ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2023
ÎNSCRIS: 02.07.12
AUG-2023
BUN

Dar Ammar, sau cum să mănânci bine în Tunisia

Resortul Dar Ammar, dar practic o oază în deșert oferă ori o pauză confortabilă călătorilor, ori un sejur celor care doresc să viziteze această zonă. Zona în care s-a construit Dar Ammar se află într-o zonă din apropierea localității El Djem vestigii romane inclusiv un colosseum aproape identic cu cel din Roma și se află pe drumul care leagă El Djem de Kaioruan cel mai sfânt oraș din Africa.

Să zicem că zona în care se află nu este chiar deșert plantațiile de măslini au pus stăpânire pe acest pământ plantă rezistentă la această climă fructul căruia o consumăm cu drag.

Unde se află Dar Ammar?

Așa cum am mai povestit Dar Ammar se află pe drumul spre cel mai sfânt oraș din Africa, Kairouan, dar mai mult în apropierea localității El Djem. Drumul este unul național care aici se numește R87. Dinstanța până la El Djem este de 3 km, până la cea mai apropiată plajă sau aeroportul Monastir 50 km.

Dar Ammar se va observa pe partea stângă dacă venim dinspre Kairouan, sau pe partea dreaptă dacă ne îndreptăm spre această localitate.

Adresa exactă a unității este R87 El Jem 5160 Tunisia.

Structura unității

Locul este îngărduit după modelul tuturor unităților de acest fel din zonă. Există, poartă, paznic, video, etc. În fața resortului se află o parcare încăpătoare atât pentru autoturisme cât și pentru microbuze, autocare. În mijlocul parcării se află un rondou decorativ cu plante și pietre astfel circulația în parcare va avea loc ca într-un sens giratoriu.

Fațada este impunătoare iar desupra intrării se vede firma luminoasă Dar Ammar cu litere cât casa. Ușile se deschid automat cu senzor 2 rânduri pentru a păstra frigul oarecum înăuntru. În interior în holul la fel de impunător de întâmpină un frig polar (cel puțin așa am perceput după ce am intrat de la cei 45 grade C de afară)

În hol în zona de recepție se află niște fotolii mari drăguțe și super confortabile unde poți sta și savura o viteză de internet care numai acasă în România poți experimenta. Pe partea opusă cu biroul de la recepție există un magazin cu diferite articole. Categoria articolelor care se pot cumpăra aici: alcool, țigări, articole de călătorie, alimente, souveniruri, îmbrăcăminte. Prețurile sînt de Tunisia, scumpe pentru ei dar ok pentru noi.

De la recepție la dreapta se merge spre zona de cazare, la stânga spre restaurant.

Camerele sînt single, duble, deluxe și aprtamente. Având ceva timp liber după ce am mâncat am tras cu ochiul puțin spre camere nu m-a întrebat nimeni de sănătate. Spre deosebire de tot ce am văzut până acum în Tunisia în materie de cazare aici am observat camere moderne cu tehnologie de ultimă oră, televizoare led, aparate cafea, minibar, sisteme audio, etc. Pentru astea 300 lei și ceva pe noapte nici nu este mult.

Drept în față se poate ieși în curtea interioară în formă de U. Curtea interioară dispune în mijloc de un gazon și un loc de joacă pentru copii cu tobogane, leagăne, trambuline. Gazonul este mai mult verde decât uscat se vede că s-a chinuit pentru menținerea cât de cât dar un gazon de menținut complet verde în această climă pur și simplu nu este posibilă.

Locurile de odihnă, mesele și băncile care sînt din lemn sînt așezate în forma de U a curții lângă clădire pentru a păstra cît de cât umbrită această zonă. Nu lipsește nici grătarul zidit din curte.

În spatele curții se află o piscină în devenire în formă excavată la momentul vizitei. Acesta ar fi un must have în resort care în afară de piscină le are pe toate.

În fine zona de restaurant la stânga de recepție este amenajată în așa fel ca să poate fi folosit ca loc de luat micul dejun pentru oaspeții hotelului, pentru a putea servi clienți care doresc o masă alacarte, pentru clienții hotelului care doresc toate mesele incluse în sejur, pentru organizarea unor evenimente private gen nuntă, botez, aniversări, etc, și pentru luat masa pentru grupuri de turiști cum am fost și noi. Sala de mese am estimat-o în jur de 25 x 30m.

Rezervări și prețuri

La Dar Ammar în afară de siteuri locale, telefonic, etc este posibilă rezervarea prin booking ori alte siteuri de cazare internaționale. Pe booking are o notă să zicem foarte bună de 8.7, iar o noapte de cazare dublă medie cu mic dejun inclus este 374/377 lei (simulare în acest moment 376 lei)

Prețul mediu la o masă de exemplu un prânz este peste prețul mediu de Tunisia dar cu mult sub prețul la o masă de prânz plătită în România de exemplu.

Restaurant

Așa cum am povestit mai sus se pot lua toate mesele în toate formele pentru diferite categorii de turiști/localnici. Bucătăria este atât cu specific local cât și internațional. Formele de servit masa sînt alacarte, bufet, curte, etc. Mobilierul este solid și din lemn se pot așeza cum dorește clientul. La momentul vizitei erau așezate independent (o masă, 4 scaune sau 2 mese /8 scaune). Jos este gresie, tavanul și pereții sînt amenajate modern (rigips, corpuri de iluminat încastrate, ventilație și climatizare încastrată)

Pe mese erau față de masă, farfurii, tacâmuri, șervețele, pahare, meniurile. Erau meniuri de mâncare și meniuri de băuturi. O ciorbă (da, există și aici) se poate consuma cumpăra cu echivalent 15 lei. Un fel doi de mâncare se poate cumpăra cu o medie de 30 lei. Un mic dejun este echivalent cu 25 lei, un bufet suedez 40-50 lei. O înghețată costă 12-15 lei. Băuturile răcoritoare se pot consuma la un preț de 3-6 lei (apă, sucuri) o bere cu sau fără alcool cu 7.5 lei. Cafeaua este 7-10 lei. O tărie ar fi (vodca, brandy 30cl) 15 lei. Un dinar este 1.5 lei am făcut calculul în lei din dinari tunisieni.

Ce am mâncat

Vă povestesc acum ce am mâncat, ce a fost inclus, și ce am mai cumpărat la fața locului. Inclus în prețul excursiei a fost doar masa tip bufet pregătit pentru turiști, Acesta cum am scris mai sus este echivalent cu o medie de 40 le/persoană. Varietatea în schimb este foarte mare de la aperitiv, fel doi și desert. Cu toate astea având în vedere și prețurile accesibile am mai comandat câte ceva.

Aperitiv: ca și aperitiv erau expuse diferite salate, sosuri maioneză, paste, etc. Ca și aperitiv am pus în farfurie salată asortată, și o specialitate pe bază de porumb. Mai erau acolo salate pe bază de linte, fasole, carne, maioneză și diferite sosuri.

Fel doi: ca și fel doi am consumat un meniu pe bază de carne de pui (de fapt grătar de pui) cu sos și o specialitate de paste (locală) la cuptor. Mai erau acolo carne de vită, pește, garnituri pireu de cartofi, legume, morcovi, etc.

Desert: ca și desert am consumat doar pepene verde. Mai erau acolo pepene galben, piersici, mere, prune. La masa tip bufet la desert erau doar fructe, prăjituri deloc iar înghețata se plătea.

Ce am mai comandat :având în vedere deshidratarea de peste zi am consumat multe lichide. Am mai cumpărat: 1 l apă minerală (6 lei) o bere rece (7.5 lei) M-am ferit de tării complet dar am mâncat o înghețată (Gourmet Cup 12 lei) Având în vedere internetul bun în timp ce butonam în răcoare într-un fotoliu din hol am mai servit o cafea espresso (6 lei) Deci în afară de masa copioasă inclusă în prețul excursiei am mai cheltuit aici 31.5 lei.

WIFI

Sînt 3 routere, restaurant, hotel și recepție. Parola nu era expusă dar am rugat o fată de la recepție să-mi conecteze telefonul. O dată conectat am reușit să rezolv rapid câteva probleme unde aveam nevoie de un net mai bun. Ca și idee am votat și câteva articole AFA de aici :)

Concluzii

Un loc neales de mine dar foarte inspirat. Oferă odihnă perfectă vizitatorilor. Despre împrejurimi în afară de El Jem cu vestigiile sale romane nimic bun nu se poate povesti, ieși afară și mori de cald în mijlocul prafului/peisajului arid. Deci Dar Ammar este ca o oază modernă în mijlocul deșertului.

despre SERVICII

Am beneficiat de serviciile restaurantului și ale recepției. Mi-a plăcut curățenia din interior și aspectul de nou. La recepție m-au ajutat cu accesarea WIFI ului care în această unitate este de calitate bună.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncarea era în general bună, nu era nimic deosebit dar era simplă și gustoasă. Berea era rece iar cafeaua bună.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locul se află la drumul național iar cel mai important obiectiv turistic major se află la 2 km (amfiteatrul de la El Jem). În imediata apropiere nu este nimic de văzut.

Trimis de AZE in 13.08.23 19:15:16
Validat / Publicat: 13.08.23 20:04:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA.

VIZUALIZĂRI: 619 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Fel doi la bufet (poză făcută mai neisnpirat la finalul mesei)

[13.08.23 20:04:20]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în zona El Djem?, diverse #" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER UndeMâncăm]

webmasterPHONE
[13.08.23 21:54:47]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

AZEAUTOR REVIEW
[13.08.23 22:43:31]