ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2010

Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

ARTICOL ARHIVAT

Nu-l recomand

Tocmai m-am intors din vacanta la hotel Carmen din Venus. Am fost 3 persoane, 2 adulti si un copil (8 ani).

Lucrurile bune care nu le-am gasit si in alte oferte sunt 2: - kids club-ul cu cei 2 animatori ideal pentru familiile cu copii mici. dimineata au activitati pe plaja (daca nu ploua) iar seara intr-o sala special amenajata - piscina coperita si incalzita (grija totusi, pantru ca eu mi-am descoperit o alergie la una din substantele din apa si de fiecare data ma umpleam de pete rosii pe brate si torace care ma mancau destul de serios cam o ora dupa ce ieseam din apa. n-am mai auzit pe nimeni sa se planga de asta, dar aveti grija) are o cupola din sticla prin care bate soarele si foarte repede, atmosfera nu prea mai e de respirat. daca deschizi usile incintei, e ok numai ca trebuie sa cureti tu apa (nu prea are cine sa o curete) de multimea de insecte care aterizeaza pe apa. si vin in continuu... din pacate nu exista decat sezlonguri (acelasi model ca si in balcoanele camerelor) fara masute ca sa iti asezi un suc sau alte “ efecte personale”.

Pe de alta parte, dupa cele 11 nopti petrecute aici, (mic dejun, in camera dubla) pot sa va spun ca i-as cam taia o stea din clasificare. Iata si de ce: Micul dejun (30 lei adult/zi si 18 lei copil/zi) este foarte sarac pentru categoria hotelului (comparat cu altele de aceeasi categorie) cu produse putine de calitate slaba: - cateva tipuri mezeluri (salam si un fel de sunca presata) din cele ultra-procesate cu gust de plastic - un singur fel de branza (o telemea sarata) - un singur fel de cascaval - branza topita (cateodata: -)) - un bol de castraveti verzi taiati rondele - si unul cu rosii taiate, in rest, niciun fel de salate gata preparate! - 1, maxim 2 sortimente de paine alba si cateodata niste chifle - nu exista prajitor de paine sau un sandwich maker - cateva oua fierte care erau cateodata foarte moi (si nu le puteai manca) - cremwursti cu care luai plasa prima data iar apoi nu te mai atingeai de ei din cauza gustului oribil (din acest motiv nu se - terminau niciodata pentru ca toata lumea i-a gustat odata si basta! ) - o omleta simpla (nu exista nimeni care sa-ti prepare pe loc, la cerere, o omleta cu branza, cascaval sau alte ingrediente) - niste cabanosi prajiti in “ coaja” carora iti spargeai gingiile - cereale nu erau decat de un singur fel: niste bilute cu ciocolata asemanatoare cu cele de la Nesquick dar numai la exterior. Am pus odata niste lapte cald peste ele si dupa cateva minute, in loc sa ti se topeasca in gura, parca muscai din cauciuc. Si astea, la fel ca si cremwurstii erau din belsug din acelasi motiv: nu se puteau consuma - mai gaseai pe-acolo niste miere, gem si unt, cafea, ceai, limonada si un fel de fresh de portocale (astea nici nu le-am gustat) - niste croissante ieftine numai cu ciocolata (care era tare) nici de astea nu prea se atingeau clientii - un fel de pandispan - pepene rosu (galben nu) - salata de fructe (sporadic) “ Meniul” asta te intampina in fiecare zi si crede-ma, dupa vreo 2 zile ti se ia.

Eu am si renuntat la micul dejun un ultima dimineata. Am luat farfuria in mana si ma plimbam ca boul incercand sa aleg ceva de mancat. Pana la urma am zis ca o sa-mi aiu niste branza topita su rosii. Dar branza topita lipsea. Asa ca am renuntat si am baut numai o cafea. Mai tarziu, am cumparat de undeva niste covrigi calzi si au fost numa buni. Nu exista, peste, salate preparate, nicio specialitate de paine, oua ochiuri, prajitor de paine, etc.

Probabil unii dintre voi ati mai fost cazati la hoteluri de 4 stele la noi in tara (nu mai vorbesc de Turcia sau Grecia) si v-ati bucurat de un mic dejun variat si de calitate pentru banii pe care i-ati platit. Daca ajungeti aici o sa veti o surpriza neplacuta. Daca tineti vreun fel de regim sau nu agreeati mezelurile ori painea alba, nu prea aveti de unde alege... Cantitatea si calitatea produselor nu merita in niciun caz cei 30 lei. La “ impinge-tava” cu 30 de lei de persoana ai 3 feluri de mancare + desert. Noi am mancat pranzul la “ impinge-tava” 3 persoane cu ciorba+felul 2 cu fara sa depasim niciodata 50 lei. Iar acolo aveai de unde alege (chiar si la micul dejun).

Au fost surprize neplacute si in camere: nu exista plase de tantari la usa balconului. sunt tantari iar efectul intepaturii e mai puternic decat erai obisnuit. am patit-o si eu si fetita mea. ne-am tot scarpinat vreo 3 zile. balconul e foarte mic, are numai un sezlong (la camera dubla) ca mai multe oricum nu incap. nu mai vorbesc de o masuta balcoanele sunt foarte apropiate si nu sunt separate in niciun fel. nu ai niciun fel de intimitate cand iesi pe balcon. l-am folosit numai ca sa fumez si sa usuc costumele de baie si prosoapele asezate pe sezlongul pe post de uscator de rufe (ca de altceva nu pre e bun) pardoseala balcoanelor e dintr-o tabla gaurita pe care e asezata o bucata de linoleum. noroc cu linoleum-ul ca altfel balconul nu se poate folosi pe timp ploaie. (la etajul 5, deasupra balcoanelor nu mai e linoleum: -P) aerul conditionat e centralizat si e ok. il poti totusi controla din camera. din pacate, nu are instructiuni de folosire. unii clienti au gasit aerul conditionat pornit, pe racire si pentru ca nu au gasit instructiunile de folosire si nici panoul de comanda, au sunat la receptie si au cerut sa se opreasca aerul conditionat. si ghici ce? aia au oprit aerul conditionat in loc sa le arate clientilor macar cum se foloseste (cum sa-l puna pe ventilatie sau sa il opreasca de tot). am reclamat asta si de la receptie initial mi-au zis ca trimit pe cineva sa verifice. n-a venit nimeni. in schimb am aflat ca l-au oprit la cererea unor clienti. pana la urma l-au pornit din nou. Schimbul lenjeriei se facea la timp, lenjeria era curata, cameristele faceau curat zilnic. Ok.

Plaja privata: sunt de fapt 2 din care una era preferata celor cu copii mici pentru ca intrarea in mare e foarte lina si nu (prea) sunt pietre si alge. Angajatul hotelului care pregatea sezlongurile, aducea saltelele si prosoapele facea bani de la clientii hotelului Afrodita carora le oferea locuri pe plaja privata a hotelului Carmen. tu vii dimineata si risti sa nu mai gasesti loc pe plaja (pe care ai platit-o). nu au fost scrumiere pe plaja decat in ultima zi, cand ne-a trezit cu niste castroane de lut cu niste nisip in ele (din cele de la targurile de olarit) pana atunci adunam chistoacele intr-o doza de bere. astea nu sunt lucruri pe care clientul trebuie sa le ceara, ele trebuie sa fie acolo, tot timpul. exista si un beach bar unde o bere de 0, 5L (numai la sticla) o Ursus costa 6 lei fata de 2, 5-3 la mini market-urile din statiune: -) Exista si un ponton dar nu prea il folosea nimeni. Plus ca se si lucra la el. Eu le sugerez ca sa monteze cateva tobogane pe pontonul ala. Probabil ca din cauza “ crizei” conducerea hotelului a considerat ca e mai bine sa economiseasca pe banii tai. Trebuie sa se gandeasca ca numai au de-a face cu clienti care nu au mai vazut in viata lor un hotel de 4 stele la noi sau “ afara”. Multi din clientii de 4 stele sunt oameni educati, care nu sunt prima data intr-un hotel de 4 stele si au termen de comparatie experientele anterioare in hoteluri de aceeasi categorie (cazare, servicii, masa, etc. ).

Din cauza crizei si din alte cauze; -), in varf de sezon hotelul era slab ocupat (din 90 de camere duble numai vreo 20 erau ocupate). Daca nu fac ceva, o sa le fie si mai rau.

Una peste alta, noi nu am simtit ca serviciile au meritat banii. Not by a long shot: -)

Trimis de mihaik7 in 18.07.10 08:26:57

VIZUALIZĂRI: 4019 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaik7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ionescunic
[18.07.10 08:37:13]

Bun review, si bun sosit printre noi, am citit cu placere descrierea ta, chiar daca un pic cam negativa, foarte echilibrata totusi.

[19.07.10 09:51:31]

Subscriu, fain review-ul, o placere sa citesti astfel de compozitii.

Bun venit in comunitate, mihaik7, te mai asteptam cu alte impresii si recomandari, sunt convins ca mai ai pe-acolo prin tolba cu amintiri turistice

anya77
[29.07.10 20:02:02]

am fost acum o saptamana la acest hotel si ne-am simtit excelent.

Micul dejun era chiar ok facand comparatie cu alte hoteluri de 4 stele din alte colturi ale lumii - si chiar cu cele de pe litoralul nostru

Preturile mici la restaurant, pe plaja intr-adevar berea de 0.5 era 6 lei dar era un ospatar care ti-o aducea la sezlong - nu era nevoie sa te duci sa ti-o iei singur de la chioscurile din jur......

eu il recomand cu toata increderea ca familiile cu copii se vor simti foarte bine aici...

anya77, ionescunic
Alte impresii din această RUBRICĂInter Hotel (ex Carmen) :