ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2022
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 07.01.08
JUN-2022

Vacanta Turcia 2022 — generalitati

Concediul in Turcia din vara anului trecut a fost fabulos, probabil pentru ca era si dupa pandemie, in orice caz, totul ni s-a parut minunat. Ca atare am hotarat sa repetam experienta si in vara anului acesta, dar cu propunerea din start ca vom sta cel putin 14 zile efectiv la mare. Am inceput sa fac inventarul prietenilor. Ei nu ar zice NU decat in cazuri extreme, cum a fost cazul unei familii care devenisera de curand bunici. Dar, ni s-au alaturat alte doua familii din Satu Mare, in total 6 familii/12 persoane/5 masini. Cei de la SM au venit cu o singura masina si nu am avut in comun decat sejurul efectiv, deoarece ei au ales o varianta de traseu prin Serbia, Grecia pe considerentul ca au mai multa autostrada.

Odata stabilita gasca, m-am apucat sa caut variante de cazari intermediare, de stabilit statiuni, traseu, hoteluri …. Am cochetat cu Fethyie, dar cei din Satu Mare vroiau sa revada Marmarisul (am mai fost impreuna acum multi ani). Bodrumul nu-l vazusem nici noi, deci l-am pus pe lista, apoi Kusadasi ca sa ne apropiem de casa.

Deci am stabilit ca ne mutam in 3 hoteluri (a inceput sa-mi placa asa, ca tiganul cu cortul) si 3 cazari intermediare, pentru ca noi suntem in concediu din momentul in care ne urcam in masini. Ne place sa ne oprim in padurici cu izvoare pe la bulgari, sa bem cate o cafeluta pe marginea drumului la diverse carciumioare tipic turcesti, sa avem cazari intermediare de la care plecam numai dupa micul dejun, sa mergem lejer si sa ne bucuram chiar si de drum.

In concluzie am batut in cuie, 17 nopti, cu urmatoarea impartire: 1 noapte Gelibolu Hotel Hampton by Hilton Gelibolu pe faleza, 1 noapte Hotel Ilayda Kusadasi pe faleza, 5 nopti Hotel Green Nature Diamond Marmaris, 5 nopti Hotel Salmakis Bodrum, 4 nopti Hotel Sunis Efes Royal Ozdere, 1 noapte Hotel Cavit Duvan Edirne. Daca a fost de ajuns?! DA! In sfarsit ne-a ajuns, ba chiar pentru urmatoarea vacanta daca va mai fi la turci, ne-am propus numai doua hoteluri pentru sejur a cate 6 zile. Costul cazarilor pentru aceste 17 nopti a fost cam 2200 euro. Daca adaug motorina, costul drumurilor si cinele intermediare probabil ca am trecut de 2500 euro.

Am plecat la 6 dimineata din Pitesti iar traseul a fost cel consacrat, prima zi: Pitesti- Gelibolu, pe ruta - Giurgiu-Ruse – Razgrad -Targoviste –Omurtag-Kotel-Yambol-Elhovo-Lesovo –Edirne-Havsa-Kesan-Gelibolu

Imediat dupa vama, cred ca sunt mai mult de 15 km cum am scris anul trecut, ne-am oprit la TP-ul acela pentru incarcarea HGS-ului. Citisem ca numai podul peste Dardanele dus intors ar fi 500 lire cu bucatica de O6, dar d-na de la ghiseu nu si nu ca ne ajung 400 lire, desi i s-a explicat tot traseul nostru. Eu nu am fost inauntru cu baietii, asa ca au iesit cu HGS urile incarcate cu 400 lire. Asa le trebuie daca d-na de la ghiseu a fost mai convingatoare, iar ei nu m-au crezut pe mine, ci pe ea. In fine, la venire am platit podul si O6 cu cardul. Dupa calculul meu ne-au mai ramas vreo 90 lire, dar nu am verificat. Nu prea ne-am mai urcat pe autostrazi anul acesta.

Am ajuns pe la ora 17 in Gelibolu, vama a fost libera, cred ca am stat cam 20 minute cu totul. Rezervasem pe Booking hotelul Hampton by Hillton Gelibolu pe considerentul ca este pe faleza si deja vedem mare. A fost o seara superba, cu priveliste de vis. Dupa ce ne-am cazat am zis ca ar fi cazul sa mancam ceva. Am luat-o pe faleza incetisor si cred ca prima terasa care ne-a iesit in cale la vreo 30 m de hotel a fost Kebap Cesitleri Lahmacun & Pide. A fost totul excelent, eu am mancat cel mai bun Urfa kebap, imi era si foarte foame, ceilalti au comandat tot felul de aripioare, gratare, salate, cartofi prajiti si la final am mai luat si vreo 4 pizza si bere cat cuprinde.

Am uitat sa va spun ca noi am inceput masa cu ceva palinca, doar fusesem in vizita la prietenii de la SM de curand. Am vrut sa-l servesc si pe chelner, dar a zis ca nu are voie. In schimb a aparut seful lui care avea voie :). I am dat sa guste, s-a scuturat tot si a plecat. In 5 min era inapoi cu un pahar pe care i l-am umplut. Nu stiu daca i-a dat in “culise” sa bea si lu” ala micu, cert e ca dupa aceea ne-am “imprietenit” la catarama, misunau pe langa noi cu tot felul de chestii din partea casei. Cand a venit cu nota, nu ne-a venit sa credem, dupa un asa chiolhan am avut de platit 20 euro de familie cu ciubuc cu tot. In fine, am multumit si am plecat la plimbare pe faleza care era mirifica in apus de soare. La capatul cu stanca era o mica expozitie de tunuri si alte arme in cinstea bataliei de la Gallipoli.

A doua zi am plecat spre Kusadasi deoarece luasem a2a noapte intermediara pe faleza la Kusadasi. Traseul a fost Gelibolu-pod peste Dardanele-Ezine-Ayvacik-Kucukkuyu-Burhanye-Ayvalik-Aliaga-Izmir-Kusadasi. Podul este intr-adevar o capodopera si scurteaza timpii de asteptare la ferry considerabil, 236 lire pod+O6 pe sens.

Am ajuns la hotel Ilayda cred ca pe la ora 16, incantati de freamatul falezei din Kusadasi si de navele de croaziera acostate in port. Ne-am invartit un pic prin bazar unde am incercat sa gasim o terasa sa luam masa. Erau niste preturi enorme, mai ales facand comparatie cu ce platisem la Gelibolu. Vazand asa, ne-am intors la hotel unde am cerut sa vedem un meniu. Chelnerul ne-a spus ca sora lui este in conducerea hotelului si daca nu vom fi multumiti il impusca si pe el si pe bucatar. Si chiar a fost minunat totul, servirea, mancarea, bericile reci si pretul…. ca la Gelibolu!

A doua zi am parasit Kusadasi ul si ne-am indreptat spre Marmaris pe traseul: Aydin-Yatagan-Mugla-Marmaris, unde incepeam efectiv sejurul cu Hotelul Green Nature Diamond pentru 5 nopti. Marmaris-ul la fel de minunat, am facut plimbari lungi pe faleza, in port, in bazar si ne-am bucurat de fiecare clipa.

Urmatoarea statiune a fost Bodrum ul, dar aici a fost mai greu cu alegerea hotelului. Sa fie aproape de oras, sa aibe plaja, sa nu fie scump, dar sa aibe conditii decente. M am hotarat la Salmakis Hotel Bodrum, am avut emotii, dar a fost o surpriza placuta din toate punctele de vedere, m-a incantat maxim acest hotel, poate si unde nu am avut asteptari prea mari Ne am petrecut urmatoarele 5 nopti la Salmakis, si cred ca de atata incantare am lasat total garda jos in ce priveste covidelul, mama lui de parsiv!

Incepand de la Bodrum, am inceput pe rand, cam la 2 zile cate unul sa avem frison, febra, un pic de raguseala, un pic de muceala, nu mare lucru pentru ca nu a reusit sa ne strice nici macar o zi de plaja. Un paracetamol, un nurofen si s-a rezolvat problema rapid. La primii simptomatici am dat pe AC, pe gheata din pahare, dar vazand ca avem rand pe rand fix aceleasi simptome, eu am inceput sa banuiesc cam ce ar fi. Unii mai optimisti din grup au zis ca nici vorba de covid, altul mai ipohondru n-a mai iesit 5 zile din camera, de frica sa nu il traga curentul :). Pentru ca pe mine m-au luat cel mai tarziu simptomele, ajungand acasa primul lucru am facut un test ca sa stiu cum stau, pentru ca o am pe mama in varsta. A iesit pozitiv si nu s-a negativat in 5 zile cum spuneau la tv, ci in vreo 8 zile.

Mai departe am parcurs drumul Bodrum-Milas-Kusadasi ca sa incheiem vacanta cu un hotel mai de top, Sunis Efes Royal pentru 4 nopti. Drumul a fost bun dar, inainte cu ceva kilometrii de indicatorul spre Davutlar am vazut un afisaj mare cu restrictie de 70km/h, dar n-am avut timp sa-l privesc prea mult pentru ca imediat a aparut numarul masinii noastre cu afisajul 114 km/h si am mai apucat sa vad numarul urmatoarei masini din grup 109 km/h. Cert este ca toate patru masinile am luat felicitarile in vama si 235 lire. O nimica toata 14 euro. Cu cei de la SM a fost si mai frumos pentru ca ei mereu au mers foarte tare si in total au avut de platit in vama vreo 60 euro plus inca o amenda de vreo 15 euro pe care le-o daduse politia in direct.

Au trecut si cele 4 nopti superbe la Sunis si ne-am cam facut bagajele catre casa cu oprire la Edirne. Cei de la SM s-au oprit de la Kusadasi direct la Curtea de Arges. Sunt genul care nu le plac intermediarele, nu le place lalaiala pe drum, asa ca fiecare a mers in ritmul lui.

Dupa cum spuneam noi ne-am oprit la Edirne, am ales tot Hotel Cavit Duvan pentru ca ne-a placut mult acum un an ospitalitatea lor, camerele, privelistea de pe acoperis, micul dejun si faptul ca aveau parcare. Anul acesta am fost dezamagiti, se schimbase personalul cu niste mutre tampe, frigiderul in camera nu mergea, cele doua sticle de apa erau calde…. in fine, pentru o noapte a mers, dar slabut fata de anul trecut. Acum ce sa zic, am tinut legatura pe WhatsApp cu un baiat de la receptie care ne a primit anul trecut, acum nu mai lucra aici. Mi-a facut rezervare pentru 4 camere inca din ianuarie cu 35 euro/camera cu mic dejun. Daca ma raportez la bani nici nu pot sa mai consider mari defecte cele descrie mai sus.

Voi scrie recenzii pentru fiecare hotel in parte, mai putin Cavit Duvan, pentru ca am scris anul trecut si in mare nu sunt schimbari.

La final vreau sa va mai retin un pic ca sa va spun ca am avut o vacanta superba in care ne-am simtit bine, alegerea hotelurilor le-a placut mult, n-am avut reprosuri, ne-am distrat, am ras cum n-am mai facut-o demult, in concluzie, un grup de prieteni minunati care nu te agaseaza, nu te deranjeaza, sunt pozitivi si plini de voie buna ca intotdeauna. Si cel mai important, nu am avut problem la drum cu vreo masina, ne-am intors sanatosi si voiosi.

Va doresc vacante minunate!

Trimis de michaela_1961 in 23.07.22 18:24:24
Validat / Publicat: 23.07.22 19:33:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Bodrum, marmaris, Antalya-Lara, Alanya

VIZUALIZĂRI: 725 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (michaela_1961); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 drumul catre Marmaris

[23.07.22 20:04:16]

@michaela_1961: Minunat! De abia astept sa povestesti asa, mai pe indelete tot.

Felicitari, votat cu mare drag.

[23.07.22 20:22:01]

@mishu: Multumesc mult! ????

Yoda
[23.07.22 20:57:36]

@michaela_1961:

Multumesc, eu voi face in toamna prima oprire tot la Hampton by Hilton Gelibolu si acum stiu si unde sa mananc un kebap bun.

In rest, mi-a placut ca si turcii stiu sa aprecieze lucrurile bune, respectiv palinca. Baieti isteti!

[23.07.22 21:15:27]

@Yoda:

Buna!

Da, noua ne a placut terasa, n am apucat sa pozez mancarurile celorlalti si de foame si de... palinca????dar sigur toti au fost multumiti. Aveau si adana kebap, dar am intrebat care nu e iute si atunci mi au recomandat urfa kebap.

Palinca face minuni, cred ca de aceea nici covidul nu a avut prea multa putere. ????????

M'LiviuPHONE
[23.07.22 21:23:45]

Felicitări. O adevărată vacanță! Si cu un grup asa mare. Mi - a placut traseul gandit de tine si faptul ca ati vizitat mai multe stațiuni. Astept impresii de la Sunis in mod special!

Si noi fata de anul trecut am fost un grup de 7 familii in Antalya dar noi am fost singurii care alegem varianta auto pentru a petrece mai mult timp si la un preț mai redus decat varianta cu avion. In afară de 2 familii care au venit din România cu avionul ceilalți nici nu puteau altfel????‍♂️ venind din alte tari mai îndepărtate!

Toate cele bune și vacante frumoase întotdeauna!

[23.07.22 21:53:47]

@m liviu: Multumesc de ecou. Da, a fost un concediu reusit, la noi toata lumea prefera masina. Pe drum fiecare are libertatea sa faca ceva, mai mergem si in coloana, mai are cate unul un zvâc si o ia inainte, nu e problema. La all inclusive nu ai cum sa te incomodezi ca si acolo, pe principiul ca suntem in concediu, fiecare face ce vrea si cand vrea. Dar la plaja tot dai de unul, de altul, trece timpul altfel. Nu mai spun de bericica de seara care altfel se bea in grup. Deci ideea unui grup mare care ii sperie pe unii nu este deloc deranjanta, noua ne place. Nu avem cârcotasi printre noi, din contra, orice problema se rezolva cu umor. Faptul ca eu centrez, eu dau cu capul, adica eu aleg cazari, traseu, etc, este un atu pentru mine ca n as putea altfel???? P.S. Despre Sunis mai ai de asteptat, dar o sa ți șoptesc numai tie ca m au deranjat niste muște ciupitoare si pietrele de la intrarea in apa. In rest, numai de bine.

[24.07.22 10:21:48]

@michaela_1961:

Da, noua ne a placut terasa, n am apucat sa pozez mancarurile celorlalti si de foame si de... palinca dar sigur toti au fost multumiti.

Oferta de "mâncătorii" este bogată pe faleza din Gelibolu. Cred că le-am trecut în revistă pe toate anul trecut, când eu căutam o ciorbă fierbinte, deh... fiecare cu fixurile lui . Multe însă ofereau mai mult hamburgeri şi alte feluri mai fast food aşa.

Palinca face minuni, cred ca de aceea nici covidul nu a avut prea multa putere.

Pe principiul ăsta merg şi ruşii şi britanicii, total lipsiţi de griji în plină pandemie, doar că ei neavând palincă bagă vodcă şi whisky la greu

Important este că toţi aţi avut forme foarte uşoare şi nu v-aţi stricat vacanţa mult aşteptată

[24.07.22 10:52:15]

@michaela_1961:

Aşteptam cu nerăbdare impresiile tale din cea mai recentă vacanţă turcească şi iată că au început să apară!

Eu am aplicat sistemul ăsta cu mutatul ca ţiganul cu cortul încă de la prima vacanţă turcească din urmă cu mulţi ani, când am combinat Kuşadasî cu Bodrum, câte o săptămână la fiecare, apoi câte trei săptămâni în trei hoteluri prin staţiunile din Antalya şi tot aşa, abia în ultimii ani crescând numărul de hoteluri şi reducând numărul de zile petrecute la fiecare şi a fost mereu foarte bine Recordul personal l-am bătut în 2020 cu cinci hoteluri x patru nopţi, însă atunci am cam exagerat, 4 hoteluri x 5 nopţi era mai indicat, dar nu ştiam la care să renunţ.

Vă invidiez pentru parcursul relaxat, pentru savurarea drumului, dar mai ales pentru pauzele de relaxare la o cafeluţă , un lux pe care eu nu mi-l permit.

La fel, în Marmaris eu aş fi ales altceva, "diamantul" ăsta nefiind pe gustul meu. În Bodrum alegerea ar fi fost mai dificilă, în condiţiile în care preţurile la hotelurile foarte bune efectiv au explodat . Luni de zile am tot săpat, timpul a trecut şi în final am renunţat la Bodrum anul acesta, reorientându-mă spre Antalya.

Sunisul din Ozdere l-aş fi ales şi eu

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
resita2009
[24.07.22 11:01:01]

@nicole33:

[24.07.22 11:57:24]

@resita2009:

O idee foarte bună!

Te vei convinge singur că este mult mai bine aşa. Nu apuci să te plictiseşti nici de resort, nici de mâncare, nici de zonă. Variezi şi experimentezi şi altceva. O singură vacanţă, dar două staţiuni.

Singurul dezavantaj l-ar putea constitui facerea şi desfacerea bagajelor. Atât

Un sfat: alege al doilea hotel mai bun şi mai scump decât primul!

Aşa satisfacţia ta va fi în creştere, comparaţiile pe care inevitabil le vei face vor fi pozitive

elenaadinaPHONE
[24.07.22 12:15:38]

Felicitări pentru o vacanţă minunată, lungă cât un circuit, în locuri atât de frumoase! ????

[24.07.22 22:59:49]

@nicole33: "Dacă aţi început cu palinca pentru a vă face poftă de mâncare, nici nu mă mai mir că ai uitat să faci fotografii . Ba l-aţi băgat în păcat şi pe bietul musulman, ispitindu-l cu palincă"

Sa-ti spun un secret, eu am baut visinata, e mai dulce, desi tot cu palinca era facuta - - Daca l-ai fi vazut tu pe bietul musulman cum ii luceau ochii cand i-am umplut paharul cu varf, nici vorba sa zica "stop"

"Eu cred că l-aţi cules din Marmaris şi s-a manifestat abia la Bodrum şi apoi l-aţi împărţit, cu generozitate, între voi. "

Exact asa a fost, azi am fost cu unii dintre prietenii de concediu la o piscina si unul din ei tocmai povestea ca la el s-a manifestat in ultima zi de sedere in Marmaris. Nasol este ca in generozitatea noastra probabil ca nu l-am impartit numai intre noi, asa cum si altii l-au impartit cu noi. Dar n-ai de unde sa stii ce este de la inceput, am fost prima care m-am prins cand am inceput sa numar 1,2, 3... 10. Mai, sa fie!

"Eu am aplicat sistemul ăsta cu mutatul ca ţiganul cu cortul... "

Da, recunosc ca la tine si la kristinna am vazut sistemul asta si jur ca n-as mai putea sta intr-un loc 10-12 zile. Si culmea, nici ceilalti!

"Singurul dezavantaj l-ar putea constitui facerea şi desfacerea bagajelor. "

Mi am format deja o tehnica speciala si nu ma mai deranjeaza niciun mutat. Pentru noptile intermediare am o geanta cu strictul necesar. La hotel nu desfac nimic din valiza unde toate sunt calcate si impachetate la linie. Scot frumos ce-mi trebuie si apoi ce a fost purtat pun intr-o geanta cu rufe murdare. Astfel in valiza raman mereu rufe curate si calcate. Spre final valiza se goleste dar niciodata de tot pentru ca mereu constat ca am pus haine in plus care nici nu ajung sa le port. Sunt convinsa ca si voi patiti la fel —

"Referitor la opririle intermediare, tu ştii părerea mea. De la Gelibolu aş fi continuat drumul direct Marmaris, fără intermediara la Kuşadasî, dar fiecare şi le ştie pe ale lui. "

De ce sa ne stresam, ca sa ajungem seara obositi in Marmaris, cand noi am ajuns pe la 12 si am mai castigat aproape o zi de plaja? In plus a fost inca o zi frumoasa de concediu in Kusadasi. Acum nici nu stiu daca sa-l mai numesc concediu, pentru ca... toti suntem pensionari, chiar daca unii mai au ceva activitati, dar nu mai semneaza condica. — — (cei de la SM au plecat cu vreo 3 zile inainte si au mai stat si in Grecia la plaja. Deci timp avem muuuult, sanatate sa ne mai dea Dumnezeu!

"La fel, în Marmaris eu aş fi ales altceva,"diamantul"ăsta nefiind pe gustul meu."

Una peste alta "diamantul" nu a fost rau, dar nu l as mai alege, as prefera Club Turban oricand. Si ai sa razi, n-as mai alege nici Sunis-ul, as prefera Korumar Efes in locul lui fara ezitare.

Sa ne auzim cu bine! —

[24.07.22 23:29:21]

@resita2009: "Asta ma gandesc si eu sa fac anul viitor in Kusadasi, decat 9-11 zile la un hotel mai bine aleg 2 hoteluri a cate 5 zile, unul in Kusadasi altul in Bodrum. "

Tocmai am mentionat mai sus ca n-as mai putea sa stau 9-11 zile la un hotel, e minunata chestia cu mutatul. Nu-ti prea stiu standardele, desi imi amintesc ca ai fost la Lonicera si stiu ca ti-a placut la vremea aceea si mi-a placut si mie (sper ca nu confund). Asa ca indraznesc sa-ti dau o idee: in Bodrum Hotel Salmakis pentru ceva "mai altfel" (deosebit si la un pret rezonabil) si Korumar Efes in Kusadasi (elegant, luxos, cu cea mai mare piscina de la Marea Egee 4000 mp si cu o plaja tare frumoasa). Este numai o parere despre niste hoteluri care m-au incantat pe mine. Asa o sa fie si conform recomandarii pertinente a lui nicole33 ca ultimul hotel sa fie superior. Despre Korumar am scris acum un an, o sa urmeze si Salmakis.

Alegeri inspirate!

[24.07.22 23:31:56]

@elenaadina: Multumesc mult! daaa, lunga sa ne saturam de Turcia. Pentru anul acesta chiar a fost suficient! Vacante frumoase!

[24.07.22 23:48:02]

Voi ati auzit ceva de plaja de la GUNEYLI?! (U cu doua pcte deasupra dar nu stiu de unde sa le pun) Am vazut azi un filmulet pe youtoube pare f frumoasa, este o plaja pentru localnici, e plina de terase si am vazut si ceva cazari. Nu am avut timp sa studiez, oricum este tot inainte sa treci podul de la Dardanele si tine de Gelibolu, n-ar fi rea o cazare intermediara aici.

Gata am gasit link-ul - vezi youtube

M'LiviuPHONE
[25.07.22 01:02:14]

@michaela_1961: ????????????

Eu am fost tentat sa rezerv prima noapte din Turcia acolo... în acest an. În afara de Mercan Otel nu am prea găsit multe variante de cazare ok și am renunțat.

Am ales Cardak până la urmă având avantajul ca eram pe malul celalalt si plecam direct fără opriri ptr pod sau ferrybot. Dar nu este o variantă exclusă pe viitor!

Toate cele bune!

elenaadina, M'Liviu, michaela_1961, mishu, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂTurcia, altfel: