ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2023
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
APR-2023

Jumătate de secol de… lalele în Pitești

Îmi plac lalelele; am fost de multe ori la Pitești, primăvara, pentru a vedea frumoasele flori. Anul acesta în Sectorul 6 bucureștean beneficiem de un minifestival al lalelelor, chiar de la sfârșitul lunii martie numeroase spații fiind acoperite de multicolore corole de lalele. Totuși, o incursiune la Pitești la „Simfonie” nu e de refuzat. Și doresc să vă bucurați și voi de acest festival admirând fotografiile postate.

Cunoscut drept „Orașul Lalelelor” „târgul” de pe malul râului Argeș – Pitești, pe numele lui – este gazdă în fiecare primăvară a unui eveniment care unește florile cu oamenii. Frumos denumită Simfonia Lalelelor manifestarea concentrează culori, mărimi și forme vegetale nebănuite, toate dedicate unei plante superbe: laleaua.

Numele manifestării: „Pitești, de 50 de ani, Orașul lalelelor!”

Ediția: a 46-a

Loc desfășurare: Parcul Lunca Argeșului

Perioadă: 21-23 aprilie 2023

Intrare: gratuită

Site oficial: simfonialalelelor.ro

Deși festivalul ca manifestare nu a împlinit încă 50 de ani, tradiția cultivării lalelelor și a altor gingașe flori de primăvară (narcise, zambile, crocuși, muscari) a atins pragul unei jumătăți de veac, activitatea debutând prin înflorirea câtorva mii de lalele în primăvara anului 1973.

Duminica Sfântului Gheorghe a debutat cu vreme bună, cu un soare zâmbitor. Cred că brusc după ora 11.00 populația orașului Pitești s-a dublat, lucru care s-a simțit mai ales în zona parcului de pe malul Argeșului. Șiruri nesfârșite de autoturisme și coloane de oameni urmăreau o singură țintă: Simfonia Lalelelor. Parcarea parcului s-a dovedit evident neîncăpătoare, trotuarele din zonă devenind o imensă parcare pe distanțe de peste 1 km.

Aglomerația e incredibilă, oamenii vor să profite de natură, de soare, de flori. Cu copil, cu cărucior, cu cățel, cu bunic sau bunică, cu balon sau steguleț – toți se încolonează pe alei. Unii caută cu disperare colțuri „instagramabile” , alții se bucură de frumusețea lalelelor, câțiva aleargă după prichindei.

Organizatorii au amplasat lalele de diferite soiuri, culori și forme pe parcele bine delimitate. De asemenea, au pus pe ici-colo aranjamente florale deosebite, panouri decorative și alte accesorii drăguțe. Ediția din acest an parcă a beneficiat de participarea mai multor comercianți de flori, plante decorative și pomi fructiferi. În cortul dedicat am văzut aranjamente florale speciale, de o frumusețe uimitoare.

Scena și spectacolele, food-truckurile (cu nelipsite cozi) și locurile de joacă gonflabile pentru copii completează „nebunia” (în sensul bun) din parcul Lunca Argeșului.

Vă las în compania fotografiilor, dar realitatea bate „filmul” .

Trimis de tata123 🔱 in 23.04.23 22:06:07
Validat / Publicat: 24.04.23 07:11:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PITEȘTI.

VIZUALIZĂRI: 395 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Lucrări realizate de grădinițe, școli, licee piteștene.

mprofeanuPHONE
[24.04.23 10:58:56]

@tata123 ????: Ai dreptate cu prezentarea Simfoniei Lalelelor, ediția 46, a fost reușită!

Am vizitat Parcul Lunca Argeșului, înainte i se zicea Zăvoi, miercuri și nu era prea multă mișcare în afară de zona din dreapta cum ajungi la intrare unde foarte mulți meseriași construiau un imens loc de joacă cu multe castele...

Mașinile tundeau gazonul de zor. Pavilionul era gol atunci și nici aranjamentele florale de pe alei nu erau. Zonele cu multe lalele erau, chiar îmi spuneam în gând că nu va fi cine știe ce...

Sâmbătă când am fost s-a întâmplat minunea, cred că au lucrat și noaptea. Au apărut lalele plantate atunci în zona copacilor, altele pâlcuri, pâlcuri cu explicații, nu mai spun de gonflabile, zona cu expoziții a școlilor și grădinițelor, pavilionul, și alte decorațiuni...

Ar mai fi multe de spus dar ai prezentat atât de bine...

tata123 🔱AUTOR REVIEW
[24.04.23 12:01:40]

@mprofeanu: Lumea florilor e frumoasă! Florile induc o stare de bine, de bucurie, ne stimulează prin culoare și miros simțurile. Lalelele impresionează prin gama de culori și forme, sunt rezistente la schimbările de temperatură și relativ nepretențioase.

Organizatorii festivalului și expozanții muncesc intens înainte de ziua oficială a deschiderii festivalului pentru a aranja totul perfect. Am auzit discuții între expozanți precum că sunt sosiți în oraș încă de miercuri.

Mulțumesc!

mprofeanu, tata123 🔱