ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2022
ÎNSCRIS: 17.05.12
JUN-2022
Familie
EXCELENT

Iti vine sa mai ramai.. pe bune !

Salutare prieteni. Am sa incep acest mic review avand la baza problema de sanatate a celui mai bun prieten al meu. Are putin peste 35 de ani, casatorit si cu un baietel de 8 ani foarte zbanghiu, in sensul bun al cuvantului. Trebuie sa faca 3 ori pe seaptamana dializa. Ei bine aceasta vacanta am vrut sa o facem impreuna. Inca din martie 2022 am tot cautat forme si idei de a gasi locatia (hotelul/zona) care sa ne ofere si posibilitatea realizarii celor 3 sedinte de dializa in saptamana petrecuta acolo.

Dupa o serie de cautari si telefoane, am decis sa venim in Sithonia / Halkidiki. Aici in Halkidiki zona Gerakini se afla un centru ultra modern destinat celor care trebuie sa faca dializa. In urma mai multor telefoane si emailuri am reusit sa facem o programare pentru cele 3 sedinte necesare de dializa.

Nevrand sa intru intr-o zona de disconfort, acest site fiind in cea mai mare parte a lui un site unde ne cautam "bucuria si relaxul" pentru un concediu, sunt totusi printre noi sau cei dragi noua si oameni care nu au gresit cu nimic avand aceasta necesitate a dializei, si cu toate astea si pentru ei trebuie sa fie viata si o oarecare distractie fie si in aceste conditii. In baza cardului european de sanatate valid si a unui set de analize detaliate la zi, cele 3 sedinte au fost gratuite si facute in acest centru ultra modern si cu un personal dedicat meseriei lor. Multumiri dnei Moliko Eva ptr tot suportul acordat.

Revenind la hotel, l-am ales in ideea de a fi cel mai apropiat hotel decent fata de centru de dializa, cca 5-6km. Zi eu rezonabil ca si distanta sau timp catre sau de la centru catre cazare. Hotelul este administrat de o familie tanara si energica; imediat cum intri pe proprietate se vede asta in zeci de detalii. Curtea, camerele, plaja, gradina... totul. Unde mai pui ca are si propria ei plaja privata, fiecarei camere fiindu-i atribuite (GRATUIT) o umbrela si 2 sezlonguri. Deci nu este nevoie sa fi la 6.30 pe plaja sa iti "pui" prosopul. Il recomand cu mare incredere. !!!

despre SERVICII

Dl. Iorgo, capul familiei este acolo cam cu orice detaliu ai nevoie... De la medicamente si pana la mancare. Toate isi au raspunsul, pozitiv bineteles, si la fel de repede se pun in practica. Asa cum am mentionat, plaja este probabil cel mai mare plus al locatiei. Fara inghesuiala, fara tipete, fara muzica in exces... (if you know what I mean...). Daca cauti valva si zarva toata ziua, nu este necesar sa citesti mai departe acest review. Daca esti genul care mai joaca o carte, mai asculta muzica la casti si iti place sa privesti marea, sau mai si vreo carte de citit cu tine... Crede-ma ca te-ai scos la greu... Probabil cele cateva poze vor "spune" mai multe...

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camerele nu foarte mari, dotate cu frigider si chicineta, aer conditionat (neconditionat de vestile conform carora aer conditionat la greci va fi rationat...), balcon maricel, la fel si baia. Tv cu vreo 6 canale romanesti. Chicineta cu tot ce vrei fie ca faci ciorba fie ca fierbi un ou.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Acesta este singurul minus la proprietatii. Nu are mic dejun inclus si nici posibilitatea de lua masa in incinta locatiei. Deci nu gatesc sub nici o forma. Poti comanda, poti servi masa oriunde doresti, in camera sau gradina dar nu cu mancarea lor sau de la ei.

Trimis de Coniss in 03.07.22 17:21:51
Validat / Publicat: 03.07.22 20:52:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1240 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Coniss); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Foisorul pentru de toate..

[03.07.22 20:51:35]

Bună recomandarea

Mutat în rubrica "Porto Psakoudia Studios & Appartments, PSAKOUDIA [Sithonia]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[03.07.22 22:29:57]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

ConissPHONEAUTOR REVIEW
    [04.07.22 07:53:15]

@webmasterX: Da. Aceea este locatia.

ANILUPHONE
    [04.07.22 09:47:09]

Felicitări pentru alegerea făcută și pentru că ai ținut cont de sănătatea prietenului! Mă bucur că există oameni ca voi și vă înțeleg perfect!

Cât privește locația de cazare arată tare bine iar faptul că are plaja ei și îți asigură șezlonguri face toți banii! Contează tare mult să nu alergi dimineața după un șezlong la malul mării... nici nouă nu ne place aglomerația, mai ales pe plajă!

În rest numai de bine!

elenaadinaPHONE
    [04.07.22 09:53:45]

Felicitări pentru alegerea inspirata și multă sănătate, să aveți parte de multe vacanțe frumoase în continuare! ????

[04.07.22 10:36:21]

@Coniss:

cred ca a fost un minus asumat pentru ca la voi, alegerea a fost de a fi alaturi de cel mai bun prieten si de a cauta un mod in care el sa poata avea grija de sanatate, si cred ca asta este ceea ce conteaza, o casa mai gasesti, un prieten muuult mai greu.

Cat despre faptul ca ajungi atat de usor la plaja, ca ai aer si te poti misca usor fara sa fie inghesuiala, este minunat totul.

Felicitari pentru alegere, este de retinut, votat cu mare drag.

ConissPHONEAUTOR REVIEW
    [04.07.22 12:45:08]

@mishu: Asa este... este o boala neneorocita care limiteaza foarte mult un om... Mulțumesc ptr apreciere...

ConissAUTOR REVIEW
    [04.07.22 17:52:43]

@ANILU: Multumim mult... Sanatate noua, tuturor...

ANILU, Coniss, elenaadina, hlli, mishu