ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2010
ÎNSCRIS: 12.07.10
JUL-2010

S-a vazut progresul

Aceste impresii sper sa ii ajute pe cei care urmeaza sa-si petreaca concediul la Festa Via Pontica in perioada urmatoare, si care banuiesc ca o sa consulte acest site destul de des inainte de plecare (cel putin asa am facut eu).

Pentru cei care merg cu autoturismul personal si ies din tara pe la Giurgiu fara a avea sistem de navigatie, atentie in Ruse, ca la un moment dat dispar indicatoarele spre Varna. Noi am mers spre Sofia cam 100 Km pana cand intru-un OMV am gasit o bulgaroaica care rupea romana si ne-a aratat pe harta drumul spre Shumen (a fost destul de bun pentru un drum de categoria a III-a, unde nu am intalnit foarte multe localitati. De la Shumen la Burgas sunt in jur de 120 Km din care mai bine de trei sferturi pe niste serpentine (plin de gropi pe 20-30 km, atentie nu prea ai ce ocoli).

Avantajul acestui drum: putine localitati (4 sau 5) si foarte liber (daca ne-am intalnit cu 30 de masini si la dus si la intors).

Cam atat despre drum sa trecem acum la hotel.

Pentru cei care vin dinspre Burgas, hotelul este pe prima strada din breteaua care se lasa din soseaua Burgas-Varna, imediat dupa ce ati vazut indicatorul Pomorie.

Daca veniti dinspre Varna, nu intrati in Pomorie cand vedeti indicatorul ci mergeti spre Burgas (cred ca in jur de 2 Km) si veti gasi acelasi indicator. Trebuie sa faceti stanga, si drept in fata este staduta care se infunda cu hotelul; veti recunoaste acea arcada care este postata pe site-urile tuturor agentiilor.

Noi am ajuns pe 1. 07, imediat (si fara spaga) mi s-au dat cartelele de la camera (era la etajul 4) si a fost chemat baiatul care sa ne conduca la camera.

Cand am vazut etajul 4 (citisem ceea ce patise o familie de romani cu plouatul in camera si vazusem si poza cu galeata in mijlocul ei) am rugat-o pe receptionera sa-mi dea la un etaj inferioar avand in vedere ca eram cu copilul. Astfel, am primit o camera dubla (asta am si contractat) la etajul 1, cu vedere la piscina si la mare (tot fara spaga). Cat timp au facut formalitatile de inregistrare ne-au poftit sa luam loc in lobby si sa servim ceva de la bar.

Despre camera, este adevarat ca era frumoasa dar destul de mica pentru un hotel de 5 stele. Ca marime, subliniez strict din acest punct de vedere are marimea unei camere de la un hotel de 3 stele de la noi. Ne-am descurcat pana la urma desi noi am avut si pat suplimentar.

Sa trecem si la mancare. Pe cei care au fost acolo in iunie si au postat impresii negative referitoare la acest aspect, le dau dreptate. Stiu ce a fost de mancare pe 1 si pe 2 si stiu ce s-a mancat in zilele urmatoare. Nu suporta comparatie. Lucrurile s-au imbunatatit fara doar si poate.

Mai mult ca sigur ca scandalul provocat de compatriotii nostri si-a atins scopul. Sa dea Domnul s-o tina tot asa pe tot parcursul sezonului. Doamna de la receptie (cea plinuta) s-a plans unei compatrioate de ceea ce au scris romanii pe acest site (se pare ca sunt informati).

Insa pe pielea mea am simtit diferenta intre primele doua zile si restul sejurului. Doamna respectiva, care banuiesc ca a postat azi acele impresii pline de laude nu era in hotel in momentul in care un neamt (cu vreo 2 capete mai inalt decat managerul) a tipat la acesta ca vrea paine proaspata, aratandu-i o chifla cu care putei sa-ti spargi capul (o tot trantea pe masa de sticla din lobby si suna foarte bine) si care timp de mai bine de 1/2 ore i-a reprosat managerului deficientele intalnite si vizibile, spunandu-i acestuia ca a platit pentru 5 stele si astepta sa i se ofere servicii corespunzatoare. (in primele 2 zile ale mele de vacanta a fost paine alba feliata, paine neagra feliata si acele chifle pe care la noi le gasesti in magazinele Mega Image, in urmatoarele zile au aprut si painea cu seminte, bagheta si alt tip de chifle).

Diferente s-au vazut si la chelneri care in primele 2 zile ale noastre erau imbracati cu ceea ce avea fiecare de acasa (ce-i drept in alb si negru), apoi au apaut cu sorturi, cravatele, erau toti imbracati la fel, se vedea altfel.

Despre barmani numai de bine. Cam lenti dar isi dadeau interesul. Tot ceea ce era de preparat, preparau cu retetele in fata. De cate ori nu s-a stat la coada in barul din lobby?

La piscina si pe plaja sunt baruri. Am vazut ca cineva a scris ca la piscina nu este si ca pe plaja e scump. Cei care au AI sau UAI au acces la aceste baruri in timpul programului (10. 30-18)

Faza cu soparla nu o stiu desi eram acolo cand s-a intamplat insa nu am auzit. Probabil, insa nu stiu ca hotelul sa aiba 6 etaje.

In concluzie, pentru cei care urmeaza sa mergeti in aceasta vara la Via Pontica va sfatuiesc sa nu va asteptati la un hotel de 5 stele. 4 stele sunt suficiente. Oricum am fost la hoteluri de 4 stele in Bulgaria care au oferit cu mult mai mult decat Festa.

Faptul ca parcarea si sezlongurile (fara saltea pe plaja) sunt gratuite reprezinta un avantaj. Parcarea, de asemenea e gratuita (parking-ul subteran nu e gata) dar sunt locuri in curtea interioara si pe starda laterala, acestea fiind supravegheate de camere si paznici.

Exista net wireless in tot hotelul si pe plaja. Nu exista activitati distractive seara.

Exista o animatoare pentru copii foarte haioasa (Tania) care se joaca cu copii pe plaja si cam 3 ore seara.

Arhitectura hotelului: labirint curat. Noi schimbam doua lifturi de la receptie in camera. In doua zile insa am invatat drumul.

Curatenie in camera se face zilnic, lenjeria se schimba o data pe sejur, prosoapele se schimba daca le lasi pe jos (normal).

Din pacate insa, pe plaja nu exista dusuri si nici la piscina exterioara a hotelului sau in curte, asa ca dupa ce vii de la plaja duci tot nisipul in camera.

E prima oara cand merg la mare in strainatate si se intampla asa ceva. In legatura cu uscatorul de par (exista in oferte ca dotare a camerei), trebuie sa-l cereti la receptie. Eu l-am cerut in a III-a zi si mi-au spus sa-l inapoiez la plecare.

Pentru cei care cauta distractie, n-or s-o gaseasca la acest hotel si nici in Pomorie, in schimb pentru cei care vor sa se odihneasca cred ca e locul ideal. In final pot sa spun ca a fost OK insa stiu sigur ca nu am sa revin acolo.

Trimis de plimbareata in 12.07.10 22:00:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 2017 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (plimbareata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul portocaliu din planul indepartat este Via Pontica. Aviz amatorilor care solicita agentiilor noastre hotel pe plaja. Nu sunt carcotasa, nu m-a deranjat distanta dar multe agentii de la noi il dau ca fiind pe plaja, eu cel putin asa am cumparat biletul.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)

magdalena
    [12.07.10 23:25:43]

Bune informatiile tale. Oricum l-am pus pe lista neagra...

[13.07.10 06:29:26]

foarte bun review-ul

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [13.07.10 08:15:19]

Indicatoarele de Varna dispar imediat dupa pasajul pe sub care trebuie cotit spre Varna in Ruse , si eu am ratat anul asta odata pe aici , dar la al doilea drum am observat panoul urias instalat desupra pasajului suprateran unde scria foarte mare Varna la stanga. Indicatie pretioasa daca a-ti ajuns la Metro Russe , si mergeati la Varna , a-ti gresit drumul si trebuie sa va intoarceti , pe sensul celalalt cascati ochii mari la indicatoare si se face dreapta dupa semne.

Bun review in rest , felicitari!

arin
    [28.07.10 17:36:13]

vezi ca faza cu sopârla s-a întâmplt la hotelul Festa Pomorie Resort care are mai mult de 6 etaje

arin, ionescunic, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂFesta Via Pontica: