ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2023
ÎNSCRIS: 19.06.11
SEP-2022
EXCELENT

Restaurantul Rynec 95, un restaurant bun și central din Poznań

În sejurul nostru din Poznań, vezi impresii, îmi propusesem să mănânc „Rața în stil Poznań” , am mai spus, atunci când merg la un restaurant aleg produse tradiționale sau specialități ale localului sau bucătarului și în timpul documentării găsesc prin zonele vizitate și câteva localuri tentante. Și în Poznań am avut în vedere câteva, unul din ele fiind Restauracja RYNEC 95 din Orașul Vechi la care am și ajuns.

Restaurantul Piața 95, cum ar fi denumirea lui în română, se află în Ulica Stary Rynek (Strada Piața Veche) , are telefon, email, le găsiți pe rynek95.pl, pe FB sau instagram.com/rynek95 împreună cu alte detalii. Este deschis zilnic începând cu ora 12, se închide la ora 23 joia și duminica și la ora 24 în celelalte zile.

Pe Tripadvisor este apreciat cu 4,5 puncte din peste 1.800 de recenzii și poziționat pe locul 5 din cele 885 restaurante din Poznań.

Funcționează la parterul unei clădiri cu trei etaje, în Pivnița clădirii și pe Terasa cu umbrele din fața ei fiind cunoscut pentru mâncărurile sale tradiționale poloneze, dar oferă și mâncăruri internaționale și, la solicitare, vegetariene și vegane.

Stary Rynek fiind o zonă pietonală nu se poate parca la restaurant dar oferă Wi-Fi gratuit, iar plata se poate face numerar sau cu cardurile bancare.

Intrând în restaurant am fost întâmpinați de un tânăr vesel și amabil, vezi poza, vorbitor de engleză, am înțeles că tot personalul vorbește engleza, care ne-a invitat la o masă, erau mese libere, nici la plecare nu erau toate ocupate, fiind o oră intermediară între prânz și cină. În pivniță erau și mai multe mese libere.

Am primit Meniurile printate, în engleză, cu denumiri și detalii dar fără poze, poze am văzut pe Tripadvisor.

Oferta este bogată și bine structurată cu capitolele standard și două dedicate, Mic dejun, interesant pare Micul dejun Rynek 95 și Mâncăruri pentru copii, Mini pizza, File de pui. Capitolele standard cuprind Aperitive, Foccacia sau Pâine cu usturoi, Nachos mexican, Aripioare de pui, Brânză în diferite combinații, Creveți, Supe de legume, de roșii, Borș cu cârnați, Pierogi tradiționale cu cartofi sau cu carne. La Feluri principale sunt oferiți Cartofi hasselback, specialitate suedeză, cu diverse tipuri de carne și legume, Sos RYNEK 95 în combinație cu carne de pui, porc, vită, preparate din carne de Rață, din Pește iar Salatele sunt de pui, de brânză, fructe de mare cu diferite legume. Se prepară Burgeri și Pizza în mai multe variante, iar ca Desert servesc Plăcintă cu mere, Fondant, Înghețată, Tiramisu.

Ca Băuturi se găsesc Limonadă de casă, Ceaiuri și Cafea, Bere draft sau la sticlă, Tării, Vinuri poloneze sau străine și o gamă foarte variată de Cocteiluri. Tânărul nostru anfitrion s-a retras, noi am început studiul, a fost ușor, am combinat tradiționalul cu specialitățile, m-am hotărât rapid pentru prim fel la Zurek wielkopolski (Borș acru din Polonia Mare) , mai mâncasem această supă și mi-a plăcut, iar ca feluri principale am optat pentru Kacze udko confit (Pulpă de rață confiată) și Stek z karkówki z sosem RYNEK 95 (Ceafă de porc la grătar cu sos RYNEK 95) .

Soțul a rămas să dea comanda, eu am mers să pozez prin Sala plăcut decorată, cu ferestre mari ce asigurau un bun iluminat. Interiorul este cald, are pereții placați cu lambriuri de lemn, din lemn este tavanul, iar mesele și scaunele simple, tot din lemn, creează o atmosferă odihnitoare, plăcută, înviorată de vitrinele iluminate ce adăpostesc sticle cu vin. Am coborât și în Pivnița în care am găsit aceeași atmosferă și același mobilier, diferă doar pardoseala din plăci ca din cărămidă, plafonul cu bolți și zidurile din cărămidă. Este foarte potrivită pentru petreceri de familie, întâlniri cu prietenii sau cu colegii. În fața Restaurantului o Terasă cu umbrele și mobilier din ratan nu prea îmbietoare în acea seară de toamnă; era răcoare și în Piață șantier.

Am revenit la masă, a venit și „Borșul acru din Polonia Mare” cu cârnați, ciuperci și ouă, presărată cu verdeață, supă sățioasă, bună la gust, am mâncat-o cu plăcere, apoi au sosit și felurile principale. „Pulpă de rață confiată” a fost excelentă: carne fragedă, crocantă, suculentă, ușor condimentată, cu piure de cartofi pufos și gustos, cu sfeclă roșie, măr copt și gem de merișoare, delicioase. La fel a fost și „Ceafă de porc la grătar cu sos RYNEK 95” servită cu cartofi copți, cu brânză de vaci și salată de varză.

Am primit Nota de plată, 119 zloți, circa 132 de lei, un cost bun pentru cele ce ne oferise Piața, mâncare bună, sățioasă și gustoasă, suficientă, ca de obicei am avut nevoie de ajutor, pe care am achitat-o cu cardul Revolut iar serviciile le-am achitat cash. De aici am mers la apartamentul nostru pentru odihna necesară după o zi plină de plimbare.

Având o poziționare în zonă turistică Restaurantul Rynek merită avut în vedere de cei ce merg în Poznań și vor o mâncare gustoasă la prețuri convenabile. Mergeți acolo și nu veți regreta!

despre SERVICII

Personal amabil, prompt, vorbitor de engleză

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Restaurant plăcut aranjat, cu o pivniță generoasă. Felurile de mâncare au fost generoase și bune la gust. Am mâncat o pulpă de rață excelentă, cea mai bună servită de mine și borșul acru a fost foarte bun, adevărată bombă calorică... se mănâncă bine în Polonia...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Un restaurant în "buricul târgului" în Rynek adică Piața Mare din Orașul Vechi. Zona este deosebită dar când am fost noi era în reconstrucție, se lucra de zor...

Trimis de mprofeanu in 13.06.23 17:10:15
Validat / Publicat: 13.06.23 17:47:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLONIA.

VIZUALIZĂRI: 508 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Poznań, Restauracja RYNEC 95, Ceafă de porc la grătar cu sos RYNEK 95, foarte bună

[13.06.23 22:12:44]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[14.06.23 20:17:50]