ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2023
APR-2023
Familie
BUN

O excelentă cazare de tranzit (și nu numai) pentru 5-6 persoane, în Otopeni

Am depășit de mult stadiul vitejiilor de genul: aterizăm la 9 seara, sărim imediat în mașină/microbuz, călătorim juma de noapte cu scobitori opritoare să ne țină pleoapele deschise, doar spre... a ne trezi dimineață/spre prânz în patul propriu (eventual, spre a fi la prima oră „pe câmpiile muncii” ). Dar ce, paturile altora ce au?! Nu-s bune?! Ba, câteodată chiar mai bune ca ale noastre... Din fericire, oferta de cazare de tranzit devine din ce în ce mai înfloritoare în jurul aeroportului Henri Coandă.

Deci, pentru întoarcerea din Mallorca, ne trebuia ceva de genul: apartament/2 camere (eram 5 bucăți, vă reamintesc), musai 2 băi, parcare, confort extra și preț ok (ultimele două se subînțeleg). Vila în care am adăstat anul trecut când ne-am dus și ne-am întors din Bari era disponibilă pe booking și chiar pretabilă pentru speța de față. M-am mirat, căci îmi aminteam clar că fiecare din cele 2 dormitoare are doar un pat dublu, deci unde intră a cincea persoană?! Exclus în living, îmi amintesc perfect configurația acestuia... La o privire mai atentă, misterul s-a elucidat: pat suplimentar, probabil pliant. Hmm... n-aș fi vrut ca cineva din grup să fie sacrificat să doarmă pe un pat pliant... Viluța aceea e absolut minunată, dar pentru 4 bucăți! Punct.

Și atunci m-am orientat spre ceea ce părea oferta ideală pentru noi: Vila Ramona, apartament cu 3 dormitoare, 2 băi, notă pe booking 9,7 din aproximativ 200 de recenzii. Am citit câteva dintre ele, m-am uitat pe hartă să văd pe unde-i situată și am decis: ok! Am rezervat așadar pentru o noapte, garantând cu cardul, costul inițial ar fi depășit un pic peste 600 ron, dar booking a zis, în mărinimia-i, că face cinste cu vreo 40 ron, deci a rămas să achit diferența cu câteva zile înainte de sejur. Și chiar așa s-a întâmplat: la soroc, banii zburară din contul meu în cel al proprietarului.

Cu care n-am avut prea multe interacțiuni în avans. Cu o zi înainte i-am trimis un mesaj să-l anunț că aterizăm pe la 22, el a zis ok, vă aștept. Ca să nu se dezmintă, compania aeriană a decis că 10 seara e cam devreme, deci în loc de 10, am aterizat la 1. Dimineața următoare, că de-acum era deja altă zi... În aeroportul din Palma aflându-ne și realizând că vom întârzia, am scris, desigur, un nou mesaj, însoțit de scuzele de rigoare. Am primit același răspuns: don’t worry, be happy. Adevărul e că atunci când îți faci o pensiune de tranzit în Otopeni, îți asumi. Eu, una, nu cred c-aș putea... Tot respectul!

Dumnezeu e mare și în jurul orei 1 puparăm din nou pământ românesc! După formalitățile de intrare în țară și cele de recuperare a mașinii proprii din parcarea privată unde am lăsat-o, am pus pe gps adresa Ramonei: Otopeni, str. M. Eminescu 21H. Pe scurt, e aproximativ în spatele Țiriac Collection, într-un cartier nou, în plină creștere. Să fi fost vreo 2, poate un pic mai mult, când... Nu, nu băteam în poartă! Cine ar bate în poartă la ora aia?! „Decât” parcarăm în fața șirului de case, încercând s-o identificăm pe-a noastră; evident, domnul Dan (gazda) trebuie să fi stat geană, căci imediat ieși și ne întâmpină.

Ne-am mai cerut scuze o dată, el a zis tot be happy, ceea ce am apreciat; eu, la ora aia, aș fi mârâit în barbă și n-aș fi zis nimic... Eniuei! ... Ne invită să-l urmăm și-l urmarăm în casa frumoasă, cu 2 etaje, încercând să mergem pâș-pâș; din moment ce apartamentul nostru se afla la ultimul nivel, am tras concluzia că restul casei era locuit și niște oameni visau frumos, deci nu trebuia să le tulburăm noi somnul.

Apartamentul este pur și simplu uriaș! 110 mp, zice booking. Holul de la intrare continuă cu livingul mobilat cu 2 canapele dispuse în L (încap lejer 6 persoane) ce cuprind la mijloc o măsuță de cafea. Pe peretele din stânga se află un șemineu funcțional (îmi imaginez că iarna trebuie să fie atracția principală), iar în dreapta încăperea se prelungește cu zona destinată preparării și servirii hranei. Adică există o masă rotundă cu 4 scaune (de ce 4, când spațiul se pretează a găzdui până la 6 persoane?!), o combină frigorifică și partea de bucătărie, echipată cu absolut tot ce ți-ar trece prin cap, inclusiv mașină de spălat vase, tot felul de soluții de curățare, ba și câteva chestii necesare la gătit, gen condimente, ulei, paste etc.

O singură problemă am avut: nu găseam tacâmurile. Neam! Nici noaptea, când am ajuns, nici a doua zi dimineață. Chiar înainte să plecăm, mi-am amintit că parcă-parcă ni s-a mai întâmplat pe undeva ceva asemănător... Mi-am amintit și unde: în Gran Canaria. Sunt unele spații de depozitare mascate, pe care le deschizi doar dacă le împingi un pic. Am luat la palpat toată mobila de bucătărie și – voilà! – iaca și tacâmurile! Deloc puține, aș zice!

Altfel, vă dați seama că, la cât timp am petrecut noi pe-acolo, n-am avut nevoie de prea multe... Doar cât să încropim un mic dejun frugal în dimineața plecării. A, uitai, era și aparat de cafea și erau și vreo 2 capsule din acelea. Cred că domnul Dan uitase să completeze stocul, că altfel de ce ai pune 2 paie la 5 măgari?! În fine, n-a fost bai, nouă oricum ne place cafeaua-infuzie; mereu avem cafea măcinată la noi și dacă găsim o variantă să fierbem apa și câte o căniță de căciulă, e perfect.

Dormitoarele sunt în număr de 3: câte unul în fiecare capăt al apartamentului și altul mai mic ce se face direct din living, fără ușă, doar urci 2-3 trepte. Aici, în afară de patul (relativ) dublu, mai există o comodă cu sertare și încă un fel de lădiță. E decorat în stil marin, judecând după coloristică, după tabloul supradimensionat și macheta de barcă de pe comodă. E singura cameră fără ferestre, dar comunică cu holul prin jumătatea superioară a peretelui de care-i lipit patul.

Celelalte 2 camere de dormit sunt asemănătoare, doar că una-i mai mică și alta mai mare, una are balcon (cea mică) și alta n-are. Ambele dau spre frumoasa grădină a casei, așa cum am constatat dimineața, pe lumină. În fiecare există câte un pat dublu încadrat de noptiere, există veioze, întrerupătoare și prize suficiente. Și câte un dulap cu sertare și zonă pentru umerașe. În dormitorul mai mic am văzut și un pătuț de bebe. Aspect cromatic plăcut și odihnitor, o să vedeți în poze. Perdele dublate de draperii la ferestre, parchet bine întreținut pe jos. (Gresie în zona bucătăriei și în băi, desigur.)

Există și 2 băi: una mai mare în fața dormitorului mic ???? și alta mai mică lângă dormitorul matrimonial. Cea mică are cabină de duș, cealaltă are cadă, în rest au toate dotările necesare. Totul de cea mai bună calitate și perfect funcțional. Mașini de spălat rufe sunt vreo 3 (!) într-o debara. În fine, poate că unele dintre ele și-au găsit doar temporar loc acolo, nu mi-am bătut capul...

Poate că pe fumători îi interesează: singurul balconaș din apartament e cel de la dormitorul mic. Restul ferestrelor dau spre stradă și câmpul de dincolo de aceasta (living), fie spre curtea casei (dormitorul mare). Pentru noi chiar n-a contat ce și cum. Am observat a doua zi dimineață panourile solare, curtea frumos întreținută, cu gazon, copăcei, floricele și alei și foișorul despre care citisem în comentariile de pe booking; din păcate, noi n-am avut timp să-i acordăm niciun pic de atenție; poate altădată...

Am dormit bine, deși mai puțin decât am fi dorit ☹; nu că la 11 trebuia să ne decazăm obligatoriu (cred că ne-ar fi lăsat domnul Dan să mai întârziem un pic dacă l-am fi rugat), dar copiii aveau un tren de prins. În afară de motanul planturos, nu ne-am mai întâlnit cu nimeni de-ai casei înainte de plecare, așa că ne-am încărcat bagajele și duși am fost... De pe drum, am trimis gazdei un mesaj de mulțumire.

Ne-a plăcut mult acasă la Ramona și, cu siguranță, într-o situație asemănătoare tot pe ea am alege-o!

Am uitat să spun că pe booking scrie că poți solicita gazdelor micul dejun la prețul de 50 ron/persoană. Nu eram interesați de ofertă și nici domnul Dan n-a întrebat. Altfel, restaurante, magazine-n Otopeni... sunt, slavă Domnului!

despre SERVICII

Excelente. Gazda extrem de amabilă.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Excelente.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Există condiții de preparare a hranei în sistem self catering. Există și posibilitatea de a solicita mic dejun gazdei (50 ron/persoană).

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Aproape de aeroport, de Therme și - de ce nu? - de București.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Relaxare! Da!

Trimis de crismis in 25.08.23 15:10:27
Validat / Publicat: 25.08.23 20:58:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 269 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Dormitor mare

[25.08.23 20:57:15]

Mutat în rubrica "Vila Ramona [Otopeni], BUCUREȘTI" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

crismisPHONEAUTOR REVIEW
[25.08.23 20:58:19]

@webmasterX: Da, acolo e.

k-latorPHONE
[25.08.23 21:26:42]

@crismis: Chiar faină casa și chiar un preț foarte bun pentru atâta suprafață utilă. Nu folosim cazările din Otopeni, se înțelege, dar parcările private care au apărut ca ciupercile pe-acolo, prin jurul aeroportului, le-am folosit.

La un calcul sumar, ieșim mai bine dacă mergem cu mașina, decât dus/întors cu Uber-ul.

crismisPHONEAUTOR REVIEW
[25.08.23 21:33:53]

@k-lator: Da, și nouă ne-a plăcut mult locul. Mai puțin că n-am avut parte de el așa cum ar fi meritat. Dar poate, cine știe...

Cât despre parcările private: da, da, da!

[25.08.23 23:21:06]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

crismis, k-lator