ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2010
ÎNSCRIS: 14.07.10
JUL-2010

Foarte nemulțumit

'La pomul laudat... '

Am fost cu familia, la inceputul lunii Iulie, si dupa ce citisem anterior aici ma asteptam la mai mult, din pacate nu am gasit, titlul spune tot.

Pentru cei care au ajuns prima oara in Bulgaria sau au mai fost in statiunile romanilor (Albena, Nisipuri...) Duni este totusi peste.

Insa sunt cel putin alte 2 resorturi, la care am fost, nu le spun pentru a nu le face reclama, unde poti avea vacante mai reusite.

Puncte tari pentru Royal Palace/Duni:

- iti iau bagajele de la masina imediat cum ai ajuns;

- pe plaja nu se platesc sezlongurile;

- nici pentru prosoape nu ti se retin bani la receptie, dai inapoi cardurile la plecare si este ok;

- vinul la masa este la sticla, nu varsat ca la Royal Beach de 4 stele;

- mancarea este nu doar multa, ca peste tot in Bulgaria la all inclusive, ci si foarte foarte gustoasa;

- plaja, desi extrem de aglomerata, este mare iar intrarea in apa este lina, numai buna pentru cei mici;

Puncte slabe:

- cine isi ia bilete la Royal Palace sau Royal Beach va avea surpriza ca dimineata, 8. 30-9. 00, sa nu gasesca locuri nici la plaja si nici la piscina hotelului lor, romanii nostri se trezesc cu noaptea in cap sa isi "rezerve" sezlongurile cu prosoape, chiar mai multe, "sa fie", chiar daca poate nu merg la plaja (aceasta practica, la piscine, am vazut-o si la francezi si nemti, nevoiti sa se adapteze ca sa nu stea in camere in timpul zilei) ;

- romanii de care spuneam ceva mai sus, peste 80% din turisti, vin preponderent din celelalte hoteluri si vile ale statiunii, pe care in poze nu le vezi, multi din ei sunt cei de care ai fugit din tara, eu am avut o experienta neplacuta;

- am platit, ca si altii care au patit-o, camere cu vedere la mare si am primit cu vedere la piscina si golf, deasupra terasei deschise seara pana la ora 2. 00, va inchipuiti ca nu se putea dormi cu usa deschisa, noroc cu aerul conditionat;

- la aceeasi bani nemtii sunt serviti vizibil mai amabil la masa, primesc chiar si frapiere pentru vin... ;

- prosoapele se schimba zilnic, pentru asternuturi eu am dat unei cameriste, dupa 4 zile, 10 leva si doar de atunci mi le-a schimbat;

- pentru cei cu copii mici nu va asteptati sa gasiti echipe care sa se ocupe de ei, in alte resorturi au program de animatie pentru copii, inclusiv locuri de joaca ca niste mini gradinite, la Royal Palace NIMIC!!! ;

- pentru cei mari, tot la Royal Palace, hotelul de 5 stele!!! , echipa de animatie era formata din 3 negri de la care puteai lua un remmy sau table, cu 20 leva garantie, bineinteles;

- doar la Royal Beach aveau la piscina un anemic cu microfon care se straduia pentru doamnele supraponderale sa le faca exercitii de gimnastica, si doar atat;

- barul din timpul zilei (doar langa hotel, nu exista mai aproape de plaja) doreste clar sa limiteze consumul! ;

- si chiar si asa departe, berea o primesti in pahare mici, de 200 gr. , se incalzeste pana ajungi cu ea la plaja si renunti;

- la lobby bar, poate ma insel, mai toate coctailurile incepeau cu paharul plin de gheata, iar cand am cerut un whisky cola "no ice" am avut parte de o privire pe care nu o doriti intr-un concediu;

- la capitolul terasa/restaurant, Royal Palace sta mai slab decat Royal Beach, sunt putine locuri si de cele mai multe ori cauti si astepti pana se ridica cineva ca sa poti lua masa;

- seara un loc mai elegant este la ultimul etaj al hotelului, Sky Bar, unde insa se plateste, altfel, ramai tot la terasa unde ai luat cina;

Pe scurt: pentru cei matinali, cu mare pofta de mancare si carora le place aglomeratia, Duni este ce ce cautati!

Trimis de EugenO in 14.07.10 19:02:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2619 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (EugenO); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

roana71
    [14.07.10 19:21:32]

1- exista bar pe plaja, in capatul opus hotelului Marina Palace, e adevarat... dar exista

2- exista miniclub ptr copii, unde copiii se pot juca, se pot uita la desene animate... pot colora... etc. Miniclubul este la parterul h. Marina Beach, in partea dinspre M. Palace.

3-despre suplimentul ptr sea view la M. Palace s-a tot scris pe alte forumuri, cred ca si aici: ori ai vedere la mare si la piscina, ori la mare si parcare, pun pariu ca daca aveai camera pe partea cu parcarea... iar nu era bine ca era prea liniste

4-animatia: anul trecut erau aprox. 20-30 animatori, aveai muuuuuuuuuulte activitati in timpul zilei, ma indoiesc ca acum au ramas doar 3 insi, si aia negri (vad ca ai probleme si cu romanii, si cu negrii...)

i2000
    [14.07.10 20:22:32]

Nu cred ca ai fost deranjat de romanii de la celelalte hoteluri, pentru ca ai stat la Marina Royal si turistii de la celelalte hoteluri nu au acces acolo

Nu cred ca nu mai gasesti seslong la piscina sau la plaja. Sigur, la ora 8 sau 9 nu o sa gasesti locuri in primele doua trei randuri de la palaja dar mai ai inca 6 randuri de seslonguri la dispozitie asa ca oricine isi ia bilet la duni o sa intampine aceasta "problema" si nu numai cei care si-au luat bilete la Royal Palace sau Royal Beach. Plaja este pentru toti cei din complex

Berea am servit-o intotdeauna la pahare de 500 de plastic (pe plaja) iar la restaurantele din complex la pahare de sticla.

Nu trebuie sa faci reclama la cele 2 resorturi ci doar sa povestesti cum a fost acolo

kesasun*
    [14.07.10 20:39:15]

Eu am fost la sfarsitul lunii iunie si erau aproximativ 30 de animatori, exista un mini club, si in legatura cu camera, multa lume pateste asa (indiferent de tara), si se putea rezolva daca problema era sesizata la receptie.

[14.07.10 20:58:17]

Cam dezinformezi viitorii turisti, spre exemplu la masa la restaurant MRP am baut numai vin la sticla in frapiera si sunt roman 100% si nu am dat spaga.

Plus alte neadevaruri spuse de tine, bar la plaja daca te deplasai spre terenul de golf, unde erau si sezloguri libere dar nu mai erai in fata la MRP sau ai vrut sa fii mai deosebit printre straini ca dincolo erau romanii mai saraci (care au luat bilet de la agentiile care nu trebuie)

Sunt curios care sunt celalalte resorturi la care a fost mai bine in Bulgaria.

geosler
    [14.07.10 23:57:13]

Un 25 % relaxare si un 70% cazare, nu cred ca reflecta realitatea dar ma rog fiecare apreciaza dupa cum doreste.

Cat despre animatori sunt 20-30, intradevar 4 negrii brazilieni dar sunt si 2 romani un polonez, un ucrainean iar restul bulgari. Seara la amfiteatru aveau spectacole gratis destul de reusite.

Un mare minus in opinia mea se refera la modul cum sunt tratati romanii, mai ales in privinta rezervarilor.

Nu cred sa faca asa ceva vesticilor.

jokermen2001
    [15.07.10 08:08:05]

Eugen0,tu cred ca ai fost in alt resort,sau poate tie iti place sa blufezi asa fara rost?Auzi 3 negri???,tu nu ai fost la dansul de la piscina Royal Marina pe la ora11, ca erau mai multi animatori,decat invitatiiii???Si mai sant multe de spus,ce nu prea ai vazut tu pe acolo,dar sa o lasam asa cum iti place tie...!

olivelove
    [15.07.10 15:16:13]

"La pomul laudat"........da tare dezamagit mai esti.......ce sa zic...daca te crede cineva suta la suta aia de la duni dau saracii faliment...

Si cate investitii acolo...te-ai dus acolo drept critic sau ca sa te distrezi?!?

Nu le mai strica cheful la oameni!

Daca ai fi cautat un miniclub inainte sa te gandesti la critici...l-ai fi gasit..si deasemenea ai fi gasit toate celelalte lucruri care zici ca lipsesc.

Dragoș_MD
    [15.07.10 15:30:38]

superLOL!!! adica ti se pare ca aici e un sait unde nu facem reclama unitatilor de cazare?!? hai sa fim seriosi!!! de fapt, tu speri sa nu afle si alti conationali si sa nu te mai simti la fel de bine daca auzi vorbindu-se limba romana prin preajma...

vorba unui coleg de pe sait: "pana nu scrii un articol unde sa spui si unde te-ai simtit bine, nu te va crede/intelege nimeni de ce nu ti-a placut un alt loc despre care insa ai scris"... (citat din memorie).

jokermen2001
    [16.07.10 09:42:40]

Dragos, ia riscate si fa si tu reclama la cele 2 resorturi, in care te-ai simtit mai bine, ca santem si noi curiosi si poate mutam locatia la anul?

[16.07.10 09:54:32]

Sa incerci La Obzor, ClubMiramar, sau la Nessebar, Ifa sau Sol.

Dragoș_MD
    [16.07.10 10:29:10]

@jokermen2001 nu eu laudam resorturi, ci il citam pe colegul EugenO (care intre timp ti-a si raspuns).

personal, nu am fost in niciun resort de genul asta (nu sunt deloc fan AI! ) si nici nu as fi fericit sa merg intr-un astfel de loc.

[16.07.10 18:25:59]

Vorbesti doar din auzite sau chiar ai fost acolo,ca eu cred ca nu ai fost acolo daca vorbesti asa de Duni.

Eu am fost in 2008 la Hotel Sol Nessebar Mare si in 2009 la Obzor - Club Miramar dar comparatie cu Duni nu are cum sa existe( adica in avantaj net este Duni).

[16.07.10 18:50:43]

Parerea este a ta, mie mi-a placut mai mult la Miramar.

Nu era atat de aglomerat, plaja era mai aerisita, nu erau atat de multi romani, resortul era mai mic si mai intim. Piscina copiilor era langa mini gradinita unde pustiul meu de 2 ani a fost foarte incantat, iesea din club si intra in apa iar alaturi la sezlonguri stateam si eu cu sotia ... .

Dupa cina urcai pe terasa lobby bar pe cand la MRP ramaneai pe aceeasi terasa care mirosea a gratar (aveau si ei terasa in etaj cu receptia dar nu era folosita)iar la Sky Bar era cu bani (si in lifturi mirosea de la bucatarie, scuza-ma). In plus Miramar nu avea pretentii de 5 stele ca la MRP, unde miniclubul si animatorii erau la MRB ... .

Cat despre Nessebar plaja era mica si mai departe, in rest parcul pentru copii se compara cu cele 2,3 scrancioburi de la MRP, de fapt plaja de dupa MRB ?

Ce animatie era pentru copiii care dansau in fiecare seara la Ifa Nessebar Bay mai tii minte ? In plus te simteai mult mai confortabil fiindca era putini romani, la Duni parca eram pe litoralul nostru.

Nu zic ca nu este bine, eu insa ma asteptam la mai mult de la Duni.

[16.07.10 19:37:28]

In continuare observ ca ai o problema cu romanii (la Miramar era parcarea plina de masini de Romania). La clubul pt copii ai lasat copilul de 2 ani? Iar dezinformezi pt ca primeau numai copii mai mari cu care sa se inteleaga animatorii sau trebuia sa ramana un adult cu copilul. La Miramar copii aveau mai mult loc de joaca ca la Duni (unde ti-a placut mai mult) iar la Nessebar in afara de cele 2 topogane la piscina (prin care fie vorba intre noi isi atrag majoritatea clientiilor) in parc erau tot atatea locuri de joaca pt copii sua poate chiar mai putine.

Dar scuzama am uitat ca din fata de la MRP nu ai plecat prin resort ca sa cauti locurile de joaca pt copii pt ca dincolo erau romanii cei rai.

Imi cer scuze daca am gresit cu ceva dar singura mea suparare este ca nu ai fost obiectiv in descrierea resortului si dezinformezi viitorii turisti (pt ca cei care au fost la Duni stiu ca nu ai dreptate).

Inca o data imi cer scuze daca am deranjat cu ceva.

[16.07.10 19:54:32]

Sa nu se inteleaga gresit cumva ca nu m-am simtit bine la Nessebar si Miramar, doar ca Duni mi se pare cel bun resort din Bulgaria la ora actuala, cum au mai spus si altii daca avea si un aquapark era un resort complet.

Tare as dori sa apara unul si mai bun.

[16.07.10 20:48:01]

Nu vreau sa dezinformez insa eu personal nu am simtit ca am stat intr-un resort de 5 stele.

In plus am avut proasta inspiratie sa pierd o seara la "restaurantul italian" Milanese ... . Ai fost ? Mancarea este o mizerie, un grup de 14 persoane am comandat cam tot ce aveau in meniu si: pizza quatro stagioni era mai proasta decat in orice pizzerie de cartier, carbonara la fel, am eu luat paste cu fructe de mare si erau niste taitei care nu aveau scursa toata apa de la fiert si cu cateva exemplare de scoici, si tot asa ... singurul lucru bun a fost carnea de vitel din medalion. Cat despre desert: casata italiana, tiramisu si nu mai tin minte ce tort cu ciocolata ... le-am lasat in farfurie.

Si cu asta inchei schimbul de pareri, nu am sa recomand nimanui Duni ca un resort ci ca o statiune.

[17.07.10 08:58:02]

Nu am fost la Milanese pt ca stiam din ce au mai scris si altii ca nu are treaba cu bucataria italiana (au fost in ultima zi prieteni de ai mei si mi-au confirmat cele stiute de mine), aici iti dau dreptate eu nu am spus ca au totul la exceptional doar ca ai de unde alege sa te simti bine in vacanta si am facut o comparatie cu ce exista acum pe litoralul bulgaresc, altceva mai bun inca nu exista.

Pana la urma fiecare are o parere proprie.

anemicul
    [05.09.10 16:03:57]

Eugen0... eu sunt anemicul acela care e cu microfonul si care face gimnastica in apa... ce pot sa zic la comentariile tale... iti dau un sfat... cand mai mergi in vacanta treci pe la receptie si informeaza-te mai mult... indiferent ce locatie alegi

roana71
    [06.09.10 00:19:52]

"Anemicule", eu sunt cea cu aparatul foto pierdut in urma cu 2-3 saptamani, vorbisem cu tine sa-mi lasi id-ul tau ptr a vorbi in legatura cu concediul de anul viitor. Id-ul tau nu l-am luat, daca poti, da-mi-l, te rog, pe privat.

anemicul, EugenO, geosler, i2000, jokermen2001, kesasun*, olivelove, roana71, yry78*
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Royal Palace Hotel: