ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2023
STATUS: POSEIDON
AUG-2023
BUN

La „Ariniș” – pe malul lacului Colibița

Călătorim prin nord-estul Podișului Transilvaniei, prin județul Bistrița-Năsăud, în căutare de obiective interesante și peisaje spectaculoase. Ajunși pe valea Bistriței Ardelene, în zona mult lăudatului lac Colibița, la umbra munților Bârgău și Călimani, suntem împinși de „cucoana” foame să ne oprim unde se gătesc niscavai bucate.

Sunt multe pensiuni și „hoteluri” în jurul lacului, dar și câteva mâncătorii. Alegem una unde parcarea e plină și impresiile media pozitive. Ne oprim la pensiunea-restaurant Ariniș, undeva pe malul nord-vestic al lacului, la circa 1,5 km distanță de baraj. Clădirile și terasa pensiunii-restaurant Ariniș sunt amplasate pe costișa de deasupra șoselei (DJ 173A); într-o alveolă sub costișă sunt mai multe locuri de parcare, pentru circa 12-15 autovehicule.

Accesul către terasă se face pe o alee cu trepte, printre flori. Să nu vă așteptați la ceva foarte sofisticat sau de fițe, este doar un restaurant rustic, gen agroturistic, unde se mănâncă bine. Ideea e că în sezon este aglomerat, noi am ajuns bine după prânz și cu mare noroc am prins o masă liberă, în condițiile în care se așteaptă eliberarea unor locuri. Patronul e un om sociabil, se plimbă pe terasă și încearcă să găsească soluții pentru ca oaspeții să se simtă bine. Unul din punctele forte este priveliștea către lacul Colibița. La nivelul superior sunt mai multe piese de mobilier de lemn sub un acoperiș de lemn sau mai multe umbreluțe, la un etaj inferior există câteva filigorii din lemn masiv.

Ne-am așezat la masă pe care erau deja prezente oliviera și suportul cu șervețele. O domnișoară fâșneață ne-a adus meniurile tipărite, le-am răsfoit și ne-am hotărât rapid întrucât terasa era plină și bănuiam că va dura ceva timp până vom primi mâncarea (ne așezaserăm aproape în același timp mai multe persoane la vreo trei-patru mese). Nu sunt multe preparate la fiecare categorie, în general produse uzuale pe care le mănâncă românii de obicei, unele la prețuri măricele.

Ce am comandat noi? Ciorbă de burtă – foarte gustoasă (22 lei + 3 lei smântână + 1 leu ardei iute + 1 leu pâine), ficăței de pui la grătar (26 lei) cu cartofi prăjiți (12 lei), ceafă de porc la grătar (36 lei), salată de varză (6 lei), salată asortată (8 lei). Am băut bere, apă (10 lei/500 ml) și cafea (8 lei). Băuturile au sosit repede, apoi ciorbele după o perioadă, iar preparatele la grătar au fost aduse după vreo 50 minute de la comandă. A durat destul timp, dar alt punct forte a fost gustul foarte bun al felurilor cerute. Nu am mai dorit desert, deși am observat că ceilalți clienți preferau papanașii, or fi știut ei ceva.

Ne-am simțit bine la „Ariniș” , am avut timp să discutăm și să admirăm lacul Colibița de la înălțime. Preparatele comandate au fost gustoase, sățioase, bine gătite (ficățeii aveau gustul copilăriei), porțiile suficient de mari.

Recomand pensiunea-restaurant Ariniș pentru un popas de rehidratare ori degustare de preparate bune, normale, fără chestii sofisticate, dar trebuie să aveți răbdare. O notă mare și personalului care umblau ca albinuțele și reușeau să rețină toate comenzile.

Trimis de tata123 🔱 in 14.08.23 21:31:10
Validat / Publicat: 14.08.23 22:06:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COLIBIȚA [BN].

VIZUALIZĂRI: 1835 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Vaporaș pe lac.

webmasterPHONE
[14.08.23 22:33:27]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[20.08.23 11:44:16]

@all: Poziționarea excelentă deasupra lacului Colibița, terasa în aer liber și preparatele basice gustoase aduc mulți oaspeți flămânzi la pensiunea-restaurant Ariniș. Plata se poate efectua atât cash, cât și cu cardul. Toaletele sunt situate la ceva distanță de terasă, într-o anexă de lemn; la chiuvetă curge chiar și apă caldă (de la un boiler electric).

Pe GoogleMaps sunt peste 1200 de recenzii, însumând o medie de 4,2 steluțe din 5 posibile. Majoritatea pozitive, impresiile conțin și nemulțumiri la adresa patronului, personalului sau preparatelor - e normal să fie așa. După preferințe și așteptări...

Noi am fost mulțumiți! Părerea mea!

tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Colibiţa?: