ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2022
ÎNSCRIS: 25.09.13
JUN-2022

Peisaje superbe

LA DIGUE

Aceasta a fost insula bicicletelor. Inchirierea bicicletei costa 100 SCR/zi, iar a tricicletei era 200 SCR/zi.

Transportul de la ferry la cazare ne-a fost asigurat de gazda, gratuit (cam 7 min cu masina).

Plajele din La Digue:

Anse Grosse Roche - nu are umbra, dar un bolovan urias de granit o face foarte interesanta. Este plina de corali si scoici, deci sunt necesari cipici. Nu este nimic altceva in zona, este pustie.

Anse Severe - foarte frumoasa, cu umbra multa. Sunt baruri pe plaja si 1 magazin de suveniruri. 2 testoase aldabra se plimba linistite in zona aceea. Se spune ca este buna de snorkeling, dar noi nu am testat-o. A fost plaja pe care am stat in ultima zi cand am fost pe La Digue, inainte sa ne intoarcem in Mahe. Ne-am parcat in zona barului Bikini Bottom si cred ca a fost singurul bar care ne-a dat o stare atat de buna de relaxare, de buna dispozitie. Barul este gestionat de 2 tineri al caror tata este din California, iar mama din Seychelles, astfel ca tricourile, sepcile care sunt suveniruri sunt imprimate in California.

Aici o sa vedeti mai multe steaguri din diverse colturi ale lumii, fiecare dintre ele avand o poveste. Primul steag a fost al Croatiei, adus de un turist care a facut ocolul lumii. Exista si steagul Romaniei.

Pret tricouri: 500 scr

Milkshake 150 scr

Seybrew 75 scr

Anse Patates – o plaja foarte frumoasa pt poze, stancile de granit sunt superbe

Plaja este foarte mica si se inunda repede. Din punctul meu de vedere este genul de plaja buna pentru poze si pentru filmat cu drona si apoi poti sa mergi mai departe catre altele.

Am incercat sa facem snorkeling, dar nu este asolut nimic de vazut.

Anse Source d’argent - Intrarea se face prin parc si costa 115 scr

Plaja superba pt view, poze, stanci de granit fabuloase si filmare cu drona.

Un monolit urias de granit te intampina aproape de intrarea in parc, iar in jurul lui sunt testoase aldabra (pui si mature) pe care le poti hrani.

Pentru inot trebuie cipici pt ca sunt stanci. Pe alocuri mai sunt si alge, dar nu deranjante.

Sunt mai multe plaje in zona, separate de stancile uriase de granit. In ziua in care am fost noi am nimerit 3 nunti una dupa alta, cate una pe fiecare plaja.

Pe una dintre ele este un bar pe plaja, cu leagan si hamac.

Valurile mari se opresc in reciful de corali, deci la mal ajung unele mai mici.

Nu e buna pt snorkeling pentru ca nu ai ce sa vezi.

Grand Anse - drumul la dus nu e asa greu. Se urca doar un deal cu bicicleta, insa gradul de inclinare nu e foarte mare. In mare parte din drum cobori. Provocarea e la intoarcere.

Plaja superba pt filmat cu drone si pt surferi experimentati si nebuni. Valurile si curentii sunt atat de mari incat este foarte periculos sa intri in apa. Peisajul tare fain. Urmatoarea plaja este Petite Anse. Se ajunge repede, probabil in 10-15 min. Nivelul de urcare este unul f mic si dificultate usoara. Este la fel ca Grand Anse. Este si un bar la intrarea pe plaja.

Urmatoarea plaja este Anse Cocos. Cararea este la intrare pe Petite Anse, prin padure. Noi am incercat sa mergem pe plaja si apoi sa intram in padure, dar nu se poate, deci am facut stanga imprejur.

Drumul pana la Anse Cocos dureaza vreo 35 min. Nu este complicat de urcat, dar e mult, mai ales cand esti incaltat extrem de potrivit: in papuci

Plaja este foarte asemanatoare cu Grand Anse si Petite Anse, dar valurile sunt putin mai mici pana in ora 16:00. Dupa 16:00 par la fel de mari. Exista un bar pe plaja. La capatul plajei este o formatiune de roci de granit care lasa impresia unei piscine naturale. Este foarta frumoasa pt stat in apa, nefiind valuri. Toata plaja ofera un peisaj fain cand filmezi cu drona.

Toate bune si frumoase pana trebuie sa iei dealul inapoi de la Grand Anse catre La Digue. Este excursie cu fitness inclus vacanta asta. Dar macar dupa ce urci prima panta, daca mai traiesti, urmeaza numai coborare si e o placere sa simti vantul dupa asa o urcare.

Intr-una dintre zile am facut un triatlon: 2h de snorkeling, 2h de hiking si cateva ore de bicicletat.

Am optat pentru o excursie sa facem snorkeling, pt 115 euro pt 2 pers, rezervat cu Creole agency, vas Bella Petra.

Programul a fost urmatorul:

Snorkeling la Big sister island: vezi o testoasa pe care o gaseste baiatul de pe barca si multi pesti. Pt farmec le arunca si niste paine si se strang zeci de pesti, iar dupa te plimba ei pe unde stiu ca mai sunt altii.

Reciful de corali e mort, astfel ca peisajul subacvatic mie mi-a dat o mare stare de tristete.

Apoi snorkeling la Little Sister Island, mai exact drift snorkeling, unde mergi in coloana dupa lider.

Urmeaza o scurta plimbare catre Cocos island pt poze, dar pt ca reciful e mort si sunt valuri din cauza musonului acolo doar se sta pentru cateva poze.

Snorkeling Felicite Island: reciful este mort in mare parte. Cativa corali s-au mai format pe ici pe colo si parca mai vezi o speranta ca se pot reface. Sunt foarte multi pesti (fara sa ii momeasca), chiar si in bancuri si unele specii diferite fata de celelalte insule.

Este si o plaja pt cei care opteaza pt full day excursion, unde vor si manca un gratar.

Pe Felicite sunt vile unde cazarea costa de la 2k euro/noapte si transferul se face cu elicopterul.

Excursia de snorkeling a fost o alegere excelenta. Am vazut niste specii de pesti deosebite, astfel ca m-am simtit ca la National Geographic.

Unde am mancat in La Digue?

Gala Take-away – preturi foarte bune, meniu diversificat, gust decent.

Restaurant Italian Le Repaire - mancare delicioasa, preturi medii spre mari, atmosfera foarte placuta.

Julie’s take away Pizza – preturi medii pentru o pizza, iar gustul so and so.

Cand este de vizitat Seychelles, dupa spusele localnicilor?

Se pare ca cele mai bune luni sunt: Octombrie, Martie, Aprilie si Mai, cu mentiunea ca in Aprilie este foarte cald. Noiembrie este asa si asa, poate fi destul de ploios, in functie de “noroc” . Dec-Feb sunt luni foarte ploioase, ar fi bine sa fie evitate.

In Iunie incepe musonul, iar multe plaje sunt pline de alge din aceasta cauza. Nu sunt la fel de multi turisti ca in lunile de sezon

Lunile Iulie si August sunt cele mai nepotrivite din cauza vantului puternic, care face transportul cu ferry sa fie si mai nasol si sa fie si mai multe alge la mal. Septembrie asa si asa.

De cand cu pandemia sunt mai putini turisti, in special pentru ca vasele de croaziera nu mai opresc acolo.

Altele: Biletul de autobuz costa 12 SCR, indiferent ca mergi o statie, sau faci ocolul insulei, indiferent de insula. Din pacate in Mahe nu se respecta orarul de transport. In Praslin am folosit mijlocul de transport in comun doar o zi, dar parca parea ca e mai regulat.

Pe insula La Digue se folosesc doar biciclete si triciclete.

Cand am fost noi, peste tot la interior (autobuz, magazine) se purta masca si nu iti era permisa intrarea fara.

Info despre Island Coco de la localnici: Desi se promoveaza ca zona superba de snorkeling de unele agentii, nu mai este asa frumoasa. In 1985 era un paradis subacvatic, cu milioane de pesti si corali. Dupa ce a lovit El Nino, temp apei a crescut cu 1.5 grade si toti coralii au murit, iar pestii sunt foarte putini acum.

Din punctul meu de vedere, dintre cele 3, cel mai mult mi-a placut Praslin, pentru ca ne oferea atat peisaje superbe, cat si plaje accesibile pentru snorkeling. Daca ar fi sa aleg strict in functie de peisaj, atunci as alege La Digue, insa acolo am intrat foarte putin in apa. Mahe este de asemenea o insula frumoasa, insa am pierdut foarte multe ore asteptand dupa autobuze si nu am vazut foarte multe. Pentru cei care sunt curajosi si isi inchiriaza masina acolo, poate e altfel. Ramane totusi deosebita pentru gradina botanica si pentru plajele Beau Vallon si Anse Intendance.

Trimis de Roxelly in 25.07.22 14:27:10
Validat / Publicat: 25.07.22 16:25:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SEYCHELLES

VIZUALIZĂRI: 2852 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Roxelly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Anse Source D'argent
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19500 PMA (din 15 voturi)

[25.07.22 17:39:53]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[26.07.22 12:51:18]

@Roxelly:

insa ce frumos a fost.

Si de data aceasta am avut parte de peisaje superbe, o viata de turist minunata, felicitari, votat cu mare drag.

Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula La Digue: