ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2023
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 19.06.11
SEP-2022
EXCELENT

Restauracja KOS na Widelcu na Tkackiej din Gdańsk, o experiență culinară plăcută

Am mai spus, în excursiile mele aleg pentru masa zilei un restaurant cu specific local, național-tradițional situat în apropierea zonei vizitate, în zona cazării sau pe drumul de întoarcere spre cazare.

În Gdańsk, am fost cazați la Apartamenty Muzeum II Wojny Światowej despre care am scris câte ceva, vezi impresii, am văzut principalele obiective turistice din Gdańskiej Starówki (Orașul vechi Gdansk) , poate voi scrie și despre ele, și am mers la un restaurant tot din Orașul Vechi.

Restauracja KOS na Widelcu na Tkackiej, restaurantul ales de mine, se află la parterul și etajul unei clădiri din Ulica Tkacka 27/28, are site-ul restauracjakos.pl/restaur ... -kos-na-widelcu, pe FB, telefon și e-mail.

Sunt mai multe restaurante KOS (MIERLĂ) mierla de aici fiind na Widelcu (pe Furculiță) și na Tkackiej (pe strada Tkacka) , toate Mierlele având indicată strada pe care se află.

Este deschis zilnic de la ora 12 până la ora 24 în nopțile de vineri și sâmbătă și până la ora 22 în celelalte nopți.

Pe Tripadvisor este apreciat cu 4 puncte din peste 500 de recenzii cele trei criterii, Mâncarea, Serviciile și Costul, fiind la fel apreciate.

Funcționează într-un local frumos amenajat în Sălile de pe cele două niveluri și, în fața lui, pe stradă pe o Terasă cu umbrele. Este cunoscut pentru mâncărurile sale poloneze și europene, la solicitare servind mâncare vegetariană, vegană sau fără gluten. Oferă micul dejun, prânzul, cina sau diverse gustări care pot fi primite și la pachet.

Restaurantul nu are parcare, Tkacka este o stradă pietonală, noi fiind fără mașină nu știu dacă sunt parcări în apropiere, oferă Wi-Fi gratuit și acceptă plata cash sau cu cardurile bancare.

Ajunși în Ulica Tkacka am găsit Terasa liberă, se însera într-o zi frumoasă de septembrie, așa că am intrat în Restaurant, am urcat la etaj, erau și câteva săli mai mici și separeuri ce erau mai toate goale. Nu era ora de masă pentru localnici și turiști, în excursii noi servim masa de obicei în jurul orei 18. Am fost întâmpinați de un tânără amabilă, vorbitoare de engleză, am înțeles că tot personalul vorbește engleza, care ne-a condus la o masă, într-o sală unde am rămas singuri până la plecare.

Am primit Meniurile printate, în poloneză și engleză, cu denumiri și detalii dar fără poze, poze am văzut pe Tripadvisor și, acasă, pe cele făcute de mine.

Oferta este bogată și structurată în capitole uzuale și două capitole dedicate, Mic dejun, brânză, ouă, interesant pare „Micul dejun KOS” și Pentru copii, „Pizza” , „Pui pane” și nelipsiții „Cartofi prăjiți” , toate în cantități mai mici.

Capitolele uzuale cuprind Aperitive, „Pâine cu usturoi” , „Aripioare de pui” , „Bruschete coapte” , Fructe de mare, „Inele de ceapă în aluat” , Supe de roșii sau de ceapă, „Supă de pește” , Salate de pui sau cu ficat, „Salata cu Pere și alte fructe” , Pierogi cu diferite umpluturi și Preparate de pește. La Feluri principale sunt oferite preparate din carne de pui, de vită sau de porc cu diverse garnituri, se prepară mai multe feluri de Pizza și Paste, iar pentru amatori Desert, Plăcintă cu mere sau cu brânză, Înghețată sau un dulce special Desertul zilei.

Ca Băuturi pe lângă oferta sezonieră dedicată Serilor răcoroase cu ceaiuri diverse, diferite vinuri fierte și „Bere fiartă” sunt servite Limonadă și Sucuri de casă, Ceaiuri și Cafea, Bere draft sau la sticlă, Tării, Vinuri poloneze sau străine și pentru amatori „Smoothies” cu banana, lămâi, kiwi, portocale.

Tânăra noastră gazdă s-a retras, noi am început studiul, a mers rapid, nu a fost nevoie de aprofundare, m-am decis pentru prim fel la Zupa cebulowa (Supă de ceapă) , am mai spus, îmi plac supele, ciorbele, iar ca feluri principale am optat pentru Poliki wolowe (Obrăjiori de vită) , îmi place carnea de vită dar nu o prea gătesc, și o Karkówka (Ceafă de porc) . Ca de obicei nu beau ceva în timpul mesei dar soțul a dorit o Piwo Tyskie (Bere Tyskie) .

Soțul a rămas să dea comanda, eu am mai pozat prin Interiorul plăcut decorat în culori calde, cu pardoseli din parchet și gresie, cu mese din lemn natur, cu canapele și scaune tapițate, confortabile. Am ieșit și pe Terasa din stradă, cu umbrele, cu mese și băncuțe din lemn, plăcută într-o seară de vară, nu prea plăcută toamna când Am Fost Acolo.

Am revenit la masă, sosiseră și prim felurile. „Supa de ceapă” , supă cremă de ceapă cu vin alb, parmezan și cimbru însoțită de pâine prăjită arăta bine, a fost bună la gust, am mâncat-o cu plăcere. Bună a fost și Berea Tyskie Gronie la halbă, rece și aromată, nu spun eu, doar scriu ce-am aflat.

Au sosit și felurile principale. Erau apetisante, plăcute văzului și mirosului. „Obrăjiorii de vită” , carne fragedă, crocantă, suculentă, ușor condimentată, cu piure de cartofi pufos și gustos, cu legume coapte în miere, ciuperci marinate lângă un sos demi-glace, acel sos glazurat din bulion maro și supă de vițel. Ceafa de porc gătită lent, însoțită de găluşte, varză și alte legume, ceapă murată și același sos demi-glace a fost foarte bună, dar mai bun a fost vițelul meu.

Nota de plată a fost de 135 zloți, un cost bun pentru cele ce ne oferise „MIERLA” , mâncare bună, sățioasă, gustoasă și suficientă. Am achitat-o cu cardul Revolut iar serviciile le-am achitat cash. De aici am mers la cazarea noastră pentru odihna necesară după o frumoasă plimbare.

În concluzie Restaurantul KOS merită avut în vedere de cei ce merg în Gdańsk și vor o mâncare gustoasă la prețuri convenabile.

despre SERVICII

Gazdă amabilă, promptă, timp rapid de servire...

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Restaurant curat, frumos decorat, mâncare gustoasă, porții generoase, preț foarte bun pentru ce oferă...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Restaurant bine poziționat în Orașul Vechi pe o stradă pietonală...

Trimis de mprofeanu in 11.08.23 17:26:29
Validat / Publicat: 11.08.23 18:36:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLONIA.

VIZUALIZĂRI: 362 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Gdańsk, Restauracja KOS na Widelcu na Tkackiej, Sală plăcut colorată

webmasterXPHONE
[11.08.23 18:32:50]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Gdansk?, GDANSK" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER UndeMâncăm]

webmasterPHONE
[11.08.23 19:42:31]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[11.08.23 20:41:11]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

adrianbogdan
[21.08.23 16:55:30]

Gdansk, o dorinta de-a mea.

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[21.08.23 20:15:23]

@adrianbogdan: Dorința va deveni sigur realitate !

adrianbogdan
[21.08.23 20:39:28]