ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2010
ÎNSCRIS: 18.07.10
JUL-2010
6 AD. + 4/intre 1 an si 11 ani COPII

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Slabut dar acceptabil fata de litoralul nostru

Hotel de 3 * nu mai mult (hotel vechi comunist -renovat, dar cat de cat ok),

camerele cat de cat curate cu aer conditionat, lcd, frigider, cam multe paturi intr-o camera 1 dublu, 1 suprapus, 1 canapea,

receptioneri incuiati la cap,

servicile acceptabile,

la masa gasesti ce sa mananci doar daca esti prea fitos mori de foame,

piscina exterioara super ok, vin, bere, coniac etc la discretie poti sa-ti pui si in cap.

Nu se compara cu alte hoteluri din albena (ralitsa superior 4*), recomand hoteluri sub sigla SOL, TUV, care sunt concesionate de nemti si se ofera alte servicii mult mai de calitate

Trimis de raid in 18.07.10 22:21:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena RALITSA SUPERIOR

VIZUALIZĂRI: 1991 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina si hotelul din spate

armin
[19.07.10 07:04:39]

In ce sens nu se compara cu alte hoteluri (Ralitsa)? Este mai bun sau mai slab decat Ralitsa Superior?

kukla
[19.07.10 10:05:32]

buna,

noi avem bilete la laguna garden. Ne poti spune ceva despre acest hotel, stiu ca sunt apropiate? care a fost cursul de schimb?

Despre sezlongurile la plaja ce ne puteti spune, era aglomerat, cam pe langa ce hotel debarca turistii autocarele din Romania?

Multumesc...

[19.07.10 11:05:15]

sa inteleg totusi ca nu este chiar asa de rau, sunt unii care spun chiar ca e groaznic,

eu plec in aug. cu copilul si deja am luat frica la ce voi gasi acolo (e prima data vara in bg).

ceva sfaturi poti sa ne dai: daca ai data ceva spaga, ai obtinut camera cu vedere la mare, despre parcare, despre personal, ceva poze... etc.

multumesc si in functie de timpul disponibil astept un raspuns

[19.07.10 13:38:18]

[@kukla:] ralitsa este concesionat de nemti deci servire si servicii ireprosabile. dar nu te speria nici de laguna beach ca nu este chiar asa de rau

[19.07.10 13:41:06]

[@marrtini:] laguna garden face parte din lantul laguna toate sunt aproximativ la fel decat laguna beach un pic mai sus, cursul 1.83 la hotel si la vama veche 1,92.

sezlonguri sunt la plaja si piscina dar la plaja daca vrei mai in fata trebuie sa te duci pe la 7.00.

full de romani in laguna beach cred ca erau in proportie de 99%

[19.07.10 13:46:06]

spaga nu am dat, parcarea este mica, totusi am gasit loc de parcare stai linistit ca nu se fura masini in albena pe unde se intra este si iesirea este bariera si la 10m de bariera este politia,

eu am cu un copil de 1 an si 6 luni, nu suntem prea fitosi in servicii, am mai fost si in alti ani in albena, toate camerele au vedere la mare, piscina ok camerele au gresie pe jos dar cat de cat ok sa te odihnesti au A/C, lcd, frigider, in principiu acceptabile, iar mancarea ai de unde sa alegi.

Altadata luati bilete la hotelurile sub sigla SOL, TUV adica (ralitsa superior, kaliakra, flamingo)

distractie placuta.

[19.07.10 14:28:25]

multumesc pt raspuns, am luat aici bilet pt ca a fost mai ieftin am vrut kaliakra dar era scump pt bugetul de anul asta,

e prima data in bg si am citit multe pareri negative, nu sunt pretentios dar unii chiar povestesc de vacanta lor cu niste cuvinte de iti vine sa renunti...

oricum daca scapam de criza asta sper sa ma reintorc la vacantele din antalya, dar de preturile sunt cel putin duble...

inca o data multumesc pt raspuns si cred ca aceiasi parere o voi avea si eu la intoarcere

[20.07.10 22:08:50]

Pana o sa apuc sa postez un review mai complet (am fost la Laguna Beach intre 6 si 13 iunie 2010) pot sa te asigur ca nu ai de ce sa-ti faci probleme; intradevar, opiniile de aici sunt diverse, dar pe net e greu de stiut cine face aprecierile si ce asteptari are.

Foarte pe scurt (evident, pareri subiective, ale unuia de a scapat prima data anul asta la bulgari )

de 10: mancarea, plaja, marea, vegetatia statiunii

de 9: piscinele hotelului

de 8: curatenia statiunii, posibilitati de distractie (copii)

de 7: camera (oricum, am stat fara probleme 2 copii si 2 juniori de 4 si 1 an)

etc, etc.

Ergo: mergi linistit

[21.07.10 14:03:19]

scurt si la obiect... imi place comentariul tau, nu sunt cu pretentii exagerate (la curatenie, sper sa nu miroase urat in camera cum spunea cineva) si cred ca nu voi fi dezamagit,

te rog ai putea sa imi recomanzi o camera cu vedere la mare si piscina (am vazut poza cu priveliste catre mare, iar in dreapta era piscina de copii cred), conteaza daca dai o "atentie" la receptie, la baietii din parcare, care e cursul ei (am inteles ca merge 10 euro, unii spun 5 dar mi se pare cam putin)

multumesc mult

[21.07.10 14:29:57]

Scurt: nu miroase urat, se aspira zilnic (fara nici o atentie, nici macar verbala, lasi carton pe usa);

am avut vedere spre mare (toate camerele la LB au vedere la mare), dar fiind etajul 1 era obturata de copaci; ca idee, daca e mai sus, se vede marea; tot ca idee, se vede mai frumos de pe plaja pana unde faci 1 minut. Am incercat si eu sa cer mai sus (deh, abia sosisem) dar nu am avut succes. Lasasem 10 EUR in acte (inainte de a cere ceva, in ideea de a-mi face vreo relatie) dar s-a uitat relativ mustarator la mine si nu i-a luat. Receptionistele sunt cam de varsta a doua, probabil la un hotel cu tipe mai tinere ar fi mers .

Parcarea o faci unde vrei (nu exista baieti din parcare, probabil ai in minte baietii cu lazile de prin Bucuresti...), imposibil sa nu gasesti in 100 de m un loc; n-am avut nici cea mai mica emotie legata de siguranta in statiune (si nu am vazut in 7 zile nici o uniforma de politie!!!); asta o sa o observi din prima.

[21.07.10 19:33:57]

inca o data multumesc mult m-au ajutat comentariile tale sa-mi fac o idee despre ce voi gasi acolo, sunt convins ca va fi exact cum ai descris, ma cam mira faptul ca au refuzat "atentia", romanul sta linistit daca stie ca a lasat acolo ceva

[28.07.10 16:12:54]

Buna!

Am vazut ca ai un bebe de 1 an... cum v-ati descurcat cu mancarea? ati avut ce sa-i dati de la hotel sau ati adus de acasa? am si unul mai mic, de 8 luni si nu stiu cum sa procedam cu hrana lui.

Referitor la plaja: sezlongurile sunt sau nu contracost? bauturile se platesc sau sunt incluse in pachet (AI) ?

Referitor la parcare: ... aceeasi intrebare se plateste? dak da, cat?

Ati avut euro sau leva? Ati schimbat in tara sau acolo?

Si inca o intrebare si gata; )) drumul? pe unde ati luat-o rusevamacalarasi?

Merci mult si sper ca nu am fost prea stresanta

[28.07.10 17:10:46]

Tot scurt:

1. bebe: nu ai cum sa-i dai mancare de la restaurant, oricat de buna ar fi (fructe, poate); am avut borcanele de piure (desi acasa nu-i dam asa ceva regulat, l-am "testat" inainte si a mancat); ca sfat, daca apuci, in BG (eu am fost in Carrefour Varna) au preturi macar cu 30% mai mici ca la noi; plus ca au si ceva marci proprii unde cel putin la fructe sunt peste astea de "firma"

2. plaja: sezlong gratuit si pe plaja si la piscina; in iunie nu era f.aglomerat asa ca nu stiu cum este daca e la capacitate maxima; oricum, plaja LB avea foarte multe umbrele si sezlonguri.

bauturi: gratis (AI), mai putin poate diverse supermegafitze de alcool, care pe mine nu ma intereseaza; bar deschis atunci doar in interior; din ce am vazut mai exista posibilitatea de a fi unul la piscina

3. parcare: langa hotel, unde gasesti loc; se platesc 5 leva pe sejur, platibili la plecare; vezi si postul anterior

4. am avut EUR si am schimbat la receptia hotelului (curs unic pe statiune); la inceputul lui iunie era 1,85 leva pe EUR. Ca idee am platit cam peste tot unde erau POS-uri cu cardul (Maestro, simplu, garantez ca merge orice card); iti trebuie leva doar prin statiune, la chestii marunte (jucarii, vederi, gogosi, etc); ca idee am cheltuit extrem de putin in statiune (AI suficient); este bancomat SG (adica BRD) in centrul statiunii, ai curs cred ca 2-3% mai bun decat ala de la receptie, insa se merit numai daca schimbi mult; altfel comisionul de 10 RON tras de BRD indiferent de suma nu se amortizeaza

5. dus (plecat 5.06.2010): Iasi (23:30)-Vaslui (0:45)-Tisita (2:30)-Urziceni (3:50)-Slobozia (5:00)-Calarasi (5:45)-bac (25 lei, vignieta 7 zile BG 5 €/10 leva)-Silistra (6:40)-Dobrici (7:50)-Albena (8:30)

intors (13.06.2010): Albena (14:00)-Varna (14:20)-A2 (14:50)-Shumen (15:45)-Ruse (14:45)

O sa dau mai departe copy/paste de pe alt forum unde am postat:

Am mers eu Albena-Nisipurile de Aur-Varna-Shumen-Ruse, la mijlocul lui iunie 2010. Deci:

Nisipurile-Varna: cativa km, drum cu 4 benzi (un fel de semiautostrada), excelent.

Varna-Shumen: cred ca are regim de autostrada (pe alocuri chiar arata a asa ceva), unele zone in care mai lipsesc ceva bucati de asfalt, etc; as zice ca e peste A1 a noastra.

Shumen-Ruse: drum bun dpdv al asfaltului; destul de virajat, zone cu 2 benzi, zone si cu 4 si cu 3 (ca pe E85 la noi).

Sensibil diferit la ei fata de noi: satale nu-s insirate la drum (ceea ce ma dispera la noi), asa ca portiunile de localitati sunt evident mai reduse.

Eu am mers incercand sa respect limitele sau cu maxim 10-15 km peste. N-am avut nici o problema; de fapt n-am vazut nici un politist, si era duminica dupa amiaza...

PONT: mergi cu mare atentie pe podul de la Giurgiu; chiar inainte (cum vii tu) de a intra in Bg, deci pe partea noastra este (era?) un sant (probabil rost de dilatatie) de am crezut ca acolo raman...(aveam maxim 60 kmh). Pe partea lor de pod nici o asemenea capcana...

Iaca ca nu am fost foarte scurt; sper sa te ajute; o sa incerc sa raspund si in continuare...

[29.07.10 16:40:37]

Buna!

Merci de raspuns... m-ai mai luminat

E prima vacanta cu bebe si de asta sunt asa stresata. Ma gandeam k poate gasim la restaurant vreo pulpita la gratar ceva sa putem sa-i dam si lui sau sa vorbim cu bucatarul sa ne gateasca ceva special, contra cost. Oricum o sa iau mancare de aksa pt primele 3 zile si apoi borcanele. Ideea e ca nu as vrea sa-i dau 8 zile doa borcane.

Legat de bautura: cred k nu m-am exprimat bine... ma interesa daca exista bar si pe plaja (inclus in AI) ; daca nu cam care sunt preturile la suc/bere.

Am dat si eu de gaura aia la pod la Giurgiu (am mai fost pe la Ruse).

Vroiam sa te mai intreb cu vignieta cum ati facut. Noi o sa stam 8 zile... oare trebuie sa luam vignieta pe o luna... ai idee cat o costa?

Merci inca o data pt info... m-ai mai linistit oricum... numai de rau auzisem de hotelul asta. Nu ma astept sa fie ca la greci sau ca la turci dar macar un concediu linistit sa avem

[29.07.10 17:06:52]

Gasesti si pulpe si ORICE vrei sa-i dai la bebe DACA vrei sa stai sa-i dai de mancare la restaurant; varianta borcanele (la noi a fost si lapte praf) e mult mai comoda (o sa vezi... )

Bar pe plaja 90% nu e; dar plaja e la 100 de m de piscina si la 125 de m de holul hotelului...

Am platit si noi 2 vignete (prima in vama la Silistra cu 5 €, a doua in statia de benzina de la iesirea din Albena, cu cardul, 10 leva) de 7 zile; e mai ieftin decat una pe 1 luna.

Iti pot garanta ca paduri si copaci atat de diversi ca in Albena nu cred ca sunt in multe statiuni din lumea asta.

[29.07.10 19:28:29]

mai va deranjez cu o intrebare:bar este decat unul singur in interiorul hotelului? nu mai exista altul la piscina in exterior?sunt amabili barmanii sau fac mutre?vinul alb il dau doar la pahar(mic)?multumesc si scuze daca tot insist cu intrebari aiurea

[30.07.10 09:37:33]

1. cand am fost eu nu era decat barul din hol

2. as presupune ca in varf de sezon au bar si la piscina (adica 20 de m de hol)

3. barmanii isi fac treaba (probabil nu ca-n Turcia, dar decent)

4. nu stiu cum dau vinul alb... Inteleg ca ai vrea la sticla? Oricum, in sala de mese este dozator si cu vin alb si cu vin negru si cu bere si poti sa bei si cu carafa...

[30.07.10 14:05:48]

merci de raspuns... probabil la fel o sa facem si noi vignieta.

cu borcanelele... le mananca prea lacom si apoi vomita de la ele; de asta as prefera mancare.

oricum o sa-mi iau blenderul la mine si vad eu acolo. comenteaza ceva daca iei mancare in camera? fructe de exp.

o zi buna!

[30.07.10 14:07:41]

NU, nu a comentat nimeni.

[30.07.10 14:18:28]

te asteptam cu review!

[30.07.10 21:34:03]

[@georgianamarcu] - buna, pe 10 aug, multumesc frumos,

[30.07.10 21:45:02]

[@ursul-alb] - multumesc mult pt amabilitatea si promtitudinea raspunsurilor; am intalnit si in turcia barmani, ospatari sezonieri care nu prea se descurcau dar in schimb mereu zambeau si deci treceai totul cu vederea;

de vin eram curios deoarece in prima vacanta in bg, de revelion la h madara vinul alb era servit doar in pahare, care aveau 200ml. si nu iti dadea carafa sau sticla, eu nu sunt un "mare consumator", dar ma cam lua nervii sa ma tot duc sa cer cate un paharel care din 2 guri era gata, cel rosu era la sticla de 300 ml. dar nu am putut sa-l beau era sec si mi s-a parut f tare (eu beau dulce sau demidulce)...

inca o data multumesc

[08.08.10 12:00:46]

Din pacate... sau din fericire biletele mele erau la laguna garden nu m-am ocupat eu de achizitionare si mi s-a zis k sunt la 'beach'... ramane de vazut cum e gardenul.

o zi placuta tuturor!

armin, georgianamarcu*, kukla, marrtini, raid, ursul-alb
Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Beach Hotel: