ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 12.07.10
    JUL-2010

Decent

Dupa o teapa la taxi de 5 EUR (negociat de la 10EUR), pentru o distanta de 2 Km, care de fapt erau 400 m, am ajuns la hotel la ora 11: 30, iar in 2 min am primit cheia, cardurile si bratarile.

Camera spatioasa, paturile mari, nu insa de 4 stele, desi mult peste Romania, unde la 3* in Mamaia primesti gresie si paturi de lemn.

Mai erau si niste urme de varuiala in baie, ramase probabil de pe urma renovarii. Hotelul plin de nemti si nordici (60%), rusi, iar dupa 15. 07 romani si bulgari.

Romanii erau usor de detectat dupa numarul dublu de farfurii de pe masa raportat la numarul de persoane.

Mancarea, multumitoare, 4 feluri de carne, din care nu lipsea puiul, peste cam la 2 zile; 2 feluri vegetariene, 4 feluri legume, 2 supe/ciorbe, salate + diverse legume umplute, fructe: mere, banane, portocale, grapefruit la toate mesele, pepene seara, 2 feluri de paine + 2 feluri de chifle, 2 compoturi la toate mesele, 6-7 feluri de prajituri la fiecare masa, niciodata aceleasi.

Omor la sezlonguri dimineata, bauturi slabute la bar exceptand vinul si berea.

In hotel realizezi prezenta a 3 stadii de civilizatie: pasnic-muncitor (bulgarii), civilizatia occidentala si barbarii pradatori scapati din jungla (romanii).

Statiunea e divizata in doua zone: nord (mai mult pentru familii, unde predominanti sunt rusii, si nu prea s-a investit in renovarea hotelurilor) si sud (mai mult pentru tineri, in special nemti si scandinavi).

Adevarata fata a litoralului bulgaresc o detectezi cand iesi din hotel. In primul rand, bulgarii stiu sa-ti ia banii. Fiecare restaurant, bar sau club isi trimite oamenii in strada de la ora 12 (uneori 10) pana mult dupa miezul noptii. Nici urma de scarba si complexele de superioritate ale patronilor ahtiati de bani de la noi, care sincer nu stiu sa faca turism.

O multitudine de baruri, insa cocktailurile sub orice critica fie ca plateai 3, 5 sau 12 leva. Niste posirci, in care nu puneau gheata, cu sucuri bulgaresti proaste. Preturi comparabile cu cele din Romania, deci pe partea de distractie nu prea e rentabil.

Plaja destul de curata, sezlonguri la preturi mari, chelneritele de pe plaja enervante, la fiecare jumatate de ora te stresau sa mai bei ceva.

Politia ridica orice cersetor, desi imi era greu sa cred cati nemti puteau sa bea in plina strada, insa fara a deranja pe nimeni.

Pe ansamblu statiunea e ok asta daca vii sa stai in camera.

Trimis de bodyshot* in 19.07.10 12:56:36

VIZUALIZĂRI: 3587 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bodyshot*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ciubaka
    [19.07.10 14:07:30]

Mi-a placut review-ul - unul echilibrat si haios pe alocuri, informatii utile si de luat in seama. Totusi de ce tot timpul se pune egal intre Romania si Mamaia cu care se compara toate hotelurile sa zicem din Bulgaria?

[19.07.10 14:14:43]

Probabil pentru ca doar in Mamaia s-a mai investit in hoteluri, iar in rest comparatia ar fi injusta intre Bulgaria anului 2010 si Romania anului 1989.

Sa zicem ca exceptie ar mai face H. Europa din Eforie N si Cocor din Olimp, dar cu doua flori nu se face primavara.

ciubaka
    [19.07.10 14:23:19]

Eu spun sa mai treci la pas prin Eforie Nord. S-ar putea sa ramai placut impresionat (vezi vilele care se pot inchiria pe faleza, vezi hotelurile din apropierea falezei, vezi hotelurile si vilele noi si frumoase din planul doi). De lepadat n-ar fi nici Venusul si mai nou chiar Saturnul. Suntem departe, e drept, dar lucrurile par sa se miste intr-o directie buna. Eu sunt optimist si sper sa vedem un litoral romanesc asa cum ne dorim.

[19.07.10 15:23:34]

Corect, dar turism la rang de industrie nu poti face doar cu vile si mini-hoteluri, fara a asigura all-inclusive, curse aeriene regulate, transfer aeroport, excursii, samd. Standardele de confort au crescut destul de mult in ultimii 20 de ani, si daca nu poti face fata concurentei, ramane doar sa traiesti din turismul de week-end.

Boyton
    [19.07.10 15:24:39]

cred ca ai vazut prea multe filme si printre barbari erai si tu (seful barbarilor)

doctorul45
    [19.07.10 15:58:33]

am fost eu la inceputul lui sept 2009 pt 2 nopti la h. selena in ef. nord si dupa ce imi petrecusem concediul de vara pe litoralul bulgaresc diferenta e enorma in favoarea bulgarilor. La noi totul e aproape neschimbat de 20 ani iar unde e hotel nou preturile sunt umflate rau. Ca sa nu-ti mai spun ca atunci cind am intrat pe plaja de la belona salvamarii duceau intr-o patura un inecat spre ambulanta.

In alta ordine de idei Kristal a fost primul hotel in care am stat cind am inceput sa facem concediile in bg. Atunci avea demipensiune si ni s-a parut cel mai bun hotel. Acum nu l-as mai alege in primul rind datorita distantei fata de plaja...

[19.07.10 16:47:09]

[@boyton:] - Poate imi imprumuti tu lantul, ceafa si burta si atunci voi fi barbar ca tine! Singurele filme care ruleaza sunt alea in care toti ghertoii cred ca pentru cateva sute de EUR de persoana au dreptul sa-si bata joc de munca unor oameni pentru a-si compensa frustrarile! Suntem niste nemancati fara educatie iesiti din grota! Daca europenii n-aveau nevoie de piete de desfacere, acum eram in cort mancand pe butelie! Si chiar daca n-ai Merzan, poti incerca aceleasi senzatii tari pentru cateva sute de eur in bulgaria. Pentru cateva zile uiti ca esti un nimeni in tara ta. Si functioneaza. Stai linistit, data viitoare nu voi tine locul ocupat pentru a face loc altor animale sa grohaie in libertate!

Boyton
    [21.07.10 18:41:15]

[......] chiar ai prea multa imaginatie si nu stiu care e mai nimeni dintre noi si chiar imi dau seama ca nu prea esti iesit prin lume sa te dai superior fata de alti (vedem aschia din ochiul altuia dar barna din ochil nostru nu o vedem)

Ar trebui sa mergi un pic prin America sa vezi cam ce fac americanii pe vapor in croaziera unde mananca acolo vomita si o iau de la capat tot acolo isi iau pastile sa manance mai mult si multe altele, noi romani santem mici copii pe langa ei asa ca stai linistit mai iesi prin lume un pic si dupa aia sa vorbesti cu atata patima de altii cand farfuria ta dadea pe afara de plina ce era, din astia ca tine sant pe toate drumurile

Cred ca tu te refereai la tine in comentariul tau

webmasterXY*
    [21.07.10 18:47:58]

@Boyton & @bodyshot, va rog sa va revizuiti tonul si modul de adresare in cadrul discutiilor, incercand astfel de evitati atacurile la persoana!

[26.07.10 00:34:01]

Boyton: "galben" si doua zile suspendare pentru remarci deplasate (atac la persoana).

luminitab
    [01.09.10 12:18:41]

Am citit ceva mai tarziu rew, adica dupa finalizarea disputei. Totusi nu ma pot abtine sa nu fac o remarca: amandoi au dreptate. Anul acesta am avut ocazia in concediu sa vad cum se comporta alti europeni la masa. Vreau sa va spun ca am avut aceeasi senzatie pe care mi-au creat-o conationalii mei la all inclusive. Concret: si francezii si englezii si nemtii au ,,gortanii" lor. Si ei isi umplu farfuriile pana la refuz si le lasa 3 sferturi pe masa si ei fac galagie si ei vorbesc urat cu ospatarii. La polonezi am vazut aceleasi ,,cefe groase" cu lanturi de un chil (sic!).

Sigur ca nu pot fi de acord cu asta dar se pare ca toate popoarele au nevoie de cei 7 ani de-acasa, nu numai romanii!! Vreau parerea WebmasterXY, daca are timp sa-mi raspunda...

[01.09.10 12:33:39]

simplificand si reducand grosolan lucrurile - eu inclin sa cred ca la "ei" situatia tinde spre "exceptii", pe cand "la noi" - mai mult catre regula, din pacate

Si mai cred ca experienta ori studiul depinde foarte mult de categoria de hotel - la hotelurile ieftine, "populare" exista sanse sa gasesti proportii egale cat de cat echilibrate; la cele mai scumpe, eu unul nu am vazut straini necivilizati; romani insa da...

luminitab
    [01.09.10 13:01:01]

Ceea ce am descris apartinea unui hotel de 5 stele din Grecia si credeti-ma ca sunt o persoana intelegatoare si... cred eu... destul de obiectiva.

Acum, daca vreti sa despicam firul in 4, putem sa spunem ca nu suntem noi, romanii cei mai prost crescuti europeni. Nu stiu de ce trebuie sa ne consideram noi totdeauna sub nivelul de civilizatie al altor popoare.

Si mai cred ca experienta ori studiul depinde foarte mult de categoria de hotel

Nu am inteles ce-ati vrut sa spuneti. Puteti sa-mi explicati?

[01.09.10 13:10:49]

@luminitab, eu cred ca este destul de clar ceea ce a spus Admin-ul. (Re) citeste cu atentie si-ti vei da seama.

Pe de alta parte aici discutam despre aspecte legate de hotelurile bulgaresti, nu despre Grecia la care ai facut referire.

[01.09.10 13:13:44]

Te asigur ca nu am nici timp si nici chef "sa despic firu-n patru".

Mi-ai cerut o parere, ti-am spus-o. Parerea mea personala e ca noi romanii (ca popor) SUNTEM de facto sub nivelul de civilizatie al multor alte popoare.

In ce priveste nelamurirea ta, daca citesti mai cu atentie, o sa intelegi, e explicitat foarte clar, imediat unde ai terminat tu, abrupt, citatul.

bodyshot*, Boyton, ciubaka, doctorul45, luminitab
    Alte impresii din această RUBRICĂKristal Hotel: