ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.07.2010
ÎNSCRIS: 24.05.09
JUN-2009
2 AD. + 2 COPII

Un loc frumos

Am ajuns aici din intamplare, cautand un loc pentru vacanta, accesibil bugetului familiei. Am optat pentru un sejur cu self catering si am platit pentru un apartament, numai cazare 400 de euro, pentru 2 adulti si 2 copii.

Vila, aflata la capatul statiunii Kriopigi, are plaja proprie, curata, cu sezlonguri si umbrele. A fost cel mai linistit loc in care mi-am petrecut vacanta.

Apartamentele si camerele sunt largi, spatioase si curate, cu bucatarie complet utilata. O camerista rusoaica facea zilnic curatenie si schimba prosoapele. De asemenea apartamentul avea doua balcoane care dadeau spre gradina.

La etaj se renovau camerele cu vedere la mare.

Vila are doua piscine (una pentru copii), Jacuzzi, mese de tenis, un mic retaurant, magazin, parcare.

Mi-a placut receptia decorata cu mult bun gust. Patronul vilei, George, e un grec rafinat si discret. In receptie am vazut inramate articole din presa despre vedete surprinse de paparazzi la plaja de la vila George (Stephanie de Monaco) im anii 80.

Din cate mi-am dat seama, in anii trecuti vila fusese un loc exclusivist. Acum erau turisti romani, rusi si sarbi.

As fi revenit aici si anul acesta daca nu erau tulburari sociale in Grecia. Asa, am ales Bulgaria. Dar mi-e dor de Grecia.

Trimis de dudita in 16.07.10 22:36:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Vila Cristina, Metamofossis, Sithonia si Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 4157 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dudita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[17.07.10 05:26:14]

Nu stiu cum te puteau afecta tulburarile din Athena pe tine, eu am fost la o zi distanta de 1 mai cand au fost cele mai puternice lupte de strada prin piata Syntagma si nu am simtit nimic nelalocul lui, in oricare alta parte nici ca le pasa, in Halkidiki e o liniste mult mai profunda ca in Bulgaria. Cred ca te-ai speriat absolut degeaba, eu am fost in Grecia dar merg si in Bulgaria.

In alta ordine de idei in ce an din ultimii 5 nu au fost greve si tulburari in Grecia? Tara asta e tara grevelor si a luptelor sindicatelor deci nu e ceva nou pentru nimeni, o greva doua sunt mereu!

Si eu ochisem in anii trecuti aceasta vila dar m-am speriat pentru ca site-ul vilei era suspendat si nici nu am gasit nici o referire de nici un fel pe internet despre ea.

silky_lilky
[17.07.10 09:50:18]

Buna,

Interesant review.

[Vila] Este cumva cea de jos:

click aici

[17.07.10 17:36:33]

Da, aceasta este.

[17.07.10 17:39:32]

Nu m-am temut pentru integritatea mea fizica sau pentru siguranta familiei, ci la disconfortul produs de eventuale greve ale vamesilor sau ale altor institutii.

sandu.53
[18.07.10 11:35:51]

eu am fost in grecia in iunie-iulie -15 zile in halkidiki si mi-a venit sa rad de ce scriu si spun ai nostrii despre grecia...chiar nu s-a intimplat nimic rau ba dimpotriva ,deprimant e la noi cand de intorci...oricum nu as da grecia pe bulgaria indiferent dece s-ar intimpla in grecia..

gmarinescu
[29.11.11 21:33:57]

frumos! cum este mancarea? ati mancat la vila? au si demipensiune sau all inclusiv? cum ati facut rezervarea? prin agentie sau direct la vila?

[29.11.11 21:45:57]

Se poate manca la vila, are un mic restaurant. Noi, avand copii, am preferat sa gatim. Am mai luat masa pe la alte terase din statiunile invecinate: Hanioti, Kalithea. Rezervarea am facut-o printr-o agentie din Iasi.

Vila are site propriu si cred ca se poate face direct rezervare.

CristinaBr
[19.01.13 10:56:35]

Buna!

Excursii optionale din Kriopigi sunt? Unde si la ce pret? Multumesc!

dana67
[08.08.13 02:12:59]

@CristinaBr:

Exista excursii optionale, dar nu din Kriopigi, din cate stiu eu.

Una ar fi din Kalithea, spre Meteore. Nu am cumparat-o, sotul meu are rau de masina, asa ca am fost cu masina proprie...

Alta, inchiriere de barca sau excursie pe insula Toroneo din Hanioti (insula Toroneo se afla intre Kassandra si Sithonia, mai aproape de ultima si are forma de broasca testoasa- Toroneo=testoasa in greaca). Nu stiu preturi, am vazut afise.

Alta, cu plecare de pe Sithonia, spre muntele Athos, 25 euro. O recomand cu drag, am fost de vreo 3 ori cu barca Menia Maria, are ghid si in romana si pleaca din localitatea Ormos Panaghia si face vreo 3 ore pana in Ouranopolis (ultimul oras aflat inainte de intrarea pe muntele Athos), acolo te debarca pentru 2 ore, apoi inca 2 ore la intoarcere. In aceste 2 ore (intoarcere) ofera un program interactiv de dansuri grecesti. Nu dau mese in pretul biletului, ori va cumparati sandvich-uri de pe barca, ori va aduceti de acasa. Din Ouranopolis va puteti cumpara icoane facute pe muntele Athos de catre calugari (din magazine de specialitate). Cele mai ieftine icoane raman cele de la biserica Sfantul Dumitru din Salonic, dar aceasta este alta poveste...

Toate aceste excursii le puteti fie cumpara de la agentia din Kalithea, fie direct de la sursa (pontonul din Hanioti, portul Ormos Panaghia miercuri dimineata la 8, cred). Noi am ales agentia (fara transport pana acolo) pentru ca ne oferea reducere de grup. E de intrebat, pentru ca Menia Maria e un vas mare, spre deosebire de celelalte, care sunt mai mici.

De asemenea, pe plaja, langa Vila George, la hotel (imi scapa numele acum, dar e chiar langa George) se puteau face diferite sporturi (parapanta, scuter de apa, banana, din cate imi amintesc eu). Nu stiu preturi, nu am intrebat, media noastra de varsta e destul de mare ) !

Excursie pe muntele Olimp si excursie la Salonic (tot de la agentie).

Cam acestea sunt excursiile optionale organizate in zona! In concluzie, vi le puteti organiza si singuri, in ritmul vostru, daca mergeti cu masina.

dana67
[08.08.13 02:19:31]

@sandu. 53:

Eu am fost in toiul grevelor in Salonic, treceau grevistii pe culoare bine organizate, scandau, era plin de politie (care nu stia engleza!), dar nu bagau de seama turistii... Nu aveau nimic in comun cu noi, asa ca nu am avut de suferit... Grecii sunt foarte politicosi cu turistii, stiu ca principala lor sursa de trai e turismul...

CristinaBr, dana67, dudita, gmarinescu, ionescunic, sandu.53, silky_lilky
Alte impresii din această RUBRICĂVila George: