ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.09.2022
SEP-2022
Prieteni
BUN

O victorie peste ani – Hotel Victoria

A fost o data ca niciodata, ca de n-ar fi fost, eu nu v-as mai fi povestit. A fost includerea mea la noul job intr-o echipa, … … … in sfarsit, pana acum fusesem intr-un fel de “cloud” pe perioada de proba de 3 luni, si cum am depasit-o, am fost “distribuita” pe baza de competente si compatibilitati ???? in echipa X care si ea face parte din echipa Y ????, v-am ametit deja? Daca nu, ma mai straduiesc.

Asadar cu ocazia asta am aflat ca managerii celor 2 echipe sunt dedicati nu numai activitatii depuse la serviciu cat si a strangerii legaturilor si extra serviciu, asa incat in septembrie s-a organizat o deplasare la Cluj pentru a ne vedea (revedea) cu echipa de acolo (toti colegii, aici nu s-a mai mers pe echipe definite), perioada deplasarii fiind 21-22 septembrie (sa stiti ca ne-am luat 2 zile CO, asa ca deplasarea a fost de placere si pe banii nostri).

Zborul de dus HiSky la 7 dimineata, intoarcerea trebuia sa fie cu Blue Air care ne-a tot schimbat zborul pana l-a anulat, asa ca in final a trebuit sa luam intoarcerea cu Tarom, in 22 sept ora 19.35, insa la aeroport dupa ce am trecut de controlul de securitate si ne-am asezat pe scaune in asteptarea imbarcarii, am fost anuntati ca avionul are o ora si 50 de minute intarziere (strategic asta, deoarece daca depaseam 2 ore puteam cere compensatii partiale dupa cum am vazut pe site-ul TAROM), in fine asta e, asa ca sa revenim.

Am ajuns la Cluj la ora 7.50 (cand multi inca nici nu s-au trezit ????) ne-au preluat 2 colegi cu masinile (noi eram 8 veniti din Bucuresti si urma sa mai vina in scurt timp si un coleg din Targu Mures), am ajuns in oras, am mers sa luam micul dejun la o cafenea (in articolul despre mancatorii o sa aflati ce si unde), apoi am facut ceva activitati (o sa aflati cu alta ocazie ce si unde ????) si undeva pe la ora 16 am ajuns si la cazare.

Despre tot ce am facut, mancat, baut etc, urmeaza zilele viitoare, acum revenim la Hotel Victoria, hotel ce ne-a fost gazda pentru o noapte.

Asadar, hotelul Victoria este situat in Bd. 21 Decembrie 1989, nr. 54-56, pagina oficiala HotelVictoriaCluj-Napoca si este un hotel construit in 1986 si renovat integral in peioada 2003-2005 (poate ca ar fi cazul sa mai dea un refresh). Este un hotel de 3*, nu este genul de hotel care sa ma faca sa ma simt in anul 2022, insa a fost ok pentru noi. Are capacitatea de 132 locuri si are 16 camere single, 50 camere double si 8 apartamente. Este un hotel unde am reusit sa gasim locuri disponibile deoarece aveam nevoie de 2 duble si 4 single. Am primit camerele la etajul 2, mai vreau sa mentionez ca de fapt toate camerele primite au fost double, insa platite in sistem de single cele 4, o singura diferenta, una dintre single era cu pat matrimonial (a revendicat-o sefu’ ????) in rest camerele au fost cu paturi tween.

Din hol se intra intr-un mic hol unde pe o parte se afla baia iar pe cealalta un dulap de haine unde mai gasesti pături de rezerva si doua puisoare (as vrea sa spun ca este prima data cand la un hotel gasesc puisoare – sper ca se intelege ca este vorba despre niste perne mai mici).

Baia: cabina cu dus, presiunea la apa excelenta asa incat putea face masaj adevarat si era o placere sa stai sub jetul puternic. Consumabilele erau reprezentate de 2 pliculete de gel de dus si doua sapunele (nu mi-au placut nici unele nici altele, noroc ca gel de dus aveam la mine). Toaleta avea banda de identificare a faptului ca fusese sanitizata, nu mi-a placut insa felul de prezentare a celor 2 pahare din baie, unul era din sticla si pus cu gura in jos, celalalt era din plastic si invelit intr-o folie din plastic, era ca si cand fiecare ar fi avut alta destinatie.

Prosoapele se gaseau in camera pe pat si erau unul de maini si unul mare de corp, albe si ok, iar in baie se mai gasea un prosop de pus pe jos. Nu mi-a placut ca in baie lipsea un cuier unde sa iti poti lasa hainele si se vedea ca existau niste lucruri care fusesera desfiintate. In baie exista si uscator de par.

Camera: obisnuita, cu doua paturi, fiecare pat avand la dispozitie o noptiera pe care se afla o veioza, exista si telefon in camera. Paturile (nici late dar nici inguste) au fost ok, nu am cazut din pat si nici nu am avut aceasta teama. Asternuturile de calitate, pilota excelenta (avand in vedere vremea, putin cam groasa si mi-a fost cam cald) si placuta (pufoasa), perna ok, am luat insa asa cum am zis si un puisor.

In fata paturilor se gasesc (in linie) un cuier, un birou unde se afla si un frigider mini-bar (gol), un taburet si alaturi un fotoliu. Deasupra biroului se gaseste si un televizor Samsung, cat am stat in camera a mers pe muzica asa incat nu pot spune mai mult despre canalele disponibile. Pe langa prizele de deasupra noptierelor (prize double) mai exista si sub birou dar si pe o policioara langa fereastra, asa ca este ok din acest punct de vedere. Camera nu are balcon, insa are o margine generoasa pe care poti pune una alta (noi am lasat niste gogosi la rece, am sa va spun si povestea gogosilor, dar nu aici).

Cred ca am spus destul despre camera (vreau sa mai spun ca am avut nevoie de un fier de calcat, l-am primit de la receptie), trecem la restaurant si micul dejun.

Restaurant:

Acesta se afla la mezanin, si dupa cum arata cred ca acolo se poate manca si la alte ore nu numai la micul dejun. Printre altele, am vazut in lift ca este mentionat micul dejun intre orele 7:00 – 10:00 si “tea time” intre orele 16:00 – 18:00.

Micul dejun se serveste intrunul dintre saloane, sunt mese de cate 4 persoane iar bufelul este asezat pe o laterala/ colt. Se gasesc produse calde: mamaliga cu cascaval, crenvursti, omleta, oua ochiuri. Ca sortimente reci (ar fi fost interesant cum se prezentau mai devreme, noi am ajuns dupa ora 9 pentru ca eram obositi ????, asa incat farfuriile erau mai golase), oua fierte, vreo 2-3 feluri de mezel, bacon, salam, cascaval, branza, branza topita, icre, vinete, zacusca, salata, rosii si castraveti taiati, unt, gem, miere, nutella, iaurturi cu fructe, lapte, ceaiuri (diferite sortimente), cafea, suc de portocale (cam artificial), doua feluri de paine, foetaj cu mere dar si prajiturici ambalate. Exista si un prajitor de paine pentru doritori.

Am inteles ca hotelul are parcare proprie (am vazut ceva afara insa cum nu ne-a interesat nu va pot spune mai mult. Aici se pot organiza conferinte sau intalniril de afaceri, sunt doua sali de 60 si 120 locuri, dar si sali mai mici in functie de dorinta.

Despre wifi nu stiu ce sa va spun, am incercat parola si nu mi-a mers, nu am mai incercat pentru ca aveam net destul era doar sa vad daca merge.

Nu am mentionat nimic despre tarife, acestea sunt: Camera single: 209 LEI; Camera dubla: 219 LEI; Apartament: 299 LEI, inclusiv micul dejun de 25 lei de persoana. Se poate opta si pentru cazare fara mic dejun.

Cred ca am povestit destul despre hotel incat sa va faceti o idee, nu as vrea sa aveti asteptari mai mari de la un hotel de 3*, insa cred ca tarifele precum si pozitionarea lui il recomanda pentru alegerea in Cluj.

Va doresc alegeri inspirate si va invit la poze.

Trimis de mishu in 23.09.22 19:26:50
Validat / Publicat: 23.09.22 20:43:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 338 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Hotel Victoria - cele 2 paturi

[23.09.22 20:53:53]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[23.09.22 20:59:13]

@webmaster: Multumesc frumos! Weekend linistit!

crismisPHONE
[24.09.22 08:28:05]

@mishu: Am stat la Victoria vreo 2 nopți acum mulți, mulți ani, cu ocazia unui curs pre-congres. Am stat într-o cameră twin, împreună cu o colegă cu care aveam deja ceva afinități, iar cursul s-a ținut într-una din sălile de conferințe din hotel. Culmea este că despre hotel n-am prea multe amintiri, dar țin minte tot felul de nimicuri, de exemplu cum am greșit topica unei propoziții în engleză (și m-am jenat maxim, dar interlocutorul nu s-au crizat defel, m-a corectat pe tonul cel mai natural) sau cum unul din lectori (renumit prof de peste hotare) purta șosete desperecheate.

După Cluj, ne-am "mutat" la congres, la Satu Mare. Acolo nu mai știu în ce hotel am stat, însă m-am bucurat maxim că am nimerit în cameră cu aceeași colegă! Doar că de data asta am avut la dispoziție un pat dublu, ceea ce a făcut-o pe Marta să constate: "Se pare că organizatorii vor să devenim din ce în ce mai apropiate! " Am izbucnit în râs amândouă și... chiar am devenit încet-încet, de-a lungul anilor, bune prietene...

Hai, că am divagat la greu... Fain la Cluj, abia aștept să povestești despre mâncătorii și restul!...

mishuPHONEAUTOR REVIEW
[24.09.22 09:07:07]

@crismis: Cred ca amintirile sunt conduse mult de evenimente si asa le si stocam in memorie. Si apropo de greseli, mi-am adus aminte de o isprava de-a mea in China, eram in audit si dupa masa de pranz noi obisnuiam sa mergem in continuare separat ca sa cuprindem cat mai mult si eu in loc sa spun: "Can we split now? " am spus: " Can we sleep now? ", noroc ca mi-am dat seama instant si m-am corectat, dar se spune ca "Gura pacatosului adevar graieste! "

Urmeaza si povestile, au fost doua zile intense si de abia astept sa va povestesc. Multumesc de vizita si aprecieri!

crismisPHONE
[24.09.22 09:36:51]

@mishu: ????

resita2009
[25.09.22 10:19:54]

@mishu:

Arata bine la pretul asta mai ales ca e cu MD, l-am pus in lista deoarece la finalul lunii urmatoare merg prin Ardeal, 4 zile la Turda, 1 zi la Cluj si 1 zi la Tg Mures... am nevoie de cazare.

CATAAS
[25.09.22 10:38:18]

Foarte util articol! Ieri ne-am intos de la Cluj, dupa un sejur de 2 nopti. Pacat ca nu am citi mai devreme articolul, am platit mai mult pentru cazare, dar voi tine cont data viitoare!

[25.09.22 18:53:02]

@resita2009: Sper sa il gasesti potrivit pentru ce doresti, am spus ca are si el hibele lui, si citind mai devreme articolul scris de @Floria gasesc ca este diferenta mare intre hotel Victoria si hotelul Ramada despre care a povestit ea, insa avand in vedere ca a contat ce am facut acolo, hotelul chiar nu mai conta.

Asa cum am spus insa, este perfect ca si localizare, si chiar este potrivit si pentru a ajunge la aeroport, statia de masina este aproape si acestea circula bine, chiar nu a meritat sa luam taxiul pana la aeroport.

Multumesc pentru vizita si aprecieri!

[25.09.22 18:55:33]

@CATAAS: Oricum este bine de stiut, si asa cum am raspuns si in ecoul de mai sus, daca iti asumi neajunsurile si iei in calcul partile bune, este un hotel de luat in calcul.

Multumesc de vizita si aprecieri.

crismis, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂVictoria Hotel: