ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2022
ÎNSCRIS: 29.12.11
MAY-2022
Prieteni
BUN

Mult mai bine decât mă așteptam

Old Hunza Inn

Mult mai bine decât mă așteptam a fost această cazare situată la 2500 metri altitudine.

Old Hunza Inn este mai degrabă o cabană de munte decât o pensiune ori un hotel. De la o străduță laterală se coboară niște scări și ajungem la recepție. Recepția este ca o mare sufragerie. Acolo se servește și masa, acolo se bea și cafeaua, acolo se socializează, acolo se admiră peisajele spectaculoase.

Am fost întâmpinați de proprietar, mister Liaqat, foarte cald, aproape că ne-a luat pe toți în brațe și ne-a îmbrățișat. Cam asta însemnă în accepțiunea mea bucuros de oaspeți. Am primit camerele rapid. Căbănuța este în gen terasă pe trei nivele. Restaurantul e la nivelul 0, iar noi am fost cazați într-o cameră rustică la nivelul -1.

Camera era de tip rustic. Avea doar 12 metri pătrați, pe pereți avea lambriu-ri, iar la geam ceva ca o pătură. Ușa se închidea pe-afară cu lacăt. Oricum nu era cazul să o închidem, oamenii sunt foarte serioși prin acele locuri. Asta o spun cu toate că am avut un intrus. Nu noi, ci un coleg din gașcă. Când s-a întors la cabană a constatat lipsa unui tricou și a unui pantof. Nu a trebuit mult să ne gândim cine e hoțul. Cățelul cabanei un ciobănesc foarte jucăuș era responsabil cu toată tevatura. Mai mult a durat căutarea să le găsim unde le-a ascuns.

Dar să revenim la cameră. Noi am avut două paturi single foarte confortabile în care am dormit foarte bine. Mult mobilier nu aveam prin cameră, decât o noptieră dublă și un dulap de haine. Strictul necesar. Oricum nu aveam mari pretenții.

Baia era modestă. Destul de mare, dar obiecte sanitare vechi și destul de obosite. La fel săpun de slabă calitate și doar un prosop. Am văzut în multe locuri în hotelurile din Pakistan la baie doar un prosop și ăla ros de timp. Așa o fi tradiția la ei să-l facă poștă! ; -). Norocul meu a fost că al meu coleg de cameră avea un prosop de –acasă și mi-l ceda cu eleganță pe cel de la hotel.

În schimb aveam alte probleme. Zilnic se oprea curentul de câteva ori, iar noaptea nu era absolut deloc. Observam acest fapt pentru că nu ni se încărcau deloc telefoanele. Mai dădeau eu ei drumul la un generator, dar așa mai cu economie. Noaptea era oprit, fiind și foarte gălăgios. Din acest motiv și nu numai, aveam mari probleme cu netul. Era destul de slab asta când era. În rest lipsea cu desăvârșire.

Apa era o altă problemă. Și aici era tot așa, mai pe economie. Apă caldă aveam doar seara și câteodată dimineața dacă prindeam. Încălzirea apei se făcea tradițional la godin cu lemne. Dura ceva până se încălzea și nu ținea foarte mult. Aici în această zonă chiar aveam nevoie de apă caldă. Eram la 2500 metri altitudine și era noaptea destul de frig.

Așa era și în cameră foarte frig noaptea. Colegul dormea îmbrăcat și cu căciulă în cap. Eu doar cu pătura până la bărbie și tot mai tremuram un pic.

Gazdele noastre, formate exclusiv din bărbați, erau după cum am precizat anterior, foarte primitoare. Socializam foarte mult în zona recepției în sufrageria comună. Tot de-acolo, dar și de pe veranda noastră admiram peisajul fabulos, în fața noastră se arătau maiestoși niște munți de aproape 8000 de metri. Vârfurile acestora Rakapushi de 7600 metri și Diran de 7266 metri ne încântau privirea în fiecare dimineață. Si am avut un noroc de vreme foarte frumoasă cu soare și cu vizibilitate maximă.

Tot în sufragerie se servea dimineața la ora opt micul dejun. Cu toate că era un mic dejun frugal, doar omletă, gem, unt, lapte cu ceai și erau o mulțime de bărbați se mișcau în reluare. Dura până într-o oră până ne serveau. Ce însemnă lipsa unei femei!!!

Una peste alta ne-am simțit bine la această cabană, în primul rând datorită oamenilor primitori. Probabil că dacă erau ciufuți altfel am fi văzut și comentat toate neajunsurile. Dar așa am trecut rapid peste ele.

Ne-am simțit bine la Old Hunza Inn drept pentru care îl recomand cu drag.

despre SERVICII

gazdele foarte amabile și săritoare, nimic de reproșat. Cu toate neajunsurile și codițiile grele încercau să rezolvă să fie toată lumea mulțumită! Când vezi implicare și bunăvoință parcă treci mai repede peste toate.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Aici ca să fiu corect nu pot da o notă foarte mare, doar nota șapte cu indulgență.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Aveau și meniu de cină orio prânz, dar nu am încercat. La micul dejun subțire ca peste tot în acea zonă!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

eeee la acest capitol nu am cum să dau mai puțin de nota 10. Un peisaj asemănător cu Bușteniul de la noi, doar că mult mai spectaculos. Culmea eram deja cazați la 2500 de metri, așa cam ca pe Moldoveanu.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

mi-a plăcut mult acest orășel de munte turistic. Doar circa 5000 de locuitori trăiesc permanent acolo.

Trimis de robert in 07.08.22 10:58:11
Validat / Publicat: 07.08.22 20:04:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI.

VIZUALIZĂRI: 210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 vedere de nota 10

[07.08.22 11:21:56]

rog https://www.youtube.com/watch?v=mzJj5-lubeM

mersi frumos!

[07.08.22 20:04:16]

Mutat în rubrica "Old Hunza Inn [Karimabad], #EXCURSII si CALATORII" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

doinafil
[07.08.22 20:25:16]

Într-adevăr, priveliștea face toți banii, și mai treci cu vederea unele neajunsuri!

Oare costul cazărilor nu acoperă cheltuielile cu utilitățile (curent, apă caldă) de sunt nevoiți să facă economii?! Din ce ai „mirosit” , au clienți (turiști) mereu sau doar din când în când?

Cred că tot din econime nu au pus două prosoape la baie!

N-am înțeles ce este cu găleata aia pusă sub duș. Nu le mergea canalizarea?

[07.08.22 21:33:23]

@robert:

eram curioasa de statura lui sa mi-l imaginez luandu-te in brate, si mai ales pe colegul de camera , dar l-am vazut in poze si e oarecum ok .

Incercam sa imi imaginez (deh, am si eu hibele mele), cum va cautati voi lucrurile ascunse de catel, daca ar fi vorbit ar fi inceput: rece, rece, caldut, cald, frigeeee

, cred ca stateati la panda: Uraaa! e net, hai!

nu mai zic nimic de imagintie, cred ca tu ai putea pune articole fara poze, la felul in care povestesti parca am si pozele in fata .

Dura până într-o oră până ne serveau. Ce însemnă lipsa unei femei!!!

saru' mana

Un peisaj asemănător cu Bușteniul de la noi, doar că mult mai spectaculos.

ultima poza e superba , poti face un poster sa il pui pe pereti ca sa iti aduci aminte de locurile frumoasa.

Felicitari, votat cu mare drag.

webmasterPHONE
[07.08.22 22:43:36]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[08.08.22 08:41:30]

@doinafil: priveliștea era senzațională. Eram înconjurați de munți spectaculoși cu vârfuri semețe!

Ba da acoperă, doar că nu aveau. Curentul se întrerupea zilnic de câteva ori, iar noaptea nu era deloc. Eram cazați într-un orăsel izolat, la altitudinesa de 2500 de metri. Și nimeni nu-și permite să țină generatorul non stop, care merge pe benzină și consumă destul de mult! Se chinuiau și ei să țină standardele ridicate cu ceea ce aveau la dispoziție.

Găleata de la baie era tot pentru economie. Să nu se piardă nimic. In momentul când se umplea mai o aruncam la toaletă să nu mai folosim altă apă! Din cuză de penurie era economia, nu din alte motive.

Orășelul era foarte dezvoltat din punct de vedere turistic. Erau o mulțime de magazine și restaurante, doar că momentan din pricina pandemiei cam lipseau turiștii!

Mersi frumos pentru vizită și comentariu!

[08.08.22 08:49:51]

@mishu: eee cu mistre Liaqat a fost o altă poveste. Am intrat primii eu cu ghidul. Liaqat când m-a văzut mi-a spus că semăn foarte bine cu fratele ghidului care mai fusese aici de câteva ori. Eu în spirit de glumă i-am spus că normal că semăn, că doar sunt tatăl lor. Atunci m-a luat în brațe m-a îmbrățișat, cred că m-a și pupat. Când i-am spus că am glumit, nu prea s-a bucurat, nu prea a gustat gluma, dar era prea târziu! ; -)

Dimineața înainte să se scoale colegii mai prindeam un pic de net!

mersi frumos!

Mulțumesc frumos pentru vizită și comentarii!

[08.08.22 08:52:03]

@webmaster: mersi frumos!