ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2023
Familie
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Ali Bey Club Manavgat, un resort plin de verdeata

Anul acesta, după mai multe căutări si citind mai multe impresi ale turistilor in zona Antalya am ales ca destinație de vacanta in perioada 15 iulie 22 iulie 2023, resortul Ali Bey Club Manavgat, situat la circa 1 ora și 30 minute de mers cu autocarul de la aeroportul din Antalya.

Plecarea a fost de pe aeroportul din Cluj Napoca la ora 6 dimineața, compania aeriana HiSky, zbor plăcut aproximativ 2 ore, aterizare pe aeroportul din Antalya fără probleme, trecerea la controlul pasapoarte și ridicare bagaje destul de rapida, deși era trafic destul de mare.

La ieșire din aeroport căldură mare 40 grade la umbra. în zona standurilor agențiilor de turism ne întâlnim cu reprezentantul agentiei, care ne îndruma în parcare spre autocar. Plecare după circa 15 min. cu o oprire la circa 45 min. de mers în parcarea unor magazine cu preturi exagerat de mari... da na mai trebuie o apa, o tigara, o cafea, mers la toaleta... După 15 min. pornim la drum, privesc pe geam și vad o Turcie prafuita, parca ușor rămasă în trecut în unele zone... dar și asta face parte din farmecul ei.

În sfârșit ajungem la destinație, impresie plăcută încă de la intrare, cazare usoara și rapida... mașinuța care ne duce cu bagajele pana la vila unde eram cazați... băieții care se ocupa de bagaje tineri se mișcă rapid și știu ce au de făcut, camera 2727... frumoasa si curata cu pat matrimonial și un pat de 1 persoana pentru juniorul nostru și balcon.

Resortul este format din 30 de vile în stil turcesc, 30 camere pe vila, din ce am observat pe colturile vilei sunt apartamente formate din 2 camere și o baie. noi am ales oferta de la agenție cu camera standard. curatenia zilnica ireproșabilă schimbat lenjerie, prosoape, etc. minibar gratuit aprovizionat zilnic cu 2 beri la sticla Efes, 2 cola la sticla, 2 fanta la sticla, 2 ape minerale la sticla și 4 buc apa plata, wifi gratuit în tot resortul... exemplar având în vedere ca e o suprafață destul de mare de acoperit, aer condiționat mascat în tavanul din hol... nu vezi decât grilele de introducere și termostatul de reglaj... daaaa... a mers brici pe toată perioada sejurului.

In resort multă verdeață, arbusi și copaci, portocali, lamai, măslini, rodie, palmieri, și câteva specii de pini ce rezista în zona, alei frumoase, fântâni ornamentale... un resort unde te poți relaxa, și pacalii un pic temperaturile de 40 de grade la umbra și 52 la soare. Eu personal ceva disconfort si transpirații abundente am simțit seara din cauza umiditatii în zona Antalya... acu... na depinde de la om la om.

Despre mâncare... cam tot ce-ti dorești la un resort de 5 stele. multe feluri de mâncare... multe dulciuri... fructe diverse, la băuturi este o diferență între cei de la AI și UAI... dar numai la băuturi de import și anumite cocktail-uri.

Aici am inteles ca Resortul e format din Ali Bey Club și Ali Bey Park... exista restaurantul principal Ali bey Club și restaurantul principal Ali bey Park plus unul pe malul marii... un restaurant a la carte doar cu rezervare altul la aquapark... baruri am numărat vreo 11 în tot resortul... nu le-am vizitat chiar pe toate.

La cazare nu se pun brățări la mana dar se dau pe lângă cele doua carduri pt usa încă câte un card de persoana pe care sa-l folosești la baruri sau restaurante... nu ne-au fost solicitate niciodată și nici nu am văzut pe alții sa le folosească... am fost serviți întotdeauna cu amabilitate și respect, am putut servi masa la oricare din restaurantele resortului... nu am văzut o diferență ca ești neamț... rus... turc sau roman... vorbesc de AI... la UAI e alta treaba... am înțeles din discuții ca la acest resort exista UAI doar pentru cei din est... pentru occidentali doar AI... și noi suntem cu occidentalii... oricum va spun sigur ca la agenție nu era UAI pentru România la acest resort... daaaar repet nu am simțit sa fim tratați altfel decât cei cu UAI... diferență e doar la băuturi de import... atat.

Piscine răspândite în resort... 3 sau 4... + aquapark foarte frumos... tobogane cu apa și pentru cei mici și pentru adulți... jacuzzi... un loc de joaca în paradis.

Spectacole de seara... divertisment pe ambele scene de la ora 21.30... discoteca în aer liber în zona plajei., loc de joaca, club pt copii, club de noapte pt dans... barul din zona principala deschis și noaptea... în concluzie poți manca și bea non stop... înghețată Algida si Magnum la discreție... fără program cum am întâlnit în alte hoteluri chiar și la UAI

În concluzie... resort superb... bine intretinut... camere curate... mâncare și băuturi de calitate... personal serviabil... piscine curate... aquapark super...

plaja cu nisip și pietriș dar curata. apa limpede cristalina dar foarte sărată. șezlonguri disponibile la plaja... intrare în mare abrupta... la 7... 8 metri de țărm are 2 m adâncime apoi se adâncește brusc... daaar compensează cu piscinele și aquaparkul.

Am avut un sejur minunat împreună cu soția si băiețelul la Ali Bey Club Manavgat și pot sa recomand cu încredere Resortul Ali Bey... Club comasat cu Ali Bey... Park din ce am obervat... ai toata zona la dispozitie, toate restaurantele și barurile. Un resort care merita cele 5 stele.

Trimis de ux129926 in 23.07.23 22:52:42
Validat / Publicat: 24.07.23 07:32:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1836 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ux129926); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Fântână ornamentala și spatii de cazare

[24.07.23 07:32:07]

Bun review de debut

@ux129926: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux129926 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

webmasterPHONE
[24.07.23 08:11:35]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

iman
[21.02.24 10:47:14]

Buna! Poti sa imi spui daca exista si un ponton la acest resort. Multumesc.

ux129926PHONEAUTOR REVIEW
[21.02.24 11:58:59]

@iman: Da este ponton. plaja cu nisip și pietris. apa adâncă, în 5... 6 m de la țărm este peste 2m adancime. in schimb piscine câte vrei în resort... all inclusiv foarte bun. vacanta frumoasa

iman
Alte impresii din această RUBRICĂAli Bey Club Manavgat - HV1 [Kizilagach]: