ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2023
AUG-2023
Prieteni
EXCELENT

Yalikoy - Trakya de la turci

Vă salut! Avem 2 zile de când ne-am întors de la Marea Neagră, zona Trakya, mai exact la vreo 600 km de București. Am plecat din Bucuresti pe la ora 22,30 la ora 23,30 eram deja trecuti de vama bulgară.

Traseul ales a fost cel clasic, Ruse, Razgrad, Targoviste, Omurtag, Kotel, Yambol, Lesovo, Hamzabelyi, Edirne, Saray, Yalikoy. În total 600 si un pic de km parcurși cu tot cu opriri in 11 ore. Asadar, pe la ora 9 dimineața ne-am prezentat la recepție, doamna de la recepție ne-a comunicat ca hotelul este full asa ca ar fi bine sa ne prezentam pentru camera pe la ora 12. Zis si executat, initial ne-am plimbat de-a lungul coastei, în zona unde se pare ca se campa la alegere, adică in mod organizat sau nu, apoi am mâncat ceva in centru sătucului după care ne-am pus pe plaja cumva feriți de vânt, în spatele sezlongurilor. Pe la ora 12 ne-am prezentat la recepție. Extrem de repede am primit cazare.

Am primit camerele 205 si 206 de la etajul 1. Camere mari și frumoase, aproape noi as spune impecabile. Am întrebat daca putem fuma la geam și răspunsul a fost afirmativ. De fapt geamul era un balconaș, dotat cu un evantai de plasa de țânțari.

Dotările din cameră - noi și utile. TV, Wi-Fi bunicel, seif, casca dus, pasta si periuța pentru dinți, așternuturi impecabile, dulap, papuci etc.

Baie mare și funcțională, fără probleme de apă caldă și aerisire. Prosoape și consumabile de calitate.

Micul dejun

Am stat la acest hotel 3 zile, adică de duminică până miercuri. În prima zi am primit micul dejun a la farfurie sau mai bine zis la tavă. Super suficient. Am avut și ceai și cafea solubilă plus apa îmbuteliată. Următoarele zile micul dejun a fost tip bufet, super calitativ și variat. Locația unde s-a servit micul dejun a fost la etajul 2 într-o locație înconjurată de geamuri cu vedere 360 de grade.

În cele 3 zile nu s-a făcut curat în cameră, nu s-a luat gunoiul. Bine la noi nici nu a fost necesar, nu am stat în camere decât noaptea.

Micuțul hotel dispune și de viluțe private precum și de o zonă privată de plajă plus o parcare generoasă.

Problema cea mai mare a zonei o reprezintă prezența vântului non stop și normal prezența valurilor imense la plajă. În rest o zonă destul de virgină, înconjurată de multă verdeață. Aici coasta mării Negre se împletește armonios cu dealuri și micuți munți împăduriți de foioase ușor de accesat atât ca și trasee dar cât ca și off road. Datorită caracteristicii zona este împânzită de eoliene.

Adresa exactă - Yalıköy mahallesi kumsal sokak 22/1 Catalca Yalıköy Istanbul, 34540 Yalıköy

Rog Webmaster să îmi atașeze la cele câteva vorbe https://youtu. be/6T3uhTusdlU, mulțumesc frumos.

despre SERVICII

Un hotel pe care îl recomand cu încredere celor care dosresc să petrecă un minisejur. Curat și cu servicii ok.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Condiții de locuit foarte bune.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun excelent, nu cunosc dacă servesc mâncare a la carte.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Deși în mare parte a timpului bate vântul, poți să ai activități plăcute în natură.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Da, ca și relaxare pentru noi a fost locul ideal, am vizitat zona, am stat pe plajă, am colindat prin paduri la cules de mure și la poze frumoase.

Trimis de adrianbogdan in 19.08.23 11:53:09
Validat / Publicat: 19.08.23 13:35:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Am mai umbalat prin Sary și Kiyikoy

VIZUALIZĂRI: 549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

[19.08.23 13:34:27]

Mutat în rubrica "Yalikoy Deniz Otel [Yalikoy], KARABURUN" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[19.08.23 13:54:43]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[20.08.23 09:27:31]

@webmasterX: Bună ziua!

Poziționarea pe hartă este corectă.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[20.08.23 10:45:38]

@adrianbogdan:

Mi-a plăcut hotelaşul ăsta al tău, destul de nou şi modern, cu camere cochete şi cu vedere la mare . Cel mai mult mi-a plăcut poziţionarea acestuia aproape de plajă într-o zonă liniştită şi chiar destul de pustie.

Lipsa balconului este un minus, french balcony este mai mult o glumă, aşa am avut şi eu anul acesta la un hotel în Gelibolu, dar văd că şi Bogdan a găsit soluţii pentru a fuma liniştit .

Când i-am povestit despre cazarea avută de voi, soţul meu a devenit brusc interesat de zona aceasta, distanţa mică faţă de Bucureşti părându-i un avantaj important. Bine, turcii din Istanbul cred că sunt mult mai interesaţi de Yalikoy pentru o escapadă de weekend).

Vântul şi valurile mari însă creează un disconfort real celor dornici doar de plajă şi bălăceală. Cât de caldă/rece a fost marea în perioada minivacanţei tale? Eu am fost în aceeaşi perioadă la Marea Neagră bulgărească şi apa mării mi s-a părut mai rece decât era în mod normal la mijloc de august, însă nimic de speriat.

Ce posibilităţi de a lua masa există prin apropiere?

=

Felicitări pentru alegere şi pentru articol!

[20.08.23 16:23:45]

@nicole33:

da vantul creaza acest inconvenient în schimb zona este pitorească, are plajă lată, drumuri de coastă bunicele, peisaje marine superbe, paduri pe creste de munti cu drumuri frumoase. pline de izvoare, fructe de padure, animale sălbatice, turbine imense eoliene. pentru iubitori - locuri bune de campare.

Cea mai apropiată plajă a fost la 69 km de Yalikoy - adica la Silivri, Marea Marmara.

Cu mâncarea au stat bine și local, există în centru satului cateva taverne, locante sau cârciumi, cum vrei să le spui, mâncare cât de cât ok. Există și câteva magazine mai mici, deci nu mori de foame. Am vazut pe plajă si ceva cherhanale, chiar si la hotel se servea cina.

Nu stiu dacă românii învațati cu all inclus vor digera vreodată forma asta de turism în Turcia. Stiu un lucru, noi suntem pentru...

pup.

doinafil
[21.08.23 06:34:02]

Chiar mă întrebam ce-i cu tine, de ce n-ai mai apărut pe aici. Acum vii și ne spui câte ceva despre acest hotel care pare a fi destul de bun, atât ca preț, cât și ca MD.

M-am uitat pe hartă și am văzut că nu este departe de Istambul (max. 100 km măsurați pe țărmul mării). Zona pare mai liniștită și cred că în curând va fi mai căutată de turiștii din afara Turciei, dornici de o relaxare fără multă agitație în jur! Pare a fi - păstrând proporțiile, desigur, un fel de Sf. Gheorghe al Deltei noastre. Mă refer la locul lui mai singuratic de la/lângă țărmul Mării Negre. În Sf. Gheorghe nici nu știu dacă există vreun hotel obișnuit, pentru toate buzunarele. Există, desigur, un resort chiar, parcă „Green Village” îi spune, dar acolo prețurile sunt doar pentru cei cu buzunarele doldora de bani!

Prețul de 700 lei/3 nopți este doar pentru o cameră, presupun! Dacă-i așa, este muuuult mai ieftin decât pe litoralul nostru, unde am înțeles că - în Mamaia, de ex. - prețurile se apropie de (sau chiar depășesc) 500 lei/noapte.

Să vă fie de bine micuța vacanță!

[22.08.23 21:17:28]

@doinafil:

Tocmai de la preturile din Eforie am ajuns aici. La o simulare atenta am constatat ca la Eforie Nord 3 nopti aceeasi perioada cu mic dejun, 2 persoane 2400 lei. Pai pe noi nu ne-a costat de famile integ sejurul cu transport si ce am mancat 2400 lei.

Multumesc pentru remarcă, Doina, vă pup!

adrianbogdan, doinafil

• pagină generată în 0.042819976806641 sec