ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 01.07.10
    JUL-2010

Descopera Ipsos

mai jos voi incerca sa fac o scurta descrierea a vacantei petrecute in Ipsos in aceasta luna.

Inainte de plecare am cititipe mai multe site-uri straine despre Ypsos, iar ca parerea generala era aceea ca este statiunea tineretului, ca sunt f multi pusti englezi mai ales, plecati la distractie... :)). Statiunea mi-a placut f mult si va spun ca am facut excursii si in alte staiuni din corfu, dar ipsos-ul este una din cele mai frumoase, peste tot erau leandri infloriti, lamaii, portocali, foarte curata statiunea. Terasele si barurile erau fosrte frumoase cu gust... sunt si magazine de suveniruri destul de variate, poti inchiria scuterea Atv-uri, exista posibilitatea practicarii sporturilor acvatice... desi este un orasel mic nu te plictisesti deloc, iar daca mai si calatoresti prin imprejurimi, satisfactia unui concediului este garantata

Plaja in ipsos este cu pietricele, apa este clara, ffff curata, calda, se adanceste gradual (marea Ionica... :)). Exploararea insulei am facut-o pe cont propriu, cu autocarele de trasport in comun din Corfu, care erau f frumoase si foarte comode. Am mers in corfu town, capital insulei... foarte misto orasul, este trecut pe lista patrimoniului UNESCO ca fiind unu din cele mai bine conservate vestigii medievale (si chiar este... :)...), este incadrat de 2 fortarete (cetate de aparare), pe care va recomand sa le vizitati sunt impresionant de bine construite din pdv militar, mai sunt cateva muzee in oras, dar nu le-am vizitat si nu va pot spune impresii. O alta vizita a fost la Paleokastrita, una din cele mai frumoase statiuni turistice din zona mediteraneana, peisajele de acolo sunt memorabile, iti taie respiratie pur si simplu, este un loc exotic prin definitie. Paleok. este mult mai exclusivista decat ipsos.

Am mers si la Palatul lui Sisi de la Akilion, gradina palatului este foarte frumoasa, splendida chiar, de la terasa din gradina se vede marea, palmierii sunt grandiosi foarte inalti, statuile care impodobesc gradina sunt replici ale eroilor si zeilor din mitologia greaca...

Corfu nu este o regiune f bogata, parte de nord este mai dezvoltata, sudul insa este arid si cam saracacios si ca peisaj si ca resurse

O statiune care nu mi-a placut deloc, dar deloc a fost Moraitika (In sud), am stat cateva ore acolo, dar pur si simplu ziceai ca esti in Eforie Nord la noi... nimic nu mi-a atras atentia acolo, terasele aratau ca in vremea cooperatiei de la noi, mai mult "bodegi " decat cafenele sau restaurante, plaja aproape ca lipsea, strada principapal f stramta... Bine ca am stat putin acolo... :)

all in all, vacanta in Corfu a fost f frumoasa, un minus ar fi preturile destul mari... este o insula scumpa Ex: o bera la terase in jur de 4 euro, cafeau 2, 3, euro, cokteilurile 6 euro, pizza 10 euro, fructele 4 euro kg... sau poate asa mi se par mie... :)

ps: voi reveni cu poze, cand imi voi gasi ceva timp...

Trimis de av* in 19.07.10 13:04:25
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (av*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

flori_floricika
    [19.07.10 18:18:15]

Am fost in Corfu anul trecut. Este O regiune a Greciei nemaipomenit de frumoasa cu un peisaj unic. Noi am fost in alta statiune, Agios Giorgios, despre care am scris. Prin Ipsos am trecut cand am facut turul insulei, este frumos, deosebit. Am vizitat si Palatul lui Sisi, un loc extraordinar, in mod special mi-a placut gradina palatului.

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [19.07.10 21:06:04]

fara sa contrazic pe nimeni, ma refer strict la peisaje mi-au placut mai mult cele din sud cu livezi de maslini si culturi de vita de vie, mult mai mediteraneene, nordul are spatii mai vaste totul verde peisaje pe care le-am intalnit deseori si la noi!

ileanaxperta*
    [24.07.10 21:05:30]

@av, mi-au placut impresiile tale despre Corfu. Si eu am vizitat insula si este un alt colt de rai... verde pamantesc. Si mie din tot ce-am vazut pana acum (si clar ca n-am vazut totul) m-a placut cel mai mult Paleokastrita pt. multitudinea de peisaje ce alterneaza acolo... munte verde impadurit, cu mare, mare verde-albastra cu grote si pesteri misterioase, hoteluri luxoase si mai putin, plaje cu pietris dar si cu ceva nisip... dar si Kerkyra, care reprez. mai multe stiluri de orase intr-unul singur. Si care tocmai asta ii da farmecul cu totul aparte...

Felicitari si puncte de la mine.

aimee
    [28.07.10 20:33:02]

eu merg in corfu in fiecare vara cam de 5 ani. din propria-mi experienta va pot spune ca nu-i nici un pericol sa conduci noaptea prin bulgaria. ne-am intors acum 2 saptamani din corfu si in bulgaria am mers pe timp de noapte. am condus atat eu cat si sotul. in afara de problemele cu gropile de pe centura sofiei, care mi-au facut ceva avarii la masina, am intalnit un echipaj de politie bulgaresc, care vb fluent romana si care s-a purtat deosebit de frumos cu noi. culmea nici nu a vrut spaga. in rest drumul spre corfu este usor. noi am condus cu randul, iar pe insula am mers aproximativ 1500 de km, in ideea in care am facut turul ei. sunt multe lucruri frumoase si e pacat sa te duci doar pt. plaja sau sa stai la piscina.

eu si sotul am mers bucuresti-giurgiu-russe-sofia (centura), kulata, salonik, veroia, ioaniane si igoumenisa. am facut 17 ore, in ideea in care am plecat la 15 din pitesti si am ajuns in igoumenisa la 7 cred. oricum pe acolo. drumul din salonik este pe autostrada si este aerisit si usor de condus, desi este prin munti. drumurile sunt impecabile atat in bulgaria cat si in grecia. in sofia un pic mai rau plin de gropi. noi am oprit de vre-o 4 -5 ori. dar nu am obosit conducand. in ceea ce priveste corfu va sfatuiesc sa va luati la sosire in port bilet tur-retur pt. ca reducerile la masina sunt mari. pt. 2 adulti si un copilcu masina am platit 99 de euro (dus intors).

ce puteti vizita? achilion palace, kerkira town, sidari, dassia, canal d'amur, manastirea paleocastrita, orasul fantoma de la poalele muntilor pankreator. plaja: agios georgeos aproape de benites, agios spiridon aproape de aharavi, dassia, si multe altele. la capatul fiecarei carari poti da de o plaja salbatica, cu peisaj deosebit, si poti avea surpriza sa fi singur pe ea. unde puteti manca ieftin? in sidari sunt diverse taverne unde poti manca gyros la platou la pret de 5 euro. pretul la benzina variaza intre 1,54-1,63. in apropiere de roda veti gasi benzina cu 1,54 euro. dak alegi corfu, trebuie sa te pregatesti pt. o mare aventura, dak nu faci turul insulei si nu vizitezi satele din munti agros, episkepsis, liapades, ai mers degeaba. corfu town este in stil venetian, cu strazi inguste, si cladiri poleite de mucegai. noaptea este de-a dreptul magnific sa vezi orasul cuprins de liniste, si strada ingusta ce adaposteste pe zi bazarul plin ochi de chilipiruri, sau nu, pustiu. este un peisaj de-a dreptul superb. eu am fost de 2-3 ori dupa miezul noptii in corfu town si am fost de-a dreptul siderata de frumusetea cladirilor, care pe zi nu pot fi observate din cauza agitatiei de pe stada.

dak ajungi in dassia du-te in sescheria island este un bar de pe faleza de-a dreptul superb. cu sezlonguri si fotolii impletie din rapita si felinare la fiecare masa. este intim si romantic. sidari are un aer occidental. paleokastrita-scumpa cazarea, scumpa mancare, plaja nu mi s-a parut deosebita. ipsoss-plin de cluburi, kasiopi, dragut si linistit. eu iubesc dassia, desi preturile sunt un pic piperate, adica gyros este acolo7-8 euro, iar in sidari 5. oricum e superb corfu. mereu la fel, mereu altfel.

dak vreti cazare va ajut cu drag, desi mie nu imi iese nimik, dar suntem prieteni. vila este pe net la agentiile de turism cu pret dublu... eu am un prieten care inchiriaza apartamente si camere la pret de 20 pt. camera/noapte si 30 euro/apartament noapte. este vb despre o vila cu piscina. adresa de e-mail [ ]

[15.09.10 13:25:23]

mutat la noua sectiune creata - Descopera Ipsos

HONCIU
    [24.02.12 23:25:36]

@aimee:

Heeeelp! Va rog ajutati-ma cu cazarea! Vreau sa merg la vara in Corfu cu auto propriu, sa vad cat mai multe locuri ale insulei dar as evita agentiile. V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta cu un contact in Ypsos sau ceva de genu'. Adresa mea de mail ---presco***@yahoo.com

Multumesc tare mult!

aimee, flori_floricika, HONCIU, ileanaxperta*