ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2023
DIN: Rotterdam [NL]
ÎNSCRIS: 08.04.17
DEC-2022

Pe Drumuri Aragoneze (partea I)

Salut, călători curajoși și visători! Sunt extrem de entuziasmat să împărtășesc cu voi experiența mea de neuitat în Aragon, o regiune care a cucerit inima mea din prima clipă. Călătoria mea a fost o călătorie în timp, în care am descoperit secretele istoriei și frumusețea spectaculoasă a naturii.

Cu o diversitate remarcabilă, Aragon te răsfață cu munți mărețe și văi pitorești, oferind o panoramă deosebită. De la vârfurile înzăpezite ale Pirineilor la misteriosul Deșert de Monegros, natura îți dezvăluie farmecul său unic și te invită să te pierzi în mijlocul ei.

Însă farmecul Aragonului nu se oprește aici. Istoria îmbrățișează fiecare colț al acestei regiuni, aducându-ți povestea timpurilor medievale și a cavalerilor ce au pășit pe aceste meleaguri. Castelele impresionante, mănăstirile pline de mister și satele pitorești îți deschid ușa într-o lume regală, în care legende și adevăruri istorice se împletesc sublim. Fiecare piatră a acestor fortărețe medievale purta cu ea o poveste și am simțit că poveștile strămoșilor călătoreau prin timp și ajungeau la mine.

În prima parte vă voi prezenta comorile ascunse ale centrului vibrant Zaragozei și ale nordului Aragonului, precum vechile capitale ale Aragonului, Huesca și Jaca, precum și o scurtă incursiune prin Munții Pirinei de-a lungul văii râului Aragon să descoperim gara din Canfranc, stațiunea de ski Candanchu, precum și pasul Somport către Franța.

Îmi pare rău că nu vă pot împărtăși toate emoțiile și sentimentele pe care le-am trăit în Aragon, dar sper că prin aceste rânduri, vă puteți imagina măcar o mică parte din frumusețea acestui loc minunat. Vă invit să vă alăturați călătoriei mele și să descoperiți cu ochii și sufletul vostru această regiune magică a Spaniei - Aragon. Așa că luați-vă bagajele și haideți să ne aventurăm împreună în această călătorie memorabilă!

În această călătorie, vei avea oportunitatea să te bucuri de ceea ce Aragon are mai frumos de oferit, să te conectezi cu natura și cu sufletul regiunii, să înveți din trecut și să te îndrăgostești de prezentul său vibrant.

Așadar, pregătește-ți inima de aventurier și deschide-ți mintea către descoperiri fascinante! Îmbarcă-te cu noi în călătoria spre Aragon, unde tradiția și modernitatea se împletesc armonios pentru a crea o experiență memorabilă. Hai să explorăm împreună această minunată regiune și să lăsăm amprente de neuitat în sufletul nostru călător.

Aventura începe... aici și acum!

PRIMA ZI

CENTRUL ZARAGOZEI

google.com/maps/dir/Exe+P ... 3!3e2?entry=ttu

Zaragoza, capitala provinciei Aragon din Spania, este un oraș cu o istorie bogată și o diversitate culturală remarcabilă. Fondată în jurul anului 24 î. Hr. de către generalul roman Cezar Augustus sub numele de "Caesaraugusta", orașul a devenit un important centru comercial și cultural în peninsula iberică. Orașul are o moștenire istorică vizibilă în arhitectura sa variată, care îmbină influențele romane, gotice, renascentiste și moderne. Un alt aspect remarcabil al Zaragozei este diversitatea sa culturală. În timpul stăpânirii maurilor, cunoscută și sub numele de Al-Andalus, Zaragoza a fost numită "Saraqustah". Orașul a devenit un centru de înflorire culturală și comercială, iar infrastructura sa urbanistică a fost dezvoltată și extinsă. Este important să menționăm că Zaragoza a avut un rol strategic în lupta dintre creștini și musulmani pentru controlul teritoriului. În cele din urmă, în 1118, Zaragoza a fost recucerită de către regele Alfonso I al Aragonului, marcând sfârșitul stăpânirii maură în oraș. O comunitate foarte mare de români trăiește în acest oraș, contribuind la diversitatea și multiculturalismul orașului, aceștia imigrând în căutarea de oportunități de muncă.

În prima zi de Aragon am avut ținta de a explora central Zaragozei, capitala și cel mai mare oraș al regiunii. Biletele de avion pentru zborul București-Zaragoza au fost surprinzător de accesibile. După zbor am ajuns în sfârșit la hotelul Exe Plaza, situat chiar lângă gara Delicias din Zaragoza. Cu o atmosferă primitoare și servicii impecabile, hotelul ne-a oferit condiții bune pentru a începe aventura noastră în regiune. Lângă hotel se află și Parque del Castillo Palomar care îmbina frumusețea urbană cu farmecul natural al acestui loc captivant.

Ne-am început plimbarea în centrul istoric al Zaragozei, iar prima oprire a fost la palatul Aljaferia. Este una dintre cele mai renumite atracții turistice și un important simbol al istoriei și culturii Aragonului. Acest palat impresionant a avut o evoluție fascinantă de-a lungul secolelor și reprezintă o mărturie a diversității și influențelor culturale care au marcat această regiune. Construcția inițială a palatului a început în secolul al IX-lea, în perioada domniei emirului Al-Muqtadir al-III-lea, ca o reședință de vară și de refugiu. Stilul arhitectural al palatului, cunoscut sub numele de stil aljamiado, a integrat elemente ale arhitecturii islamice, inclusiv colonade, arcade și curți interioare.

După cucerirea creștină a Zaragozei în secolul al XI-lea, palatul a fost adaptat la noile nevoi ale noilor stăpâni. Acesta a devenit reședința regilor Aragonului, iar adăugirile ulterioare au încorporat elemente de arhitectură romanică și gotică. Una dintre cele mai remarcabile adăugiri a fost Capela lui San Martín, care a fost construită în stil gotic. Cu o istorie bogată și arhitectură islamică remarcabilă, acest loc impresionant servește astăzi și drept parlament al Comunității Autonome Aragon. Am fost captivați de frumusețea sa și am simțit că ne-am întors în timp, în vremurile medievale. Decorul său interior impresionant, curțile atrăgătoare și capela gotică reflectă schimbările și evoluția regiunii pe parcursul secolelor.

Următorul punct pe listă a fost Plaza de Toros, o arenă în care se desfășoară încă corrida, tradiționala luptă dintre tauri și toreros. Ne-am plimbat prin Plaza del Portillo, unde am admirat acest loc încărcat de pasiune și istorie.

Plimbarea de-a lungul râului Ebro a fost un moment de relaxare și încântare. Pe măsură ce ne îndreptam către Puente de Piedra, am avut ocazia să facem poze remarcabile cu peisajul pitoresc al râului și al podurilor antice care îl traversează. Construcția originală a podului a început în secolul al XV-a, iar acesta a fost finalizat în secolul următor. Numele "Puente de Piedra" se traduce literalmente în "Podul de Piatră", reflectând materialele solide folosite în construcție. Podul a fost inițial construit într-un stil gotic, iar cele șapte arce distincte sunt una dintre caracteristicile sale definitorii.

În continuare, am explorat Mercado Central, o piață vibrantă unde am descoperit arome și gusturi spaniole autentice. Aici, zidurile romane și statuia lui Cesar Augusto ne-au adus aminte de rădăcinile istorice ale acestui loc fascinant.

Ne-am continuat plimbarea către Plaza del Pilar, unde catedrala monumentală ne-a cucerit cu frumusețea ei. Legenda spune că în secolul I, apostolul Iacob (Santiago) ar fi călătorit în Spania pentru a propaga creștinismul. În timpul călătoriei sale, el ar fi avut o viziune a Fecioarei Maria pe malurile râului Ebro. Aceasta i-a transmis că aici va fi construit un loc sacru în onoarea ei. Această viziune și legenda au pus bazele cultului Fecioarei Maria din Zaragoza, care a devenit unul dintre cele mai importante locuri de pelerinaj din Spania. Construcția catedralei a început în secolul al XII-lea, dar de-a lungul timpului, ea a suferit numeroase modificări și adăugiri. Arhitectura catedralei prezintă un mix de stiluri, de la goticul târziu la baroc și neoclasic. Unul dintre elementele remarcabile ale acesteia este Cupola Pilarului, care domină orizontul orașului și oferă o priveliște impresionantă.

În interior, Catedrala Nuestra Señora del Pilar găzduiește numeroase opere de artă, fresce, sculpturi și vitralii valoroase. Altarul principal și Capela Sfintei Fecioare sunt puncte de atracție pentru credincioși și vizitatori deopotrivă. Catedrala joacă un rol important în tradițiile și cultura din Zaragoza. În fiecare an, pe 12 octombrie, are loc celebrarea Fecioarei del Pilar, care atrage pelerini din întreaga țară. Această sărbătoare este una dintre cele mai mari pelerinaje religioase din Spania. În plus, Catedrala-Bazilică Nuestra Señora del Pilar este recunoscută de către Papa Benedict al XV-lea în 1910, care a ridicat-o la rangul de bazilică, ceea ce a adăugat un statut special și mai multă importanță spirituală acestui loc sfânt. Astfel, Catedrala-Bazilică Nuestra Señora del Pilar continuă să fascineze și să impresioneze pe toți cei care o vizitează, fiind un simbol de venerare a Fecioarei Maria și un loc cu o puternică semnificație religioasă și culturală în regiunea Aragon și în întreaga Spanie. Am explorat și Foro de Caesaraugusta, un important sit arheologic care ne-a oferit o perspectivă asupra vieții în vremurile romane.

Lângă Plaza del Pillar se află și Pasaje del Comercio y la Industria, construit în secolul al XIX-lea și conceput ca un spațiu comercial acoperit, o alternativă protejată de vremea capricioasă pentru cumpărături. Acest pasaj pietonal este caracterizat de acoperișul său vitrat și de arcadele sale elegante, care amintesc de arhitectura europeană clasică. Intrând în Pasaje del Comercio y la Industria, vei fi întâmpinat de o atmosferă nostalgică și de o estetică care te poartă înapoi în timp.

Încântați de frumusețea și energia orașului, am continuat să explorăm centrul istoric pe Calle Alfonso I până în Plaza de España, o piață impresionantă cu o atmosferă vibrantă. De acolo, am continuat pe Paseo de la Independencia și Gran Via, una dintre cele mai renumite străzi din Zaragoza și un important bulevard care străbate centrul orașului, admirând arhitectura impresionantă și străzile animat decorate, acesta nefiind doar un drum, ci un bulevard cu personalitate și un caracter distinct.

Seara a culminat în Parque Grande José Antonio Labordeta, un parc încântător, unde am fost captivați de spectacolul de fântâni luminate în nuanțe de albastru, sub cerul nocturn. Cu amintiri prețioase și o priveliște fermecătoare, ne-am retras la hotel pregătiți pentru următoarele aventuri pe care Aragon le avea pregătite pentru noi.

Prima zi a călătoriei mele în Aragon a fost o experiență captivantă și plină de descoperiri. Începând cu orașul Zaragoza, am pășit într-o lume bogată în istorie și cultură, explorând monumente impresionante. Fântânile luminate au adăugat un touch magic nopții în acest oraș plin de viață și cu o energie contagioasă.

A DOUA ZI

HUESCA, JACA, CANFRANC, CANDANCHU, PASUL SOMPORT

google.com/maps/dir/Exe+P ... 7!3e0?entry=ttu

A doua zi a călătoriei mele în Aragon a fost dedicată explorării orașului Huesca, situat la aproximativ o oră de Zaragoza. Acest oraș pitoresc are o istorie îndelungată și o atmosferă autentică, care îmbină tradiția cu modernitatea.

Orașul Huesca, situat în provincia Aragon din nord-estul Spaniei, are o istorie bogată și îndelungată. Fondat în epoca romană sub numele de "Osca", a devenit un centru important în timpul Imperiului Roman. Ulterior, a fost cucerit de vizigoți și mauri, fiind parte a teritoriilor Al-Andalus. În perioada stăpânirii maurilor, orașul Huesca a fost numit "Washqah" sau "Wasqah" în arabă. În secolul al XI-lea, Huesca a fost recucerit de regatul creștin Aragon și a devenit o parte integrală a regatului Petru al IV-lea Ceremoniosul, regele Aragonului, a înființat o universitate în orașul Huesca în anul 1354. Această universitate a fost înființată cu un profil teologic și a avut un rol important în dezvoltarea culturală și educațională a regiunii. În decursul secolelor, orașul a jucat un rol strategic important.

Orașul Huesca merită cu siguranță o vizită datorită patrimoniului său istoric și cultural bogat. A fost un important centru în epoca romană, iar în perioada medievală a devenit capitala regiunii Aragon pentru o perioadă. Astăzi, orașul încântă vizitatorii cu clădiri istorice impresionante și o atmosferă plină de autenticitate.

Începând din Plaza de Navarra, am avut ocazia să admir Cazinoul din Huesca, o bijuterie arhitecturală care ne-a amintit de epoca sa de glorie. Plimbarea prin centrul vechi a fost o călătorie în timp, descoperind clădiri și străzi care păstrează ecouri ale istoriei.

Am continuat să explorăm pe strada Coso Alto, unde am admirat Iglesia de San Vicente și Teatro Olympia, două puncte de reper culturale ce îmbină tradiția și arta modernă. Catedrala din Huesca ne-a atras cu frumusețea sa gotică și cu atmosfera liniștită din jur.

Universitatea din Huesca a adăugat un suflu de tineret și energie orașului, în timp ce Muzeul din Huesca, găzduit în fosta clădire Palacio de los Reyes de Aragón, ne-a purtat prin istoria regiunii și a orașului.

Acest palat este un exemplu remarcabil de arhitectură și istorie, cu rădăcini adânci în evoluția regiunii Aragon. Palatul a fost folosit ca reședință regală pentru monarhii Aragonului. Acesta a fost locul unde regii și reginele Aragonului au luat decizii politice importante, au găzduit ceremonii și au interacționat cu nobilimea și alți lideri. Arhitectura palatului reflectă influențe romanice și puțin maure, cu elemente arhitecturale detaliate și frumos ornate. Palatul a fost extins și renovat de-a lungul secolelor, păstrându-și totodată caracteristicile originale și evoluând într-un simbol al istoriei și culturii regiunii Aragon.

Unul dintre momentele semnificative legate de Palacio de los Reyes de Aragón a fost căsătoria dintre regina Petronilla I a Aragonului și a contelui Barcelonei, Ramon Berenguer al IV-lea, care a dus la unirea comitatului Barcelona (catalan) cu Regatul Aragon. Astăzi, Palatul Regilor Aragonului găzduiește Muzeul Arheologic din Zaragoza, oferind vizitatorilor o privire în istoria și cultura regiunii. Expozițiile prezintă artefacte arheologice, obiecte de artă și elemente care aruncă lumină asupra evoluției orașului și a teritoriului Aragon.

Zidurile vechi ale orașului, cu priveliști panoramice spectaculoase, au fost un alt moment remarcabil. De acolo am admirat frumusețea Huescăi de sus și am realizat cât de bine este păstrată atmosfera sa istorică.

Plaza Luis López Allué ne-a captivat cu farmecul său tradițional și am continuat apoi călătoria cu mașina până la Plaza de Toros, unde am descoperit tradiționala arenă de coride.

Orașul Huesca a fost cu adevărat o descoperire minunată, cu fiecare colț ascunzând istorie și cultură. De la clădirile istorice la peisajele urbane și la vibe-ul său autentic, acest oraș reprezintă o perlă a regiunii Aragon pe care nu o puteam rata.

Continuând călătoria prin Aragon, am ajuns în pitorescul oraș montan Jaca, situat fermecător la poalele muntiilor Pirinei. Acest loc de poveste, încărcat de istorie și înconjurat de frumusețea naturală a Pirineilor, oferă o experiență captivantă pentru cei ce îl vizitează. Cu o istorie bogată ce datează din época romană și peisaje montane spectaculoase, Jaca este un punct de atracție ce merită explorat în detaliu. Aflat într-o poziție pitorească la poalele muntiilor Pirinei, Jaca oferă nu doar o călătorie în timp prin străzile sale înguste și istorice, ci și posibilitatea de a experimenta farmecul natural al acestei regiuni. Priveliștile montane magnifice înconjoară orașul, oferind un fundal impresionant pentru explorarea sa culturală și istorică.

Orașul Jaca, situat în regiunea Aragon din nord-estul Spaniei, are o istorie îndelungată și bogată. Fondat în perioada romană, orașul a jucat un rol important în diferite perioade istorice și a avut o influență semnificativă în dezvoltarea regiunii. În Jaca, în a doua jumătate a secolului al II-lea î. Hr., s-au bătut monede, iar în prezent, un număr limitat dintre acestea se află în colecția British Museum. În perioada medievală, Jaca a devenit prima capitală Regatului Aragon. Acesta a fost un centru politic și administrativ important, iar această perioadă a contribuit la dezvoltarea sa ca un punct de reper în regiune.

Pe parcursul secolelor, Jaca a fost martor la diferite evenimente istorice și schimbări de stăpânire. În 1063, la Sinodul de la Jaca, sub îndrumarea regelui Ramiro I al Aragonului și sub președinția Arhiepiscopului de Auch, vechea dieceză de Huesca, a cărei sediu era sub controlul musulman al Zaragozei, a fost reînființată în orașul Jaca, care a devenit instant oraș. Mulți dintre primii locuitori ai Jaca erau gasconi la acea vreme. Acest oraș a jucat, de asemenea, un rol important în traseele comerciale și în comunicarea dintre regiuni. Astăzi, Jaca este un oraș care păstrează moștenirea sa istorică prin numeroasele sale clădiri și monumente vechi. Orașul atrage turiști datorită patrimoniului său cultural, dar și datorită poziției sale aproape de Munții Pirinei, ceea ce îl face o bază pentru activități de drumeții și sporturi montane.

Am început plimbarea în centrul vechi, cu Catedrala San Pedro, unul dintre cele mai vechi exemple de arhitectură romanică din Spania, construită în secolul al XI-lea. Alături de catedrală, turnul cu ceas și statuia lui Ramiro I, fondatorul regatului Aragon, ne-au purtat înapoi în timp și ne-au amintit de rădăcinile istorice ale acestui oraș.

Unul dintre punctele de interes marcante din Jaca este Cetatea Jaca, singura cetate spaniolă în formă de stea care a supraviețuit până în prezent. În interiorul ei, se află un impresionant muzeu militar, cu exponate ce prezintă soldații în miniatură și scene de luptă într-un mod impresionant.

Plimbarea prin centrul vechi a fost o adevărată incursiune în trecut, descoperind străzi pietruite și clădiri istorice ce păstrează amintirile vremurilor apuse.

Jaca ne-a încântat cu panorama sa montană și cu atmosfera sa autentică. Descoperind monumente vechi și călătorind prin peisaje uluitoare, am simțit că fiecare pas aducea în prim-plan istoria bogată și tradițiile acestui oraș montan unic în Aragon.

Continuând călătoria mea prin frumusețea Munților Pirinei, de-a lungul văii râului Aragon, am ajuns în pitorescul sătuc Canfranc. Acest loc încântător de la poalele Pirineilor are o istorie îndelungată și o atmosferă autentică, făcându-l o destinație de neuitat pentru cei ce doresc să exploreze regiunea Aragon.

Canfranc merită cu siguranță să fie vizitat pentru farmecul său tradițional și pentru bijuteria sa arhitecturală reprezentată de gară. Acest sătuc păstrează autenticitatea specifică regiunii și ne poartă într-o călătorie în timp, în care putem descoperi rădăcinile sale istorice.

Gara din Canfranc este cu siguranță un punct de atracție remarcabil. Cunoscută pentru arhitectura sa impresionantă și istoria sa plină de mister. Construită în anii 1920, gara a fost o încarnare a ambiției și a viziunii de a conecta Franța cu Spania printr-o linie feroviară impresionantă și modernă. Gara din Canfranc a fost proiectată pentru a servi drept punct de conexiune între rețelele feroviare ale celor două țări. Inaugurată în 1928, această gară monumentală a devenit o poartă importantă pentru călători și mărfuri între cele două țări. În timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, gara a devenit un punct important de tranzit pentru refugiații evrei sau soldați aliați care încercau să scape de persecuțiile naziste. Cu toate acestea, după război, traficul feroviar și importanța gării au început să scadă.

În prezent, traficul feroviar în Canfranc este redus, dar gară continuă să fie o atracție turistică datorită istoriei sale și arhitecturii impresionante. Gara din Canfranc este un simbol al ambiției umane de a conecta națiuni și de a construi legături durabile prin mijloace feroviare. Aceasta păstrează amintirea unei perioade în care această regiune era un nod important în rețelele de transport internaționale și reprezintă o parte importantă din patrimoniul cultural și istoric al regiunii Aragon.

Cu priveliști uimitoare ale Munților Pirinei în jur și o atmosferă autentică ce îmbină tradiția cu frumusețea naturală, Canfranc este cu adevărat un colț de rai pentru cei ce doresc să se bucure de liniștea și farmecul unei localități montane autentice.

Continuând călătoria mea prin peisajele pitorești ale Munților Pirinei, am ajuns în stațiunea de ski Candanchu. Această destinație montană atrăgătoare nu doar prin frumusețea naturală, ci și prin istoria sa și posibilitățile de distracție și aventură. Stațiunea de ski Candanchu are o istorie lungă și bogată, fiind una dintre primele stațiuni de acest tip din Spania. Fondată în 1928, Candanchu a evoluat de-a lungul decadelor pentru a deveni un centru modern pentru iubitorii de schi și sporturile de iarnă.

Această stațiune merită cu siguranță o vizită, indiferent de anotimp. În timpul sezonului de iarnă, Candanchu este un paradis pentru pasionații de sporturi de iarnă, oferind pârtii variate și facilități moderne pentru schi și snowboard. Dar și în timpul verii, zona rămâne o destinație atractivă pentru drumeții, mountain biking și alte activități în aer liber. În ciuda faptului că era începutul lui decembrie, am avut noroc să găsesc zăpadă în Candanchu. Acest lucru adaugă o notă magică călătoriei tale, transformând stațiunea într-un tărâm al poveștilor de iarnă. Fie că ești pasionat de sporturile de iarnă sau pur și simplu dorești să te bucuri de peisajele montane spectaculoase, stațiunea de ski Candanchu reprezintă o opțiune minunată pentru toți cei ce doresc să exploreze frumusețea Munților Pirinei într-un mod activ și distractiv.

Apoi am ales să ne aventurăm prin pasul Somport, o cale de trecere între Spania și Franța. Acest pas istoric nu doar că ne-a dus într-o altă țară, dar ne-a oferit și o perspectivă asupra diversității culturale și naturale a acestei regiuni de frontieră. După ce am traversat pentru câteva minute granița și am pășit pe teritoriul Franței, am avut ocazia de a simți în atmosfera și autenticitatea acestui loc nou. Fiecare moment petrecut în Franța a fost ca o fereastră către o altă lume, cu arome, limbi și peisaje diferite. Totuși, în loc să ne îndreptăm mai departe spre orașul Pau sau să continuăm explorarea Franței, am ales să ne întoarcem în Zaragoza.

Istoria pasului Somport se întinde pe parcursul mai multor secole. Încă din perioada romană, acest pas a fost folosit ca o cale strategică de trecere prin Pirinei. Pe măsură ce evoluau rutele comerciale și schimburile culturale între cele două țări, pasul Somport a devenit o poartă vitală între Peninsula Iberică și Europa continentală. În evul mediu, pasul Somport a jucat un rol crucial în răspândirea pelerinajelor către Santiago de Compostela. Călătorii și pelerinii din diverse colțuri ale Europei au folosit acest traseu pentru a ajunge la faimoasa catedrală de la Santiago. Astfel, pasul Somport a devenit o cale de trecere spirituală și culturală, legând comunitățile din întreaga Europă. Astăzi, pasul Somport nu mai are aceeași importanță comercială sau strategică ca în trecut, dar păstrează încă farmecul său și rămâne o destinație atractivă pentru turiști și călători. Drumul de-a lungul acestui pas oferă o priveliște impresionantă a peisajelor montane și ocazia de a explora natura și cultura acestor regiuni.

În concluzie, primele două zile ale călătoriei mele în Aragon au fost o aventură plină de descoperiri fascinante. De la explorarea orașelor istorice Zaragoza, Huesca și Jaca cu monumentele lor impunătoare și străduțele încărcate de istorie, până la călătoria pitorească prin Munții Pirinei către Canfranc și stațiunea de ski Candanchu, am avut ocazia să descopăr frumusețea și diversitatea acestei regiuni. Întâlnirea cu gară impresionantă din Canfranc și pasul Somport, care ne-a purtat către Franța pentru scurt timp, au adăugat o notă de aventură și explorare neașteptată. Aceste zile ne-au demonstrat cât de multe poate oferi regiunea Aragon în așa puțin timp.

Pentru următoarele două zile, vă invit să rămâneți în așteptare pentru a doua parte a impresiei mele de călătorie, unde voi detalia aventurile și experiențele din acele zile. Vă aștept cu interes să descoperiți mai multe despre călătoria mea în continuare. ????

PS: Unde mâncăm sau bem cafea în Zaragoza?

În timpul primei zile a călătoriei mele prin Aragon, am avut oportunitatea de a experimenta nu doar frumusețea istorică și culturală a orașului Zaragoza, dar și deliciile culinare pe care le oferă. În Plaza del Pilar, am făcut o mică pauză la Gelati Dino, savurând o cafea într-un decor încântător, înconjurat de atmosfera vibrantă a pieței. În prima seară, experiența culinară m-a purtat la Cafe Bar Tarragona 29, un loc cu specific românesc. Aici, am avut ocazia de a mânca bucate familiare și de a simți o legătură cu acasă în mijlocul unei destinații străine.

În cea de-a doua seară, am explorat din nou aromele locale, de data aceasta încântându-mi simțurile cu tapas la Via Lactea, situată în apropierea gării Delicias. Această opțiune culinară m-a purtat într-o călătorie gustativă prin bucătăria spaniolă, în timp ce m-am bucurat de atmosfera animată și de peisajele orașului.

Doresc vă rog frumos ca ilustrație video următorul videoclip: youtube

Trimis de alexpetre2004 in 26.08.23 11:58:26
Validat / Publicat: 26.08.23 20:27:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 897 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexpetre2004); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.08.23 20:26:16]

Superb

Mutat în rubrica "Vacanța în Aragon, ZARAGOZA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[26.08.23 23:56:41]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Împreună cu continuarea / continuările sale, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinație.

crismisPHONE
[27.08.23 09:23:51]

@alexpetre2004: Bun revenit pe site! ????

Un articol extrem de documentat, scris într-un ritm antrenant și zglobiu! L-am citit dintr-o suflare și abia aștept continuarea!

O mică sugestie: pe cât posibil, scrie 2 vorbe în dreptul fiecărei foto! Unele vorbesc singure, altele au nevoie de ajutor...

Maxime felicitări!

k-latorPHONE
[27.08.23 11:20:46]

@alexpetre2004:

Când am văzut titlul articolului m-am bucurat nespus... wow iată un subiect care mă interesează... așa că am început să citesc cu entuziasm... care, recunosc, a scăzut pe masură ce citeam. M-am oprit apoi să văd cine este user-ul și constat că vârsta lui este set-ată (dacă nu este o greșeala) 16-20 de ani... un tânăr... aaa, nice!

Reiau lectura... dar totuși... termin cu greu ????

Dragul meu, aș vrea să citesc și continuarea poveștii tale, dar cred că aș aprecia mai mult impresiile tale și mai puțin cele scrise de chatgpt, formulate în fel și chip, în funcție de cum pui întrebarea. Să știi că cititorii acestui site înțeleg din prima o idee... nu trebuie să o repeți de 2-3 ori în mod diferit cum ai copiat-o de pe site-uri...

Canfranc merită [... ] și pentru bijuteria sa arhitecturală reprezentată de gară.

Și ăsta este doar un exemplu.

Deci, asta ziceam... chatgpt îți întoarce el răspunsuri bune, interesante, minunate... dar nu trebuie să ni le torni chiar pe toate aici. Mai fă și tu o selecție!

În rest, zi-ne ce ai văzut și cum le-ai perceput! Ne mulțumim și cu compuneri mai scurte, importantă este "esența chintesenței"????

alexpetre2004PHONEAUTOR REVIEW
[27.08.23 12:30:18]

Nu este chat gpt, tot ce tine de informații istorice am făcut research în mai multe surse pentru a explica cititorilor de ce merita sa vadă fiecare loc, am contul cu mult timp dinainte de inventarea CHATGPT. În rest, mulțumesc pentru încurajare și va aștept la cea de a doua parte a incursiunii din Aragon când o sa apară

alexpetre2004PHONEAUTOR REVIEW
[27.08.23 12:35:46]

@k-lator: P. S. O sa încerc sa bag mai puține detalii ca să rămână esența povestirii

alexpetre2004, crismis, k-lator

• pagină generată în 0.076242208480835 sec