ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2022
ÎNSCRIS: 27.02.14
JUL-2022

Castele, biserici, cetăți și alte alea...

Castele, biserici, cetăți și alte alea...

(Web, acesta nu e chiar un review, dar - dacă tot am făcut o mulțime de poze cu ele - l-am postat pentru mulțimea de cetăți, castele și alte construcții vechi, ce mi s-au părut interesante. Puteam să le încarc la review-urile de la Transilvania Park, dar aș fi dorit să fie văzute separat, doar ele, machetele. Dacă e cazul, trecut eventual la nevotabil, sau ceva de genul.)

Dacă se aprobă, aș dori să inserați la început acest link. Mulțumesc mult!

Lângă Odorheiul Secuiesc, la Băile Seiche/Szejke, se află un obiectiv turistic interesant: Mini transilvania Park.

Inspirat de alte parcuri din Europa - Belgia, Austria - un entuziast tânăr din Odorhei, Fazakas Szabolcs, s-a gândid prin anul 2012 să construiască un parc asemănător cu cele pe care le-a văzut. A chemat în ajutor niște colegi de la Asociaţia Cultura Visus, și, după obținerea aprobărilor, în 2018 au pornit lucrările. Parcul s-a deschis în 2020, după ridicarea restricțiilor legate de pandemie.

În Parc au fost construite peste 100 de machete ale unor obiective importante din Transilvania - monumente istorice şi de arhitectură, multe dintre ele fiind incluse în Patrimoniul UNESCO sau în Patrimoniul Naţional (cetăți, castele, mănăstiri, biserici fortificate). Lângă fiecare machetă se află un disc rotitor, cu explicații în 3 limbi (română, maghiară și engleză), privind obiectivul respectiv.

Vă recomand să vă rezervați o zi întreagă, pentru că e plăcut și interesant.

Programul de vizitare este :

Trimis de puiutea in 26.07.22 07:07:54
Validat / Publicat: 26.07.22 11:11:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ODORHEIU SECUIESC

VIZUALIZĂRI: 490 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Biserica din Viscri

[26.07.22 11:10:17]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Mini Transilvania Park [Băile Seiche / Szejkefurdo], ODORHEIU SECUIESC" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[26.07.22 11:10:47]

[26.07.22 11:27:39]

@puiutea: Foarte interesant acest parc tematic si intradevar poti petrece ceva ore acolo fara sa te plictisesti. Ma gandesc insa oare care au fost crieriile pe care le-a avut in vedere acest tanar? Exista o logica a alegerii, este una sentimentala? Nu stiu si chiar nu conteaza, insa ma gandeam pe masura ce vedeam pozele ca sunt multe locuri pe care nu le-am vizitat si asta mi-ar mai da o idee ce mai e de vazut.

Felicitari, votat cu mare drag.

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[26.07.22 11:42:06]

@puiutea: Un obiectiv deosebit în peisajul turistic din România! L-am vizitat în prima fază a proiectului, atunci când erau doar vreo 40-50 de machete, motiv de a reveni (poate când se va deschide și parcul dedicat insectelor). Mulțumim pentru fotografii!

@mishu: Povestea parcului și declarațiile tânărului creator și a echipei sale aici: agerpres.ro/social/2021/0 ... ie-foto--759026.

Alegeri inspirate!

[26.07.22 11:55:06]

@webmasterX: Mulțumesc mult!

[26.07.22 11:58:26]

@tata123 ????: Da, și eu aștept să se extindă Parcul. Insectele uriașe sunt deja gata, urmează să se amenajele locul, pe dealul de dincolo de Parc. Mulțumesc pentru ecou și pentru vot!

[26.07.22 12:00:37]

@mishu: Eu cred că sunt cam 90% din cetățile mai importante din Transilvania. ȘI, după cum se vede, multe ale foștilor conți și baroni maghiari. Mulțumesc pentru ecou și pentru vot!

mishu, puiutea, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂMini Transilvania Park [Băile Seiche / Szejkefurdo]: