ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2023
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
MAY-2023

Casa Artelor „Dinu Lipatti” – un loc aparte în Capitală

Din rândul românilor s-au ridicat muzicieni de seamă, cunoscuți și apreciați la nivel internațional. Nu știu câți dintre noi mai ascultă muzică clasică, compoziții instrumentale și piese vocale lirice. Dar ce frumoase, vibrante și emoționale sunt unele compoziții muzicale de acest gen. Un exponent prestigios al lumii artistice românești este pianistul Dinu Lipatti, un geniu muzical care este așezat în universul cultural alături de George Enescu.

În București, în zona centrală a orașului – pe bulevardul Lascăr Catargiu (vezi impresii), găsim o casă superbă care mixează în mod reușit mai multe stiluri arhitecturale. E casa în care a trăit mai mulți ani tânărul Lipatti și care astăzi e un centru cultural de excelență în administrarea Primăriei Capitalei: Casa Artelor.

Adresa: B-dul Lascăr Catargiu nr. 12

Program: 08.00-16.00

Web: casaartelordinulipatti.ro

În cadrul acestui centru cultural se organizează des evenimente culturale, atât pentru copii, cât și pentru adulți. Vorbim aici de cursuri de pian, recitaluri și concerte, conferințe și întâlniri muzicale, participări acțiuni urbane: Noaptea Muzeelor, Străzi Deschise, Ziua Iei, Ziua Internațională a Muzicii, Zilele Bucureștiului etc. Cu aceste ocazii se vizitează și Casa Lipatti, organizată la interior ca un adevărat muzeu. Noi am beneficiat cu ocazia Nopții Muzeelor 2023 de un tur complet și un ghidaj excelent.

Casa Lipatti este amplasată pe unul din bulevardele mari ale Capitalei fiind ușor de observat din cauza arhitecturii deosebite (portalul intrării) și a acoperișului roșu de tablă. Se află în apropierea bisericii „Sfântul Visarion” , gardul fiind „ornamentat” cu panouri dedicate evenimentelor culturale organizate aici. În curtea nu prea mare a fost montată o scenă permanentă și se desfășoară periodic evenimente muzicale.

Aveam să aflăm amănunte despre reședința Lipatti și viața familiei de la o doamnă bine informată, amabilă și bună povestitoare. De la ea am aflat că această casă a fost construită la începutul anilor 1900 după planurile cunoscutului arhitect Petre Antonescu pentru bunicul lui Dinu Lipatti. Ornamentele exterioare (vegetale și antropomorfe), ferestrele înalte, portalul maiestos din zona ușii de acces încununează arhitectura deosebită a casei. Pe fațada laterală de pe str. Visarion se află o placă memorială cu o efigie în bronz – chipul lui Lipatti.

Reședința familiei Lipatti e compusă din parter (unde se aflau camerele familiei și dependințele administrative), mansardă (cu două camere pentru servitori) și subsol. Pătrundem în locuință printr-un mic sas de legătură, după care intrăm în holul/sala de așteptare a reședinței unde vom primi informații despre marele pianist Dinu Lipatti (vezi aici informații pe scurt: romania-muzical.ro/info/z ... i/biografie.htm). Aflăm că singurele elemente originale rămase în casă sunt ancadramentele de la uși, sobele și o parte din plafoanele decorate.

Turul se desfășoară circular, trecând dintr-o încăpere în alta. În aripa dreaptă se află salonul principal cu estradă, loc unde la pianul de pe podium tânărul Lipatti dădea adevărate recitaluri. Soba de faianță albă (probabil un „Hardmuth” ), cu un medalion central, e superbă!

Urmează alte încăperi – biroul, un salon mai mic, dormitoare – care încearcă să ilustreze prin mobilier, obiecte și atmosferă stilul de viață al epocii în care a trăit Dinu Lipatti. Pe un coridor separat se află alte dependințe gospodărești, printre care baia și bucătăria, dar și o altă ușă de acces laterală (din str. Visarion). Alte două sobe frumos decorate mi-au atras atenția.

Istoria familiei Lipatti e impresionantă, doamna care a făcut ghidajul a punctat doar câteva elemente. Cei interesați pot găsi numeroase informații online despre moșierii, muzicienii și diplomații familiei.

????Un alt muzeu interesant se găsește în satul Ciolcești, comuna Leordeni, județul Argeș (relativ aproape de orașul Găești): Casa memorială „Dinu Lipatti” . Eu am vizitat-o prin 2010 aflând încă de pe atunci lucruri interesante despre familia Lipatti (vezi impresii).

Concluzii. Mi-a plăcut vizita la Casa Artelor „Dinu Lipatti” și poate voi reveni cu ocazia desfășurării unui eveniment muzical sau cinematografic. Ghidajul unei persoane specializate, cunoscătoare a tuturor adevărurilor și poveștilor din jurul temei principale a expoziției/muzeului, te transpune în mijlocul epocii/acțiunii.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 15.07.23 17:23:45
Validat / Publicat: 15.07.23 19:19:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 319 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Imagine din interiorul casei.

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[18.07.23 11:48:58]

@all: O veste tristă din lumea muzicală: pianistul Valentin Gheorghiu a încetat din viață acum două zile (mediafax.ro/cultura-media ... romane-22012806).

Piamist și compozitor de mare valoare națională, maestru recunoscut la nivel internațional, membru corespondent al Academiei Române, colaborator al multor orchestre europene, Valentin Gheorghiu a îmbogățit viața muzicală românească timp de șapte decenii (agerpres.ro/documentare/2 ... rafica--1140939).

O carieră muzicală extraordinară (youtube) !

mprofeanuPHONE
[18.07.23 13:04:09]

@tata123 ????: Condoleanțe familiei pentru trecerea în neființă a acestui mare muzician, dispărut la o vârstă onorabilă, 95 de ani!

Am citit cu interes despre această Casă a Artelor, casa bunicului lui Dinu Lipatti, frumos arată chiar dacă nu și-a păstrat în totalitate originalitatea.

Am citit și despre Casa Memorială Dinu Lipatti aproape de Pitești pe care cu părere de rău nu am vizitat-o, sigur voi ajunge acolo. Ce tânăr s-a prăpadit, la doar 33 de ani, un mare pianist...

mprofeanu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Muzee ale Bucureştiului: