ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2010
ÎNSCRIS: 20.07.10
JUN-2010

O statiune superba pe o insula la fel de superba

Pentru prima oara in Grecia la varsta de 22 de ani impreuna cu prietena mea si nu am decat cuvinte de lauda daca pot spune asa... e hai si cateva obiectii mici mici.

Grecia este o tara foarte frumoasa si iti dai seama de cum intri in ea (am mers cu autocarul). Noi am fost in insula Corfu in statiunea Agios Gordis. Aceasta statiune este cea mai frumoasa de pe insula dupa parerea mea. Stiu ca Paleokastrita este considerata cea mai frumoasa dar mie nu mi s-a parut si asta din cauza ca are plajele pline cu pietre. Plaja din Gordis are nisip fin pe cea mai mare parte (unde stau si majoritatea turistilor) si este o placere sa te plimbi pe ea preferabil dimineata sau seara ca daca mergi pe nisip in amiaza mare risti sa te "arzi" pentru ca nisipul se incinge foooarte tare. Apa este minunata, dar mai putin in prima zi (ziua in care am ajuns cu autocarul) deoarece era plina cu alge si apa era la propriu neagra. Va dati seama ce dezamagit am fost cand dupa un drum atat de lung si obositor sa vezi apa asa... dar pana la urma m-am incumetat sa ma fac baie... prietena mea nu s-a indurat decat dupa multe rugaminti si prelegeri ca algele nu sunt asa scarboase precum par; bine ca nu a tinut decat o zi... spre seara devenise curata. Corfu este cu adevarat o insula foarte verde iar statiunea Agios Gordis nu face exceptie... este plina de maslini (desigur: P), flori de toate culorile, palmieri si alte feluri de plante pe care nici nu le cunosc. Din poze o sa va dati seama mai bine despre ce vorbesc.

Sa trecem la taverne... care sunt multeee si variate si deloc scumpe. Am ramas uimit de diferentele de pret dintre ele... daca te uitai la 5 taverne diferite gaseai 5 preturi diferite la anumite produse. Desigur tavernele mai aproape de plaja erau mai scumpe. Cel mai mult de la taverne cumparam Pita Gyros (un fel de Shaorma dar mai buna). Cluburi nu sunt, ci doar o discoteca parca... oricum pe mine personal nu ma interesa pentru ca nu aveam de gand sa merg.

Statiunea are multe supermarketuri cu preturi acceptabile. Apa nu era asa scumpa cum auzisem, chiar mai ieftina decat la noi (0. 6 EU daca luai la bax de 6 sticle), dar painea si alte produse din carne sau lactate erau scumpe (2 EU in sus). Daca mancai doar din supermarket-uri ieseai foarte ieftin din vacanta... noi am combinat ca sa nu ne golim buzunarele doar pe mancat.

Sa trecem la Vila Niki.

Mi-a placut foarte mult la aceasta vila pentru ca a fost peste asteptari. Am plecat cu gandul ca o sa fie camera mica, ca o sa fie departe de plaja si altele... dar am fost placut surprins. Camera este mare, foarte inalta, foarte curata si bine aranjata... totul era ergonomic asezat. Am avut chicineta pe care am folosit-o foarte des, frigider, balcon plin cu flori... era o placere sa manaci pe balconul acela sau sa stai sa bei o bere sau un suc... mai ceva ca la o taverna: D. Nu am avut nevoie de aer conditionat si nu mi-a placut ca nu am avut televizor... dar am trecut peste asta ca doar nu am venit in Corfu sa ne uitam la stiri. Oricum ma saturasem sa tot aud campionatul modial de fotbal de la tavernele din jurul vilei. Aveti mare grija la tantari care sunt foarte agresivi, folositi noaptea un aparat cu pastile sau lichid ca altfel nu dormiti (asa am patit prima noapte). Despre mancarea de la taverna vilei nu am ce sa va zic pentru ca nu am mancat deloc de acolo... si nici despre personal nu am ce sa va zic pentru ca nu am avut contact deloc cu ei. Curatenie s-a facut decat odata pe toata perioada sejurului.

Am mers in 2 excursii (140EU 2 persoane) pe toata perioada sejurului: Paxos-Antipaxos si BBQ pe plaja Paradisului.

Croaziera la Paxos-Antipaxos m-a lasat fara suflare... a fost absolut superb. Peisajele naturale sunt superbe (o sa vedeti in poze), iar oraselele de pe cele doua insule sunt foarte frumoase.

La Plaja Paradisului a fost la fel de frumos... am plecat din Paleokastrita si am ajuns pe o plaja superba unde am servit masa pregatita de niste oameni acolo pe plaja (gratar de pui si salata greceasca).

Nu am facut si marele tur al insulei Corfu si celelalte excursii pentru ca nu ni se pareau asa interesante. In Corfu Town am fost noi cu autobuzul (2EU dus de persoana) din Agios Gordis (statia se afla la cateva minute de vila). Acolo am vizitat cetatea noua si cetatea veche (4EU intrarea), am cautat suveniruri si ne-am plimbat pe tot felul de stradute foarte cochete).

In restul zilelor am stat la plaja aproape toata ziua si ne-am bronzat de ne-am intors negrii in tara.

Recomand oricui aceasta insula si aceasta statiune indiferent de ce hotel sau vila alegeti. Cu siguranta o incerc sa ma intorc pe acesta insula minunata si sa incerc sa fac mai multe lucruri decat de data asta (sa fie si bani mai multi: D).

Pentru mai multe detalii nu ezitati sa ma intrebati.

Trimis de cosminrusea in 20.07.10 20:53:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3868 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminrusea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ferry-ul cu plecarea din mainland spre portul orasului Corfu(Corfu Town sau in greaca Kerkyra. O calatorie chiar placuta mai ales ca ma asteptam sa ne fie rau de mare.

Cris
[21.07.10 14:29:53]

Superbe poze.

Spune-mi te rog cat ati facut cu autocarul din Bucuresti si daca cei 800 euro cuprind doar cazarea si transportul.

kathy15
[21.07.10 14:43:29]

Super prezentarea! Abia astept sa merg si eu in Corfu in august...vroiam sa te intreb la excursia BBQ pe plaja paradisului cat se merge cu vaporul pana acolo,daca mancarea este inclusa in pret si daca se mai viziteaza si altceva(pesteri...) ?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[21.07.10 14:45:10]

Frumos debut pentru varsta ta si frumoasa vacanta ati avut in acest loc care si mie mi-a ramas la inima: Agios Gordios. Sunt exact de aceeasi parere ca si tine despre Paleokastritza, e frumoasa dar numai in vizita.

Un lucru vreau sa precizez despre apa plata, cred ca am fost in locul cu cea mai ieftina apa la bax, doar 1. 5 euro 6 sticle in Zakynthos peste tot era pretul asta la magazinele alimentare, din ce citesc pe site peste tot a fost mai scumpa, chiar si in Paralia sau Olympic B.

Tavernele au preturi diferite e normal pentru ca unele sunt defapt restaurante, unul are muzica live, altul piscina, cativa sunt pe plaja, altii sunt in centru, la altul gateste nu-s ce bucatar, altii au peste proaspat in fiecare zi, deci fiecare cu specificul sau si preturile sale, asa e normal in capitalism. Cel mai ieftin e la tavernele de familie, fara pretentii. Marea majoritate au preturile afisate la intrare si se pot face comparatii.

Ati fost la carciuma mexicana La Tabernita? sunt curios cum e acolo, cand am fost noi era inchisa deja.

[21.07.10 15:26:44]

am cumparat excursia pe 2 februarie cu un discount de 25% si a costat 300EU pentru 2 persoane. 500 EU au fost banii de buzunar care au fost suficienti... dar am luat si ceva mancare de acasa.

As putea zice ca ne-am descurcat foarte bine cu bani putini acolo.

Cu autocarul am facut 20 ore dus si 18 ore intors daca imi aduc bine aminte.

[21.07.10 15:30:16]

se viziteaza pesteri... pesterile Nausicai mai exact... se viziteaza si Corabia lui Ulise care este o forma de relief carstic iesita din apa. Mancarea si bautura (apa, suc si vin) sunt incluse in pretul excursiei.

Cu vaporul (Glass Bottom) am facut cu vizitarea obiectivelor cu tot cred ca maxim 2 ore daca nu ma insel... iar la intoarcere mai putin pentru ca nu am vizitat decat cateva golfuri din Paleokastrita.

[21.07.10 15:32:40]

stiu ca era o taverna mexicana dar nu stiu cum se numea... mi-a sarit in ochi pentru ca servea burito si eram curios sa vad cum e... dar nu am avut ocazia. era deschisa doar seara dupa 18

ancutzika
[22.07.10 13:45:02]

buna, si eu plec pe 26 iulie in corfu. spune-mi te rog ce merita mai mult? paxi antipaxi? sau paradise beach? in paxi nu ati facut baita? sarituri dupa vapor? mai astept detalii, ce iti mai amintesti. ms

[22.07.10 15:26:41]

amandoua excursiile sunt la fel de frumoase dar merita putin mai mult paxi antipaxi. te plimbi foarte mult cu vaporul... la un moment te cam plictisesti dar se merita cand ajungi la obiective.

se fac sarituri din vapor aproape de antipaxi

cod_take
[16.04.11 03:50:31]

Salut! Spune-mi te rog ce traseu avea autocarul de 2E si care erau cele mai apropiate statiuni de Agios Gordis? Cam cati km... sau cat ati facut pana acolo? Ai idee cam cat era pretul taxi? M-ar mai intresa care era distanta fata de Aquamagic... daca ati fost sau macar ati auzit...

Intreb deoarece din cate am auzit... dupa ora 18:00 nu prea ai ce sa mai faci prin "statiune"...

Multumesc,

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[16.04.11 04:31:11]

@Cod take ruta oricarui autobuz in Corfu duce inspre capitala. Cum Agios Gordios se afla in dreptul capitalei ,dar pe malul celalalt al insulei, mai mult ca sigur ca drumul lui nu va trece prin alta statiune.

Statiunea Agios Gordios pentru mine a fost destul de animata, depinde si de perioada in care mergi, insa noi ajungeam pe la 18-19 la hotel , faceam un dus si ieseam la o terasa, apoi la un bar, insa de multe ori lucrurile astea se intamplau si prin alte statiuni. De cateva ori ne-a prins seara prin Sidari si drumul de intoarcere pe timp de noapte e un calvar.

Fara masina esti mort in Corfu , asta ti-o poate zice oricine, se mai pot inchiria Atv-uri sau scutere , dar toate la un loc sunt o gluma buna. Insula e muntoasa si are curbe si pante deosebite la fiecare colt.

Fara masina nu poti avea o imagine asupra insulei, vei vedea mai putin de 10 % din ea si te vei intoarce cu ideea (complet eronata) ca era mult mai bine in Bulgaria.

In statiune se organizeaza ceva petreceri in seri diferite, se pun anunturi peste tot, in orice caz nu exista discoteci sau altceva de genul asta , sunt cateva baruri deosebite si carciumi cu muzica Live. Localitatea e foarte mica insa si foarte vie, mie cel putin asa mi s-a parut.

Cea mai apropiata localitate este Sinarades la 2 km ,dar care nu e statiune , apoi ca statiune poate fi numita Pelekas , cu mare larghete , defapt e un sat in varf de munte , iar plajele sunt la baza muntelui. Pelekas e la 15 km de Agios Gorgios , in apropiere fiind si cea mai buna si frumoasa plaja din insula : Glyfada

Alexia90
[21.02.12 21:49:32]

buna. vila era departe de centrul statiuni?

Alexia90, ancutzika, cod_take, cosminrusea, ionescunic, kathy15
Alte impresii din această RUBRICĂVila Niki: