ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2023
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 18.06.23
DEC-2022

Biserica Sfânta Maria Pipera Voluntari

Aflasem doar de cateva zile ca sunt bolnava si toti din familie ma asaltau cu indemnuri opereaza-te, opereaza-te, nu ai timp. Stiam si intelegeam foarte clar cat poate fi de grav si si cred ca am primit vestea avand in inima mea ca doar Dumnezeu stie ce imi este dat sa mi se intample si mai ales ca Dumnezeu ne iubeste si vrea mereu ca noua sa ne fie bine, indiferent daca noi nu putem intelege calea prin care ajungem sa fim bine insa...

Ceva s-a intamplat in sufletul meu iar In ziua, despre care vrea sa va povestesc, era ziua in care in care pentru prima oara in viata m-a cuprins intr-adevar teama si intrebarea voi trai, Doamne? sau... de acum totul va ramane aici iar eu voi pleca de pe lumea aceasta, urma sa fac o analiz a carei interpretare medicala indica gravitatea, stadiul bolii si de aceea eram in punctul in care sufleteste aveam nevoie de ajutor sa pot merge inainte.

Curioasa si cumplita stare aveam si atunci eu care urasc tv-ul dimineata am simtit un indemn ca vreau neaparat sa privesc la tv si m-am trezit zapand telecomanda astfel fiind total absorbita de prezenta intr-o emisiune despre care habar nu aveam{neuita-ma de obicei la tv) chemarea si indemnul Parintelui Emilian care tot repeta veniti, veniti, veniti Biserica Sfânta Maria Pipera Voluntari va veti gasi linistea, sanatatea, vindecarea. Era atat de puternic indemnul incat am mers sa caut aceasta bisericuta unde se aflau si mostele Sfantului Pangratie si a Sfintei Agnia Biserica Sfânta Maria Pipera Voluntari iar ce am intalnit acolo întâlnești poate doar în cele mai frumoase vise.

La intrarea în sfântul lăcaș, în partea stângă, o icoană a Maicii Domnului reușește zi de zi să schimbe viețile tuturor celor care se roagă la Ea În curte, există o micuță cascadă, construită din piatră de munte, de o frumusețe uluitoare, cu apă extrasă de pompă de la un puț, peste care se află un vechi podeț. Dar și șapte brazi, simbolul celor șapte puteri. Credincioșii aruncă un bănuț în apa cristalină, un fel de apă de leac, își pun o dorință și sunt siguri că vor scăpa de durerile sufletești și trupești. La intrarea în sfântul lăcaș, în partea stângă, o icoană a Maicii Domnului reușește zi de zi să schimbe viețile tuturor celor care se roagă la Ea.

Bunătatea Sfântului Pangratie nu se poate descrie în cuvinte. Și cine îi atinge moaștele nu-l va uita niciodată. Sfantul Pangratie a fost un martir crestin din secolul al III-lea, care a suferit multe chinuri si torturi din partea persecutorilor romani, insa nu si-a renegat credinta si a ramas loial lui Dumnezeu pana la sfarsit.

Rugaciunea Sf Pangratie este una dintre cele mai indragite rugaciuni din crestinism, si m-am convins ca aduce speranta si liniste interioara celor o rostesc. „Prea Sfinte Pangratie, te rog sa ma ajuti sa imi gasesti pacea si sa imi umpli inima de speranta si credinta. Ajuta-ma sa trec peste incercarile vietii si sa raman loial lui Dumnezeu, asa cum ai facut si tu. Amin.” Aceasta rugaciune sa fie rostita in momentele de incercare, de tristete sau de neliniste, ca sa gasesti puterea de a merge mai departe si pentru a gasi linistea interioara, puterea de a trece peste momentele de incercare si de tristete. Am mai aflat ca pe 26 martie a fost Ziua dorințelor, iar cele mai mari minuni le-a făcut Sfântul Pangratie, când s-a milostivit și a vindecat mulți bolnavi de cancer (iar mie personal mi-a dat operatie cu reusita totala si ferire de cumplita si necrutatoarea boala find printre cele cele 5% cazuri rare si de exceptii in care oamenii au fost feriti de aceasta cumplita boala! Amin!).

Biserica este deschisă nonstop, iar slujbele, rugăciunile și dezlegările pentru oamenii care poposesc în acest loc „ca la final de linie” , se săvârșesc sâmbătă și duminică. indiferent cat de greu v-ar fi faceti efortul si ajungeti laBiserica Sfânta Maria Pipera Voluntari si veti simti ca si mine binefacerile rugaciunilor facute aici (eu am 4 luni de la operatie si sunt foarte bine! Amin! nenumărate minunile pe care le face zi de zi la biserica Sfânta Maria Pipera-Voluntari, dar un moment minunat s-a petrecut recent cu mine am fost binecuvantata de Dumnezeu cu Darul vietii a doua oara, operatia a reusit cu succes si crutandu-ma de grea suferinta si dandu-mi sansa de a imi recapata sanatatea si de a trai in sanatate, cumpatare, credinta, recunostinta si bucurie pentru fiecare clipa pe care acum o pretuiesc ascultand Canonul Parintelui Emilian de la Biserica Sfânta Maria Pipera Voluntari care atunci cand m-a ascultat in spovedanie si mi-a daruit O sticluta cu mir, mi-a dat binecuvantare si mi-a spus plin de incredere :" ai viata in tine, si sigur va fi bine! " si a avut cuvant plin de adevar caci, are Har mult Parintele Emilian, doar credinta curata sa ai in suflet si vei simti, iar azi cand am venit sa multumesc am primit din nou canon cum a spus dansul "traieste in Bucurie", sa nu uitati zi de zi sa urmati canonul acesta.

Doresc să-i mulțumeasc Preacuratei Fecioare, Sfântului Pangratie sfântul dorințelor, Sfânta Agnia, vindecătoarea bolilor fără leac, și tuturor sfinților pentru că au mijlocit rugaciunea mea catre Domnul Nostru Isus Hristos si am fost binecuvantata de Dumnezeu cu Darul vietii a doua oara, crutandu-ma de grea suferinta si dandu-mi sansa de a imi recapata sanatatea si de a trai„ca spre a aduce Lauda catre Domnul, Sfintei Treimi, Maicii Domnului si Sfintilor Sai

Parintelui Emilian ii doresc sa-l raspateasca Dumnezeu pentru iubirea, deschiderea, daruirea si sfaturile care mi-au incalzit inima de fiecare dat cand l-am ascultat si ii doresc doresc Slujire Duhovnicească și Sf Treime, Sf Maria, și sf. Mucenic Pangrati, Sf Acnia să fie alături toată viata Dumnealui!

Domnul este tăria mea și scutul meu; în El mi se încrede inima și sunt ajutat. De aceea îmi este plină de veselie inima și-L laud prin cântările mele. Psalmul 28:7

Amin. multumesc pentru ca am avut sansa sa va impartasesc impresiile si trairile mele despre puterile rugaciunilor din Biserica Sfânta Maria Pipera Voluntari

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Aceste linii de Autobuz opresc în apropiere de Biserica: 343,449,450,459,473

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Inima deschisa catre divinitate.

Trimis de KasVioara in 18.06.23 21:13:43
Validat / Publicat: 18.06.23 21:29:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI. A mai fost în/la: Biserica Adormirea Maicii Domnului Pipera Voluntari

VIZUALIZĂRI: 10947 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (KasVioara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.06.23 21:27:53]

@KasVioara: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] Biserici, mânăstiri în București și împrejurimi:

• pagină generată în 0.073791980743408 sec