ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2023
ÎNSCRIS: 03.05.11
JUN-2023
Prieteni
EXCELENT

Gorgona hotel, din Ammoudara, o alegere bună

Zbor din Sibiu spre Creta! Nu puteam să ratez, pentru că nu se știe dacă și la anul va mai fi valabil. Pentru a 15 oară în Grecia și a doua oară în Creta. Concluzia: sunt fan Grecia, așa cum sunt mulți useri AFA.

Perioada sejurului: 14-21 iunie, a. c. Preț: 490 euro/persoană. Cu o săptămână înainte de achiziție, prețul a fost 408 euro.

Orarul de zbor cu Tarom a fost: decolare Sibiu 11:40, decolare Heraklion, 8:55. Aș fi preferat altă oră de decolare din Heraklion, ceva mai târziu, eventual să câștigăm măcar câteva ore de plajă și ceva și din cea de-a opta zi, dar cu acest orar de zbor ne-am bucurat doar de 6 zile și jumătate de vacanță. În ceea ce privește condițiile de zbor, Taromul nu ne-a oferit nici măcar o apă, așa cum fac alte companii. Sau, poate, or fi renunțat și celelalte chartere...

Ținând seamă de ora de întoarcere, am căutat o stațiune cât mai aproape de aeroport și am ales Ammoudara, aflată la o distanță de 9Km. Ammoudara este de fapt un cartier al capitalei, o prelungire a acesteia, o stradă lungă cu hoteluri, magazine, restaurante, mărginită de mare. Am citit că ammoudara înseamnă în greacă„nisipul uriaș” , referindu-se, desigur, la plaja generoasă, cu nisip. Spre capitală se circulă cu autobuzele locale, cost 1:50 euro, valabil 60 minute.

În alegerea hotelului, nu am avut prea multe oferte, cele mai multe fiind în Hersonissos, unde am mai fost. Am ales Hotel Gorgona și a fost o alegere bună.

Hotelul, situat ca adresă pe Leof. Andrea Papandreou, 251, are o poziționare foarte bună, fiind aproape de plajă, de stația de autobuz, de magazine și restaurante, ceea ce caută orice turist într-o vacanță.

Situat în mijlocul unei grădini (scrie că are 5000mp), hotelul are 39 de camere, o recepție non-stop, sala de mese în interior și pe terasă, un snack-bar la recepție, piscină cu șezlonguri, umbrele și un pool bar cu o terasă, parcare. Ca și alte hoteluri mai mici din Grecia, și acesta este administrat de o familie.

Check-in: orele 14, Check-out: orele 12. Există și o cameră pentru bagaje.

Când am ajuns, ni s-a repartizat imediat o cameră așa cum ne-am dorit, adică la parter, ca să fie mai răcoare și să nu urcăm zilnic scările, nefiind lift. Camera 106 are vedere spre grădină, vegetația bogată fiind vecină cu balconul. Este o cameră potrivită ca dimensiune, cu pardoseală de gresie, dotată cu două paturi twin, noptiere și veioze-aplice la fiecare pat, o măsuță de toaletă cu oglinda aferentă, lângă ea, un uscător de păr. Pe perete, un televizor pe care nu l-am deschis.

In cameră nu este telefon, poate alte camere să aibă. Când am avut nevoie să fim trezite dimineața devreme, ni s-a bătut în ușă și ne-au sunat pe telefonul mobil. O băncuță pentru depozitare bagaj, iar pe holul de la intrare, un dulap cu umerașe, pături, un seif, dar unul cu cheie. Am avut în cameră și un frigider, de fapt, mai mult un răcitor.

Baia este cu duș, ea e mai mică, dar suficientă. Am găsit consumabile: gel de duș, șampon, săpun solid. Prosoapele au fost curate, pufoase. Baia are geam de aerisire.

Un balcon mobilat cu două scaune de plastic, dar fără o măsuță, a fost un loc unde stăteam mai ales seara târziu, bucurându-ne de mirosul florilor.

Curățenie s-a făcut, schimbat lenjeria de două ori, prosoapele de două sau trei ori.

Pachetul a inclus și micul dejun. El se putea lua în restaurantul din interior unde se afla și masa pe care erau etalete felurile de mâncare sau pe terasă, o terasă acoperită cu viță-de-vie și care dădea spre grădina hotelului.

Micul dejun a fost bufet suedez. Eu apreciez că a fost suficient și destul de diversificat: ouă fierte, omletă simplă sau cu șuncă/ cârnăciori, salam de trei feluri, la fel și brânzeturile, pateuri cu brânză, cârnăciori, dulceață, croasante simple sau cu umplutură dulce, chec, fructe, roșii, castraveți, ardei, iaurt, cereale, unt, gem, miere de albine la cutiuțe, cafea, ceai, lapte. Nu trebuie să-l comparăm cu micul dejun din hotelurile de 5 stele!

Mi-a plăcut cum arăta piscina, dotată cu șezlonguri și umbrele cu stuf, dar nu am stat la ea, marea fiind foarte aproape.

Există Wi-fi în hotel.

Personalul a fost la înălțime. În aceste hoteluri tip boutique, administrate de o familie, interacțiunea cu turiștii este mai apropiată. La despărțire, ne-am îmbrățișat ca între prieteni. Și din acest punct de vedere, ne-am simțit bine la Gorgona.

despre SERVICII

Tot personalul, de la recepționere la ceilalți angajați, a fost amabil și prompt în rezolavarea unor mici probleme, cum a fost în prima zi o defecțiune la neonul din baie care nu se aprindea sau la robinetul de apă caldă.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Pentru cele trei stele, camera a fost corespunzătoare. Camera are aer condiționat, pe care l-am folosit foarte rar, deoarece, fiind la parter și în mijlocul vegetației din grădină, nu am simțit nevoia.

Paturile au fost și ele destul de confortabile, chiar am dormit bine în ele.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncare la micul dejun a fost suficientă, proaspătă, nu foarte diversificată, dar produsele au fost bune.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Până la plajă sunt aproximativ 150 metri (din ce am citit), se traversează strada din fața hotelului și apoi se merge pe o străduță aflată perpendicular pe cea principală, ajungându-se la mare. Plaja este cu nisip, este lată, lungă. Intrarea în apă este lină. Făceam cam 5 minute până acolo.

În apropierea hotelului sunt magazine, restaurante, agenții de turism, stația de autobuz spre Heraklion.

Ce se poate vizita: în primul rând, Heraklion unde se ajunge cu autobuzul în 10 minute, 15 min. am făcut până la aeroport. Iar în Heraklion sunt multe de vizitat. Apoi, cu trenulețul turistic, o miniexcursie la Mânăstirea Agia Pelaghia și în satul Rodia, o excursie de două ore, cost 15 euro/presoană. Sau în Santorini, cost de la agenții locale: 125-135 euro.

Am fost și în Hersonissos, să revăd stațiunea unde am stat cu zece ani în urmă. Pentru Hersonissos, se ia autobuzul din Heraklion, cost 3.50 euro/sens.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Eu m-am relaxat și am făcut și shopping, că nu se putea altfel!

Trimis de Rodel in 21.07.23 11:32:04
Validat / Publicat: 21.07.23 19:03:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 845 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Plaja este lată , lungă, cu nisip și intrare lină în apă.

[21.07.23 19:02:59]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Gorgona Hotel [Ammoudara], HERAKLION" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[21.07.23 19:45:24]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Carmen IonPHONE CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[21.07.23 21:04:12]

@Rodel: O alegere foarte bună în apropiere de Heraklion, Palatul din Knossos, Muzeul de Arheologie și centrul venețian vechi al orașului.

Și la un preț bun!

RodelAUTOR REVIEW
[22.07.23 11:24:10]

@Carmen Ion:

Unul dintre criteriile alegerii a fost apropierea de obiectivele din Heraklion.

Mulțumesc pentru vizită, ecou și vot!

RodelAUTOR REVIEW
[22.07.23 11:55:24]