ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2010
    DIN:
    ÎNSCRIS: 12.03.09
    JUN-2010

Impresie buna, alegere potrivita

Ca orice om gospodar, care iarna-si face car si vara sanie, inca din februarie-martie am incins laptopurile in cautarea perioadei ideale de vacanta, care sa pice exact pe planificarile de concedii, rezervari on-line la hotel si pentru biletele de avion.

Avand déjà experienta dobandita anterior, am ales aceeasi destinatie, respectiv Tenerife, unul dintre hotelurile la care am stat anul trecut-Park Club Europe, precum si modalitatatea de transport, din bucati, cu escala in Madrid.

Cum de cele mai multe ori socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, am fost nevoiti sa gasim variante alternative de cazare in Madrid, intrucat cei de la Blue-Air ne-au anuntat cu 3 zile inaintea plecarii cum ca respectiva cursa la care rezervasem biletele a fost anulata.

Sansa noastra a fost ca am putut opta pentru una din variantele propuse de ei, de a ne muta la o alta cursa, asta insemnand insa petrecerea in Madrid a unui interval de timp mult mai mare decat cel planificat initial.

Ce sa facem? Rezervare on-line la unul dintre hotelurile din zona aeroportului Madrid-Barajas, care avea inclus in oferta transportul gratuit de la si la aeroport.

Dupa o lunga “rasfoire” a paginilor de internet, ne-am oprit la pagina hotelului “Suites Kris Aeropuerto”.

Este un hotel de 3 stele, pozitionat la mica distanta de aeroport, confirmarea rezervarii a venit la foarte scurt timp din momentul in care am solicitat acest lucru.

Odata ajunsi in Madrid, am sunat la receptia hotelului, fiind indrumati spre locul de unde urma sa fim transportati de microbuz.

In foarte scurt timp am reperat microbuzul inscriptionat cu numele hotelului, distanta dintre aeroport si hotel fiind acoperita in aproximativ 10 minute.

Tot cam atat au durat si formalitatile la receptia hotelului, fiind unii dintre putinii clienti la acea ora (02. 00) - noi si un pilot brazilian, cu care am conversat pe durata mini-calatoriei spre hotel.

Rezervarea a fost facuta pentru un apartament cu un dormitor, cu mic dejun inclus.

A fost convenabil cu mic dejun, intrucat era unul cu ora prelungita-se inchidea la ora 11, ceea ce ne-a permis sa ne odihnim suficient de mult incat sa avem bateriile incarcate pentru ziua respectiva si pentru zborul de a doua zi dimineata.

Hotelul:

Face parte din lantul hotelier “Kris Hoteles” (e drept ca am auzit de el pentru prima oara:)), are forma literei H, pe 4 niveluri cu 300 camere, sali de conferinte, piscina exterioara (nefunctionala la data cand am facut rezervare- din cate am inteles piscinele pot fi utilizate doar incepand cu data de 15 iunie, noi avand rezervarile pentru 12-13 iunie).

Apartamentul este unul relativ mic ca dimensiuni, cred ca per total are aproximativ 25 mp, format din bucatarie utilata, insa doar cu frigiderul functional, restul fiind doar pe post de umplutura (masina spalat vase, aragaz electric, chiuveta, mobilier bucatarie, insa fara alte ustensile utile), living-room cu canapea extensibila, fotolii, LCD- cu maximum 10 canale disponibile, dormitor cu pat dublu si sifonier, baie micuta cu cada mulata pe dimensiunile acesteia.

Camerele nu au balcon, noi am primit una la etajul doi, in randul celor care aveau acces pe terasa de deasupra intrarii in hotel.

E de preferat alegerea unei camere la etajele superioare, pentru a evita eventualele zgomote ce pot proveni de la du-te-vino-ul turistilor care au zboruri dimineata devreme.

De asemenea, nu omiteti sa faceti mentiunea in rezervare pentru tipul de camera (fumatori/nefumatori), repetati acest lucru si la receptie, inainte de a primi cartela de acces.

Mic-dejunul a fost unul continental, suficient de variat pentru toate gusturile.

Vis-à-vis de hotel este un market gen Metro, insa cu acces la cumparaturi doar pe card personalizat, ceea ce ne-a restrictionat accesul in interior.

La aproximativ 200 metri distanta este un mall mare-Plenilunio; fiind duminica nu am gasit deschise in interior decat restaurantele, salile de cinema, precum si spatiile de joaca/divertisment (jocuri mecanice, bowling, billiard etc. ) suficiente insa pentru petrecerea timpului liber.

Am dat o tura prin zona limitrofa hotelului, sunt multe ansambluri rezidentiale construite, cu piscine interioare, paza proprie cu camere de luat vederi.

Concluzii generale:

-preturi ok -60/65 euro/zi cu mic dejun inclus/camera, unul convenabil din punctul nostru de vedere (am facut o testare pentru luna august, preturile sunt aceleasi) ;

-mic dejun consistent si diversificat;

-amplasare avantajoasa pentru cei care au nevoie de o cazare in zona aeroportului- (Poligono Las Mercedes- pentru cei care vor sa faca o plimbare virtuala pe Google Maps), zona linistita, strazile din jurul hotelului permit plimbari relaxante;

-amplasarea mall-ului este avantajoasa pentru cei care doresc sa faca o scurta repriza de shopping, sa manance la unul din multele restaurante, fast-food-uri, pizzerii din incinta, sa vizioneze un film (inclusiv 3D), sau sa se relaxeze in salile de jocuri, toate aceste fara sa se deplaseze mai mult de 10 minute distanta de mers pe jos de la hotel;

-transportul gratuit asigurat de la si catre aeroport. De mentionat faptul ca intre orele 02. 00-05. 00 cursele se fac la interval de 1 ora, in restul timpului la 30 minute.

De asemenea, in cazul in care doriti transport pe timpul noptii, faceti rezervarea la receptie in seara dinaintea plecarii, intrucat nu vor transporta mai multe persoane decat numarul maxim prevazut pentru microbuz si nici pe cei care nu si-au facut rezervarea in prealabil la ora stabilita. Spun asta fiiindca am intarziat plecarea spre aeroport cu aproape 20 minute fata de ora stabilita, fiindca o familie de spanioli putin cam aerieni si-au pus bagajele in microbuz, s-au asezat pe scaune fara a anunta faptul ca ei nu erau trecuti pe lista de rezervari, noi fiind cei care dadeam cu plus pe locurile de pe interval:). Situatia s-a rezolvat dupa ce s-au facut confruntarile de pe lista de rezervari cu cei prezenti la fata locului, “intrusii” fiind debarcati rapid si indrumati catre un taxi (pentru care platesti 20-25 euro pana la aeroport).

Singurul inconvenient este acela ca hotelul se afla la o distanta putin cam mare de statia de metrou, in cazul in care cineva este doritor sa viziteze Madridul si are timpul necesar.

Din punctul nostru de vedere, hotelul merita atentia si este o alegere potrivita in cazul in care sunteti nevoiti sa petreceti o zi/noapte in Madrid, fortati de imprejurari.

Sedere placuta!

Trimis de divio* in 13.07.10 17:38:58

VIZUALIZĂRI: 1744 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (divio*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Hotelul-vedere din aleea stradala. Deasupra intrarii se pot observa terasele la care faceam referire

pepsi70ro
    [13.07.10 17:45:49]

Cu adevarat un review de calitate! Felicitari divio!

mariana
    [13.07.10 19:17:26]

bun de retinut si frumos rewiu...

dannek
    [14.07.10 09:51:53]

@divio

Bine ai revenit cred cu forte proaspete!

georgiana
    [14.07.10 15:24:08]

Bine ai revenit printre noi!

Vad ca ti-a priit vacanta ta si te-ai pus serios pe scris!Astept si altcevaoscris de tine,nu doar despre cazari,ci anumite lucruri care te-au uimit acolo si se deosebesc de alte alte locuri pe unde ai mai fost tu!

divio*AUTOR REVIEW
    [14.07.10 15:45:25]

@georgiana:

inca mai am in tolba doua materiale, cu fotografiile aferente (unul sigur te va interesa

Daca tot esti dispusa la lectura (asta ca sa-ti fac concurenta la marimea review-ului), citeste-l si pe acesta, proaspat:

click aici

dannek, divio*, georgiana, mariana