ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2023
SEP-2020
Cuplu
BUN

Luna in Golden Sands????????⛱

A trecut ceva timp de cand am fost in vacanta in statiunea Golden Sands, insa mie mi-a lasat o impresie buna, fapt pentru care m-am hotarat sa scriu un review pentru acest hotel si experienta personala. In primul rand as dori sa mentionez ca am ales aceasta destinatie ca urmare a bugetului restrans, pachetului primit dar si ca urmare a restrictiilor din acea perioada datorita pandemiei. Nu am fost de foarte multe ori in Bulgaria asa ca, eram curioasa sa vad cum este turismul in Bulgaria.

Nu am plecat la drum cu asteptari foarte mari cu privire la hotel pentru ca stiam ca va fi un hotel acceptabil, modest si fara fitze. Pentru acest sejur am contactat o agentie de turism si am platit in jur de 380 eur pentru doua persoane, 5 nopti cu demipensiune si transport inclus cu autocarul, un pret foarte bun avand in vedere preturile actuale. Perioada aleasa a fost luna septembrie in a doua saptamana mai exact. Drumul a fost ok fara probleme si situatii neasteptate.

despre SERVICII

Personalul a fost amabil si am primit camera imediat, in momentul in care am ajuns la hotel dupa ora 14.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Conditiile de cazare au fost foarte bune avand in vedere pretul. Mobilierul nu a fost foarte modern dar nu ne-a deranjat foarte tare. Camera a fost mare, patul la fel mare si confortabil iar baia de asemenea mare. Am gasit curatenie in camera si produse cosmetice la baie. Am optat pentru o camera cu vedere la mare si chiar a fost super peisajul. In balcon exista o masuta cu doua scaune si a fost foarte placut sa petreci timp seara, sa admiri peisajul si sa servesti o bere sau un vin rece.

Camera noastra a fost la etaj superior si nu ne-a deranjat galagia de la terasa sau piscina. Conditiile de cazare sunt mult mai bune decat in Romania si cu siguranta, nu cred ca veti gasi o camera asa spatioasa pe litoralul nostru.

Curatenia in camera nu s-a facut in fiecare zi, insa nu ne-a deranjat foarte tare, cred ca a fost o data la doua zile din ce imi aduc aminte.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea a fost buna, diversificata si meniul a fost variat, insa eu m-am ferit de sosuri si maioneze, tocaturi asa incat, nu am incercat toate felurile de mancare. In meniu intrau si bauturile locale inclusiv cele cu alcool.

Un singur lucru a fost deranjant spatiul din restaurant era foarte mic si se aglomera foarte rapid seara si trebuia sa iti cauti masa sau sa stai la masa cu persoane necunoscute. Am observat ca erau multi care stateau cu orele la restaurant si acest lucru facea dificila eliberarea meselor. Puteai sa servesti masa pe terasa sau in interiorul restaurantului. Terasa era tot timpul ocupata cu persoane care acolo isi faceau veacul si uitau sa mai plece.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotelul se afla pe plaja ceea ce il face foarte bine pozitionat in raport cu alte hoteluri, fiind in prima linie de hoteluri de pe plaja, astfel incat ajungeai foarte rapid la plaja, in centru, pe faleza, iar din camera vedeai foarte bine plaja si marea si aveai o panorama de vis, de vacanta, relaxanta.

Plaja a fost curata si marea superba, fara alge si nu a fost aglomerata. Plaja face parte din categoria plajelor premiate cu "Blue Flag". Statiunea Golden Sands este una dintre cele mai populare statiuni din Bulgaria datorita nispului fin si auriu. Golden Sands este o statiune de pe coasta Marii Negre din Bulgaria, la 17 km nord de centrul orasului Varna. Plaja are o lungime de 3,5 km lungime si pana la 100 m latime si este cunoscuta ca fiind una dintre cele mai bune plaje cu nisip fin si auriu, fara pietre.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

De la hotel puteai ajunge rapid in centru si puteai sa te plimbi pe faleza sau sa te opresti la o clatita, inghetata sau la un coktail in statiune sau sa asculti muzica live intr un bar. Statiunea nu a fost foarte aglomerata si mi-a placut roata din centrul statiuni, turnul Eiffel in miniatura precum si vasul piratilor Black Pearl. Am vazut multe magazine langa faleza astfel incat daca doreai sa cumpari ceva aveai de unde. In statiune la acel moment nu a fost foarte aglomerat si ne-a placut si acest aspect.

Mi-au placut si hotelul si statiunea si cu siguranta voi mai reveni. Raportul calitate pret a fost foarte bun si a meritat fiecare leu.

Nota: Am remarcat la acel moment ca paritatea ron leva nu era avantajoasa asa ca este mai bina sa mergeti cu euro sau sa schimbati leva in Romania.

Trimis de Mirinda in 18.02.23 18:54:18
Validat / Publicat: 19.02.23 00:19:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Veliko Tarnovo

VIZUALIZĂRI: 600 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mirinda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 View balcon
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [19.02.23 14:08:17]

@Mirinda:

Felicitări pentru articol şi pentru vacanţă!

Experienţa ta îmi confirmă propriile constatări că într-o staţiune atât aglomerată şi zgomotoasă cum este Nisipurile de Aur este mult mai plăcut un sejur la capete de sezon.

Chestia asta cu statul la masă cu persoane necunoscute este deranjantă şi în condiţii normale, însă în plină pandemie pentru mine ar fi fost de neacceptat

Există o explicaţie clară a faptului că unii uitau să mai plece din restaurant şi anume conceptul hotelului de demipensiune PLUS. Turiştii respectivi doreau să profite la maxim de faptul că beneficiau gratuit şi nelimitat de băuturi alcoolice şi răcoritoare pe durata cinei în restaurantul principal. Dacă ar fi avut all inclusive, mâncau ce aveau de mâncat şi apoi se mutau pe la baruri, dând posibilitatea şi altor turişti să prindă o masă liberă şi să ia cina liniştiţi.

Paritatea leu-leva a fost mereu dezavantajoasă la schimbul în staţiuni, chiar dacă, la oficial, leva are paritate FIXĂ cu euro de foarte mulţi ani.

Când nu am schimbat euro în leva, eu am plătit cu card bancar sau am retras leva de la bancomate, dar nu de la oricare bancomat

MirindaPHONEAUTOR REVIEW
    [19.02.23 14:31:28]

@nicole33: Multumesc mult pentru apreciere și pentru comentarii.

Mirinda
    Alte impresii din această RUBRICĂLuna Hotel: