ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2023
Familie
5 AD. + 2 COPII -- v: 4, 7
EXCELENT

Horizon Apartment - Kaliakria Sea View Apartments – mult peste așteptări

O vacanță, fie ea scurtă ori mai lungă, trebuie pregătită într-o anumită măsură. O informare-documentare de bază e utilă pentru a nu fi surprinși în mod neplăcut. Surprizele plăcute sunt de dorit! Așa am pățit noi cu această cazare în Bulgaria în minivacanța de 1 iunie. Am studiat puțin unitatea de cazare (amplasare și impresii ale călătorilor precedenți), am privit fotografiile postate pe web și... am rezervat online. Ei bine, realitatea ne-a întrecut așteptările, în sensul bun al frazei. ????

După ce am parcurs într-un timp rezonabil drumul spre Bulgaria (vezi impresii) și ne-am bucurat de peisajul oferit de mulțimea de maci de pe traseu, după ce ne-am oprit la obiectivele convenite și chiar la o mică porție de soare pe plajă, am ajuns la apartamentul închiriat pe platforma Booking.

Vizită: iunie 2023

Adresă: Kaliakria Resort, Kavarna - Topola, Bulgaria

Coordonate: N 043° 25.095, E 28° 16.614

Horizon Apartment - Kaliakria Sea View Apartments se numește unitatea de cazare privată cu trei dormitoare și living arvunit pe Booking cu o săptămână înainte, plata integrală la rezervare. Apartamentul se află într-o clădire aparținând complexului numit Kaliakria Resort, complex hotelier situat în localitatea Topola, la doar 6 km depărtare de orașul Kavarna și 13 km distanță de Castelul Reginei Maria din Balcic. Comunicarea cu proprietarul, care deține mai multe apartamente în complex, s-a efectuat prin intermediul convorbirilor telefonice și a mesajelor WhatsApp. Deși pe Booking era menționată o garanție de 200 leva cash, returnabilă la plecare, această sumă nu a fost percepută.

La intrare în complex există o Recepție pentru partea de resort, noi nu am avut treabă cu ea. Complexul hotelier este format din 16 corpuri de clădire cu trei etaje, pe aleile dintre construcții fiind marcate locuri de parcare (insuficiente probabil în plin sezon). Check-in-ul se face după ora 15.00, cheile aflându-se într-o casetă amplasată lângă ușa apartamentului, codul fiindu-ne transmis prin mesaj (la plecare cheile se depun în aceeași casetă).

Descriere apartament

Proprietatea are 195 mp și se întinde pe două etaje: la primul nivel se află livingul cu bucătărie integrată, două dormitoare cu două băi (unul cu pat dublu, unul cu paturi twin) și o cameră tehnică sub scară, la al doilea nivel se găsește un dormitor și o baie de mari dimensiuni. Pe casa scării, la etaj, mai este amplasat un pat cu etaj. La ambele etaje se găsesc terase mari dotate cu mobilier (masă, scaune); avem acces la balcoane din două dormitoare și living.

Pe jos era o pardoseală care imita piatra, „rezistentă” la orice mizerie. Ferestrele mari, luminoase, erau acoperite de perdele și draperii subțiri. Există aer condiționat centralizat în apartament, controlat de o telecomandă aflată într-un suport lângă ușa de acces. Multe surse de iluminat – becuri și spoturi, câteva însă arse. În living se află un șemineu funcțional (aveam un sac cu lemne la dispoziție), altul fiind în dormitorul de la etaj.

Tv lcd de mici dimensiuni prezent doar în living, am găsit în grilă două posturi românești: TVR-ul și Antena 1. Wi-fi-ul funcționează bine, parola e lăsată lângă tv. În camera de serviciu de sub scară se află un boiler, mașina de spălat, fier de călcat, masă de călcat, ustensile de măturat, uscător de rufe, feon. Mobilier suficient peste tot, capacitate mare de depozitare.

Băile sunt dotate cu ventilatoare, iar la etaj cu fereastră. Avem în dotare căzi de baie cu perdea, iar la etaj cadă de colț cu hidromasaj (funcțional) și încă un boiler. Am găsit prosoape de față și baie, hârtie igienică de calitate și săpun lichid.

Bucătăria e dotată cu tot ce ai nevoie: aragaz electric, frigider (cam micuț raportat la capacitatea apartamentului), mașină de spălat vase, cuptor cu microunde, espressor cafea, aparat de prăjit pâine, cană fierbător. Prin sertare, dulapuri și vitrină avem tot felul de veselă, sticlărie, oale și tigăi.

În apartament era curățenie, deși dacă aș dori să fiu foarte exigent mai găseam câteva pânze de păianjen și ciuciuleți (poate după perioada de iarnă), de asemenea la băi era curat.

Punctul forte este priveliștea spre Marea Neagră, Cap Kaliakra și piscină. De pe faleza înaltă cuprindeam cu privirea o mare întindere naturală, dar și o parte din complexul nostru și cel de golf, situat cu o treaptă mai jos. Superb!

În complex există 5 piscine dintre care 2 gen infinity; au și spații mai puțin adânci, pentru copii. Am avut acces la toate piscinele din complex (2 încă nu erau umplute cu apă) și ne-am bălăcit deși ar fi mers 1-2 grade în plus la temperatura apei. Cele două piscine mari au și baruri. În incinta resortului sunt două locuri unde poți lua masa: un restaurant și o terasă-pizzerie. Nu lipsește un mic loc de joacă pentru copii. Vegetația și gazonul sunt îngrijite și completează atmosfera de vacanță.

Tot lângă complexul hotelier se află un parc acvatic cu multe tobogane – Aquapark Topola Skies, un manej cu cai pentru doritori de echitație și un mic supermarket pentru cumpărături de urgență.

Concluzie. Pentru prețul plătit am primit un apartament imens cu un view amazing. Ne-am simțit bine, am dormit bine, am vizitat, am făcut baie și plajă. Mult peste așteptări!

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 11.06.23 17:05:36
Validat / Publicat: 11.06.23 18:31:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1375 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Dormitor 3 (la etaj).

• Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier: