sa aibă asemenea vocabular si sa vorbeasca cu o doamna, client cu matale.

Spuneai ca de ce nu te-am sunat sa-ti comunic ce se intampla, dar stimabile mi se pare o aberatie, sa te sun cand esti in concediu la turci, sa-ti spun ca ciorba este rece sau ca se debaraseaza greu sau ca n-au dus gunoiul? Eu consider ca un patron cand pleaca in concediu isi lasa afacerea in maini bune, competente. Peste tot pe undeam umblat am mancar ciorba firbinte cu smantana si verdeata presarate, asta pentru a da un plus estetit, de gust si de servire. Inteleg ca gratarul se raceste repede dar pulpa cu orez pe care a incalzit-o Dna Ani chiar nu avea cum sa o aduca rece daca te pastrai la cuptor sau macar o incalzeai la microunde. I-am dat farfuria si din rece s-a transformat in calduta asa ca a doua zi am renuntat sa-i mai spun. In nici un restaurant nu ni s-a pus felul doi pe masa pana nu am terminat ciorba.

In a treia zi mamei mele i-a fost foarte rau, vomand toata ziua, asa ca ce trebuia sa fac, sa-i cumpar de mancare, sa-i fac rau???

Domnule chiar trebuie sa ma gandesc cat am mancat? In prima zi am avut 2 meniuri, a doua zi doua, a treia unul, si asa mai departe, dar nu mai stiu ca pentru ca nu am primit nicio nota de plata, nu m-a interesat dar poate era mai bine sa cer.

Care-i problema sa mananci doi dintr-o portie sau sau mananc cu un copil de un an si altul de 6 ani care nu manaca in genaral nimic, v-au mai intreaba si altii chiar este o problema, trebuie sa ne batem joc de mancare si de bani??? Denota faptul ca sunt „bastan” daca cumpar si las farfuriile pline?

In legatura cu cine venea sa manance la restaurant, erau muncitorii din zona, lucru foarte ok, aveti o afacere si trebuie sa prospere, dar nu spuneti ca veneau turistii.

Singura lume care a sarit in sus, ai fost dumneata si loiala @georgiana, atat. Restul incearca sa te faca sa intelegi ca eu chiar nu te-am criticat si am spus ce anume trebuie imbunatatit din punctul meu de vedere, dar decizia finala este a dumitale, este pensiunea dumitale. Eu sincer iti spun, Doamne fereste sa cada vreun copil prin balustrada.

Daca scopul acestul review nu corespunde cu scopul crearii AFA, webmasterul este liber sa-l stearga. Spuneti-i webmasterului si ce trebuie sa apara, si cum, si totul este mirific.

In legatura cu mamaliga, servetelul si toboganul, nu contest ca sunt si turisti necivilizati, dar trebuia, pe ei sa-i luati de urechi nu sa-i jigniti pe cei care incearca sa va deschida ochii, si ca o unitate in care sunt oameni gospodari, sa strangeti dupa cei nesimtiti, asta e societatea in care traim, lucrul acesta se vede si in parcuri, dar asta nu este un motiv ca ADP-ul sa nu faca curatenie.

In legatura cu airchairul nu m-am scuzat ca nu am de ce, desi tot DVS. ati insinuat ca o grasana s-a urcat si vi l-a rupt. Scrieti mare pe el 80-90 kg, ca daca nu unele femeile, poate, unii barbati sunt mai bine facuti si va rup airchairul. Va mai repet, interesanta idee dar numai o persoana il foloseste, cealalta din camera stand in piciore si isi asteapta randul. Daca ati putea sa faceti ceva si la balansoarele din lemn, pentru ca scartie ingrozitor, o sa aveti clienti multumiti.

Chestiunea cu cabina de dus, a fost un lucru pozitiv semnalat de mine si anume ca s-a rezolvat, sincer cand am mai vorbit cu domnul mester, ca nu aveam mingii de ping pong imediat ne-a adus altele. Deci am comentat de bine dar cred ca nu prea intelegeti.

Eu v-am acordat 94% per total tot ce am scris au fost constatari nu critici desi vad ca asa le-ati considerat. Singurele lucruri care m-au deranjat, singurele repet, au fost mancare care era calduta si faptul ca a trebuit sa-mi duc gunoiul. Celelalte lucruri nu au contat pentru mine. Pentru aceste lucruri, sa ma faceti zagarcita, needucata, etc. Eu chiar aveam sperante ca sunteti open minded, dar degeaba.

Spuneti ca Alina a zis ca a dus gunoiul in fiecare zi si ca eu sunt mincinoasa, sa va mai povestesc ceva ce mi-am amintit. Deoarece am petrecut ceva timp in sala de fitness, si pentru ca acolo exista un wc (lucru laudabil) am rugat-o pe Dna Ani sa pusa si hartie igienica, ceea ce s-a rezolvat. Va spun ca pana am plecat, cosul s-a umplut cu hartia folosita, deoarece repet, am cei 7 ani de acasa si nu am aruncat-o in veceu, deci pana la plecarea noastra, acel cos n-a golit niciodata, desi era arhiplin. Stimabile „omul sfiinteste locul”, atat turistul cat si proprietarul. Poate ghinionul meu a fost nu erati la cabana, poate ar fi fost altfel.

Mai am o intrebare, de ce pe certificatul de atestare sunt acordate 3 stele, pe Ministerul Turismului este trecuta SC Dudu SRL cu "cabana Valea Mariei" atestata in 2009 cu 3 stele si pe pliante, site, etc. sunt 4 stele? Ori v-ati imbunatatit performantele ori este inducere in eroare?

NOTA: răspunsul la aceasta ultima întrebare poate fi dat fie pe mesaj privat autoarei, fie unui WM care va decide in consecinţă. Mulţumesc,

[27.07.10 17:48:07]

citind ultimul ecou al d-nei amalyca consider ca se impune sa dau un raspuns pe care v-as ruga sa-l publicati; iata ecoul meu intitulat

"Scuze tuturor"

zilele acestea mi-a mai zburat gandul la review d-nei amalyca si la ecourile ce au urmat din partea tuturor celor care au intervenit si am analizat lucrurile la rece, nu ca atunci sub impulsul supararii; de ce zic suparare?

pentru ca din start citind ce a scris dumneaei in review (excludem pentru inceput ecourile dansei ce au urmat), cantarind fiecare cuvant folosit de dansa acolo de la bun inceput, fara ca nimeni sa o fi suparat cu ceva inainte.[***]

faptul [***] ar fi ramas totusi o problema de subiectivitate trecuta cu vederea, daca dansa nu ar fi jignit prin ironia ieftina majoritatea celor care chiar au muncit la compunerile dumnealor si au descris unitatea cat mai aproape de adevar precum si modul cum s-au simtit dansii, facandu-i impostori;

acest lucru m-a revoltat si m-a determinat sa recurg la a prezenta cateva amanunte despre autoare. va rog sa ma credeti ca regret modul in care am facut-o si cu acest prilej imi cer iertare fata de cei care s-au simtit poate revoltati de calea pe care am ales-o.

daca ar fi sa se repete lucrurile, nu as mai alege calea asta ci alta multa mai diplomata [***]...

desigur ca in continuare nu dau niciun raspuns la ultimul ecou al amalycai; consider pierdere de timp atat pt mine cat si pt cititor; raspunsurile sunt date foarte clar mai sus in ecourile mele anterioare la fiecare punct in parte; normal ca majoritatea acuzelor dumneaei aduse ulterior inceperii scandalului nu mai au veridicitatea in fata mea ca atunci cand le-ar fi spus din prima direct personalului sau persoanei care ne-a inlocuit in perioada sejurului sau mie printr-un email (acolo verificam zilnic emailul firmei) sau chiar in componenta review-ului; ele au fost facute ulterior in ecouri, varianta care le-a scazut foarte mult gradul de veridicitate in fata mea;

un raspuns il dau totusi, pentru ca nu s-a discutat niciodata pana acum: unitatea a fost clasificata cu patru margarete, care ar fi cred eu similarul unui trei stele plus, dar pt ca nu exista in nomeclator plusuri intre stele, s-a stabilit trei stele oficial, cand s-a facut trecerea in sistem la stele; de aceea am si afisat la intrare in dreptul receptiei copia certificatului de clasificare, tocmai pentru a nu induce in eroare turistul; pe pliant (daca mai aveti vreunul la indemana) priviti va rog cu atentie daca acelea sunt flori (margarete) sau stele! verificati si site-ul pensiunii, va rog!

scrie acolo ca am patru stele?!

mai departe faceti si dvs comparatie cu alte unitati [in ceea ce priveste] confortul, marimea si inaltimea camerei, a holurilor si altele si altele, sunt de fapt de trei sau patru stele...

[***]

Inca ceva: Alina mi-a zis intr-o zi, dupa ce a citit la randu-i impresiile dvs

"Sefu, eu nu ma pricep la compuneri, dar am si eu o intrebare simpla si logica: daca tot s-au strans pana la urma(bag seama) atatea si atatea nemultumiri, de ce nu ni-le-au spus noua atunci, sau mai simplue ce n-au plecat domnule, ca nu avea ce regretea, ca fusese moca?!"

si pentru ca s-a tot pomenit de obiectivitatea as vrea sa punctez ceva ce am observat in multe review-uri inclusiv despre mine:

o informatie utila despre o unitate nu este aceea de genul ca s-au terminat mingile de ping-pong dar s-au adus altele, ca s-a ars ventilatorul sau becul, dar ca s-au inlocuit ulterior, ca s-a terminat apa calda, dar ca a venit dupa ce s-a incalzit; nu intereseaza pe nimeni caci atunci cand ajung ei acolo vor fi fost rezolvate deja demult toate astea;

pe turist [il] intereseaza chestiunile de fond care dureaza, de genul: nu este mocheta caci asta nu se schimba indata cu gresia existenta, ni s-a raspuns de patron urat (nu se mai schimba el peste noapte), nu este parcare (nu se face peste noapte), camerele sunt mici (nu se modifica peste noapte) se aude zgomot prin pereti cu usurinta (nu se mai schimba rigipsul cu caramida).

Cam acesta este ultimul meu punct de vedere pe subiectul in discutie.

[***]

Va multumesc!

NOTA WM6: am scurtat (pe cât posibil ca să păstrez esenţa) acest drept la replică. Alte mesaje pe acest subiect nu vor mai apărea pe topic. Vă rog să folosiţi în continuare doar mesageria privată. Vă mulţumesc,

NB valeamariei este (sau a fost) reprezentant al unității

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
    Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Valea Mariei [Rânca]: