ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.06.2023
SEP-2022
Solo
EXCELENT

Rozsa Csarda Hegyesgalom

Hegyeshalom e un loc de popas între Ungaria și Austria foarte popular, e la îndemână, aproape de autostradă, ieftin și se mănâncă bine.

Am încercat în ultima vreme să văd și alternativele la celebrul Paprika Csarda, așa am ajuns și la Rozsa Csarda. Cred că e o concurență teribilă între cele două locații, până și literele de pe firmă sunt scrise cu fonturi asemănătoare, n-aș putea spune care a fost primul sau cine ia clienți de la cine, cert e că hanurile și-au dezvoltat strategii serioase pentru atragerea clienților.

Prețul la Rozsa Csarda mi s-a părut unul foarte bun. Am stat într-o camera single. Chiar single. Adică un singur pat de o persoană si o cameră ceva mai mare decât o cușetă, dar cu tot ce trebuie, dulap, cuier, masă, televizor, baie și alte cele. Baia foarte mică și ea. Cu chiuveta am avut un pic de furcă, e greu să te speli de exemplu pe față și să stai cumsecade cu toată fața deasupra chiuvetei pentru că lățimea chiuvetei e jumătate din cea a capului, astfel mare parte din apă a curs pe jos, noroc că nu era nevastă-mea cu mine să-mi tragă o morală. Dar m-am descurcat și cu asta, dușul a funcționat așa cum trebuie, în baie este săpun din partea casei. La urma urmei am venit aici să dorm și asta am și făcut, n-ar fi fost mare câștig să fi avut o camera mai mare. Ei, însă la preț e imbatabil hanul: am plătit 30 de euro pe noapte. Atât costă o cameră single.

Am revenit ceva mai recent la han și prețul pentru camera single e în continuare 30 de euro. Adevărul e că mai rar găsești asemenea prețuri, oricum e destul de rar și conceptul de cameră single-single. Aici se potrivește bine, foarte mulți din cei care opresc la han sunt singuri în mașină, dă-le dom’le ce le trebuie, mi-a plăcut idea. Atenție – cu mic dejun inclus! Când am văzut prețul mi-am zis, să vezi că la mic dejun o sa primim o coajă de pâine și apă ????. Însă nu, e mâncare decenta, suficientă, ochiuri, omleta, cârnăciori, crenvurști, mezeluri, cașcaval, roșii, cafea, cereale și altele. Adică tot ce trebuie. Bravo lor. O cameră dublă pentru două persoane cum ar veni e 60 de euro, preț comparabil cu cel al concurenței.

Cum spuneam, am revenit recent aici, iar micul dejun era neschimbat, deși mă gândeam că poate or fi economisit pe undeva pe motiv de inflație. Am plătit cu cardul, însă la sosire mi-a cerut doamna de la recepție 10 euro garanție, cash. I-am plătit, n-am pus multe întrebări, mă gândeam eu că o fi pentru telecomanda de la TV sau așa ceva, o relicvă de pe vremurile când se ciordeau. La plecare am întrebat, era deja un domn la recepție, vorbea românește și mi-a explicat că plata garanției se face pentru cardul de acces în cameră. Sunt mulți care-l uită în buzunar și se tot duc iar cei de la recepție rămân cu paguba. Mda, are sens.

Am rezervat camera pe mail cu câteva săptămâni înainte și deși am primit confirmarea, am fost rugat să confirm telefonic în ziua sosirii. Mai ales ca ajungeam după ora 10. Este mereu cineva la recepție, nu e o problemă cu ajunsul târziu, însă în cazul în care rezervi și nu vii până pe la 22-23 și ei au alți clienți, dau camera altora. O fi și asta o tactică (mă gândesc eu) în lupta cu concurenții, probabil că-și rezervă unul altuia camere doar așa, să le țină ocupate. Ok, însă, am sunat de pe drum și am ajuns cu bine. La recepție vorbesc și engleză și germană și română, de toate. Este parcare suficient de mare și se pare că e păzita. La intrare era un nene, pardon un bácsi (suntem în Ungaria) care mi-a indicat unde să parchez care părea să fie un fel de gardian.

Restaurantul se închide după 22, eu am ajuns puțin după, am primit un gulaș decent. Și bere la 3 euro. Și la restaurant te poți înțelege în orice limbă. Probabil angajații au avut de-a face de-a lungul timpului cu fel de fel de oameni, sunt puțin suspicioși. După ce am terminat de mâncat m-am ridicat de la masă, m-am dus până la mașină, rămăsesem fără dohan și am remarcat că doamna care servea a ieșit foarte precipitată să vadă ce se întâmplă, se gândea probabil să n-o șterg fără să plătesc. Mda, înțeleg.

La intrarea la han este un totem unde e scris un preț chiar mai mic pentru camere: 25 euro, dar cred că ăla e rămas din altă epocă. Față de vecinii de la Paprika aici terasa e acoperită, se poate sta decent afară pe terasă chiar și iarna. Dincolo, terasa se strânge complet, nu-s mese sau scaune iar dohănitorii au la dispoziție un fel de stație de autobuz, din aia unde stai în picioare.

Ce nu mi-a plăcut, dar de fapt mi-a… plăcut a fost mirosul de pe holul ce ducea înspre camere, mirosea a ceva dezinfectant, nu foarte tare însă ciudățel. Însă cu acest miros eram familiar în căminul studențesc unde am petrecut ani frumoși din viață și iată cum un dezinfectat a devenit pentru mine ce a fost madeleina pentru Proust.

Un alt avantaj pe care l-am găsit aici e mic dejunul care începe de la 6.30 dimineața. E numai potrivit pentru călătorul căruia-i șade bine cu drumul și se gândește că dacă o ia spre țară mai adaugă o oră la sosire. La recepție am primit un card de mic dejun și un bilețel cu parola de Wifi, a mers chiar foarte bine. E de recomandat, semnalul la telefon poate să sară între rețele, ba în Ungaria, ba în Austria. Una peste alta a fost ok hotelul, decent și la un preț imbatabil, vi-l recomand cu drag.

Trimis de Trank in 16.06.23 15:28:09
Validat / Publicat: 16.06.23 16:22:44

VIZUALIZĂRI: 510 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Hotelul vazut din parcare

[16.06.23 20:40:31]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

crismisPHONE
    [17.06.23 11:11:46]

@Trank: Notat! De hotel nu cred să avem de trebuință, dar de restaurant poate că da. Relativ curând... Mersi! Tot de de-astea faine să ai parte și să ne mai vinzi și nouă (pe câte-un vot, nu degeaba!) astfel de ponturi! Călătorii cu spor!

TrankAUTOR REVIEW
    [19.06.23 09:54:43]

@crismis: Multumesc mult si toate cele bune !

crismis, Trank
    Alte impresii din această RUBRICĂRozsa Csarda Hotel: