ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2022
JUL-2022
Solo
BUN

Helena hotel & spa Level

Level e un sat aproape de granița dintre Ungaria și Austria și mi-a fost deci la îndemâna când am căutat o cazare pentru o noapte de tranzit. Să văd ce alternative sunt în zonă la celebrul Paprika-csarda. Oricum trebuia să ajung seara târziu și deci nu era mare lucru dacă pierdeam la fel de celebra cină cu gulaș și șnițel cât roata de la căruță, de 17 țoli.

Buun, mă uit, dom‘le, hotel și spa! Acolo trebuie să fie ceva mare complex de vacanță… de fapt hotelul cam tot aceiași clienți de tranzit îi atrage însă proprietarului i s-a părut mai interesant să organizeze și o zonă cu piscină și saună. Cel puțin când am fost eu acolo hotelul părea full, dar toți cu numere străine pe la mașini, pe grabă, toți devreme la micul dejun după care au șters-o. Mare lucru să rămână cineva să se relaxeze în piscină, dar… poate că sunt totuși și clienti ce vin la Level pentru concediu. Oricum, am văzut că se pot închiria scutere sau biciclete pentru plimbări în zonă, deci mă gândesc ca or fi și utilizatori. Am văzut eu cazări în zone hotărât turistice care n-aveau nici o treime din posibilitățile de petrecut timpul liber de aici…

A doua zi la micul dejun, în restaurant, la demisol, am văzut pe perete un panou cu evoluția pensiunii de-a lungul timpului, din anii 90 de când au început cu un Zimmer frei și până acum când s-au tot dezvoltat. Cred că au mai cumpărat teren în jurul lor, o parte din cazare se face pe partea cealaltă a drumului, ce mai, un complex adevărat.

Recepția e poziționată pe partea dreaptă a drumului, eu am ajuns târziu de tot, era un nene tare de treabă, mi-a dat cheia, mi-a arătat camera și mi-a transmis că plata și alte cele: dimineață!

În parcare e loc suficient, totul în regulă.

Camera în care am stat a fost foarte mică, am văzut eu însă camere și mai mici decât astea și încă în centrul Parisului, nu la periferia Levelului. În cameră nu era dulap. Baia – evident și mai mică, mă cam strângea oleacă la umeri ????. Ok, exagerez, e o cameră practică pentru tranzit unde nu stai să contempli spațiul din jurul tău. Totuși, a fost destul de greu să mă spăl pe față în chiuveta cât o palmă, luam apa în pumni, dădeam pe față și toată curgea apoi pe jos, nu puteam apropia mai mult capul de chiuvetă. Ei, m-am descurcat eu cumva. Șamponul și săpunul au fost din partea casei, pentru duș separatorul era făcut cu o perdea. Era uscător de păr disponibil. View-ul de la fereastra camerei nu era fantastic – dădea spre parcare, erau însă jaluzele și plasă de țânțari montate. Era și sistem de climatizare în cameră, nu l-am folosit.

Am apreciat mult că la ieșirea din clădire erau o măsuță și câteva scaune, la fix pentru cei dohanitori, la o adică la drum erau și ceva foișoare mai mari pentru așa ceva. În clădire, chiar la intrare era un fel de sală de mese mai măricică, tot pentru stat la un pahar de vorbă sau la o cină ad-hoc.

Mi-a plăcut că în cameră era și un încălzitor de apă și pliculețe de cafea și de ceai. Ce mi-ar fi plăcut: să fi avut în cameră pe undeva și o pătură de back-up, așternuturile erau din cele de vară, te înveleai practic doar cu un cearșaf, însă cum am prins una din cele mai friguroase zile de iulie am simțit lipsa de ceva învelitoare mai groasă. Tot așa e când mergi fără de pălincă la drum. În cameră este și frigider, ce să zic, dotările au fost ok pentru o camera atât de mică.

Micul dejun în regulă: începe de la 7, am avut parte de cafea bună, apă, sucuri, mezeluri, brânzeturi, ochiuri, omletă, crenvurști, pâine cu ou, toate cumsecade.

Am plătit 50 de euro cu cardul, un preț rezonabil și... cam asta a fost. Toate cele bune! ????

Trimis de Trank in 09.12.22 15:19:20
Validat / Publicat: 09.12.22 16:47:58

VIZUALIZĂRI: 337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Masuta de langa intrare
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

[09.12.22 16:47:18]

Mutat în rubrica "Helena Hotel & Spa [Level], HEGYESHALOM" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[10.12.22 09:08:04]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

TrankAUTOR REVIEW
    [12.12.22 12:20:17]

@webmasterX: E ok, multumesc mult!

Trank

• pagină generată în 0.045299053192139 sec